Windows Vista, Windows Server 2003 veya Windows Server 2008, beklenenden daha az bellek bildirebilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 929580 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Iletişim kutusunda, 4 gigabayt (GB) rasgele erişim belleği (RAM), Sistem Özellikleri</a0> iletişim kutusunu ve Sistem bilgisi olan bir bilgisayarda beklediğinizden daha az bellek bildirebilir.

Bu sorun, Windows Vista, Windows Server 2003 ve Windows Server 2008'de oluşur.

Önemli Windows Vista Service Pack 1 (SP1), kullanıcı arabirimi (UI) raporu bellek <a1>yol</a1> bileşenleri değişiklikler yaptınız. Örneğin, 4 GB veya daha fazla bilgisayarda yüklü olan toplam fiziksel bellek olduğunda Windows Vista SP1 kullanıcı arabiriminin bazı bileşenleri şimdi bildirir. Windows Vista Service Pack 1'de belleğin bildirilme şeklide hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
946003Windows Vista Service Pack 1, 4 GB bellek (RAM) bulunan sistemlerde 4 GB sistem belleği bulunduğunu bildirir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Neden

Bu sorun, adres alanı 32-bit donanım bir ortamda 4 GB ile sınırlı olması nedeniyle oluşur. Bellek, yer açmak için temel giriş/çıkış sistemi (BIOS), donanım için rezerve adresleri yeri. Ancak, bu sınırlama nedeniyle, Windows Vista, Windows Server 2003 ve Windows Server 2008 belleğin 4 GB sınırından konumlandırılarak erişemiyor.

Durum

Microsoft, "Geçerli Olduğu Ürünler" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bu sorunun olduğunu onaylamıştır.

Daha fazla bilgi

32-Bit bir işletim sistemi, aşağıdaki koşullar doğruysa, 4 GB sınırından konumlandırılarak bellek adresleyebilir:
 • Fiziksel Adres Uzantısı (PAE) modunda bilgisayardır.
 • Bilgisayar 4 GB RAM vardır.
Bu durumda, işletim sistemi doğru ne kadar bellek yüklü bildiriyor.

Ayrıca, bazı x 64 tabanlı işletim sistemleri, RAM 2 terabayta (TB) adresleyebilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sayfasını ziyaret edin:
http://technet.microsoft.com/en-us/windowsserver/bb294403.aspx
PAE modunu etkinleştirmek için <a0></a0>, PAE BCD dosyasındaki önyükleme girdisi için eklemeniz gerekir. Yükseltilmiş bir komut istemi açın. Tür BCDEDIT /SET PAE ForceEnable.

Not Windows Vista'da bir Boot.ini dosyası yok. Boot.ini dosyasının eski Windows sürümleri çift yalnızca önyükleme sırasında kullanılır

Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
268230Intel Fiziksel Adresleme Uzantıları (PAE) ile bellek eklemek veya düğüm eklemek (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
283037Windows Server 2003 ve Windows 2000'de büyük bellek desteği kullanılabilir
Sisteme daha fazla bellek eklerseniz, BIOS rağmen yalnızca bir RAM bölümü Windows'un tanıdığı tüm fiziksel RAM tanıması. Bilgisayar bir boşta bellek özelliği veya bellek yansıtma özelliği kullanılıyorsa, bellek dolu olan tamamlayıcı Windows'ta görünmez olabilir. Boşta bellek, bir bellek bankasının başarısız olması durumunda sisteme onun yerine çalışan bir bellek bankası sağlar. Bellek yansıtma, bellek bankalarını bir yansıtma kümesine böler. Etkinleştirebilir ya da BıOS'UN kullanarak bu özellikleri devre dışı. Etkinleştiremez veya Windows kullanarak bu özellikleri devre dışı. Bu özelliklerin ayarlarını değiştirmek için <a0></a0>, kullanıcıya bilgisayarın el ile veya BIOS üreticinin Web sitesine bakın. Veya üreticiye başvurun.

Örneğin, bilgisayar 4 GB RAM yüklü olan ve 4 GB ek RAM eklemek, Windows, RAM'ın tam 8 GB yerine yalnızca 4 veya 6 GB'LIK algılayabilir. Boşta bellek özelliği veya bellek yansıtma özelliği yeni bellek bankalarında bilginiz olmadan etkinleştirilebilir. Bu belirtiler, eklemeyin kullanırken oluşan belirtiler benzer / PAE Boot.ini dosyasına geçin.

Bellek sınırı

Windows işletim sistemleri için bellek sınırları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366778.aspx
Fiziksel Adres Uzantıları (PAE) hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/aa366796.aspx
Bellek adres belirleme hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web günlüğü (blog) bakın:
http://blogs.msdn.com/oldnewthing/archive/2006/08/14/699521.aspx
Windows 7 ınstalled hem de kullanışlı bellek görüntüler. Ek bilgi için Windows 7 çevrimiçi Yardım için başvurun.

Özellikler

Makale numarası: 929580 - Last Review: 14 Şubat 2008 Perşembe - Gözden geçirme: 4.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows Vista Starter
 • Windows Vista Ultimate
 • Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Windows Server 2008 Datacenter
 • Windows Server 2008 Enterprise
 • Windows Server 2008 Standard
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbtshoot kbprb kbexpertiseinter KB929580 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:929580

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com