Microsoft Dynamics CRM 3. 0'hizmet takvimini görüntülemeye çalıştığınızda alınan hata iletisi: "geçerli web isteği yürütülürken işlenmeyen bir özel durum oluşturuldu"

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 917545 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Önemli Bu makale, kayıt defterini düzenlemeyle ilgili bilgi içerir. Kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun çıkması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve değiştirme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makaleyi inceleyin:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme


Bu makalede açıklanan düzeltme Microsoft Dynamics CRM'nin Çince veya Japonca sürümleri için kullanılamaz.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Servis Takvimi, Microsoft Dynamics CRM 3. 0 ' görüntüleyemezsiniz. Ayrıca, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Geçerli web isteği yürütülürken işlenmeyen bir özel durum üretildi. Özel durumun kaynağı ve konumuna ilişkin bilgiler aşağıdaki özel durum yığını izlemesi kullanılarak belirlenebilir.

Neden

Bu sorun, Microsoft Dynamics CRM 3. 0'daki ve aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda saat çalışma olduğunda oluşur:
  • Saat dilimleri, bilgisayarınızda değiştirin.
  • Standart zaman gün ışığından yararlanma saati değiştirmek veya standart saati gün ışığından yararlanma saati için değiştirmiş olursunuz.

Çözüm

Bu sorun Microsoft Dynamics CRM 3.0 Güncelleştirme Paketi 1'de düzeltilmiştir. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
922815Microsoft Dynamics CRM 3.0 için Güncelleştirme Toplaması 1 kullanılabilir

Daha fazla bilgi

Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sistemini yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini kendi sorumluluğunuzda değiştiriniz.

Düzeltmeyi etkinleştirmek için aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarına ForceTimeZone DWORD değerini ekleyin:
HKLM\Software\Microsoft\MSCRM
ForceTimeZone DWORD değerinin ondalık 1 değeri olması gerekir. ForceTimeZone DWORD değeri eklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Microsoft Dynamics CRM sunucusunda, Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
  2. HKLM\Software\Microsoft\MSCRM kayıt defteri anahtarını sağ tıklatın, Yeni'yi tıklatın ve DWORD değeri ' ni tıklatın.
  3. ForceTimeZone yazın ve ENTER tuşuna basın.
  4. ForceTimeZone çift tıklatın, 1 <a2>Değer verisi</a2> kutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
Bu düzeltme, ileriye doğru gitme sorunu giderir. Ancak, el ile bazı takvimi kayıtlarını düzeltmeniz gerekebilir. Microsoft Dynamics CRM'DE bir kullanıcı kaydını açtıktan sonra Çalışma saatlerini tıklattığınızda aşağıdaki hata iletilerini alıyorsanız, bazı takvimi kayıtlarını el ile düzeltmeniz gerekir.
Hata İletisi 1
SOAP isteği başarısız oldu:
>Url:http://n30/MSCRMServices/calendar.asmx
>MethodName: Genişlet
>Yanıt: >
<? xml sürümü "1.0" kodlama = "utf-8" =? > >
<soap: Zarf xmlns:soap="http://schemas.xmlsoap.org/soap/envelope/"xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xmlns:xsd="http://www.w3.org/2001/XMLSchema" >
><soap:Body>
><soap:Fault>
><faultcode>soap: Server</faultcode>
><faultstring>System.Web.Services.Protocols.SoapException: Sunucu isteği.---işleyemedi &gt; iletisi: göreli bir yineleme tarafından kapsam içeren bir aralığı oluşturulur. >Microsoft.Crm.Scheduling.RelativeRecurrenceRule.Expand (TimeIntervalCollection kapsamlar) at >
Hata iletisi 2
>CrmSoapExtension olmayan CrmException algıladı - Watson için gönderilen rapor: System.Web.Services.Protocols.SoapException: Sunucu isteği işleyemedi. Iletisi--->: göreli bir yineleme tarafından kapsam içeren bir aralığı oluşturulur. Microsoft.Crm.Scheduling.RelativeRecurrenceRule.Expand (TimeIntervalCollection kapsamlar) Microsoft.Crm.Scheduling.Engine.LeafCalendarRule.ExpandRecurrence Microsoft.Crm.Scheduling.Engine.CalendarRule.Expand (TimeIntervalCollection scopeIntervals TimeIntervalCollection instanceIntervals, ınt32 fallbackTimeZoneCode) konumundaki (TimeIntervalCollection effectiveScopeIntervals TimeIntervalCollection instanceIntervals, ınt32 effectiveTimeZoneCode) at
Not DevErrors ayarı etkinleştirirseniz ya da platform izleme günlük dosyaları gözden geçirirseniz, bu hata iletilerini alırsınız.

Bu sorunu hemen çözümlemek için <a0></a0>, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'nin telefon numaralarının tam listesi ve destek ücretleriyle ilgili bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not Özel durumlarda, Microsoft Destek Uzmanı özel bir güncelleştirmenin sorununuzu çözümleyeceğini belirlerse, destek aramaları için normalde uygulanan ücretler iptal edilebilir. Ek destek sorularına ve söz konusu güncelleştirme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır.

Yazılım güncelleştirme terminolojisi hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
824684Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanılan standart terminolojinin açıklaması
887283Microsoft Business Solutions CRM yazılım düzeltmesi ve güncelleştirme paketi adlandırma standartları

Özellikler

Makale numarası: 917545 - Last Review: 11 Ocak 2008 Cuma - Gözden geçirme: 4.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft CRM 3.0
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbfix kbbug kberrmsg kbhotfixserver kbqfe kbmbsmigrate KB917545 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:917545

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com