Internet Explorer işlevselliğini genişleten eklentiler için yönergeler ve gereksinimler

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 973764 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa
Kaynak: Microsoft Destek

HIZLI YAYIMLAMA

HIZLI YAYIMLAMA MAKALELERİNDE, DOĞRUDAN MICROSOFT DESTEK KURULUŞUNUN HAZIRLADIĞI BİLGİLER SAĞLANIR. BURADA YER ALAN BİLGİLER, YENİ BELİRLENEN YA DA BENZERSİZ KONULARA YANIT OLARAK VEYA BİLGİ BANKASI'NDAKİ DİĞER BİLGİLERE EK OLARAK OLUŞTURULMUŞTUR.

Ek Bilgi

Internet Explorer işlevselliğini genişleten eklentiler için yönergeler ve gereksinimler

Internet Explorer 8 (IE8) kullanıcıları, tarayıcılarının ve tarayıcı ayarlarının tam denetimine sahip olmayı ve tüm IE8 özelliklerini kullanabilmeyi bekler.

Bunlar, örneğin aşağıdakileri içerir:

·         Tercih ettikleri arama sağlayıcısını ve giriş sayfasını kullanabilme

·         Internet Explorer'ın ve Internet Explorer işlevselliğini etkileyen tüm yazılımların tam denetimine sahip olma

Microsoft, tüm Internet Explorer eklenti yazılımlarının aşağıdaki yönergelere uygun olmalarını önerir:

Kullanıcının Internet Explorer özelliklerini kullanabilme yeteneğini kısıtlamamalıdır

Kullanıcıların Internet'te kolayca ve güvenli şekilde gezinebilmeleri ve arama yapabilmeleri için adres çubuğu, arama kutusu ve yeni sekme sayfası da dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla tüm Internet Explorer özelliklerine erişebilir olmaları gerekir. Bu yönergenin desteklenebilmesi için, eklenti yazılımının IE özelliklerini kaldırmaması veya bu özelliklere erişimi kısıtlamaması gerekir.

Kullanıcının Internet Explorer ayarlarını denetleyebilme yeteneğini kısıtlamamalıdır

Varsayılan ayarlar kullanıldığında, Internet Explorer hızlı ve güvenli bir tarayıcıdır. Kullanıcılar bu tarayıcıda diledikleri arama ve hızlandırıcı web hizmetlerini kullanmayı seçebilir, kendi tercih ettikleri hizmetleri varsayılan olarak ayarlayabilirler.

Bu yönergenin desteklenebilmesi için, eklenti yazılımlarının kullanıcıya bildirmeden hiçbir IE ayarını değiştirmemeleri ya da kullanıcının IE ayarlarını görüntüleme veya değiştirme yeteneğini engellememeleri veya kısıtlamamaları gerekir.

Yalnızca desteklenen API'ler kullanılmalıdır

Eklentiler yalnızca desteklenen Internet Explorer ve Windows uygulama programı arabirimlerini (API'lerini) kullanmalıdır. Internet Explorer işlevselliğini genişletmek üzere desteklenmeyen bir yöntem kullanılması veya belirli bir IE sürümündeki uygulama ayrıntılarının kullanılması, Internet Explorer güncelleştirildiğinde tarayıcıda kararlılık sorunlarına neden olabilir. Desteklenen Internet Explorer ve Windows API'lerini kullanan yazılımlarda, tarayıcı veya işletim sistemi yükseltildiğinde bu sorunlarla karşılaşılmaz.

Microsoft, bu yazılımların aşağıdaki alanlarda kullanıcının Internet Explorer'ı denetleme yeteneğini kısıtlamamasını önerir:

Internet Explorer özelliklerini kaldırma ve/veya değiştirme

Yazılımlar, Internet Explorer'daki özellik kullanıcı arabirimini devre dışı bırakarak veya bu arabirime erişimi kısıtlayarak herhangi bir Internet Explorer özelliğini kaldırmamalı ya da değiştirmemelidir.

Internet Explorer adres çubuğu, arama kutusu, yeni sekme sayfası ve sık kullanılanlar merkezi de dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla Internet Explorer özelliklerinin değiştirilmesi de buna dahildir.

Yazılım bir Internet Explorer özelliği (örneğin, kötü amaçlı yazılım filtresi) içeriyorsa, kullanıcıdan Internet Explorer özelliğini el ile devre dışı bırakmasını isteyebilir.

