Adım 1 Internet Explorer 8 Yükleme Önkoşullarını denetleyin

Internet Explorer 8 yüklenmeden önce aşağıdaki güncelleştirmelerin uygulanması gerekir:Yükleme önkoşulları hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki Microsoft web sitesini ziyaret edin: "Internet Explorer 8 Yükleme Önkoşulları"

Adım 2 Genel sorun giderme yöntemlerini deneyin

Aşağıdaki yöntemler yalnızca genel sorunlar içindir. Daha kolay yöntemleri denemenizi öneririz.

Yöntem A: Windows güvenlik ayarlarını varsayılanlarına sıfırlayın (Derecelendirme: Kolay)

Bu resmi kapatBu resmi aç

Benim adıma düzelt

Windows güvenlik ayarlarını otomatik olarak sıfırlamak için Bu sorunu düzelt bağlantısını tıklayın. Ardından, Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklayın ve bu sihirbazdaki adımları izleyin.
Bu resmi kapatBu resmi aç
Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 50198
Bu resmi kapatBu resmi aç


Notlar
 • Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir; ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.
 • Sorunun yaşandığı makinede değilseniz, otomatik düzeltmeyi bir flash sürücüye veya bir CD’ye kaydedebilir ve sorunun yaşandığı makinede çalıştırabilirsiniz.

Kendim düzeltmek istiyorum

Bu resmi kapatBu resmi aç
Windows güvenlik ayarlarını el ile sıfırlamak için şu adımları izleyin:

Not Bu çözüm, Windows XP Home Edition veya Windows Vista Home Basic ve Home Premium sürümleri için geçerli değildir. Home sürümlerinde güvenlik ayarlarını geri yüklemek için Fix it ya da Sistem Geri Yükleme özelliğini veya bir yedeklemeyi kullanabilirsiniz.

 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklayın, cmd yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Windows XP’de aşağıdaki komutu yazın ve sonra ENTER tuşuna basın:
  secedit /configure /cfg %windir%\repair\secsetup.inf /db secsetup.sdb /verbose

  Windows Vista’da aşağıdaki komutu yazın ve sonra ENTER tuşuna basın:
  secedit /configure /cfg %windir%\inf\defltbase.inf /db defltbase.sdb /verbose

  "Görev tamamlandı" iletisi ve işlemin yapılamadığını bildiren bir uyarı iletisi görüntülenir. Bu iletiyi güvenle yok sayabilirsiniz. Bu ileti hakkında daha fazla bilgi için %windir%\Security\Logs\Scesrv.log dosyasına bakın.
Bu resmi kapatBu resmi aç


Windows güvenlik ayarlarını sıfırladıktan sonra Internet Explorer'ı yeniden yüklemeye çalışın. Bu yöntemden bir sonuç elde edemediyseniz, Yöntem B’yi deneyin.

Bu resmi kapatBu resmi aç

Yöntem B: Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın (Derecelendirme: Kolay)

Bu resmi kapatBu resmi aç
Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl tarayacağınız, sahip olduğunuz kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarına bağlıdır.

Önemli Virüsten veya kötü amaçlı yazılımdan korumak için kendi yazılımlarınızı kullanırsanız, bilgisayarınızı taramadan önce söz konusu yazılımları en son imza dosyalarıyla güncelleştirin.

Virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarının tanım dosyalarını nasıl güncelleştireceğinizi veya bilgisayarınızı nasıl tarayacağınızı bilmiyorsanız, bunu yapmanın kolay ve ücretsiz bir yolu Microsoft Güvenlik Tarayıcısı'nı kullanmaktır.

Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taradıktan sonra Internet Explorer'ı yeniden yüklemeyi deneyin. Bu yöntemden bir sonuç elde edemediyseniz Yöntem C’yi deneyin.
Bu resmi kapatBu resmi aç

Yöntem C: Casus yazılım önleme ve virüsten koruma yazılımlarını geçici olarak devre dışı bırakın ve sonra Internet Explorer 8'i yüklemeye çalışın (Derecelendirme: Kolay)

Bu resmi kapatBu resmi aç
Not Virüs tarayıcınızı geçici olarak devre dışı bırakmadan önce, Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştirdiğinizden emin olun. İşlem adımlarını tamamladıktan sonra, virüs tarayıcısını yeniden etkinleştirin.

