Bir bilgisayar virüsü bulaşmış olup olmadığını nasıl ve gelecekteki bulaşmalarını temizleme Windows işletim sistemlerinde, bilgisayar virüslerini engelleme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 940831 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Giriş

Bu makalede aşağıdaki konular açıklanır:
 • Bir bilgisayar virüsü bulaşmış olup olmadığını nasıl
 • Gelecekteki bulaşmalarını temizleme bilgisayar virüslerini engelleme

Daha fazla bilgi

Bir bilgisayar virüsü bulaşmış olup olmadığını kurtarmak için veya gelecekteki bilgisayar virüs bulaşmalarını temizleme önlemek için aşağıdaki yöntemleri kullanın.

Yöntem 1: güncel bir virüsten koruma yazılımı kullanın...

Şüpheleniyorsanız veya bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, onaylamak, güncel bir virüsten koruma yazılımı edinin.Virüsten koruma yazılımı satıcıları hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
49500Virüsten koruma yazılımı satıcılarının listesi
Virüsten koruma yazılımları bilgisayarınızı çoğu virüs, solucan, Truva atı ve diğer kötü niyetli programlara karşı korumanıza yardımcı olur. Çoğu bilgisayar virüsten koruma yazılımı yüklü olarak gelir. Virüsten koruma yazılımı satın alabileceğiniz ve bunu kendiniz yükleyebilirsiniz. Bu senaryoda, aynı zamanda virüsten koruma yazılımı güncel tutmalısınız.

Notları
 • Yüklü bir virüsten koruma programınız yoksa, hizmet bizim ücretsiz çevrimiçi virüs kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://safety.live.com
 • Virüsten koruma programı çalışmayı durdurdu, virüsten koruma programı yeniden yükleyin.
 • En son virüs imza dosyasını virüsten koruma satıcının Web sitesinden edinin. Her yeni virüs için virüsten koruma yazılımı satıcıları, yeni keşfedilen virüslere karşı bilgisayarınızı koruyacak güncelleştirmeleri sorun.
 • Bilgisayar virüsü kaldırıldıktan sonra yeniden virüsü kaldırılmıştır emin olmak için bilgisayarı tara. Bilgisayar kullanılmadığı sırada bilgisayarı denetlemek için virüsten koruma programı zamanlamanızı öneririz.
 • Bilgisayarın sabit diski biçimlendirmek olabilir, Windows işletim sistemiyle birlikte, tüm bilgisayar programlarını yeniden yüklemek, olabilir ve daha aşağıdaki koşullardan biri doğruysa:
  • Virüsten koruma yazılımını, virüsten koruma yazılımı bilgisayar virüsü kaldıramıyor bir ileti görüntüler.
  • Bilgisayar virüsü, bozuk veya bilgisayarda önemli bazı dosyalar siliniyor. Bu senaryoda, aşağıdaki sorunlardan birini veya birkaçını karşılaşabilirsiniz:
   • Windows işletim sistemi başlatılamıyor veya bazı programları Başlat değil.
   • <a0>Windows</a0> işletim sistemi başlatıldığında veya bir program başlatıldığında, hata iletileri alırsınız. Bu hata iletileri, bozuk dosyaları veya eksik dosyaları bilgisayarda olduğunu gösteriyor.
   • Bu makalede açıklanan sorunlar sonra virüsten koruma yazılımı çalıştırın ve virüsten koruma yazılımı, bilgisayar artık bulaşmış raporlarını geçerli. Bilgisayar virüsü, bu sorunlara neden olduğunu emin.

Yöntem 2: bir ınternet güvenlik duvarı kullanın...

Güvenlik Duvarı, ınternet üzerinde bilgisayar ve zararlı olabilecek içerik arasında koruyucu bir bariyer oluşturan yazılım veya donanımdır. Güvenlik Duvarı, bilgisayarınızı kötü amaçlı kullanıcılara karşı ve çok sayıda bilgisayara solucan ve bilgisayar virüslerine karşı korunmasına yardımcı olur.

Yalnızca doğrudan ınternet'e bağlanmak için kullandığınız ağ bağlantılarınız için Güvenlik Duvarı'nı kullanın. Örneğin, doğrudan bir kablo modem, DSL modem veya çevirmeli modem ile ınternet'e bağlanan tek bir bilgisayarda bir güvenlik duvarı kullanın. Aynı ağ bağlantısı, ınternet ve ev ağı veya işyeri ağına bağlanmak için kullanabilirsiniz. Bu senaryoda, yönlendirici veya bir bilgisayar ınternet'e bağlanan ev bilgisayarınız veya <a0>office</a0> bilgisayardaki paylaştırılmış kaynaklara bağlanmasını engelleyen bir Güvenlik Duvarı'nı kullanın.

Güvenlik Duvarı yalnızca ev ağınızdaki veya işyeri ağınız için bağlantı noktalarını açmak üzere yapılandırılabilir sürece ev ağınızdaki veya işyeri ağınıza bağlanmak için kullandığınız ağ bağlantılarında güvenlik duvarı kullanmayın.