Uygulanabildiği yerlerde: Bir yazılım ürünü Internet Explorer'da bulunmayan bir kullanıcı deneyimi sunuyorsa, varolan bir Internet Explorer özelliğine erişimi kısıtlamayacak şekilde bunu yapmalıdır.

Kullanıcı varsayılan arama sağlayıcısının tam denetimine sahip olmalıdır

Yazılım, arama varsayılanını ayarlamak için aşağıdaki iki yoldan birini kullanmalıdır:

·         Windows Kayıt Defteri API'lerini kullanarak DefaultScope kayıt defteri anahtarını değiştirme

·         IOpenService::SetDefault API'sini kullanma (IE8 ve sonrasında kullanılabilir)

Bir kullanıcının IE8 arama sağlayıcısı varsayılanını değiştirmek isteyen yazılımlar, kullanıcının 'Internet Explorer - Arama Sağlayıcı Varsayılanı' iletişim kutusundaki değişiklikleri görmesine, incelemesine ve onaylamasına izin vermelidir.

·         DefaultScope yöntemi

·         IOpenService::SetDefault API Yöntemi

Kullanıcı, arama varsayılanı değişiklik istediğini bu iletişim kutularından onaylayabilmeli veya reddedebilmelidir.

Kullanıcı dilediği zaman Internet Explorer kullanıcı arabirimini kullanarak arama sağlayıcısı varsayılanını değiştirebilmelidir. Arama varsayılanı değiştirildiğinde, diğer programlar kullanıcının arama varsayılanını (yukarıda özetlenen IE kullanıcı arabirimi aracılığıyla) değiştirmesini isteyebilmelidir.

Kullanıcı arama varsayılanını kendi tercih ettiği arama sağlayıcısı olarak ayarlayabilmelidir.

Aşağıdaki davranış uygun değildir:

§  Yazılım bu iletişim kutusunu görüntülerken kendisini veya önerilen arama varsayılanını yanlış tanıtır.

Örnekler:

o   Yazılım bu iletişim kutusunu görüntülerken farklı bir uygulama adı veya şirket adı (kendi karşıdan yükleme web sitesinden veya başka bir yazılımın kullanıcı arabiriminden) kullanır.

o   Yazılım bu iletişim kutularını görüntülerken kendisini bir Windows OS bileşeni olarak tanıtır.

o   Yazılım kendi önerdiği yeni arama altyapısının adını veya URL'sini yanlış tanıtır.

·         Yazılım, arama sağlayıcısı varsayılanı iletişim kutularını otomatik olarak atlayacak kullanıcı arabirimi otomasyonu veya başka bir yöntem kullanır.

·         Yazılım IE8 arama kutusunu, arama kutusu açılır listesini veya Eklentileri Yönet iletişim kutusunu gizler (veya bu öğelerin davranışını değiştirir).

·         Yazılımın önerdiği arama sağlayıcısı varsayılan olarak ayarlanmadığında, yazılım IE8 adres çubuğunu, adres çubuğu açılır listesini veya Eklentileri Yönet iletişim kutusunu gizler (veya davranışını değiştirir).

·         Yazılım IE8'deki yeni sekme sayfasını gizler (veya davranışını değiştirir).

Yukarıda açıklanan uygunsuz eylemler, kullanıcının yapabileceği seçimleri kısıtlamaktadır: Yazılım, kullanıcının arama varsayılanını, diğer yazılımlar tarafından kullanılan IE8 kullanıcı arabirimini kullanmadan değiştirmeye çalışmaktadır.

Kullanıcı varsayılan hızlandırıcı sağlayıcılarının tam denetimine sahip olmalıdır.

Yazılım bir kullanıcı arabirimi aracılığıyla kullanıcıyı bildirmeden, varolan bir kategorideki varsayılan hızlandırıcıyı değiştiremez.

Kullanıcı IE ayarlarının tam denetimine sahip olmalıdır

Yazılım diğer yayımcıların arama sağlayıcılarını/etkinliklerini/eklentilerini kullanıcının izni olmadan silmemeli veya değiştirmemelidir.

Yazılım, güvenlik düzeyini azaltacak şekilde IE ayarlarını değiştirmemelidir.

Kullanıcı IE giriş sayfasının denetimine sahip olmalıdır

Yazılım kullanıcının giriş sayfasını değiştirmek istiyorsa bunu kullanıcıya açıkça bildirmelidir.

