Internet Explorer 7’yi başlattığınızda veya bir Web sitesine erişmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Internet Explorer Web sayfasını görüntüleyemiyor"

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 926431 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Önemli Bu makale, bir bilgisayarın güvenlik ayarlarını düşürmenize veya güvenlik özelliklerini devre dışı bırakmanıza yardımcı olacak bilgiler içermektedir. Bu değişiklikleri, belirli bir soruna geçici çözüm bulmak için yapabilirsiniz. Bu değişiklikleri yapmadan önce, bu geçici çözümün çalışma ortamınızda uygulanmasıyla ilişkili riskleri değerlendirmeniz önerilir. Bu geçici çözümü uygularsanız, sisteminizin korunmasına yardımcı olabilecek ek adımları da gerçekleştirin.

Önemli Bu makale, kayıt defterini değiştirmeyle ilgili bilgiler içermektedir. Kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Sorun oluşması durumunda kayıt defterini nasıl geri yükleyeceğinizi bildiğinizden emin olun. Kayıt defterini yedekleme, geri yükleme ve değiştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
256986 Microsoft Windows Kayıt Defteri'nin Açıklaması
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Windows Internet Explorer'ı başlattığınızda veya bir Web sitesine erişmeye çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Internet Explorer Web sayfasını görüntüleyemiyor

Neden

Bu sorun çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu nedenlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir, ancak bunlarla sınırlı değildir:
 • Aşağıdakiler dahil, bağlantı sorunları veya ağ ile ilgili sorunlar:
  • Güvenlik duvarıyla ilgili bir çakışma veya güvenlik duvarı yapılandırma sorunu
  • Ağ sürücüleriyle ilgili sorunlar
  • Winsock veya TCP/IP sorunları
  • Hosts dosyasında yanlış girdiler
 • Aşağıdakiler dahil, üçüncü taraf yazılım veya Internet bağlantı ayarlarıyla ilgili sorunlar:
  • Başlangıç dosyalarıyla veya diğer olası hizmet çakışmalarıyla ilgili sorunlar
  • Kullanıcı Hesabının bozulması
  • Kötü amaçlı yazılımların yüklenmiş olması
 • Aşağıdakiler dahil, Internet Explorer 7 yapılandırma ayarlarındaki sorunlar:
  • Internet Explorer 7 en iyi duruma getirilmemiştir
  • Internet Explorer 7'nin çakışan veya yanlış ayarları bulunmaktadır
  • Üçüncü taraf tarayıcı eklentileriyle çakışmalar
  • .dll dosyalarıyla veya kaydettirilmemiş .dll dosyaları kullanımıyla ilgili sorunlar
 • Aşağıdakiler dahil, bozuk veya eksik çekirdek Windows dosyaları:
  • Sistem Dosyası Denetleyicisi
  • Sistemi Geri Yükleme

€”zm

Aşağıdaki özellikler sayesinde, Internet Explorer 7'de Web sayfalarını görüntülemeyle ilgili sorunları daha kolay giderebilirsiniz:
 • Internet Explorer (Eklenti Yok) modu
 • Gözatma Geçmişini Silme
 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırlama (RIES)
Internet Explorer 7'de Web sayfalarını görüntülemeyle ilgili sorunları gidermek için, şu adımları izleyin:
 1. Geçerli bir Web sitesini ziyaret edin. Bunu yapmak için, Internet Explorer 7'yi başlatın ve Adres çubuğunu aşağıdaki Web adreslerinden birini yazın:
  • http://www.microsoft.com/turkiye/
  • http://www.msn.com.tr
  • http://www.hotmail.com
  Bu adreslerden birini kullandığınızda sorun oluşmazsa, görüntülemeye çalıştığınız Web sitesinin yöneticisine başvurun. Web sitesi geçici olarak kullanılamıyor olabilir.

  Bu adreslerden birini kullandığınızda sorun oluşursa, başka bir uygulamayla çakışma olabilir. Bu durumda, Araçlar menüsünde Bağlantı Sorunlarını Tanıla'yı tıklatarak ağ tanılama yardımcı programını çalıştırın Bu araç bağlantı sorunlarını saptamanıza ve gidermenize yardımcı olur.