Ev ağınızdaki veya işyeri ağınızı ınternet'e bağlanmak için kullanıyorsanız, güvenlik duvarı yalnızca ınternet'e bağlantı sağlayan bir yönlendirici gibi başka bir aygıttaki veya bilgisayardaki kullanılabilir. Örneğin, şu senaryoyu inceleyin:
 • Bir ağ üzerinden ınternet'e bağlanın.
 • Bağlantı Paylaşımı, ağa birden çok bilgisayara ınternet erişimi sağlamak için kullanır.
Bu senaryoda, yükleyebileceğiniz veya yalnızca paylaşılan ınternet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, ınternet'e sizin yönetmediğiniz bir ağ üzerinden bağlanıyorsanız, ağ yöneticiniz, güvenlik duvarı kullandığını doğrulayın.

Not Ev ağınızdaki veya işyeri ağınızdaki tüm bilgisayarlarda bir güvenlik duvarı kullanıyorsanız, ev ağınızdaki veya işyeri ağınızdaki diğer bilgisayarları aramak yükleyemeyebilirsiniz. Ayrıca, ev ağınızdaki veya işyeri ağınızdaki diğer bilgisayarlarla dosya paylaşımının yükleyemeyebilirsiniz.Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
298804Internet güvenlik duvarları gözatmayı ve dosya paylaşımını engelleyebilir

Windows XP, Windows Server 2003, Standard Edition ve Windows Server 2003, Enterprise Edition

Windows XP tabanlı bir bilgisayarda, Microsoft Bilgisayarınızı Koruyun Web sitesinin otomatikleştirilmiş bölümü otomatik olarak aşağıdakileri yapabilirsiniz:
 • ınternet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı (ICF) algılar ve ICF yapılandırma
 • Otomatik Güncelleştirmeler ayarlarını yapılandırma
 • Virüsten koruma yazılımları hakkında bilgi sağlar.
Windows XP Service Pack 2 (SP2) üzerinde - tabanlı bilgisayar, ICF, "Windows Güvenlik Duvarı'nı" (WF) denir. Bilgisayarınızın aşağıdaki işletim sistemlerinden birini çalıştırıyorsanız, ıCF'YI bu özelliği kullanabilirsiniz:
 • Windows Server 2003 Standard Edition
 • Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Windows XP'nin herhangi bir sürümü
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
828931Microsoft Bilgisayarınızı Koruyun Web sitesinin otomatikleştirilmiş bölümü hakkında sık sorulan sorular
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
283673Windows XP'de güvenlik duvarı nasıl açılır veya kapatılır
ICF hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitelerini ziyaret edin:
http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/library/28d7c0c4-539e-4510-9431-9e52d24e0a021033.mspx
http://technet2.microsoft.com/windowsserver/en/library/1dde6a20-c5d7-490e-a63f-54db94daaffb1033.mspx

Diğer tüm Windows sürümleri için

 • Yönlendirme ve Uzaktan Erişim çalıştıran bir Windows Server 2003 tabanlı sunucu için temel güvenlik duvarı kullanın.
 • Microsoft Windows 2000 tabanlı bir bilgisayarda veya Windows Server 2003 tabanlı bir bilgisayar için Microsoft ınternet Security and Acceleration (ISA) Server 2000'i kullanın.
 • Windows'un diğer sürümleri için bir üçüncü taraf donanım Güvenlik Duvarı'nı veya üçüncü taraf yazılım Güvenlik Duvarı'nı kullanın.
Güvenlik Duvarı'nı seçme hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/athome/security/viruses/fwbenefits.mspx

