Du arbetar offline, väntar på att återansluta till Internet

Program kräver manuell portkonfigurering för Brandvägg för Internet-anslutning

Supporten för Windows XP har upphört

Microsoft upphörde med supporten för Windows XP den 8 april 2014. Denna ändring påverkar dina programuppdateringar och säkerhetsalternativ. Läs om vad detta innebär för dig och hur du behåller skyddet.

Sammanfattning
I den här artikeln anges några program som kräver manuell öppning av portar för att fungera. För att fungera på rätt sätt kräver vissa program att vissa portar är öppna, så att trafik kan passera genom Brandvägg för Internet-anslutning.

Program som kräver manuell öppning av portar för att fungera

ProgramTCP-portarUDP-portar
AOL Instant Messenger443,563
Crimson Skies28805,28801,3040, 1121
Decent 319001900,2092
Diablo II40006112
Need for Speed94426112
Napster66996699
NetMeeting1731,1720,1503,522,389
Rainbow Six2346,2347,2348

Mer Information
Om du vill veta mer klickar du på följande artikelnummer och läser artiklarna i Microsoft Knowledge Base:
308127 Öppna portar manuellt i Brandvägg för Internet-anslutning i Windows XP
283673 Aktivera och inaktivera brandväggen i Windows XP
Mer information om andra program finns i följande närliggande information.

Med Internet-anslutningsdelning aktiverad

227148 Felmeddelandet Det gick inte att ansluta visas när MIRC och Internet-anslutningsdelning används i Windows Millennium Edition och Windows 98 (Länken kan leda till en webbplats som är helt eller delvis på engelska)
De produkter från andra tillverkare som diskuteras i denna artikel tillverkas oberoende av Microsoft. Produkternas funktion eller tillförlitlighet kan därför inte garanteras.
Egenskaper

Artikel-id: 307554 – senaste granskning 06/03/2008 12:52:29 – revision: 1.5

  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • kbfirewall kbinfo kbnetwork KB307554
Feedback