Nasıl yüklenir veya Windows XP'ye yükseltme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 978307 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Windows XP'nin nasıl kurulacağı açıklanır.

Bu makaleyi yazdırarak adımları izlemeniz daha kolay bulabilirsiniz.

ÖNKOŞULLAR

Başlamadan önce Windows xp Kurulum CD'nizi ve ürün anahtarınızı hazır olması gerekir.

Windows xp CD'nizi bulamıyor veya bilgisayarınızın üreticisiyle bağlantı kuramazsanız, Windows XP'nin yeni bir kopyasını satın almak zorunda kalabilirsiniz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/
Seçtiğiniz kurulum yöntemine bağlı olarak, önyükleme cd veya önyükleme disketleri gerekebilir. Windows xp CD'niz veya önyükleme disketleri yoksa yüklemek için bazı yöntemleri kullanarak Windows XP'ye yükseltme edinmelisiniz. Ne tür medyanın gerekeceğini, belirlemek için bu yöntemleri gözden geçirin.Daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310994Disketten önyükleme kurulumu için Windows xp Kurulum disketlerini edinme
Ürün anahtarı etkinleştirme sorunlarını gidermeniz gerekebilir.Yükleme sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
310637Windows XP'yi yüklemeye çalıştığınızda, ürün anahtarını girdikten sonra bir hata iletisi alıyorsunuz
Bilgisayarınızı Windows xp CD'SİNDEN başlatmak, seçtiğiniz yükleme yöntemiyle gerektiriyorsa, cd veya dvd sürücünüzün Bunu yapmak için yapılandırılmalıdır. Bilgisayarınızı cd veya dvd sürücüsünden başlatılacak biçimde yapılandırma hakkında bilgi için bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisine başvurun.Kur'u ms-dos içinden başlatma hakkında daha fazla bilgi için veya bir Windows 98/Windows Millennium Edition Başlangıç disk, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307848Kur programı Windows XP'de ms-dos başlatma hakkında

Windows XP'yi yükleme yöntemleri

Windows XP'yi yüklemek için beş yöntem vardır. Aşağıdaki yöntemleri gözden geçirin ve size uygun yükleme yöntemini seçin.
 • Yöntem 1: Windows XP'nin temiz yüklemesini gerçekleştirme
  Temiz bir Windows xp yüklemesi için bu yöntemi kullanın. Temiz bir yükleme tarafından sabit diskinizi yeniden bölümlendirip ve işletim sistemini ve programları boş (temiz) bir sabit diske yeniden sabit diskinizdeki tüm verileri kaldırır.
 • Yöntem 2: Windows XP'ye yükseltme
  Microsoft Windows 98, Microsoft Windows Millennium Edition veya Microsoft Windows 2000 Professional Windows XP'ye yükseltme yapıyorsanız, bu yöntemi kullanın.
 • Yöntem 3: Yükleme Windows XP'yi yeni bir sabit disk
  Windows XP'yi yeni bir sabit diske yüklemek için bu yöntemi kullanın. Yeni sabit diski bilgisayarınıza yüklendiğinde, bu genellikle yapılır.
 • Yöntem 4: Yükleme Windows XP'yi yeni bir klasöre (paralel kurulum)
  İki işletim sistemi çalıştırabilir veya erişmek, onları onarmak için yeni bir klasöre (paralel kurulum) Windows XP'yi yüklemek için bu yöntemi kullanın veya bozuk bir diskteki verileri almak.
 • Yöntem 5: çoklu önyükleme işlemi gerçekleştirme
  Windows XP'yi bilgisayarınıza ayrı bir işletim sistemi olarak yüklemek için bu yöntemi kullanın. Bu, bilgisayarınıza birden fazla işletim sistemi yüklemek ve hangi bilgisayarınızı her başlattığınızda kullanmak istediğiniz işletim sistemini seçin sağlar.

