Excel'deki Grafik Sihirbazı'nı Kullanma

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 304421 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu adım adım makalede, Microsoft Excel'deki Grafik Sihirbazı kullanılarak bir grafiğin nasıl oluşturulacağı açıklanmaktadır.

Grafik Oluşturma

Bir grafik oluşturmak için ilk önce grafik verilerini bir Excel çalışma sayfasına girmelisiniz. Bu verileri seçin ve sonra da Grafik Sihirbazı'nı kullanarak bir grafik türü seçme ve grafiğiniz için çeşitli grafik seçeneklerini belirleme işlemlerini adım adım gerçekleştirin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Excel'i başlatın ve çalışma kitabınızı açın.
 2. Grafiğinizde görüntülenmesini istediğiniz verileri içeren hücreleri seçin.
 3. Grafik Sihirbazı'nı başlatmak üzere Ekle menüsünde Grafik'i tıklatın.
 4. Grafik Sihirbazı - Adım 1 / 4 - Grafik Türü iletişim kutusunda, grafiğiniz için kullanmak istediğiniz grafik türünü seçin. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdakilerden birini yapın:
  • Standart Türler sekmesini tıklatın. Excel tarafından sağlanan standart grafik türlerinden birini seçtiğinizde verilerinizin nasıl görüneceğini görmek için, sırasıyla grafik türünü, görüntülemek istediğiniz grafik alt türünü ve sonra da Örneği Görüntülemek İçin Basılı Tut'u tıklatın.

   Grafik türünü seçmek için, sırasıyla grafik türünü, kullanmak istediğiniz grafik alt türünü ve sonra da İleri'yi tıklatın.
  • Özel Türler sekmesini tıklatın. Yerleşik bir özel grafik türünü seçmek veya kendi grafik türünüzü oluşturmak için, Kullanıcı tanımlı'yı veya Yerleşik'i tıklatın. Kullanmak istediğiniz grafik türünü seçip İleri'yi tıklatın.
 5. Grafik Sihirbazı - Adım 2 / 4 - Grafik Kaynak Verisi iletişim kutusunda, grafiğinizin veri aralığını ve serilerin nasıl görüntüleneceğini belirtebilirsiniz.

  Grafik önizlemesi istediğiniz şekilde görünüyorsa İleri'yi tıklatın.

  Grafiğinizin veri aralığını veya serilerini değiştirmek isterseniz aşağıdaki işlemlerden birini gerçekleştirin ve İleri'yi tıklatın.
  • Veri Aralığı sekmesinde, Veri Aralığı kutusunu tıklatın ve çalışma sayfanızdaki kullanmak istediğiniz hücreleri seçin.
  • Serilerin satırlarda mı yoksa sütunlarda mı görüntülenmesini istediğinizi belirtin.
  • Seri sekmesinden seri ekleyebilir ve silebilir ya da grafiğinizdeki her serinin adı ve değeri için kullanılan çalışma sayfası aralığını değiştirebilirsiniz.
 6. Grafik Sihirbazı - Adım 3 / 4 - Grafik Seçenekleri iletişim kutusunda, altı sekmedeki grafik seçeneği ayarlarından birini belirleyerek grafiğinizin görünümünü daha da değiştirebilirsiniz. Bu ayarları değiştirdikçe, grafik önizlemesini görüntüleyerek grafiğinizin istediğiniz gibi göründüğünden emin olun.

