Windows Update hatası alırsanız Windows Update ile ilgili genel hataların çözümlerini deneyin.

Bu işlem sorununuzu düzeltti mi?

Sorununuz çözülmediyse, Windows Update Aracısı'nı en son sürümüne güncelleştirin. Tek başına indirilebilecek bir Windows Update Aracısı yoktur. Otomatik güncelleştirmeler açıksa, Windows Update Aracısı'nın en son sürümü otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenecektir.

Otomatik güncelleştirmeler açık değilse, Windows Update Aracısı'nın en son sürümünü edinmek için şu adımları izleyin:
 1. Otomatik güncelleştirmeleri açın. Bunu yapmak için, aşağıdaki adımlardan çalıştırdığınız Windows sürümüne uygun olanları izleyin.

  Windows 8.1 veya Windows 8
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  1. Ekranın sağ kenarından çekip (veya fare kullanıyorsanız ekranın sağ üst köşesine gidip fare işaretçisini aşağı doğru hareket ettirip) Ayarlar'a dokunduktan veya tıkladıktan sonra Denetim Masası'na dokunup veya tıklayıp ardından Windows Update'e dokunarak veya tıklayarak Windows Update'i açın.
  2. Ayarları değiştir'e dokunun veya tıklayın.
  3. Önemli güncelleştirmeler altından Güncelleştirmeleri otomatik olarak yükle seçeneğini belirleyin.
  4. Önerilen güncelleştirmeler altında, Önerilen güncelleştirmeleri önemli güncelleştirmelerle aynı şekilde ver onay kutusunu işaretleyin ve ardından Tamam'ı tıklayın.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Windows 7, Windows Vista veya Windows XP
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Otomatik Güncelleştirmeler'i otomatik olarak açmak için, Fix it düğmesini veya bağlantısını tıklayın, sonra da Yüklemeyi Görüntüle iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklayın. Ardından, Fix it sihirbazındaki adımları uygulayın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Bu sorunu düzelt
  Microsoft Fix it 50362
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Bu resmi kapatBu resmi aç
 2. Windows Update hizmetini yeniden başlatın. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın: 
  1. Çalıştır kutusunu açmak için Windows logo tuşu + R tuşuna basın.
  2. Çalıştır kutusuna services.msc yazın ve Enter tuşuna basın.
  3. Hizmetler yönetim konsolunda Windows Update'i sağ tıklayın ve ardından Durdur'u tıklayın. Windows XP çalıştırıyorsanız, Otomatik Güncelleştirmeler'i sağ tıklayın ve sonra Durdur'u tıklayın.
  4. Windows Update durdurulduktan sonra Windows Update'i sağ tıklayın ve ardından Başlat'ı tıklayın. Windows XP çalıştırıyorsanız, Otomatik Güncelleştirmeler'i sağ tıklayın ve sonra Başlat'ı tıklayın.
 3. Windows Update'in başlamasını bekleyin ve daha sonra Windows Update Aracısı'nın güncelleştirilmiş olduğunu doğrulayın. Windows Update Aracısı'nın hangi sürümünün yüklü olduğunu denetleme hakkında daha fazla bilgi için bu Microsoft Bilgi Bankası (BB) makalesinin "Windows Update Aracısı'nın hangi sürümünün yüklü olduğunu denetleme" bölümüne bakın.

Windows Update Aracısı'nın hangi sürümünün yüklü olduğunu denetleme

 1. %systemroot%\system32 klasörünü açın. %systemroot%, Windows'un yüklü olduğu klasördür. Örneğin, %systemroot% klasörü C:\Windows klasörüdür.
 2. Wuaueng.dll dosyasını sağ tıklayın ve ardından Özellikler'i tıklayın.
 3. Ayrıntılar sekmesini tıklayın ve ardından dosyanın sürüm numarasını bulun.
Not Windows 8.1 için Windows Update Aracısı'nın son sürümü 7.9.9600.16422'dir. Windows 8 için Windows Update Aracısı'nın son sürümü 7.8.9200.16693'tür. Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için Windows Update Aracısı'nın en son sürümü 7.6.7600.256'dır.

Daha fazla bilgi için

Geçmiş Bilgileri

Windows Update Aracısı'nın 7.6.7600.256 sürümündeki yenilikler
 • Windows Update istemcisinin yalnızca yeni bir sertifika tarafından imzalanmış dosyalara güvenmesini sağlayacak biçimde altyapı güçlendirildi. Bu sertifika yalnızca Windows Update istemcisine yönelik güncelleştirmeleri korumak için kullanılır.
 • Windows Update istemcisi için daha güvenli bir iletişim kanalı
Windows Update Aracısı'nın 7.4.7600.226 sürümündeki yenilikler
 • Windows güncelleştirmelerinin tarama süreleri kısaltıldı
 • Windows Vista veya Windows Server 2008 çalıştıran bilgisayarlar için Windows Update kullanıcı arabirimi geliştirildi
 • Güncelleştirmeler için daha görünür ve ayrıntılı açıklamalar sağlandı
 • Kullanıcıların hizmet paketleri konusunda nasıl bilgilendirildiği ile ilgili geliştirmeler yapıldı
Windows Update Aracısı'nın 7.2.6001.788 sürümü tarafından giderilen sorunlar
Windows Update Aracısı'nın 7.2.6001.788 sürümü aşağıdaki sorunu giderir. Bu sorun daha önce bir Microsoft Bilgi Bankası makalesinde belgelenmemiştir:
 • Windows Update veya Microsoft Update'ten aynı anda 80 veya daha fazla güncelleştirme yüklemeye çalıştığınızda, hata kodu "0x80070057" ile karşılaşırsınız.
Windows Update Aracısı'nın 7.2.6001.784 sürümündeki yenilikler
 • Windows Update hizmetinin tarama süresi kısaltıldı
 • İmza güncelleştirmelerinin teslim edilme hızı artırıldı
 • Windows Installer'ı yeniden yükleme desteği
 • Hata iletileri geliştirildi
Windows Update Aracısı'nın 7.0.6000.381 sürümü tarafından giderilen sorunlar
Windows Update Aracısı'nın 7.0.6000.381 sürümü aşağıdaki sorunları giderir. Bu sorunlar daha önce bir Microsoft Bilgi Bankası makalesinde belgelenmemiştir:

