Windows XP Değiştir çözümlemesi tanı aracı kullanılabilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 924732 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Giriş

Bu makalede, Windows XP'ye Değiştir çözümlemesi tanı aracı anlatılmaktadır. Bu araç, işletim sisteminin belirli bir parça değişiklikleri izlemek için kolay bir yol sağlar. Aracı sağlar destek uzmanları, sorunlara neden olabilecek kullanıcıların bilgisayarlarındaki için yapılan değişiklikleri daha iyi anlayabilirsiniz. Destek uzmanlarının sorun giderme adımları önerebilir.

Daha fazla bilgi

Bilgisayar programları daha karmaşık Genişletilebilir ve bağlı olarak, kullanıcılar ne bilgisayarlarında farklı davranır yapar anlama daha fazla yaşıyor. Ağ bağlantısı, bilgisayarların, program otomatik olarak karşıdan sağlar. Sonra bilgisayarlar programları otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Tarayıcı genişletilebilirlik nedeniyle, bileşenler tarayıcıya gözatma deneyimini değişen karmaşık şekilde eklenir. Kullanıcıların her zaman programların ve bunların etkileşimleri kullanamama edemiyor. Bu nedenle, sorun giderme, çok zor bir görev olabilir.

Aşağıdaki sorunlar nedeniyle Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı özellikle yararlıdır:
 • Kullanıcılar bilgisayarlarını son değişiklikler farkında olmayabilir.
 • Kullanıcıların son değişiklikler, şirketinizle kullanamama.
 • Kullanıcılar, destek uzmanlarının ayrıntılı sistem bilgilerini isteyin, engellenen olabilir.
 • Son değişiklikler hakkında doğru bilgi sağlamak kullanıcıların yükleyemeyebilirsiniz.
 • Kullanıcının telefon bilgisayar bilgilerini okumak için uzun sürüyor.
Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, kullanıcıların bilgisayarlarını değişiklikler nedeniyle uğrayan sorunları çözmesine yardımcı olur. Bu sorunlar, güncelleştirme, yeni yazılım veya donanım değişiklikleri sonucu olabilir. Bu sorunlar, performansı yavaşlatabilir ve kilitlenme sorunları neden olabilir.

Değiştir çözümlemesi tanı aracı bilgisayarı tarar ve son değişiklikleri aşağıdaki alanlara görüntüler:
 • Yazılım programlarının: Denetim Masası'ndaki Program Ekle veya Kaldır öğesinde listelenen yazılım programları.
 • Işletim sistemi bileşenleri: düzeltmeler ve Windows Update'ten yükler.
 • Tarayıcı yardımcı nesneleri (BHOs): ınternet Explorer başlatıldığında yükleyen COM bileşenleri. BHOs tarayıcı olayları ele, ınternet Explorer ve erişimi kontrol eder, pencereler oluşturma, iletileri ve işlemleri izlemek eklentileri yükleyin.
 • Sürücüler: çekirdek modu aygıt sürücüleri ve dosya sistemi sürücülerinin.
 • ActiveX denetimleri: ınternet Explorer tarafından yüklenen veya bazı Web sayfalarında kullanılan COM denetimleri.
 • Diğer otomatik-Başlat genişletilebilirlik noktaları (ASEPs): ASEPs kullanıcıdan bir eyleminiz olmadan Başlat programlar sağlar. Bir ASEP her biri bir programla ilişkilidir ya da daha fazla ASEP Kancaları kabul.
Araç, yüklenen uygulamalar ve başlangıç nesnelere değişiklikleri de görüntüler.

Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, sistem geri yükleme verileri kullanıcının seçtiği bir gün sayısı için sorgular. Aracın bu kategorilere ilgili değişiklikler kayıt defterine ve dosya sistemine bulur. Sonra aracın değişiklikleri birlikte bağlamsal bilgiler sunar. Son olarak, araç için bir destek uzmanı gönderilebilecek bir XML dosyasındaki değişiklikleri listeler.

Bu işlem genellikle, kullanıcı bir destek uzmanı çağırdığında başlar. Kullanıcı, bilgisayar farklı davranır başlatıldı bildirir. Örneğin, bilgisayar yavaş veya crashing çalışıyor olabilir. Destek Uzmanı Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı'nın en son sürümünü karşıdan yüklemek için Microsoft Web sitesini kullanıcı yönlendirir. Kullanıcı aracı çalıştırıldığında, daha önce bahsedilen kategorileriyle ilgili bilgileri bir XML dosyasına yazılır. Sonra kullanıcı, dosyayı görüntülemek veya daha fazla çözümleme için profesyonel desteklemek için dosyayı göndermek için e-posta kullanabilirsiniz. Destek Uzmanı, dosyayı, kullanıcı sorun gidermenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Destek uzmanına kullanıcı aşağıdaki adımlarda size yol gösterir:
 1. Destek Uzmanı, Microsoft Yükleme Merkezi Web sitesini ziyaret ederek Windows XP Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı yüklemek için kullanıcıya sorar.
 2. Destek uzmanına, Tanı Aracı'nı çalıştırmak için kullanıcıya sorar.