Yöntem 1: Windows XP'nin temiz yüklemesini gerçekleştirme

Temiz yükleme, sabit diskinizi yeniden bölümlendirip ve işletim sistemini ve programları boş (temiz) bir sabit diske yeniden tarafından tüm verileri sabit diskinizden kaldırma oluşur. Önce bölümleme ve biçimlendirme göz önüne almanız gereken önemli noktalar hakkında daha fazla bilgi için sabit disk ve Windows xp Kur programını kullanarak sabit diskinizi biçimlendirmeniz nasıl tıklatın Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
313348Windows xp Kur programını kullanarak bir sabit diski bölümleme ve biçimlendirme hakkında
Windows XP'nin temiz yüklemesini gerçekleştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Windows XP'nin temiz yüklemesini gerçekleştirmeden önce tüm önemli bilgileri yedeklemek. Yedekleme bir cd veya harici sabit disk gibi bir dış konuma kaydedin.
 2. Bilgisayarınızı Windows xp CD'SİNDEN başlatın. Bunu yapmak için Windows xp CD'sini cd veya dvd sürücüsüne yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Not Bilgisayarınızı Windows xp CD'SİNDEN önyükleme yapmak için bilgisayarınızın BIOS ayarlarını Bunu yapmak için yapılandırılmalıdır.
 3. "CD'den önyüklemek için herhangi bir tuşa basın" iletisi görüntülendiğinde, bilgisayarı Windows xp CD'SİNDEN başlatmak için bir tuşa basın.
 4. AT Kur'a Hoş Geldiniz ekran, Windows xp kurulumunu başlatmak için enter tuşuna basın.
 5. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı okuyun ve F8 tuşuna basın.
 6. Windows XP'yi yüklemek istediğiniz yeri seçin ve bir bölümü biçimlendirmek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 7. Windows xp Kurulumu tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
Windows xp başarıyla yüklediyseniz, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımları Windows XP'yi kurmanıza yardımcı olmadıysa, "Sonraki adımlar" bölümüne gidin.

Yöntem 2: Windows XP'ye yükseltme

Bu bölümde, Windows 98, Windows Millennium Edition ve Windows 2000 Professional, Windows XP'ye yükseltme anlatılmaktadır.

Not Yalnızca Windows 2000 ve Windows 2000 Professional Windows xp Professional'a yükseltilebilir. Windows 2000 Windows xp Home Edition'a yükseltme yapamazsınız.

Önemli Yükseltme işlemine başlamadan önce bilgisayarınız için en son BIOS yükseltmelerini edinmek ve daha sonra yükseltme yüklemek için bilgisayarınızın üreticisine başvurun. BIOS bilgisayar yükseltildikten sonra güncelleştirirseniz, Gelişmiş yapılandırma ve Güç Arabirimi (ACPI) desteği gibi özelliklerden yararlanmak için Windows XP'yi yeniden yüklemeniz gerekebilir. Bunu yapmak için yükseltmeye başlamadan önce tüm donanım aygıtlarını yazılımlarını güncelleştirin.

Yükleme sırasında Internet bağlantısını kesmek isteyebilirsiniz. Bu adım gerekli, ancak kesilmesi değil Internet'ten yükleme sırasında bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur. Ek koruma için Microsoft Internet Explorer'da güvenlik duvarını etkinleştirmek de isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Windows işletim sisteminin Yardım "Etkinleştirme veya Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı devre dışı bırakma" konusuna bakın.Windows 98 veya Windows Millennium Edition Windows XP'ye yükseltmeye hazırlama hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
316639Windows 98 veya Windows Me Windows XP'ye yükseltmeye hazırlama hakkında
Windows XP'ye yükseltmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı başlatın ve ardından Windows xp CD'sini cd veya dvd sürücüsüne yerleştirin.
 2. Windows CD'yi otomatik olarak algılarsa,'ı tıklatın. Windows yükleme Windows xp Kur Sihirbazı'nı başlatmak için.

  Windows CD'yi otomatik olarak algılamazsa,'ı tıklatın. Başlat. Sonra'ı tıklatın Çalıştır. Aşağıdaki komutu yazın ve sonra'ı tıklatın TAMAM:
  cd sürücüsü Harf: \setup.exe
 3. Yükleme türünü seçmeniz istendiğinde seçin Yükseltme (varsayılan ayar) ve ardından İleri.
 4. Yükseltme işlemini tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
Başarılı bir şekilde Windows XP'ye yükselttiyseniz, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımları yardımcı olmadıysa, Windows xp, "Sonraki adımlar" bölümüne gidin yükseltin.