Windows Update hakkında daha fazla bilgi

Windows Update hizmeti, Microsoft tarafından geliştirilen en son güvenlik güncelleştirmelerini ve diğer güncelleştirmeleri indirip yükleyerek bilgisayarınızın güncel kalmasına ve güvenli olmasına yardımcı olur. Windows Update, bilgisayarınıza uygulanacak güncelleştirmeleri belirler.

Microsoft, kullanıcılara Windows ve diğer Microsoft yazılımları için düzenli olarak yazılım güncelleştirmeleri sağlar. Bunlar, güvenilirliği ve performansı artıran, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer istenmeyen yazılımlara karşı yeni koruma yöntemleri sunan ve Windows özelliklerine yükseltmeler sağlayan güncelleştirmelerdir. Bilgisayardaki donanım bileşenlerinin performansını veya güvenilirliğini artırmak için, Microsoft, bilgisayar üreticisi tarafından sağlanan aygıt sürücülerine yönelik güncelleştirmeler de sağlayabilir.

Windows Update hizmetini açarsanız, Windows Update ile doğrudan ilişkili olan yazılım bileşenlerinin bilgisayarınızda zaman zaman güncelleştirilmesi gerekir. Bu güncelleştirmeler, Windows Update tarafından gerekli güncelleştirmeler denetlenmeden veya başka güncelleştirmeler yüklenmeden önce gerçekleştirilmelidir. Bu gerekli güncelleştirmeleri hataları giderir, süregelen geliştirmeleri sağlar ve Windows Update hizmetini destekleyen Microsoft sunucularıyla uyumluluğu sağlar. Windows Update hizmetini devre dışı bırakırsanız bu güncelleştirmeleri almazsınız.

Windows Update hizmeti, Windows İlk Çalıştırma Deneyimi (OOBE) Kurulumu sırasında önerilen seçeneği belirlediğinizde güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyecek biçimde yapılandırılır. Denetim Masası'ndaki Otomatik Güncelleştirmeler öğesinde aşağıdaki ayarlardan birini seçerek de Windows Update'i açabilirsiniz:
 • Otomatik (önerilir)
 • Güncelleştirmeleri benim için indir, ancak ne zaman yükleneceğini benim seçmeme izin ver
 • Bana bildir, ancak otomatik olarak indirip kurma
Windows Update'i açtıktan sonra, Windows Update bileşenleri için gerekli olan güncelleştirmeler size bildirilmeden otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Bu davranış, Windows Update hizmetini açmak için kullandığınız ayardan bağımsız olarak gerçekleşir. Gerekli güncelleştirmeleri almak istemiyorsanız, otomatik güncelleştirmeler hizmetini Denetim Masası'ndan devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows Update güncelleştirmeleri genelde şunları yapar: Müşterilerden toplanan geribildirimlere uygun olarak hazırlanır, uyumluluğu, hizmet performansını ve güvenilirliği artırır ve yeni hizmet özellikleri sunar. Windows Update sunucusu güncelleştirildiğinde, genelde buna karşılık gelen bir istemci güncelleştirmesi gerekir. Bir aracının kendi başına güncelleştirilmesi sırasında, Windows Update Aracısı dosyaları eklenebilir ya da değiştirilebilir. Örneğin, kullanıcı deneyiminin görüntülenmesine yardımcı olan veya güncelleştirmelerin belirli bir sisteme uygulanıp uygulanmayacağını belirleyen Windows Update Aracısı dosyaları eklenebilir. Bir sistem kullanılabilir güncelleştirmeleri otomatik olarak denetleyecek biçimde ayarlanmışsa bu davranışla karşılaşılır. Otomatik güncelleştirmeler kapatılmışsa bu davranışla karşılaşılmaz. Örneğin, Windows Vista ve Windows 7'de Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme seçeneğini veya Windows XP'de Otomatik Güncelleştirmeleri Kapat seçeneğini belirlerseniz bu davranışla karşılaşılmaz.

Yönetilen ortamların yöneticileri için bilgiler

Yöneticiler; Windows Update Aracısı'nın en son sürümünü, Windows Server Update Services (WSUS) üzerinden dağıtım için alırlar.

Bu makale hakkında

Makale numarası: 949104
Son gözden geçirme: 15 Temmuz 2014 Salı
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:: Microsoft Update
Bu makale hakkında görüş bildirmek ister misiniz?
 

Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.