  Tanı Aracı'nı çalıştırmak için Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, statechangediag.exe yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 3. Araç, bir zaman dilimi içinde arama yapmak için kullanıcıya sorar.
 4. Aracı, sistem değişiklikleri algılar. Sonra verileri bir .xml dosyasına kaydeder.
 5. Kullanıcı Raporunu Göster'i tıklatırsa veya bilgisayardaki dosyayı bulur. Daha sonra kullanıcıyı desteklemek için daha fazla çözümleme için profesyonel dosyayı göndermek için e-posta kullanır.

  Not Genellikle, .xml dosyası, Drive depolanır: \Documents and Settings\ User.
 6. Destek Uzmanı çıktısı, soruna neden belirlemek için inceler.

Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı nasıl elde edilir

WindowsXP-KB924732-x 86-enu.exe dosyasını bir klasöre kaydedin. Daha sonra aracı yüklemek için dosyasını çalıştırın.

Güncelleştirme Bilgileri

Aşağıdaki dosya Microsoft Yükleme Merkezi'nden yüklenebilir:

Bu resmi kapatBu resmi aç
Download
Download the Change Analysis Diagnostic (KB924732) package now.

Yayım Tarihi: 27 Mart 2007

Microsoft Destek dosyalarını karşıdan yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
119591Microsoft Destek Dosyaları Çevrimiçi Hizmetler'den Nasıl Alınır
Microsoft bu dosyada virüs taraması yapmıştır. Microsoft, dosyanın kullanıma sunulduğu tarihteki en güncel virüs tarama yazılımını kullanmıştır. Dosya, üzerinde herhangi bir yetkisiz değişiklik yapılmasını engellemeye yardım eden geliştirilmiş güvenliğe sahip sunucularda depolanır.

Tanı Aracı'nı yükledikten sonra Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, statechangediag.exe yazın ve Tamam ' ı tıklatın.

Çalışma modu

Tanı Aracı Sihirbaz modunda veya komut satırı modunda da çalıştırabilirsiniz.

Sihirbaz modu

Varsayılan olarak, değişikliği çözümlemesi Tanı Aracı Sihirbaz modunda çalışır. Araç, sihirbaz modunda, kendisini yükler ve karşıdan yükleme konumu için kullanıcı bağlandığında, başlatır. Sihirbaz, bazı temel soruları kullanıcıya sorar ve sonra istenen verileri toplar. Sihirbaz sona erdiğinde, araçları bilgisayarda değiştirilen sahip hakkında bilgi görüntüler. Sonra kullanıcı .xml dosyasını desteklemek için daha fazla çözümleme için profesyonel gönderebilirsiniz. Kullanıcı, sihirbaz tamamlandığında, sağlanan yolu kullanarak dosyayı bulabilirsiniz. Genelde bu Drive konumdur: \Documents and Settings\ User.

Komut satırı modu

Komut satırı modunda Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, aynı işlevselliği sağlar. Ancak, bu modu, destek uzmanlarının komut dosyaları kullanarak ve toplu işlemi kullanarak aracı çalıştırmadan sağlar.

Komut satırı modu, aşağıdaki seçenekleri destekler:
 • -Nogui seçeneği yerine, GUI tabanlı bir uygulama, bir konsol uygulaması için değiştirir.
 • -Verbose seçeneğini için ayrıntılı çıktı günlüğüne değiştirir.
 • Geçmiş <days> seçeneği farklı bir tarama başlatmak için gereken gün sayısını belirtmenize olanak sağlar. Varsayılan olarak, bu 7 gündür.

Sınırlamaları

Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, yalnızca kullanıcı deneyimini etkileyen, son değişiklikleri belirlemek üzere tasarlanmıştır. Aracı Windows XP çalıştıran bir bilgisayara değişiklikler hakkındaki bilgileri görüntüleyebilen salt okunur bir programdır. Bu nedenle, aşağıdaki hususları göz önüne alın:
 • Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, bir güvenlik aracı değil. Örneğin, kötü amaçlı yazılımların temizlenmesine yardımcı olamaz.
 • Sistem ayarları, uygulamaları kaldırma veya başka bir yazılımı kaldırmak için otomatik olarak ters çevirmek Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı'nı kullanamazsınız.
 • Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, tüm bilgisayarlar değişiklikleri belirlemez. Araç ayrıca tüm bilgisayarlar değişiklikleri düzeltmez.
 • Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, tüm sistem bileşenlerinin kurtarmaz. Araç, tüm sistem bileşenlerinin de değiştirmez.
 • Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, güvenli modda çalışmaz.
Değiştir çözümlemesi Tanı Aracı, Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2) gerektirir. Araç aynı zamanda, geri yükleme noktaları bilgisayarda oluşturulan gerektirir. Sistem Geri yükleme noktası yoksa, tanı aracı değişiklikleri algılayamıyor.

Referanslar

Hakkında daha fazla bilgi için Sistem Geri Yükleme aracı, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
302796Windows XP'de Sistem Geri Yükleme aracı sorunları nasıl giderilir
306084Nasıl Yapılır: Windows XP'de işletim sistemini önceki bir duruma geri yüklemek

Özellikler

Makale numarası: 924732 - Last Review: 29 Mayıs 2007 Salı - Gözden geçirme: 4.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbexpertiseadvanced kbhowto kbinfo KB924732 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:924732

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com