  Windows XP için Ağ Tanılama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  914440 Windows XP için Ağ Tanılama aracı ağ bağlantısı sorunlarını tanımlamak ve gidermek amacıyla kullanılabilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
  Tanı aracı bağlantı sorununu düzeltmezse, aracın düzeltemediği hatayı belirlemek için günlük dosyasını inceleyin. Sonra, Bölüm 1'de hatayla ilgili uygun çözümü bulun. Aksi halde, aşağıdaki adımlarla devam edin.
 2. Bağlanabilirliği doğrulayın. Bilgisayar ile modem arasında kabloların doğru bağlandığından ve modemin doğru çalıştığından emin olun.

  Not Bağlanabilirliği doğrulamak üzere Internet servis sağlayıcınıza (ISS) başvurmanız gerekebilir.
 3. Ağ Tanılama yardımcı programını çalıştırın. Ağ Tanılama yardımcı programı ağ bağlantısını incelemek için bilgisayarda birkaç sınama gerçekleştirir. Yardımcı programı çalıştırmak için şu adımları izleyin:
  1. Başlat'ı ve sonra Yardım ve Destek'i tıklatın.
  2. Bilgisayar bilgilerini görmek ve sorunları tanımak için Araçları kullanın'ı tıklatın.
  3. Ağ Tanılama'yı tıklatın.
  4. Tarama Seçeneklerini Ayarla'yı tıklatın. Ayrıntı dışında tüm onay kutularını tıklatıp seçin.
  5. Seçenekleri Kaydet'i tıklatın ve ardından Sisteminizi Tarayın'ı tıklatın.
   Not Tarama işlemlerinin çalışması birkaç dakika sürebilir.
  6. IP ve ISS sorunlarını inceleyin. Sorunun ISS ile mi, bir donanım sorunuyla mı, yoksa bir yazılım sorunuyla mı ilgili olup olmadığını belirlemek için aşağıdaki yordamları kullanın:
   • IP adresi'ni genişletin. Listelenen IP adresini not edin.
   • 169.x.x.x benzeri bir IP adresiniz varsa, ISS'niz bir IP adresi sağlamadığından Windows otomatik olarak bir IP adresi (Otomatik Özel IP adresi) atamış demektir. Bu yapılandırma Internet'e erişiminizi engeller. Bu durumda, bir donanım yapılandırma sorunu olabilir. Bu nedenle, Bölüm 1'i kullanarak sorun gidermeye başlayın. Daha fazla yardım için ISS'nize başvurun.
   • Bir hata iletisi almadıysanız ancak 169 dışında bir sayıyla başlayan bir IP adresisiniz varsa, bir yazılım çakışması veya yapılandırma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, Bölüm 2'yi kullanarak sorun gidermeye başlayın.

Bölüm 1: Bağlantı sorunları veya ağ ile ilgili sorunlar

Kısım 1: Modemi veya yönlendiriciyi kapatıp açma
ISS'nizin sağladığı IP ayarları yanlış yapılandırılmış veya güncelleştirilmeleri gerekiyor olabilir. Bu durumda, bu ayarları güncelleştirmek için modemi veya yönlendiriciyi kapatıp açın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayardan modeme giden kabloyu çıkarın.
 2. Modemi kapatın. Modemde güç düğmesi yoksa, modemin güç bağlantısını kesin.
 3. Birkaç dakika bekleyin. Ardından, modemi açın, bilgisayardan modeme giden kabloyu bağlayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Bağlantınızı yeniden sınayın ve Internet'e gözatıp atamadığınıza bakın. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Kısım 2'ye geçin.
Kısım 2: Güvenlik duvarı veya yönlendirici ayarlarını doğrulama
Internet'e bağlanmak için bir yönlendirici kullanıyorsanız, yönlendiricideki yapılandırma ayarları değişmiş olabilir veya ayarların güncelleştirilmesi gerekiyor olabilir Bunların doğru olup olmadığını belirlemek için, yönlendiriciyi atlayın ve bilgisayarı modeme veya Internet bağlantısına bağlayın. Bunu yaptığınızda bir güvenlik duvarı kullanmanızı öneririz.

