Windows XP'deki sunucu hizmeti tarafından gönderilen eşzamanlı SMB istekleri sayısı yapılandırılamıyor

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 926646 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Bu makalede, ağ kullanıcılarının dosyalara bilgisayarı dosya sunucusu olarak kullanıldığında Microsoft Windows XP Professional çalıştıran bir bilgisayarda oluşan bir sorun açıklanır.

Varsayılan olarak, Windows XP Professional Sunucu hizmetinde, 10'dan fazla eşzamanlı sunucu ileti bloğu (SMB) komutları önleyen bir kısıtlama yoktur. Bu sınırlama, diğer Windows istemci bilgisayarı işletim sistemleri için de geçerlidir. Bir dosyayı açmak için arama yapılırken, örneğin, bir SMB komutu oluşur. SMB komutların çoğu hemen işlenir. Örneğin, bir dosya Aç komutu hemen işlenir. Bu nedenle, en çok 10 eşzamanlı komutları genellikle bir sorun değildir.

Ancak, "uzun süreli SMB istekleri" olarak adlandırılan bazı SMB komutu vardır Uzun süreli bu SMB istekleri, bunlar yanıtlandığı kadar açık kalır. Genellikle, bir yanıt alındıktan sonra aynı türdeki başka bir komutun hemen gönderilir.

Ayrıca, bir uzun süreli SMB bir değişiklik bildirimi istektir. Örneğin, Windows Explorer'ı açın ve ağ üzerindeki belirli bir klasörü tıklatın, klasörü barındıran bilgisayar için bir değişiklik bildirimi gönderilir. Bu, bir şey bu klasördeki her değiştiğinde gerçekleşir. Sonra Windows Gezgini penceresinde güncelleştirmek ve yeni dosyayı görüntülemek için bir değişiklik bildirimi istemci bilgisayara gönderilir. Windows XP Professional çalıştıran bir bilgisayar klasörü barındırıyorsa, yalnızca 10 SMB komutları aynı anda kullanılabilir. Tüm istekleri yanıtlanır. Diğer isteklerin dosyaları ağ üzerinden açmayı denediğinizde bir hata iletisi de alabilirsiniz.

Neden

Bu sorun, Windows XP Professional Sunucu hizmetindeki bilerek bir sınırlama nedeniyle oluşur. Windows XP Professional, istemci bilgisayara işletim sistemi tasarlanmıştır. Bu nedenle, Windows XP Professional için sunucu görevlerini getirilmemiştir.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, bir düzeltme kullanılabilir MaxMpxCt kayıt defteri değerini kullanarak eşzamanlı SMB komutları sayısı yapılandırmanıza olanak sağlar. Bu düzeltmenin en çok 255 MaxMpxCt değerine yapılandırmanıza olanak sağlar. Daha fazla bilgi için "Kayıt defteri bilgileri" bölümünde ve "Ek bilgi" bölümüne bakın.

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu sorunla karşılaşan sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınamaya tabi olabilir. Bu nedenle, bu sorun nedeniyle önemli ölçüde etkilenmediyseniz, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

ÖNKOŞULLAR

Windows XP Professional Service Pack 2 (SP2) Bu düzeltmenin yüklenebilmesi için yeniden yüklemelisiniz.

Yeniden başlatma gereksinimleri

Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra Sunucu hizmetini yeniden başlatmanız gerekir. Düzeltmeyi yükledikten sonra istenirse, bilgisayarı yeniden başlatın.

Düzeltme Değiştirme Bilgileri

Bu düzeltme başka bir düzeltmenin yerini almaz.

Kayıt defteri Bilgileri

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl söyleyin adımları içerir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756Windows'da kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme


Bu düzeltmeyi etkinleştirmek için <a0></a0>, aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam ' ı tıklatın.
 2. Bulun ve sonra aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarı seçin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Lanmanserver\Parameters
 3. Düzen menüsünden Yeni ' nin üzerine gidin ve DWORD değeri ' ni tıklatın.
 4. MaxMpxCt yazın ve ENTER tuşuna basın.
 5. MaxMpxCt ' ı sağ tıklatın ve sonra Değiştir ' i tıklatın.
 6. Değer verisi kutusuna istediğiniz değeri yazın ve Tamam ' ı tıklatın.

  Not 10 Ile 255 arasında bir değer, eşzamanlı SMB komutları sayısını ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değer 10'dur. Microsoft Windows Server 2003'te, en fazla 65.535 değerine eşzamanlı SMB komutları sayısını ayarlayabilirsiniz.
 7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahiptir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki Tarih ve saat öğesinde saat dilimi sekmesini kullanın.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya AdıDosya SürümüDosya BoyutuTARİHSAATPlatform
Srvsvc.dll5.1.2600.301996,76819 Ekim 200616: 29X86

Durum

Microsoft, "Geçerli Olduğu Ürünler" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bu sorunun olduğunu onaylamıştır.

Daha fazla bilgi

En fazla eşzamanlı SMB komutları gerçek değerini en az 2 değer tarafından belirlenir. Bu, sunucu tarafında MaxMpxCt değeri ve istemci bilgisayardaki MaxCmds kayıt defteri değerini değerlerdir. Varsayılan olarak, Windows XP Professional'da 50'ye MaxCmds değeri ayarlanır. Bu değer, birden fazla 65,535 için ayarlanamaz.

Sunucu olarak işlev gören Windows XP bilgisayarında MaxMpxCt değeri Maxworkıtems değeri ve boyut değeri aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarında bulunur:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Lanmanserver\Parameters
Istemci bilgisayarı olarak işlev gören Windows XP bilgisayarında MaxCmds değerini aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarında bulunur:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Lanmanworkstation\Parameters
Dosya sunucusu olarak işlev gören Windows XP Professional tabanlı bilgisayarda, aşağıdaki kayıt defteri değerleri ayarlamanız gerekir. Bunu yaparak, sunucu hizmeti için gerekli kaynakları sağlar.
 • Maxworkıtems değeri, en az 4 kez MaxMpxCt değerine ayarlamalısınız. Varsayılan olarak, Windows XP Professional 64 Maxworkıtems değeri ayarlanır. Bu değer, en çok 1.024 için ayarlayabilirsiniz. Bu ayar yalnızca yeterli belleğe sahip bilgisayarlarda kullanmanızı öneririz. Gereken bellek tam yapılandırma ayrıntıları bağlıdır. Bu senaryoda, en az 1 gigabayt (GB) bellek kullanmanızı öneririz.
 • Varsayılan olarak, 1, Windows XP Professional'da boyutu değerini ayarlayın. Boyut değeri en az 2'ye ayarlamanız gerekir. Sorunlarını azaltabilir, boyut değeri 3'e ayarlamanız gerekir. Boyut değeri 1, Windows XP Professional için en iyi duruma getirmek için yerel uygulamalar için kullanılır. Bir boyut değeri 2, yerel uygulama ve uzak uygulamalar arasında kaynak kullanımını dengelemek için kullanılır. Bir boyut değeri 3, Windows XP Professional için en iyi duruma getirmek için ağ etkinliği için kullanılır.
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
824684Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanılan standart terminolojinin açıklaması

Özellikler

Makale numarası: 926646 - Last Review: 29 Ağustos 2007 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbautohotfix kbwinxppresp3fix kbfix kbbug kbhotfixserver kbqfe kbpubtypekc KB926646 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:926646

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com