  Kullanmak istediğiniz grafik seçeneklerini belirlemeyi tamamladığınızda İleri'yi tıklatın.
  • Başlıklar sekmesinde, grafik ve eksen başlıklarını ekleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.
  • Eksenler sekmesinde, grafiğinizin birincil eksenleri için görüntü seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.
  • Kılavuz Çizgileri sekmesinde, kılavuz çizgilerini görüntüleyebilir veya gizleyebilirsiniz.
  • Gösterge sekmesinde, grafiğinize bir gösterge ekleyebilirsiniz.
  • Veri Etiketleri sekmesinde, grafiğinize veri etiketleri ekleyebilirsiniz.
  • Veri Tablosu sekmesinde, veri tablolarını görüntüleyebilir veya gizleyebilirsiniz.
 7. Grafik Sihirbazı - Adım 4 / 4 - Grafik Konumu iletişim kutusunda, aşağıdaki işlemlerden birini gerçekleştirerek grafiğinizin yerleştirileceği konumu seçin:
  • Grafiğinizi yeni bir sayfa olarak görüntülemek için Yeni sayfa olarak'ı tıklatın.
  • Grafiğinizi sayfada bir nesne olarak görüntülemek için Nesne olarak'ı tıklatın.
 8. Son'u tıklatın.

Grafiğinizin Görünümünü Değiştirme

Grafiğinizi oluşturduktan sonra, grafik ayarlarını değiştirerek grafiğinizin istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, grafiğinizi sağ tıklatın ve sonra da aşağıdaki öğelerden birini tıklatın:
 • Grafik Türü: bu ayarı kullanarak, grafik türünü değiştirebilirsiniz.
 • Kaynak Veriler: bu ayarı kullanarak, grafiğinizdeki her serinin veri aralığını veya çalışma sayfası aralığını değiştirebilirsiniz.
 • Grafik Seçenekleri: bu ayarı kullanarak, farklı grafik seçenekleri ayarlayabilirsiniz.
 • Konum: bu ayarı kullanarak, grafiğinizin görüntüleneceği konumu değiştirebilirsiniz.
Excel ayrıca grafiğinizi daha fazla özelleştirmek için kullanabileceğiniz çok sayıda biçimlendirme seçeneği sunar. Grafiğinizdeki çeşitli öğeleri çift tıklatarak ilgili öğeyi değiştirebilirsiniz. Bir iletişim kutusu görüntülenir ve grafik öğesine özgü ayarı seçerek görünümünü değiştirebilirsiniz. Örneğin, çeşitli grafik öğelerine renkler, kenarlıklar ve dolgu efektleri uygulayabilir; resimler ekleyebilir; sayı ve eksen biçimlendirmesini değiştirebilir; grafikteki metnin yazı tipini, boyutunu ve hizalamasını değiştirebilirsiniz.

Referanslar

Grafik türleri hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı'nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı'na grafik türleri yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara'yı tıklatın.
Özel grafik türleri hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı'nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı'na kendi grafik türlerinizi oluşturma yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara'yı tıklatın.
Microsoft Excel'de kullanılabilen farklı grafik türleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
211960 Varsayılan ve kullanıcı tanımlı grafik türlerini ayarlama (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
211951 Excel'deki yerleşik grafik türlerine genel bakış (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Excel'de grafik oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı'nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı'na grafikler hakkında yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara'yı tıklatın.
Microsoft Excel'de grafik oluşturma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
211960 Varsayılan ve kullanıcı tanımlı grafik türlerini ayarlama (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
213929 Excel 2000'de tek yığılmış sütun grafiği veya tek çubuklu grafik oluşturma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
214011 Excel'de iki Y eksenli bir sütun grafiği oluşturma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
213928 Excel 2000'de iki pasta grafiği bir arada oluşturma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
213930 Çan eğrisi grafiği oluşturma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
214240 Grafik oluşturma terminolojisi sözlüğü (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
Excel'de grafikleri biçimlendirme hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı'nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı'na grafikleri biçimlendirme hakkında yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara'yı tıklatın.
Excel'de grafikleri özelleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Yardım menüsünde Microsoft Excel Yardımı'nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı'na grafiği özelleştirme yolları yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek üzere Ara'yı tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 304421 - Last Review: 18 Haziran 2008 Çarşamba - Gözden geçirme: 4.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Excel 2003
 • Microsoft Excel 2002 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2000 Standard Edition
 • Microsoft Excel 97 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowtomaster KB304421

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com