Yöntem 3: bilgisayarınızı güncelleştirme

Güncelleştirmelerin, bulunmuş gibi bilgisayarınızın güvenlik açıkları, virüsler, solucanlar ve diğer tehditlere shield yardımcı olur. Bilgisayarınızı güncelleştirmek için uygulayabileceğiniz adımları şunlardır:
 1. Güncelleştirmeleri Windows ve Windows bileşenleri için ınternet Explorer, Outlook Express ve Windows Media Player'ı yükleyin. Bunu yapmak için şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://windowsupdate.microsoft.com
  Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  311047Windows bilgisayarınız nasıl güncel tutulur
  Not Microsoft Windows NT Workstation, Microsoft Windows 98, Microsoft Windows 98 ikinci sürüm ve Microsoft Windows 95 ürün destek ömürleri sonuna. Bu işletim sistemleri için sağlanan arşivlenmiş olarak Windows Update Web sitesinde kullanılabilir güncelleştirmelerin. Ancak Microsoft, artık bu işletim sistemi sürümleri için teknik destek sunar. Bu nedenle, Otomatik Güncelleştirmeler'in ve bu eski işletim sistemleri yayımlandıktan sonra sunulan diğer güvenlik özelliklerinden yararlanabilirsiniz böylece, Windows XP Professional veya Windows XP Home Edition için yükseltmeniz önerilir.
 2. Microsoft Office programları için Güncelleştirmeler'i yükleyin. Bunu yapmak için şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://office.microsoft.com/en-us/downloads/default.aspx
 3. Diğer üçüncü taraf programlar için güncelleştirmeleri bilgisayarınıza yükleyin. Daha fazla bilgi için üçüncü taraf programın üreticisine başvurun. Ayrıca, ınternet ınformation Services (IIS), <a2>Microsoft SQL Server</a2>, <a4>Microsoft Exchange Server, bilgisayarınızdaki diğer Microsoft ürünleriyle ve diğer ürünler için güvenlik güncelleştirmeleri yükleyin. Bunu yapmak için şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://www.microsoft.com/technet/security/current.aspx
  Not Ağ yöneticileri, merkezden Windows tabanlı bilgisayarlarda sık karşılaşılan hatalı güvenlik yapılandırmalarını tarayabilir ve MBSA aracı tarayan her bilgisayar için ayrı bir güvenlik raporu oluşturmak için Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) aracını kullanabilirsiniz. MBSA aracı, Windows Server 2003, Windows 2000 ve Windows XP çalışan bilgisayarlarda kullanılabilir. MBSA aracı, Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 çalıştıran bilgisayarlarda güvenlik açıkları için tarayabilirsiniz. MBSA aracı, aşağıdaki öğeleri sık rastlanan güvenlik yapılandırması hataları için tarar:
  • Windows işletim sistemi
  • Internet Information Services (IIS)
  • SQL Server
  • Internet Explorer
  • Microsoft Office
  MBSA aracı, aşağıdaki öğeler, güvenlik güncelleştirmelerinin eksik tarar:
  • Windows işletim sistemi
  • IIS
  • SQL Server
  • Internet Explorer
  • Windows Media Player
  • Exchange Server
  • Exchange 2000 Server
  MBSA hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://technet.microsoft.com/en-us/security/cc184924.aspx
 4. Microsoft Outlook Sürüm 2002 ' daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız, Outlook e-posta güvenlik güncelleştirmesi bilgisayarda yüklü olduğundan emin olun. Outlook E-posta Güvenliği Güncelleştirmesi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=96DF48A9-7638-429E-816E-35F16F6528CA&displaylang=EN
  Notları
  • Varsayılan olarak, Outlook 2000 post-Service Pack 2'yi ve Outlook 2002 Service Pack 1, Outlook e-posta güvenlik güncelleştirmesi içerir.
  • Önce Service Pack 1, Outlook 2000 ve Outlook 98 sürümleri, Outlook e-posta güvenlik güncelleştirmesi dahil etmeyin.
 5. Outlook Express kullanıyorsanız, e-posta eklerini açtığınızda dikkatli olun.

  Notları
  • Varsayılan olarak, Outlook Express 6 Service Pack 1 blokları ekleri e-posta iletilerine erişmek.
  • Outlook Express 6 ' önceki sürümlerinde Outlook Express, e-posta ekleri engelleyen bir işlev içermez. Outlook Express 6 ' önceki sürümlerinde Outlook Express ek içeren istenmeyen e-posta iletileri açtığınızda dikkatli olun.
 6. Outlook ve Outlook Express'te Active komut dizilerini devre dışı.

  Not Varsayılan olarak, Outlook Express 6, Outlook 2002 ve Outlook'un sonraki sürümlerinde active komut dizilerini dışıdır. Outlook Express'te active komut dizilerini devre dışı bırakma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  192846OLEXP: Outlook Express'te Etkin komut dosyası'nı devre dışı bırakma
  Outlook 2000'de active komut dizilerini devre dışı bırakma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  215774OL2000: HTML iletilerinde katıştırılan komut dosyaları uyarı olmadan çalıştırın.
  Outlook Express'te virüsten koruma özellikleri hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  291387Outlook Express 6'da virüsten koruma özelliklerini kullanma
Microsoft Güvenlik Antivirus hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/security/portal
Microsoft Antigen ürünleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://technet.microsoft.com/en-us/forefront/serversecurity/bb772732.aspx
Virüs uyarıları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/security/portal/
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
324731Destek Web Yayını: Microsoft Windows XP: ınternet Bağlantısı Güvenlik Duvarı
Bu makalede adı geçen üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performansı veya güvenilirliği hakkında hiçbir garanti vermez.

Özellikler

Makale numarası: 940831 - Last Review: 3 Aralık 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 2.10
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Server 2003 Datacenter Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows Server 2003 Web Edition
 • Microsoft Windows Server 2003, 64-Bit Datacenter Edition
 • Microsoft Windows Server 2003, Enterprise x64 Edition
 • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Premium Edition
 • Microsoft Windows Small Business Server 2003 Standard Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition 2002
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
 • Microsoft Windows XP Professional 64-Bit Edition (Itanium)
 • Microsoft Windows 2000 Server
 • Microsoft Windows 2000 Advanced Server
 • Microsoft Windows 2000 Professional Edition
 • Microsoft Windows 2000 Datacenter Server
 • Microsoft Windows NT 4.0
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 95
 • Microsoft Windows XP Service Pack 2
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition 2005
 • Microsoft Outlook 2000
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
 • Microsoft Outlook Express 6.0
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbvirus kbenv kbfirewall kbexpertisebeginner kbhowto kbinfo KB940831 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:940831

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com