Kullanıcı IE eklentilerinin denetimine sahip olmalıdır

Kullanıcılar tarayıcılarındaki tüm eklentileri tümüyle devre dışı bırakabilmelidir.

Yazılım, kullanıcı tarafından devre dışı bırakılan bir eklentiyi yeniden etkinleştirmemelidir.

Yazılım, kullanıcının devre dışı bırakmak istediği bir eklentiyi devre dışı bırakmasını engellememelidir.

Yazılım, kullanıcının belirli bir görevi gerçekleştirebilmesi için bir eklentinin etkinleştirilmesi gerektiğini kullanıcıya bildirebilir.

Kullanıcı, araç çubuklarının tam denetimine sahip olmalıdır

·         Yazılım, araç çubuğunu kapatma düğmesini [x] saklamamalıdır

·         Yazılım, (i) araç çubuğunu kapatma düğmesini gizlememeli veya saklamamalı (ii) kullanıcıya araç çubuğunu devre dışı bırakma seçeneğini sunmak için kendi kapatma iletişim kutusunu sağlamalıdır. Yazılım kendi kapatma iletişim kutusunu sağlıyorsa, devre dışı bırakma seçeneği (i) yazılımın kullanıcıya en azından eşit önemde sunduğu diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında eşit düzeyde görünür olmalıdır (ii) seçili olduğunda, IE araç çubuğunu kapatma iletişim kutusunu çağırmalı ve kullanıcının yaptığı seçimlerle uyumlu olmalıdır.

IE araç çubuğunu kapatma iletişim kutusunu çağırma ile ilgili yönergeler için burayı tıklatın.

·         Yazılım bu iletişim kutusunu otomatik olarak atlayacak kullanıcı arabirimi otomasyonu kullanmamalıdır.

·         Program Ekle/Kaldır listesinde, eklenti yazılımı için bir girdi olmalıdır.

·         Kullanıcılar eklentileri tümüyle kaldırabilmelidir.

Eklenti yükleme süreleri

Kullanıcılar yeni bir sekme veya pencere açılırken bir eklentinin yükleme süresini görmek için Internet Explorer'daki ‘Eklentileri Yönet’ iletişim kutusunu kullanabilmelidir. Bir eklentiyi yüklemek için gereken ortalama süre Windows kayıt defterinde saklanır.

Eklentiler kayıt defterindeki ortalama yükleme sürelerini değiştirmemelidir.

Kullanıcı komut çubuğunun (eklentinin kullanıcı arabiriminin) tam denetimine sahip olmalıdır

Yazılım, IE Komut Çubuğu'ndaki simgeleri yeniden düzenleyemez ya da gizleyemez.

VAZGEÇME BELGESİ

MICROSOFT VE/VEYA TEDARİKÇİLERİ BU WEB SİTESİNDE YAYIMLANAN BELGELERİN VE İLGİLİ GRAFİKLERİN (“MALZEMELERİN”) İÇERDİĞİ BİLGİLERİN HERHANGİ BİR AMACA UYGUNLUĞU, GÜVENİLİRLİĞİ YA DA DOĞRULUĞU HAKKINDA HİÇBİR BEYANDA BULUNMAZ VEYA GARANTİ SAĞLAMAZ. BU MALZEMELER, YANLIŞLIKLAR VEYA BASIM HATALARI İÇEREBİLİR VE ÖNCEDEN HABER VERİLMEDEN HERHANGİ BİR ZAMANDA YENİDEN DÜZENLENEBİLİR.

İLGİLİ YASALARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE, MICROSOFT VE/VEYA TEDARİKÇİLERİ BU MALZEMELER İÇİN UNVAN, KURALA UYGUNLUK, TATMİN EDİCİ KOŞUL YA DA KALİTE, SATILABİLİRLİK VE BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK DA DAHİL, ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK KAYDIYLA HİÇBİR GÖSTERİM, GARANTİ VEYA KOŞULLA İLGİLİ OLARAK AÇIK YA DA ZIMNİ HİÇBİR GARANTİ VERMEZ.
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 973764 - Last Review: 14 Mayıs 2011 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Windows Internet Explorer 9
  • Windows Internet Explorer 8
Anahtar Kelimeler: 
kbrapidpub kbnomt KB973764

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com