Outlook 2010 içindeki takvimden randevu yok

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 2655312 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bazı takvim Outlook 2010'dan (31 Aralık 2011 ve sonrası Cumartesi günleri dahil) Cumartesi günleri gerçekleşmesi için zamanlanan randevu yok. 2633952 Microsoft Knowledge Base (KB) makalesinde açıklanan güncelleştirmeyi yükledikten sonra bu davranış oluşur. Özellikle eksik randevular Samoa saat dilimini kullanacak ve güncelleştirmeyi yüklemeden önce oluşturuldu.

Not 2633952 KB makalesinde açıklanan güncelleştirmeyi Samoa Standart Saati UTC-11 değişiklikleri: 00 UTC +13.

Pratik Çözüm


Bu soruna geçici bir çözüm için aşağıdaki BB makalesinde kullanılabilen Outlook saat dilimi verisi güncelleştirme aracı çalıştırın:

931667 Microsoft Office Outlook için saat dilimi verileri Güncelleştirme Aracı'nı kullanarak saat dilimi değişiklikleri gerçekleştirme

Doğrudan Outlook saat dilimi verileri güncelleştirme Aracı'nı karşıdan yüklemek için sisteminize uygun olarak aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:

Saat dilimi verisi güncelleştirme Aracı paketinin 32-bit sürümünü şimdi karşıdan yükle

Saat dilimi verisi güncelleştirme Aracı paketinin 64-bit sürümünü şimdi karşıdan yükle

NotBu sorun, Outlook 2003 veya Outlook 2007'de oluşmaz. Randevuyu takvimden kaybolur olsa da, veri kayıp olmaz ve randevu görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Görüntüle' yi tıklatın, Görünümü Değiştir'itıklatın ve sonra Liste görünümütıklatın. Bu sorun, toplantı tekrarları etkilemez.

Durum

Microsoft bu sorunun, "Aşağıdakilere uygulanır" bölümünde listelenen Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır.

Özellikler

Makale numarası: 2655312 - Last Review: 3 Eylül 2013 Salı - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Outlook 2010
Anahtar Kelimeler: 
kbsurveynew kbexpertisebeginner kbseo kbmt KB2655312 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 2655312

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com