Virüsten koruma yazılımları, virüslere karşı bilgisayarınızı korumanıza yardımcı olacak biçimde tasarlanmıştır. Virüsten koruma yazılımınızın devre dışı bırakıldığı sırada güvenmediğiniz kaynaklardaki dosyaları indirmemeli ve açmamalı, güvenmediğiniz Web sitelerini ziyaret etmemeli ve e-posta eklerini açmamalısınız. Bilgisayar virüsleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklayın:
129972 Bilgisayar virüsleri: tanımlama, önleme ve kurtarma

Uyarı Bu geçici çözüm, bilgisayarın veya ağın kötü niyetli kullanıcılar veya virüsler gibi kötü amaçlı yazılımlar tarafından gerçekleştirilecek saldırılara karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu geçici çözüm önerilmez, ancak gerekli olduğunu düşünürseniz kullanabilmeniz amacıyla bu bilgiler sağlanmaktadır. Bu çözümü kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.

Bu yöntemi tamamlamak için şu adımları izleyin:
 1. Casus yazılım önleme ve virüsten koruma yazılımlarını devre dışı bırakın. Bunu yapmak için, bildirim alanındaki ilgili casus yazılım önleme veya virüsten koruma yazılımı simgesini sağ tıklayın. Ardından, Çıkış’ı veya Devre Dışı Bırak’ı tıklayın.
 2. Casus yazılım önleme ve virüsten koruma yazılımı devre dışı bırakıldığında, Internet Explorer 8'i yeniden yüklemeye çalışın.
 3. Internet Explorer 8 yüklemesi tamamlandığında, casus yazılım önleme ve virüsten koruma yazılımını yeniden etkinleştirin.
Bu yöntemden bir sonuç elde edemediyseniz Yöntem D’yi deneyin.
Bu resmi kapatBu resmi aç

Yöntem D: Internet Explorer 8'i Temiz Önyükleme durumunda yükleyin (Derecelendirme: Oldukça kolay)


Bu resmi kapatBu resmi aç
Internet Explorer 8'i Temiz Önyükleme durumunda yüklemek için şu adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı Temiz Önyükleme durumunda başlatın. Bilgisayarınızı temiz önyükleme gerçekleştirerek başlatma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklayın:
  310353 Windows'u bir "temiz önyükleme" durumunda başlatılacak biçimde yapılandırma
 2. Bilgisayarınızı temiz önyükleme ile yeniden çalıştırdıktan sonra Internet Explorer 8’i yeniden yüklemeye çalışın.
 3. Internet Explorer 8'i yükledikten sonra bilgisayarı Normal modda başlatın.
Bu yöntem işe yaramadıysa Yöntem E'yi deneyin.
Bu resmi kapatBu resmi aç

Yöntem E: Yedeklenemeyen veya güncelleştirilemeyen dosyaları denetleyin (Derecelendirme: Oldukça kolay)

Bu resmi kapatBu resmi aç

Benim adıma düzelt

Bu sorunu otomatik olarak düzeltmek için, Fix it düğmesini veya bağlantısını tıklayın. Ardından, Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır’ı tıklayın ve Fix it sihirbazındaki adımları izleyin. Fix it çözümünü çalıştırdıktan sonra Internet Explorer 8'i yüklemeye çalışın.
Bu resmi kapatBu resmi aç
Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 50779
Bu resmi kapatBu resmi aç

Notlar
 • Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir. Ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.
 • Şu anda kullandığınız bilgisayar sorun yaşadığınız bilgisayar değilse, Fix it çözümünü bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedin ve sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırın.

