Windows XP'de sistem geri yükleme noktası ayarlama

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 948247 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bazı durumlarda, yeni bir program bilgisayarınızın beklenmeyen davranışlarda bulunmasına neden olabilir ve programın kaldırılması yeterli olmaz. Windows XP'de, bu durumda size yardımcı olabilecek Sistem Geri Yükleme adlı bir özellik bulunmaktadır. Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanarak, bilgisayarınızın istediğiniz gibi çalıştığı bir zamanı seçebilirsiniz. Buna, sistem geri yükleme noktası adı verilir. Daha sonra bilgisayarınızda bir hata oluşursa, sistem geri yükleme noktasını kullanarak bilgisayarınızı düzgün çalıştığı zamana geri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı geri yüklediğinizde, belgeler ve e-postalar gibi son çalışmalarınızı kaybetmezsiniz. Bu makalede, Windows XP'de bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak için kolayca izlenebilecek bir adım adım yöntemi açıklanmaktadır.

Aşağıdaki kendi başına yardım adımları acemi bilgisayar kullanıcıları içindir.

Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanarak bir sistem geri yükleme noktası oluşturma

Geri yükleme noktası oluşturduğunuzda, bilgisayarınızın istediğiniz gibi çalıştığı bir zamanı seçebilirsiniz. Ardından, geri yükleme noktasını kullanarak, bilgisayarınızda zaman içinde istemeden yaptığınız değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Bu yöntemin derecelendirmesi: Kolay.

Bir geri yükleme noktası oluşturmak için şu adımları izleyin:
 1. Açık olan tüm programları kapatın.
 2. Başlat'ı tıklatın, sırasıyla Tüm Programlar, Donatılar ve Sistem Araçları'nın üzerine gelin, sonra da Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme Sihirbazı başlatılır.

  Not Sistem Geri Yükleme Sihirbazı başlatılmazsa, Sistem Geri Yükleme özelliği kapalı olabilir. Sistem Geri Yükleme özelliğini açmak için, bu makaledeki "Daha Fazla Bilgi" bölümüne bakın.
 3. Geri yükleme noktası oluştur'u ve ardından İleri'yi tıklatın.
 4. Geri yükleme noktası açıklaması kutusuna, geri yükleme noktası için bir açıklama yazın. Anlaşılması kolay bir açıklama kullanın. Belirli bir yazılım veya donanım yüklemeden önce bir geri yükleme noktası oluşturuyorsanız, açıklamada bu bilgileri kullanabilirsiniz.

  Not Tarih ve saat bilgileri geri yükleme noktanıza otomatik olarak eklenir. Bu nedenle, bu bilgileri açıklamanıza eklemenize gerek yoktur.
 5. Aşağıdakilerden birini yapın:
  • Geri yükleme noktasını oluşturmayı tamamlamak için, Oluştur düğmesini tıklatın. Geri yükleme noktası oluşturulduğunda Sistem Geri Yükleme Sihirbazı size bildirir.
  • Geri yükleme noktası oluşturmayı durdurmak ve Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasına dönmek için, Geri düğmesini tıklatın.
  • Geri yükleme noktası oluşturmayı durdurmak ve Sistem Geri Yükleme Sihirbazı'ndan çıkmak için, İptal düğmesini tıklatın.
 6. Tamamladığınızda, Kapat düğmesini tıklatın.
Tebrikler! Geri yükleme noktasını başarıyla oluşturdunuz ve gerekli işlemleri tamamladınız.

Notlar
 • Windows XP her gün otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturur. Geri yükleme noktalarını genelde bir program veya donanım aygıtı yüklenmeden önce oluşturur.
 • Bir program yükler ve daha sonra bu program yüklenmeden önce oluşturulan bir geri yükleme noktasını kullanırsanız, program artık çalışmaz. Programı yeniden kullanmak isterseniz onu yeniden yüklemelisiniz.
 • Sistem Geri Yükleme özelliği, program kaldırma işleminden farklıdır. Bir programı tümüyle kaldırmak için, Denetim Masası'ndaki Program Ekle veya Kaldır aracını veya kendi kaldırma programını kullanmalısınız. Daha fazla bilgi için, Windows XP Yardım ve Destek içeriğinde "Program değiştirme veya kaldırma" adlı yardım konusunu arayın.

Geri yükleme noktası doğrulaması

Geri yükleme noktasını görüntülemek için, 2. adımı yineleyin. Ardından, Sistem Geri Yükleme Sihirbazı'nın Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir durumuna geri yükle'yi ve sonra da İleri'yi tıklatın. Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasındaki takvimden, geri yükleme noktasının oluşturulduğu tarihi seçin. Seçilen tarihte oluşturulmuş tüm geri yükleme noktaları, takvimin sağındaki liste kutusunda ada göre listelenir.

Bu yöntem işe yaradıysa

Sistem geri yükleme noktası oluşturulduysa, işinizi tamamladınız demektir!

Bu yöntem işe yaramadıysa

Sistem geri yükleme noktası oluşturulmadıysa, bu içerik ne yazık ki size daha fazla yardımcı olamayacaktır. Dolayısıyla, sonraki adımınız gelişmiş sorun giderme yöntemlerini denemek olacaktır. Gelişmiş sorun giderme yöntemlerini kullanmanız gerekiyorsa ve deneyimli bir kullanıcı değilseniz, birinden yardım isteyebilir veya Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Gelişmiş Sorun Giderme

Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, Windows XP için destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Destek hizmetlerine başvurma hakkında bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr
Sistem geri yükleme noktası ile ilgili gelişmiş sorun giderme yordamları hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
295299 Windows XP'de Sistem Geri Yükleme Yardımcı Programı'nı Windows Yönetim Araçları ile Birlikte Kullanma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
307545 Windows XP'nin başlamasını engelleyen bozuk bir kayıt defteri nasıl kurtarılır

Daha fazla bilgi

Geri yükleme noktası oluşturmak için, Sistem Geri Yükleme özelliğinin açık olması gerekir. Windows XP'de, Sistem Geri Yükleme varsayılan olarak etkindir. Sistem Geri Yükleme yalnızca Windows XP Professional sürümünde kapatılabilir.

Sistem Geri Yükleme'yi açmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Sistem'i çift tıklatın.
 2. Sistem Geri Yükleme sekmesini tıklatın.
 3. Sistem Geri Yükleme'yi kapat onay kutusunun seçili olmadığını doğrulayın. Veya, Bütün sürücülerdeki Sistem Geri Yükleme'yi kapat onay kutusunun seçili olmadığını doğrulayın.
 4. Tamam'ı tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 948247 - Last Review: 25 Mart 2008 Salı - Gözden geçirme: 1.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbresolve kbexpertisebeginner kbhowto KB948247

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com