Po uaktualnieniu systemu Windows Vista do systemu Windows 7 nie można uzyskać dostępu do aplikacji odzyskiwania producenta OEM w menu Opcje odzyskiwania systemu

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 975321 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Jest używany komputer, na którym producent preinstalował system Windows Vista. Po uaktualnieniu systemu Windows Vista do systemu Windows 7 w menu Opcje odzyskiwania systemu nie ma już aplikacji odzyskiwania przygotowanych przez producenta.

Uwaga Na komputerach z preinstalowanym systemem Windows Vista niektórzy producenci wdrażają wstępne ładowanie środowiska odzyskiwania systemu Windows (Windows RE, określanego w interfejsie użytkownika i tematach pomocy jako Opcje odzyskiwania systemu). Bardzo często te narzędzia środowiska Windows RE są dostosowywane w celu dodania specjalnych aplikacji odzyskiwania producenta, do których dostęp można uzyskać z poziomu menu środowiska Windows RE.

Przyczyna

W przypadku uaktualnienia takiego komputera do systemu Windows 7 opcja narzędzi Windows RE wstępnie załadowanych przez producenta jest zamieniana na opcję narzędzi Windows RE zgodnych z systemem Windows 7.

Rozwiązanie

Aby uzyskać aplikacje odzyskiwania przygotowane przez producenta dla systemu Windows 7, należy się zwrócić bezpośrednio do producenta. Więcej informacji na temat sposobu kontaktowania się z producentem sprzętu można znaleźć w następującej witrynie sieci Web:
http://support.microsoft.com/gp/vendors/pl-pl
Firma Microsoft udostępnia informacje dotyczące sposobów kontaktowania się z innymi firmami, aby ułatwić uzyskanie niezbędnej pomocy technicznej. Informacje tego typu mogą ulec zmianie bez powiadomienia. Firma Microsoft nie gwarantuje, że informacje dotyczące innych firm są precyzyjne.

Właściwości

Numer ID artykułu: 975321 - Ostatnia weryfikacja: 27 września 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Windows 7 Enterprise
Słowa kluczowe: 
kboem kbexpertisebeginner kbtshoot kbsurveynew kbprb KB975321

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com