Microsoft Windows XP Service Pack 2'de (SP2) Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
 2. Güvenlik Merkezi'ni tıklatın.
 3. Windows Güvenlik Duvarı'nı tıklatın.
 4. Genel sekmesinde, Açık (önerilir) seçeneğini tıklatın.
SP2 yüklü olmayan Windows XP'de Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
 2. Kategori Görünümü'ndeyseniz, Ağ ve Internet Bağlantıları'nı tıklatın.
 3. Internet Bağlantıları'nı tıklatın, Internet Bağlantısı'nı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler'i tıklatın.
 4. Gelişmiş sekmesinde, Windows Güvenlik Duvarı grubunda, Ayarlar'ı tıklatın.
 5. Genel sekmesinde, Açık (önerilir) seçeneğini tıklatın ve sonra iki kez Tamam'ı tıklatın.
Seçtiğiniz bağlantının yanında bir asma kilit simgesi görünür. Bu, güvenlik duvarının bu bağlantı için etkinleştirildiği anlamına gelir. Hangi bağlantının seçilmesi gerektiğinden emin değilseniz, güvenlik duvarını tüm bağlantılarda etkinleştirin. Alternatif olarak, uygun bağlantıyı belirlemek için ISS'nize başvurabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
875356 Windows XP Service Pack 2'de Windows Güvenlik Duvarı özelliği nasıl yapılandırılır
Bilgisayarınız Internet'e bağlandıktan sonra, Internet Explorer 7'yi sınayın. Yönlendiriciyi atladığınızda Web sitelerine bağlanabiliyorsanız, yönlendiriciyi yapılandırmanıza yardımcı olması için üreticisine başvurun. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Kısım 3'e geçin.
Kısım 3: Ağ bağdaştırıcısının etkin olduğunu ve düzgün çalıştığını doğrulama
Ağ bağdaştırıcısının Windows XP ile uyumlu olduğunu doğrulayın. Aygıt Yöneticisi'ni kullanarak ağ bağdaştırıcısının etkin olduğunu ve doğru çalıştığını doğrulayın. Gerekiyorsa, sürücüyü güncelleştirin.

Ağ bağdaştırıcısının Windows XP ile uyumlu olup olmadığını belirleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
314062 En son Windows XP Donanım Uyumluluğu Listesi
319908 Windows XP için donanım aygıt sürücüleri hakkında bilgi
315275 Ağ bağdaştırıcınız çalışmıyor ve Windows XP'de ağ bağdaştırıcısıyla uyumlu bir sürücü bulunmuyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Ağ bağdaştırıcısı doğru çalışmıyorsa veya Windows XP ile uyumlu değilse, bir bağımsız donanım satıcısına başvurarak uyumlu bir ağ bağdaştırıcısı satın almanız gerekebilir. Ağ bağdaştırıcısının sürücüsü doğru yüklenmemişse, en son sürücü güncelleştirmesini edinmek için donanım üreticisine başvurmanız gerekebilir.

Ağ bağdaştırıcısının yüklenmemiş olup olmadığını veya doğru algılanıp algılanmadığını belirlemek için, Aygıt Yöneticisi'nden aygıtı doğrulayın. Bunu yapmak için aşağıdaki adımlardan birini gerçekleştirin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Bilgisayarım'ı sağ tıklatın, Yönet'i tıklatın ve sonra da Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
 3. Bilgisayarım'ı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın, Donanım sekmesini tıklatın ve sonra da Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
Bir yerel veya uzak bilgisayarda Aygıt Yöneticisi'ne erişmek için, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, mmc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Dosya'yı tıklatın, Ek Bileşen Ekle/Kaldır'ı tıklatın, Ekle'yi tıklatın ve sonra da Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın.
Aygıt Yöneticisi kısayolu oluşturulur.

