Bir Exchange sunucusu 2003 kullanıcısı Outlook 2003'te birden çok temsilcinin posta kutusu Exchange Server 2010 açmayı denediğinde hata oluşuyor.

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 979690 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Microsoft Exchange Server 2003'te posta kutusu Microsoft Office Outlook 2003 kullanıcısı, üzerinde Exchange Server 2010 bağlantılı birden çok posta kutusu'ndan birden fazla ek posta kutusu veya bir paylaşılan klasör açmaya çalıştığında aşağıdaki hata iletilerinden biri oluşturulur:
Klasör kümesi açılamadı.
Bilgi deposu açılamadı.
klasör görüntülenemiyor. Bilgi deposu açılamadı.
Not Exchange Server 2003 posta kutusu kullanıcı yalnızca bir temsilci seçilen bir posta kutusu veya paylaşılan klasöre yalnızca bir posta kutusu, Outlook 2003'teki Exchange Server 2010'dan açarsa, bu sorun oluşmaz.

Neden

Exchange Server 2003 posta kutuları aktivite dizin hizmeti, dizin bilgileri için kaynak olarak kullanın. Outlook 2003, dizin bilgilerini almak için dizin başvuru düzenek kullanır. Ancak, Exchange Server 2010 Directory başvuru mekanizması desteklemiyor. "Belirtiler" açıklanan senaryoda, Exchange Server 2010 birlikte oluşturulmuş ExchangeLegacyDN özniteliği Exchange Adres Defteri hizmeti'ni kullanarak, dizin bilgilerini almak Outlook istemcilerinin gerektirir. Ancak, Exchange Server 2003, oluşturulmuş ExchangeLegacyDN özniteliği tanımıyor. Bu nedenle, hata sorun oluşur.

Çözüm

Düzeltme bilgileri

Desteklenen bir düzeltme Microsoft'tan edinilebilir. Ancak bu düzeltmenin, yalnızca bu makalede anlatılan sorunu gidermesi amaçlanmıştır. Bu düzeltmeyi yalnızca bu makalede açıklanan sorunun yaşandığı sistemlere uygulayın. Bu düzeltme ek sınamaya tabi olabilir. Bu nedenle, bu sorun nedeniyle önemli ölçüde etkilenmediyseniz, bu düzeltmeyi içeren bir sonraki yazılım güncelleştirmesini beklemeniz önerilir.

Düzeltme karşıdan yüklenebilir ise bu Bilgi Bankası makalesinin başında "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" bölümü bulunur. Bu bölüm görünmüyorsa, düzeltmeyi edinmek üzere Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek ekibine başvurun.

Not Ek sorunlar oluşursa veya tüm sorun giderme işlemi gerekmiyorsa, ayrı bir hizmet isteği oluşturmanız gerekebilir. Ek destek sorularına ve bu düzeltme için geçerli olmayan sorunlara normal destek ücretleri uygulanır. Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Destek telefon numaralarının tam listesi veya ayrı bir hizmet isteği oluşturmak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus/?ws=support
Not "Düzeltme karşıdan yüklenebilir" formunda, düzeltmenin kullanılabilir olduğu diller görüntülenir. Kendi dilinizi görmüyorsanız, bunun nedeni bu düzeltme, seçtiğiniz dil için kullanılamaz.

ÖNKOŞULLAR


Exchange Server 2003 için bu düzeltmeyi yüklemeden önce Exchange Server 2003 Service Pack 2 (SP2) yüklemelisiniz.
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
836993En son Exchange Server 2003 hizmet paketleri nasıl elde edilir

Yeniden başlatma gereksinimi

Bu düzeltmeyi uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmez.

DOSYA BİLGİLERİ

Bu düzeltmenin İngilizce sürümü, aşağıdaki tabloda listelenen dosya özniteliklerine (veya daha yeni dosya özniteliklerine) sahiptir. Bu dosyaların tarihleri ve saatleri Koordinatlı Evrensel Saat'e (UTC) göre listelenir. Dosya bilgilerini görüntülediğinizde yerel saate dönüştürülür. UTC ve yerel saat arasındaki farkı bulmak için <a0></a0>, Denetim Masası'ndaki tarih ve saat öğesinde saat dilimi sekmesini kullanın.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Dosya AdıDosya SürümüDosya BoyutuTARİHSAAT
Dsproxy.dll6.5.7656.162,97622 Ocak 201017: 59

Özellikler

Makale numarası: 979690 - Last Review: 17 Mayıs 2010 Pazartesi - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Exchange Server 2003 Service Pack 2, Ne zaman ne ile kullanilir:
    • Microsoft Exchange Server 2003 Enterprise Edition
    • Microsoft Exchange Server 2003 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbsurveynew kbexpertiseinter kbautohotfix kbhotfixserver KB979690 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:979690

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com