Yöntem 3: Yükleme Windows XP'yi yeni bir sabit disk

Bu yöntem, Windows XP'yi yeni bir sabit diske yüklemek nasıl açıklanır. Yeni sabit diski bilgisayarınıza yüklendiğinde, bu genellikle yapılır.

Not Bu yöntemi tamamlamak için önceki işletim sistemi CD'si gerekir.

Başlamadan önce bilgisayarınızı aşağıdaki ortamlardan birini kullanarak Başlat:
 • Microsoft Windows 98/Windows Millennium başlangıç diski
 • Windows xp CD'SİNDEN veya Windows xp önyükleme diskleri

  Not Windows xp CD'si aşağıdaki adımlarda, tercih edilen ortam olduğu. Ancak, CD'niz yoksa, Windows xp önyükleme disketleri çalışır.
Windows XP'yi yeni bir sabit diske yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı Windows xp CD'SİNDEN (veya önyükleme disklerinden) başlatın. Bunu yapmak için Windows xp CD'sini cd veya dvd sürücünüze yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. "CD'den önyüklemek için herhangi bir tuşa basın" iletisi ekranda görüntülendiğinde, bilgisayarı Windows xp CD'SİNDEN başlatmak için bir tuşa basın.
 3. AT Kur'a Hoş Geldiniz ekran, Windows xp kurulumunu başlatmak için enter tuşuna basın.
 4. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı okuyun ve F8 tuşuna basın.
 5. Windows xp CD'si istendiğinde, Windows xp CD'nizi yerleştirin.
 6. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 7. "CD'den önyüklemek için herhangi bir tuşa basın" iletisi görüntülendiğinde, bilgisayarı Windows xp CD'SİNDEN başlatmak için bir tuşa basın.
 8. AT Kur'a Hoş Geldiniz ekran, Windows xp kurulumunu başlatmak için enter tuşuna basın.
 9. Windows XP'yi yüklemek istediğiniz yeri seçin ve bir bölümü biçimlendirmek için ekrandaki yönergeleri izleyin.
 10. Windows xp Kurulumu tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
Windows xp başarıyla yüklediyseniz, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımlar Windows XP'yi yeni bir sabit diske kurmanıza yardımcı olmadıysa, "Sonraki adımlar" bölümüne gidin.

Yöntem 4: Yükleme Windows XP'yi yeni bir klasöre (paralel kurulum)

Bu yöntem, Windows XP'yi yeni bir klasöre (paralel kurulum) ya da iki işletim sistemlerini yüklemek için erişim, onarmak veya bozuk bir diskteki verileri almak anlatılmaktadır.

Başlamadan önce bilgisayarınızı aşağıdaki ortamlardan birini kullanarak Başlat:
 • Microsoft Windows 98/Windows Millennium Edition başlangıç disketi
 • Windows xp CD'SİNDEN veya Windows xp önyükleme diskleri

  Not Windows xp CD'si aşağıdaki adımlarda, tercih edilen ortam olduğu. Ancak, CD'niz yoksa, Windows xp önyükleme disketleri çalışır.
Windows XP'yi yeni bir klasöre (paralel yükleme olarak da bilinir) yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Bilgisayarınızı Windows xp CD'SİNDEN (veya önyükleme disklerinden) başlatın. Bunu yapmak için Windows xp CD'sini cd veya dvd sürücünüze yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 2. "CD'den önyüklemek için herhangi bir tuşa basın" iletisi ekranda görüntülendiğinde, bilgisayarı Windows xp CD'SİNDEN başlatmak için bir tuşa basın.
 3. AT Kur'a Hoş Geldiniz ekran, Windows xp kurulumunu başlatmak için enter tuşuna basın.
 4. Microsoft Yazılımı Lisans Koşulları'nı okuyun ve F8 tuşuna basın.
 5. Windows XP'yi yüklemek istediğiniz bölümü seçin ve enter tuşuna basın.
 6. Seçin Geçerli dosya sistemini olduğu gibi bırak (değişiklik yok) seçeneğini ve sonra devam etmek için enter tuşuna basın.
 7. Farklı bir klasöre yüklemek için esc tuşuna basın.