Aygıt Yöneticisi'nde ağ bağdaştırıcısının yanında bir ünlem veya soru işareti görüntülenirse, aygıtı çift tıklatın ve görüntülenen hata iletisini not edin. Aşağıdaki listede, üç genel hata kodu açıklanır ve olası çözümler sunulur:
 • Kod 10
  Bu aygıt başlatılamıyor. (Kod 10)
  Aygıtın donanım anahtarında FailReasonString değeri varsa, hata iletisi olarak bu dize görünür. Bu kayıt defteri dize değeri sürücü veya numaralandırıcı tarafından bu alana yerleştirilir. Donanım anahtarında FailReasonString yoksa, aşağıdaki hata iletisini alırsınız. Bu sorunu çözümlemek üzere aygıtın sürücüsünü güncelleştirmek için Sürücü Güncelleştir'i tıklatın. Aygıtın Genel Özellikler sekmesini tıklatın ve Sorun Gider'i tıklatarak Sorun Giderme Sihirbazı'nı başlatın.
 • Kod 28
  Bu aygıtın sürücüleri yüklenmemiş. (Kod 28)
  Bu sorunu çözümlemek için, aygıtın sürücülerini yükleyin ve Sürücü Güncelleştir'i tıklatın. Donanım Güncelleştirme Sihirbazı başlatılır.
 • Kod 1
  Aygıt düzgün olarak yapılandırılamadı. (Kod 1)
  Bu sorunu çözümlemek için, Sürücüyü Güncelleştir'i tıklatarak sürücüyü güncelleştirin. Donanım Güncelleştirme Sihirbazı başlatılır. Sürücüyü güncelleştirmek sorunu çözmezse, daha fazla bilgi için donanım belgelerinize bakın.
Aygıt Yöneticisi hata kodları hakkında veya önceden belirtilmeyen bir hata kodu alırsanız ne yapmanız gerektiği konusunda daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310123 Microsoft Windows XP Professional'da Aygıt Yöneticisi tarafından üretilen hata kodlarının açıklaması
Ünlem işareti görünmezse ve en son sürücüler yüklüyse, Kısım 4'e geçin.
Kısım 4: Bağlantıyı onarma
Bağlantı ayarları yenilenmiş veya hatalı yapılandırılmış olabilir. Bağlantıyı onardığınızda bazı yapılandırma ayarları sıfırlanır. Bağlantıyı onarmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, ncpa.cpl yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Uygun ağ bağlantısını sağ tıklatın ve sonra da Onar'ı tıklatın.
 3. Bağlantınızı sınayın.
Bağlantıyı onarma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
289256 Bir yerel ağda veya yüksek hızlı Internet bağlantısında Onar seçeneğinin açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Bağlantınızı yeniden sınayın ve Internet'e gözatıp atamadığınıza bakın. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Kısım 5'e geçin.
Kısım 5: Winsock'ı onarma
Bu sorunlar, Winsock kayıt defteri anahtarları hatalı veya bozuksa oluşabilir.

Uyarı netsh winsock reset komutunu çalıştırdığınızda virüsten koruma programları, güvenlik duvarı programları veya proxy istemcileri gibi Internet'e erişen veya Internet'i izleyen programlar olumsuz etkilenebilir. Bu adımları izledikten sonra doğru çalışmamaya başlayan bir program varsa, programı yeniden yükleyin.

Windows XP SP2 çalıştıran bir bilgisayarda Winsock bileşenini onarmak için, şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, netsh winsock reset yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Komut İstemi simgesi yanıp sönmeye başladığında, bilgisayarı yeniden başlatın.
Not Bu adımlar sorunu gidermezse, bir sonraki bölümdeki adımları izleyin.
Adım 1: Kayıt defteri alt anahtarlarını silme
Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.
Winsock
ve
Winsock2
kayıt defteri alt anahtarlarını silin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, aşağıdaki anahtarları bulun:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Winsock

  HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Winsock2
 3. Her bir alt anahtarı sağ tıklatın ve sonra Sil'i tıklatın
 4. Silme işlemini onaylamanız istendiğinde Evet'i tıklatın.
 5. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Winsock hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
811259 Winsock2 bozulması nasıl belirlenir ve bozulma nasıl giderilir
Adım 2: TCP/IP'yi yükleme
TCP/IP'yi yükleyin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Ağ bağlantısını sağ tıklatın ve Özellikler'i tıklatın.
 2. Yükle'yi tıklatın.
 3. Protokol'ü ve sonra Ekle'yi tıklatın.
 4. Disket Var'ı tıklatın.
 5. C:\Windows\inf yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 6. Kullanılabilen protokoller listesinde, Internet Protokolü (TCP/IP) seçeneğini ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.
Bağlantınızı yeniden sınayın ve Internet'e gözatıp atamadığınıza bakın. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Kısım 6'ya geçin.
Kısım 6: TCP/IP'yi sıfırlama
TCP/IP bozulmuş veya bazı yapılandırma ayarları değiştirilmiş olabilir. TCP/IP'yi sıfırlamak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Komut istemine, aşağıdaki bilgileri yazın ve Enter tuşuna basın:
  netsh int ip reset dosyaadı.txt
Winsock ve TCP/IP'yi sıfırlama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
299357 Windows XP'de Internet Protokolü (TCP/IP) nasıl sıfırlanır
Bağlantınızı yeniden sınayın ve Internet'e gözatıp atamadığınıza bakın. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Kısım 7'ye geçin.
Kısım 7: Hosts dosyalarını doğrulama
Hosts dosyalarını Web sitesi adlarını IP adreslerine yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Virüsler ve casus yazılımlar gibi bazı kötü amaçlı yazılımlar, Hosts dosyalara gözatmanızı engelleyen girdiler ekleyebilir.

