Mobile Express için Microsoft Dynamics CRM 4.0 kullanılabilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 971874 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Giriş

Microsoft Dynamics CRM 4.0 Mobile Express ücretsiz kullanıma sunulmuştur. Mobile Express oluşturmak ve varolan verilerinizi Microsoft Dynamics CRM 4.0 ile bir ınternet tarayıcısı web etkin bir taşınabilir aygıt kullanarak değiştirme, gezici kullanıcıların görünüm sağlar. Mobile Express'i özelleştirme ve Microsoft Dynamics CRM 4. 0'da bulunan multi-tenant özellikleri destekleyen ve mobil Express ek özelleştirme araçları sağlar.... Mobile Express role dayalı bir deneyim mobil aygıtınızda Microsoft Dynamics CRM 4. 0'şu anda ayarlanmış varolan kullanıcı rollerinize kullanarak sağlar.

Çözüm

Mobile Express, Microsoft Dynamics CRM 4.0 için en son toplu güncelleştirme toplamasına eklenmiştir. Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
949256Microsoft Dynamics CRM 4.0 güncelleştirmelerini ve düzeltmeleri


Mobile Express için Microsoft Dynamics 4.0 ayrı ayrı yüklemek için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=f592ec6c-f412-4fd5-9a80-cd3bcbd26d8b#tm
Bu güncelleştirme toplaması 5 için Microsoft Dynamics de içerir CRM 4.0. Güncelleştirme Paketi 5 için Microsoft Dynamics CRM 4.0 güncelleştirmelerin sınanmış ve birikimli bir kümesidir.

Microsoft Dynamics CRM 4.0 için Güncelleştirme Toplaması 5 hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
970141Microsoft Dynamics CRM 4.0 5 güncelleştirme toplaması kullanıma hazır

Daha fazla bilgi

Mobile Express'i yükledikten sonra aşağıdaki koşullar geçerli olduğunda bazı özelleştirmeler yazılabilir:
  • Mobil Express için etkinleştirilmiş olan bir varlık var.
  • Bir kuruluş içinde başka bir kuruluşa bu varlıklar alınacak.
  • Veya, bir kuruluş içinde başka bir kuruluşa bu varlıklar verilecek.
Örneğin, alma veya etkin bir varlık verme, varlık bir mobil form türü korur. Mobil form türü olan bir varlık her zaman alınan ve kendi özelleştirmeleri ile birlikte verilen. Bu durumda, tüm özelleştirmeleri Mobile Express için içe aktarma sırasında etkin değildir veya verme işlemini varlıklar için Microsoft Dynamics CRM 4.0 Express'te Mobile için etkin bir varlık için özelleştirmeleri üzerine. Örneğin, aşağıdaki senaryoları göz önünde bulundurun.

Senaryo 1

Kişiler ve müşteri adayları özelleştirmeleri kuruluş 1'den almak ve vermek sonra bu özelleştirmeleri kuruluş 2. Bu nedenle, hesapları özelleştirme, ilgili kişi özelleştirme ve Fırsatlar özelleştirme kuruluş 2 Express'te Mobile için etkinleştirilir. Ancak, müşteri adayları özelleştirmeleri özelleştirme dosyanın üzerine yazılır. Bu davranış, müşteri adayları varlık kuruluş 1 Mobile Express etkinleştirilmedi oluşur.

Senaryo 2

Kuruluş 1 hesapları varlık ve Mobile Express etkin ilgili kişiler varlığı olduğunu varsayalım. Ayrıca, kuruluş 3 yüklü Mobile Express sahip olmadığını varsayalım. Bu nedenle, kuruluş 3 hiçbir varlıklarda Mobile Express için etkinleştirilir. Kuruluş 1'den hesapları ve kişileri özelleştirmeleri vermek ve sonra bu özelleştirmeleri, kuruluş 3 alın. Alma işlemi başarılı olur. Bu senaryoda, alma işlemi hiçbir etkisi yoktur ve hesapları ve kişileri varlık özelleştirmeleri kuruluş 3'te görünmüyor. Bu davranış, kuruluş 3 yüklü Mobile Express olmaması nedeniyle oluşur. Bu nedenle, hesapları varlık ve ilgili kişiler varlığı için mobil Express etkinleştirilmez.

Not Daha sonra Mobile Express kuruluş 3'te yüklerseniz, daha önce aldığınız hesapları ve kişileri özelleştirmeleri görüntülenir.


Senaryo 3

Kuruluş 1 hesapları varlık ve Mobile Express etkin ilgili kişiler varlığı olduğunu varsayalım. Ayrıca, kuruluş 3 yüklü Mobile Express sahip olmadığını varsayalım. Bu nedenle, kuruluş 3 hiçbir varlıklarda Mobile Express için etkinleştirilir. Kuruluş 3 ' hesapları ve kişileri özelleştirmeleri vermek ve sonra bu özelleştirmeleri kuruluş 1 alın. Bu senaryoda, hesapları ve kişileri özelleştirmeleri kuruluş 1 artık görüntülenmiyor. Bu davranış, kuruluş 3 yüklü Mobile Express olmaması nedeniyle oluşur. Bu nedenle, hesapların varlık ve ilgili kişiler varlığı için mobil Express etkin değildir. Bilinen sorunlar

Opera Mini tarayıcı kullandığınızda, Opera menüsü altında <a2>sonraki sayfa</a2> komutu erişilemez olabilir.

Geçici çözümler

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için <a0></a0>, Opera menüsü ' nü tıklatın, sonra da görüntü genişletin ve sonra otomatik olarak tam ekran</a0> onay kutusunu temizleyin.

Daha fazla bilgi

Yazılım güncelleştirme terminolojisi hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
824684Microsoft yazılım güncelleştirmelerini açıklamak için kullanılan standart terminolojinin açıklaması
Microsoft Business Solutions CRM yazılım düzeltmesi ve güncelleştirme paketi terminolojisi hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
887283Microsoft Business Solutions CRM yazılım düzeltmesi ve güncelleştirme paketi adlandırma standartları
Bu makalede adı geçen üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performansı veya güvenilirliği hakkında hiçbir garanti vermez.

Özellikler

Makale numarası: 971874 - Last Review: 27 Ağustos 2009 Perşembe - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Dynamics CRM 4.0
  • Microsoft CRM Mobile
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbexpertiseinter kbfix kbsurveynew kbmbsmigrate kbqfe KB971874 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:971874

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com