  Kurulum programı başka bir işletim sistemi klasörü algılarsa, eğik çizgi (\), sonra yeni klasör için bir ad yazın örneğin ister, \WINXP. Algılanan başka işletim sistemini varsa, Kur programı otomatik olarak klasör adları \Windows.Yeni klasör adı üzerinde değiştirme hakkında daha fazla bilgi için yüklemeleri için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  315242Windows XP'nin yeniden özgün klasör adı nasıl
 8. Devam etmek için enter tuşuna basın.
 9. Windows xp Kurulumu tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
Windows xp başarıyla yüklediyseniz, işiniz tamamlanmış demektir.

Bu adımlar Windows XP'yi yeni bir klasöre kurmanıza yardımcı olmadıysa, "Sonraki adımlar" bölümüne gidin.

Yöntem 5: çoklu önyükleme işlemi gerçekleştirme

Windows XP'yi bilgisayarınıza ayrı bir işletim sistemi olarak yüklemek için bu yöntemi kullanın. Bu, birden çok işletim sistemi yükleyebilir ve bilgisayarınızı her başlattığınızda kullanmak istediğiniz hangi işletim sistemini seçin sağlar.Birden çok önyükleme Windows xp ve Windows'un diğer sürümleri hakkında daha fazla bilgi için ve ms-dos, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
217210Birden çok önyükleme Windows xp, Windows 2000, Windows NT, Windows 95, Windows 98, Windows Me ve ms-dos nasıl
Windows xp başarıyla yüklediyseniz, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımları Windows XP'yi kurmanıza yardımcı olmadıysa, "Sonraki adımlar" bölümüne gidin.

SORUN GİDERME

Yükleme sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
310637Windows XP'yi yüklemeye çalıştığınızda, ürün anahtarını girdikten sonra bir hata iletisi alıyorsunuz
310064 Windows 98 veya Windows Millennium Edition'dan Windows XP'ye yükselttiğinizde, yükleme sırasında sorunlarını giderme
Windows XP'de sorun giderme ve destek hakkında daha fazla bilgi için Windows xp Çözüm Merkezi'ne bakın. Aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/ph/1173

SONRAKİ ADIMLAR

Bu yöntem işe yaramadıysa, sorununuz için başka çözümler bulmak için Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini kullanabilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi BankasıMicrosoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi başınıza yardım alabileceğiniz araçları arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Ürünlere özel sık sorulan sorulan soruları ve önemli destekleri görüntüleme
 • Diğer Destek Seçenekleri: Bir soru sormak, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurmak veya görüş bildirmek için Web'i kullanın.
Sorunlarla karşılaşmaya devam ederseniz, destek hizmetlerine başvurabilirsiniz:
http://support.microsoft.com/contactus

Daha fazla bilgi

Windows xp Professional'ı yükleme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
286463Pro.txt dosyasındaki Windows xp Kurulumu Sürüm Notları
Windows xp Home yükleme hakkında daha fazla bilgi için Edition, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
306824Home.txt dosyasındaki Windows xp Kurulumu Sürüm Notları
Daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
307726Windows xp Yükseltme Danışmanı'nın açıklaması
314062 En son Windows xp Donanım Uyumluluk Listesi
295322 Donanım veya yazılımın Windows xp ile uyumlu olup olmadığını belirleme
Bu Microsoft Bilgi Bankası makaleleri sorununuzu gidermenize yardımcı olmazsa veya olanlardan farklı belirtilerle karşılaşırsanız, bu makalede, lütfen daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası arama. Microsoft Knowledge Base'de arama yapmak için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com
Daha sonra aldığınız hata iletisinin metnini veya sorunun açıklamasını yazın Arama desteği (kb) alanından kopyalar.

Özellikler

Makale numarası: 978307 - Last Review: 27 Aralık 2012 Perşembe - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbresolve kbpubtypekc kbdualboot kbhowtomaster kbenv kbsetup kbmt KB978307 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 978307

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com