Not Bazı durumlarda, sistem yöneticileri tarafından yasal girdiler eklenir. Girdileri siz de eklemiş olabilirsiniz. Bir Hosts dosyasını yeniden adlandırırsanız, içerdiği yönlendirmeler artık çalışmaz. Daha fazla bilgi için sistem yöneticisine veya ağ yöneticisine başvurun.

Soruna Hosts dosyasındaki girdilerin neden olup olmadığını belirlemek için, yerel bilgisayarda Hosts dosyalarını arayın ve bulunan tüm Hosts dosyalarını yeniden adlandırın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Ara'nın üzerine gelin ve sonra Dosya ya da Klasör'ü tıklatın.
 2. Dosya adının tamamı ya da bir kısmı kutusuna hosts yazın.
 3. Konum listesinde, sabit diski tıklatın ve sonra da Ara'yı tıklatın.
 4. Bulunan tüm Hosts dosyalarını tıklatın. Birden çok Hosts dosyası bulunursa, tümünü seçin.
 5. F2 tuşuna basın.
 6. Yeni bir ad yazın. Örneğin, oldhosts yazın ve ENTER tuşuna basın.
Özgün dosya adını not edin. Bu yöntemle sorun giderilmezse özgün ada döndürmeniz gerekebilir.

Windows XP'de birden çok dosyayı yeniden adlandırma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
320167 Windows XP'de Windows Gezgini'ni kullanarak birden çok dosya nasıl yeniden adlandırılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Bağlantınızı yeniden sınayın ve Internet'e gözatıp atamadığınıza bakın. Web sitelerini hala ziyaret edemiyorsanız, Bölüm 2'ye geçin.

Bölüm 2: Üçüncü taraf yazılım ve Internet bağlantı ayarları sorunlarını giderme

Aşağıdaki yordamlar, Web sitelerini ziyaret etmenizi engelleyen üçüncü taraf yazılım veya Internet bağlantı ayarı sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir. Bu sorunları gidermek için Gözatma Geçmişini Silme özelliğini ve Internet Explorer 7'nin Internet Explorer (Eklenti Yok) modunu da kullanabilirsiniz.
Kısım 1: Gözatma Geçmişini Silme özelliğini kullanma
Gözatma Geçmişini Silme özelliğini kullanmak için şu adımları izleyin:
 1. Internet Explorer 7'yi açın, Araçlar'ı tıklatın ve sonra Gözatma Geçmişini Sil'i tıklatın.
 2. Geçici Internet Dosyaları'nı tıklatın, Dosyaları sil'i tıklatın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 3. Geçmiş'in yanında, Geçmişi sil'i ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 4. Form verileri'nin yanında, Formları sil'i ve sonra Tamam'ı tıklatın.
Kısım 2: Internet Explorer (Eklenti Yok) modunu kullanma
Internet Explorer (Eklenti Yok) modunu kullanmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gidin, Donatılar'ın üzerine gidin, Sistem Araçları'nın üzerine gidin ve sonra Internet Explorer (Eklenti Yok) öğesini tıklatın.