Kendim düzeltmek istiyorum

Bu resmi kapatBu resmi aç
Bu yöntemi tamamlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Dosyaların yedeklenmesini veya güncelleştirilmesini engelleyen bir sorun olup olmadığını belirleyin. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın:
  1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın.
  2. Aşağıdaki metni kopyalayın ve kutusuna yapıştırın (veya yazın), ardından Tamam’ı tıklatarak ie8_main.log dosyasını açın:
   %windir%\ie8_main.log
   Not Varsayılan olarak, ie8_main.log dosyası C:\Windows klasöründe bulunur.
  3. CTRL+END tuşlarına basarak ie8_main.log dosyasının sonuna gidin.
  4. Düzen menüsünden Bul'u tıklatın.
  5. Aranacak kutusuna, ArchiveFileForUninstall:ArchiveSingleFile Canceled (ArchiveFileForUninstall:ArchiveSingleFile İptal Edildi) yazın.
  6. Yön altından Yukarı'yı tıklatın ve sonra Sonrakini Bul'u tıklatın.

   "ArchiveFileForUninstall:ArchiveSingleFile Canceled" metnini bulursanız, bu, kaldırma işlemi için Internet Explorer 8 dosyasının kaydedilmesini engelleyen bir sorun olduğunu gösterir. Örneğin, günlük dosyasında aşağıdakine benzer bir metnin bulunması bir sorun olduğunu gösterir:
   Zaman_damgası: ArchiveFileForUninstall:ArchiveSingleFile Canceled
   Zaman_damgası: DoInstallation:UpdSpCommitFileQueue for AlwaysQueue Failed (AlwaysQueue için DoInstallation:UpdSpCommitFileQueue Başarısız): 0x4c7
 2. Vgx.dll dosyasının izinlerini sıfırlayın. Dosyanın izinlerini varsayılan ayarlara getirmek için Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın, ardından Tamam'ı tıklatın. Komut isteminde, aşağıdaki komutlardan birini kopyalayın ve yapıştırın (veya yazın), ardından ENTER tuşuna basın:
  • Windows XP çalıştırıyorsanız, aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın (veya yazın):
   echo e| cacls "%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\VGX\vgx.dll" /P BUILTIN\Users:R "BUILTIN\Power Users:C" BUILTIN\Administrators:F "NT AUTHORITY\SYSTEM:F"
  • Windows Server 2003 çalıştırıyorsanız, aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın (veya yazın):
   echo e| cacls "%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\VGX\vgx.dll" /P BUILTIN\Users:R "BUILTIN\Power Users:C" BUILTIN\Administrators:F "NT AUTHORITY\SYSTEM:F" "NT AUTHORITY\TERMINAL SERVER USER:C"
  • Windows Vista çalıştırıyorsanız, aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın (veya yazın):
   Takeown /f "%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\VGX\vgx.dll" /a

   echo y| cacls "%CommonProgramFiles%\Microsoft Shared\VGX\vgx.dll" /P "NT SERVICE\TrustedInstaller:F" BUILTIN\Administrators:F "NT AUTHORITY\SYSTEM:F" BUILTIN\Users:R
 3. Internet Explorer 8'i yüklemeyi deneyin. Günlük dosyası bir sorun gösteriyorsa, bu yöntemdeki adımların tümünü yineleyin.
Bu resmi kapatBu resmi aç

Bu resmi kapatBu resmi aç


Bu yöntemleri kullandıktan sonra sorun oluşmaya devam ediyorsa Microsoft Destek'e başvurun.

Daha fazla bilgi için

Windows Internet Explorer 8'i kaldırmayı denediğinizde program, Windows Vista veya Windows Server 2008'deki Yüklü olan güncelleştirmeler listesinde görünmeyebilir. Bu sorunu giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklayın:
965227 Windows Vista'daki veya Windows Server 2008'deki "Yüklü olan güncelleştirmeler" listesinde Windows Internet Explorer 8 görünmüyor

Bu makale hakkında

Makale numarası: 949220
Son gözden geçirme: 26 Şubat 2014 Çarşamba
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:: Windows Internet Explorer 8
Bu makale hakkında görüş bildirmek ister misiniz?
 

Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.