Kurtarma Ortamı'nı (Windows RE) kullanarak başlatma sorunlarını giderirken öncelikle Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusundaki Başlangıç Onarma seçeneğini deneyin. Bu yöntem sorunu gidermezse veya ek sorunları el ile gidermeniz gerekiyorsa Bootrec.exe aracını kullanın. Bu makalede, Windows Vista veya Windows 7'de aşağıdaki öğelerle ilgili sorunları gidermek ve onarmak için Windows RE'deki Bootrec.exe aracının nasıl kullanılacağı anlatılır:
 • Ana önyükleme kaydı (MBR)
 • Önyükleme kesimi
 • Önyükleme Yapılandırma Verileri (BCD) deposu
Windows Önyükleme Yapılandırma Verileri dosyasında gerekli bilgiler eksik hatasını gidermek için de Bootrec.exe aracını kullanabilirsiniz.

Bootrec.exe aracını çalıştırma

Bootrec.exe aracını çalıştırmak için, öncelikle Windows RE'yi başlatın:
 1. Windows Vista veya Windows 7 ortamını DVD sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarı başlatın.
 2. Sorulduğunda bir tuşa basın.
 3. Dili, saati, para birimini, klavyeyi veya bir giriş yöntemini seçin ve sonra İleri'yi tıklayın.
 4. Bilgisayarınızı onarın'a tıklayın.
 5. Onarmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve sonra İleri'yi tıklayın.
 6. Sistem Kurtarma Seçenekleri iletişim kutusunda Komut İstemi'ne tıklayın.
 7. Bootrec.exe yazın ve Enter tuşuna basın.
Bu resmi kapatBu resmi aç
Not Bilgisayarı Windows Vista veya Windows 7 DVD'sinden başlatmak için, bilgisayarın DVD sürücüsünden başlatılacak biçimde yapılandırılmış olması gerekir. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi için, bilgisayarla birlikte gelen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisine başvurun.

Bootrec.exe seçenekleri

Bootrec.exe aracı aşağıdaki seçenekleri destekler. Durumunuza uygun seçeneği kullanın.

/FixMbr

Bu seçenek, sistem bölümüne Windows 7 veya Windows Vista ile uyumlu bir MBR yazar. Varolan bölüm tablosunun üzerine yazmaz. Bu seçeneği, MBR bozulması sorunlarını gidermeniz veya standart olmayan bir kodu MBR'den kaldırmanız gerekiyorsa kullanın.

/FixBoot

Bu seçenek, Windows Vista veya Windows 7 ile uyumlu bir önyükleme kesimi kullanarak sistem bölümüne yeni bir önyükleme kesimi yazar. Aşağıdaki koşullardan biri geçerliyse bu seçeneği kullanın:
 • Önyükleme kesimi standart olmayan bir Windows Vista veya Windows 7 önyükleme kesimi ile değiştirildi.
 • Önyükleme kesimi bozulmuştur.
 • Windows Vista veya Windows 7 yüklendikten sonra önceki bir Windows işletim sistemi yüklendi. Bu durumda, bilgisayar Windows Önyükleme Yöneticisi (Bootmgr.exe) yerine Windows NT Yükleyicisi (NTLDR) kullanılarak başlatılır.

/ScanOs

Bu seçenek tüm disklerde Windows Vista veya Windows 7 ile uyumlu yüklemeleri tarar. Şu anda BCD deposunda bulunmayan girişleri de görüntüler. Önyükleme Yöneticisi menüsünde listelenmeyen Windows Vista veya Windows 7 yüklemeleri olduğunda bu seçeneği kullanın.

/RebuildBcd

Bu seçenek, tüm disklerde Windows Vista veya Windows 7 ile uyumlu yüklemeleri tarar. Ayrıca, BCD deposuna eklemek istediğiniz yüklemeleri seçmenize olanak tanır. Bu seçeneği, BCD deposunu tümüyle yeniden oluşturmanız gerekiyorsa kullanın.

Bu resmi kapatBu resmi aç
Not "Bootmgr eksik" hatasını gidermek için Bootrec.exe aracını kullanın. BCD deposunu yeniden oluşturarak başlatma sorununu gideremezseniz, BCD deposunu dışarı aktarıp silebilir ve daha sonra bu seçeneği yeniden çalıştırabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, BCD deposunun tümüyle yeniden oluşturulmasını sağlamış olursunuz.

Bunu yapmak için, Windows RE komut istemine aşağıdaki komutları yazın:
 • bcdedit /export C:\BCD_Backup
 • c:
 • cd boot
 • attrib bcd -s -h -r
 • ren c:\boot\bcd bcd.old
 • bootrec /RebuildBcd

Bu makale hakkında

Makale numarası: 927392
Son gözden geçirme: 15 Temmuz 2014 Salı
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:: Windows 7 Starter, Windows 7 Starter N, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium N, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional N, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise N, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate N, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Business, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Business 64-bit edition, Windows Vista Enterprise 64-bit edition, Windows Vista Home Premium 64-bit edition, Windows Vista Home Basic 64-bit edition, Windows Vista Ultimate 64-bit edition
Bu makale hakkında görüş bildirmek ister misiniz?
 

Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.