  Bu adım sorunu giderirse, soruna neden olan tarayıcı eklentisini veya eklentilerini belirlemek için 2. adıma geçin. Bu adım sorunu gidermezse, Kısım 3'e geçin.
 2. Eklentileri Yönet özelliğini kullanarak soruna neden olan tarayıcı eklentisini veya eklentilerini devre dışı bırakın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
  1. Araçlar'ı ve sonra Internet Seçenekleri'ni tıklatın.
  2. Programlar sekmesini tıklatın ve sonra Eklentileri Yönet'i tıklatın.
  3. Adı listesinde bir eklentiyi tıklatın ve sonra Devre Dışı Bırak'ı tıklatın.
  4. Soruna neden olan eklentiyi belirleyinceye kadar c adımını yineleyin. Sorun çözümlenirse, soruna neden olan eklentiyi belirlediniz demektir.
Kısım 3: Internet Explorer 7'yi ağ desteği ile güvenli modda sınayın
Kullanıcı adı ve parola gerektiren Ethernet Üzerinden Noktadan Noktaya (PPPoE) bağlantıları güvenli modda çalışmaz. Çoğu DSL bağlantısı ve çevirmeli ağ bağlantısı PPPoE bağlantısıdır. Bu nedenle, bu bağlantılar kablo bağlantısı gibi sürekli Internet bağlantıları olmadıklarında çalışmazlar. Bilgisayarı güvenli modda başlatmak için şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayarı yeniden başlatın. Boş bir ekran görüntülendiğinde art arda F8 tuşuna basın.
 2. Ağ Desteği ile Güvenli Mod'u tıklatın ve sonra ENTER tuşuna basın.
 3. Bir Windows sürümü seçmeniz istenirse, sürümü seçin ve sonra ENTER tuşuna basın.
 4. Bilgisayar güvenli modda başlatıldıktan sonra, bağlantınızı sınayın.
Bilgisayar güvenli moddayken Internet'e bağlanabilirseniz, üçüncü taraf bir yardımcı program veya program Internet Explorer 7 ile çakışıyor olabilir. Bilgisayarı normal modda yeniden başlatın ve Kısım 4'e geçin.

Bilgisayar güvenli moddayken Internet'e bağlanamazsanız, ağ bağdaştırıcısıyla ilgili bir sorun olabilir. Bölüm 1'e dönün. Bölüm 1'deki yordamları zaten denediyseniz ve ağ bağdaştırıcısı düzgün çalışıyorsa, aşağıdaki bölümlerle devam edin.

Güvenli mod seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
315222 Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
Kısım 4: Windows XP'yi yeniden başlatma
Uyarı Bu geçici çözüm, bilgisayarınızın veya ağınızın kötü niyetli kullanıcılar veya virüsler gibi kötü amaçlı yazılımlar tarafından gerçekleştirilecek saldırılara karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu geçici çözüm önerilmez, ancak gerekli olduğunu düşünürseniz kullanabilmeniz amacıyla bu bilgiler sağlanmaktadır. Bu çözümü kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.

Üçüncü taraf bir güvenlik duvarı programı kullanıyorsanız, bir yapılandırma ayarı değiştirilmiş veya güncelleştirilmesi gerekiyor olabilir. Alternatif olarak, başka bir üçüncü taraf program hatalı yapılandırılmış veya Internet Explorer ile çakışıyor olabilir. Çakışan programı belirlemek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Genel sekmesini tıklatın, Seçmeli Başlangıç'ı tıklatın, Yerel Sistem Hizmetleri dışındaki tüm onay kutularını tıklatıp temizleyin.
 3. Hizmetler sekmesini ve sonra da Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle'yi tıklatın.
 4. Tümünü devre dışı bırak'ı tıklatın.

  Not Üçüncü taraf hizmetleri devre dışı bıraktığınızda virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımları devre dışı kalabilir. Bilgisayarı olabildiğince güvenlikte tutmak için, yeniden bağlanmayı denemeden önce Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı veya Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmeniz önerilir. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için Bölüm 1'de Kısım 2'ye bakın.
 5. Tamam'ı tıklatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 6. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, Internet bağlantısını sınayın.
Bağlantı çalışırsa, bilgisayar başlatıldığında yüklenen bir program veya yardımcı programlar ilgili bir çakışma bulunmaktadır. Çakışmaya neden olan programı veya yardımcı programı belirlemek için, Msconfig yardımcı programını kullanarak bağlantı sorunlarını giderin.

Not Tüm Microsoft hizmetlerini durdurur ve daha sonra bilgisayarı yeniden başlatırsanız, Sistem Geri Yükleme devre dışı kalır. Tüm geri yükleme noktalarını da kaybedersiniz. Bu nedenle, Msconfig kullanarak bağlantı sorunlarını giderirken tüm Microsoft hizmetlerini devre dışı bırakmanız önerilmez.
Çakışmaya üçüncü tarafa ait bir hizmetin neden olup olmadığını denetleyin.
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Hizmetler sekmesini tıklatın, tüm hizmetleri etkinleştirin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
 3. Bilgisayarı yeniden başlatın ve bağlantıyı yeniden sınayın.
Bağlantı çalışırsa, "Çakışmaya üçüncü tarafa ait bir programın neden olup olmadığını denetleme" bölümüyle devam edin. Bağlantı yine çalışmazsa, üçüncü tarafa ait bir hizmet Internet Explorer ile çakışmaya neden olmaktadır. Çakışan hizmeti belirlemek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Hizmetler sekmesini tıklatın.
 3. Listedeki hizmetlerin yarısını etkinleştirin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın ve bağlantıyı sınayın.
 5. Internet Explorer ile çakışmaya neden olan hizmeti belirleyinceye kadar bu işleme devam edin. Hizmeti kaldırmanız veya devre dışı bırakmanız önerilir.

  Not Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi için programın geliştiricisine başvurmanız gerekebilir.
Çakışmaya üçüncü tarafa ait bir programın neden olup olmadığını denetleme
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Başlangıç sekmesini tıklatın.

  Listelenebilecek girdilerin sayısı nedeniyle, çakışmaya neden olan programı aşağıdaki eleme yöntemiyle bulmanız önerilir.
 3. Listelenen öğelerin yarısını tıklatıp seçin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın ve bağlantıyı sınayın.
 5. Çakışmaya neden olan programı belirleyinceye kadar bu işleme devam edin.
 6. Programını kullanmıyorsanız kaldırmanız önerilir. İsterseniz, programı bilgisayar başlatıldığında başlamayacak şekilde de yapılandırabilirsiniz.

  Not Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi için programın geliştiricisine başvurmanız gerekebilir.
Temiz yeniden başlatmayla sorun tanımlamaz veya çözümlenemezse, aracın ayarlarını, bilgisayar normal modda başlatılacak biçimde değiştirin.

Not Herhangi bir üçüncü taraf hizmeti devre dışı bırakmadan önce Windows Güvenlik Duvarı'nı veya Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmeniz önerilir. Üçüncü taraf hizmetleri devre dışı bıraktığınızda virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımları da devre dışı kalabilir.
Kısım 5: Yeni bir kullanıcı hesabı kullanarak sınama
Internet'e yine de gözatamıyorsanız, kullanmakta olduğunuz kullanıcı hesabı bozulmuş olabilir. Birden fazla kullanıcı hesabınız varsa, farklı bir kullanıcı olarak oturum açın. Bu yöntem sorunu çözümlerse, yeni bir kullanıcı hesabı oluşturup ayarlarınızı ve dosyalarınızı yeni hesaba aktarmanız önerilir. Bu yöntem sorunu çözmezse, sonraki adıma geçin. Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturma veya kullanıcı hesabını kaldırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
279783 Windows XP'de kullanıcı hesapları nasıl oluşturulur ve yapılandırılır
Bu yöntem sorunu çözümlerse, eski kullanıcının Belgelerim klasöründeki dosyaları kopyalayarak veya Dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı'nı kullanarak ayarlarınızı eski hesaptan yeni hesaba aktarın. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
306187 Windows XP'de Dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı Disketi bir sihirbaz disketiyle nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Uyarı Belgelerim klasöründen dosyalarınızı kopyaladığınızda, oluşturduğunuz veya kullandığınız tüm dosyaları aktarmış olmazsınız. Dosyaları başka bir konuma kaydetmiş olabilirsiniz. Bu yöntemi kullandığınızda sık kullanılanlarınız ve diğer ayarlarınız da aktarılmaz. Eski hesabı silmeden önce, tüm dosya ve ayarlarını aktarılmış olduğunu doğrulamanız önerilir.
Kısım 6: Virüsten koruma ve casus yazılım önleme yazılımları çalıştırma
Yüklü bir Virüsten koruma veya casus yazılım önleme yazılımı varsa, yazılımı güncelleştirin ve çalıştırın. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarının deneme sürümlerini karşıdan yüklemek için, aşağıdaki Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/downloads/default.mspx
Virüs yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılımlar hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/turkiye/athome/security/default.mspx
Sistemde yüklü kötü amaçlı yazılım olmadığını belirledikten sonra, sorunun çözümlenmiş olup olmadığını görmek için sınayın. Çözümlenmemişse, Bölüm 3'e geçin.

Bölüm 3: Internet Explorer yapılandırma ayarlarını sıfırlama

Internet Explorer 7 yapılandırma ayarlarını sıfırlamak için, şu adımları izleyin:

Önemli Internet Explorer 7'deki Tüm Ayarları Sıfırla özelliğini kullandığınızda tüm tarayıcı eklentileri devre dışı bırakılır. Bu nedenle, kullanmak istediğiniz eklentileri yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Normalde bir eklentiyi yeniden yüklediğinizde eklenti yeniden etkinleştirilmez. Eklentiyi el ile yeniden etkinleştirmeniz gerekir.
 1. Internet Explorer 7'yi açın, Araçlar'ı ve sonra Internet Seçenekleri'ni tıklatın.
 2. Gelişmiş sekmesini ve sonra Sıfırla'yı tıklatın.
 3. Internet Explorer Varsayılan Ayarları iletişim kutusunda, Sıfırla'yı tıklatın.
 4. Ayarları sıfırlandığında, Kapat'ı tıklatın ve sonra iki kez Tamam'ı tıklatarak Internet Explorer'ı yeniden başlatın.
Not Internet Explorer 7'de, genellikle Internet Explorer dosyalarını yeniden kaydettirmeniz gerekmez. Tüm Varsayılanları Sıfırla özelliği, bir sorun giderme adımı olarak Internet Explorer dosyalarını yeniden kaydettirme seçeneği içerir. Internet Explorer 7'yi sıfırladığınızda sorunlar çözümlenmezse, doğru şekilde yüklendiğinden emin olmak için Internet Explorer 7'yi yeniden yükleyebilirsiniz.

Internet Explorer ayarlarını sıfırlama özelliğini kullanma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
923737 Internet Explorer Ayarlarını Sıfırlama (RIES) nasıl kullanılır?

Bölüm 4: Bozulmuş, değiştirilmiş veya eksik çekirdek Windows dosyalarını yenileme

Kısım 1: Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni çalıştırma
Bu sorun, bazı çekirdek sistem dosyaları kaldırılmış veya bozulmuşsa oluşabilir. Bu sorunu çözümlemek için, Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni çalıştırıp eksik sistem dosyalarını belirleyin. Daha sonra, bu dosyaları yenileyin. Sistem Dosyası Denetleyicisi'ni çalıştırmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. sfc /scannow yazın ve ENTER tuşuna basın.
Sistem Dosyası Denetleyicisi ve Windows Dosya Koruması hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki bulunan makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
222193 Windows Dosya Koruması özelliğinin açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Kısım 2: Sistemi Geri Yükleme'yi çalıştırma
Hiçbir adım sorunu gidermediyse ve sorun yakın zamanda başladıysa, Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak işletim sistemini çalışır durumda olduğu önceki bir duruma geri yükleyebilirsiniz.

Not Bu adım sorununuzu belirlemenize yardımcı olmayabilir. Ancak, bu adım bilgisayarı çalışır durumda olduğu önceki bir duruma döndürür. Sistemi önceki bir durumuna geri yüklediğinizde, bu tarihten sonra yüklenmiş olan tüm program ve güncelleştirmeler kaldırılır.

Sistemi önceki bir çalışma durumuna geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
306084 NASIL YAPILIR: Windows XP'de İşletim Sistemini Önceki Bir Duruma Geri Yüklemek
306084 makalesinde, seçtiğiniz geri yükleme noktası sorunu çözümlemezse geri yükleme işlemini geri almak için kullanabileceğiniz adımlar açıklanır. Geri yükleme sorunu çözümlemezse, geri yükleme noktası olarak daha önceki bir tarihi seçebilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Internet Explorer 6'da bu sorunu giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
326155 Internet Explorer'da bir Web sitesine erişmeye çalıştığınızda "Sayfa Görüntülenemiyor" hata iletisi

Özellikler

Makale numarası: 926431 - Last Review: 8 Ocak 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 1.1
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Windows Internet Explorer 7 for Windows XP
Anahtar Kelimeler: 
kbtshoot kbexpertisebeginner KB926431

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com