Bağlantı Yönetimi ve Excel'deki Depolama'nın açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 328440 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Microsoft Excel'de bir çalışma kitabındaki bir hücreye, başka bir çalışma kitabına dış çalışma kitabına başvuran bir formül kullanarak bağlayabilirsiniz. Bu bağlantıyı oluşturduğunuzda, göreli bir yol kullanabilir. Göreli bir bağlantı ile bağlantının koparmadan çalışma kitaplarını taşıyabilirsiniz.

Bu makalede, bağlantılı çalışma kitaplarına başvurular Excel'in farklı koşullarda nasıl saklandığını anlatılır.

Daha fazla bilgi

Bir dosyayı açtığında, bağlantı yollarını nasıl işlendiğini

Excel, <a1>Bağlantılar</a1> (bağlantılı çalışma kitabı) içeren bir dosyayı açtığında, onu bağlantılı çalışma kitabının geçerli yolu gerekli bir bölümlerini dosyasında depolanan bağlantı bölümlerini birleştirir.

Bağlantı yollarını depolanma biçimini

Excel, bağlantılı bir dosya yolu saklar depolamak ne belirlemek için aşağıdaki kuralları kullanır.

Not Bir yolu taşıma kök sürücü veya paylaşımın uzağa taşımayı klasörlerine başvuran gösterir. Yol taşıma yakın kök sürücü veya paylaşımın taşıdığınız olduğunu gösterir.
 • Bağlı dosya ve kaynak veri dosyası aynı sürücüdeki yoksa, sürücü harfi bir dosya adı ve dosya yolu ile saklanır.
 • Bağlı dosya ve kaynak veri dosyasını aynı klasörde, yalnızca dosya adını depolanır.
 • Kaynak veri dosyası, bağlantılı dosya olarak aynı kök klasöründe yer alan bir klasörde bulunuyorsa, kök klasörü belirtmek için bir özellik depolanır. Yolun ve paylaşılan tüm bölümleri depolanır.

  Bağlantılı dosyayı C:\Mydir\Linked.xls C:\Mydir\Files\Source.xls üzerinde bağımlı, depolanan yol yalnızca bir bölümünü \Files\Source.xls ise.
 • Kaynak veri dosyası bir aşağı bağlantılı dosyayı klasörse, bu belirtmek için bir özellik depolanır.

  Örneğin, bağlantılı dosyası C:\Mydir\Files\Myfile\Linked.xls ve C:\Mydir\Files\Source.xls kaynak veri dosyasıdır. Excel, yalnızca \MyDir\Files\ saklar. \Source.xls.

  Not Bu, kaynak dosyanın içinde bulunduğu klasörün bir ek alt klasör için bağlı dosya kopyalandığında saklanması için bir bağlantı sağlar.

  Örneğin, bağlantılı dosya C:\Mydir\Files\Myfiles1\Linked.xls ve kaynak veri dosyası C:\Mydir\Files\Source.xls, bağlantılı Linked.xls, dosyayı, C:\Mydir\Files\Myfiles1 klasöründen C:\Mydir\Files\Myfiles2 adlı bir klasöre kopyalanır ve C:\Mydir\Files\Source.xls için bağlantı kurulmaz.
 • Kaynak veri dosyası XLStart, Alternatif başlangıç dosya konumu veya kitaplık klasörü bulunuyorsa, bu klasörlerden birini belirtmek için bir özellik yazılır, ve yalnızca dosya adını depolanır.

  Not Excel, iki varsayılan XLStart klasörlerinden otomatik olarak başlangıç dosyalarını açmak için tanır. Iki klasör aşağıdaki gibidir:
  • Office folder C:\Program Files\Microsoft Office\ \XLStart gibi Office yükleme klasöründe bulunan XLStart klasörü
  • C:\Documents and Settings\ username \Application Data\Microsoft\Excel\XLStart gibi kullanıcı profilinde bulunan XLStart klasörü
  XLStart klasörü kullanıcı profilinde, bağlantı için bir özellik olarak depolanacak bir XLStart klasörüne ' dir. Office yükleme klasöründe XLStart klasörünü kullanıyorsanız, bu XLStart klasörü sabit diskte başka bir klasörü gibi kabul edilir.

  Office folder Office sürümleri arasında ad değişiklikleri. Örneğin, Office folder Office, Office10 Office11 veya Office12, çalıştırdığınız Office sürümüne bağlı addır. Bu klasör adını değiştirme, bağlantılar, sürümü, bağlantı kuruldu, Excel farklı bir sürümünü çalıştıran bir bilgisayara taşırsanız, bozuk olması neden olur.
Formül çubuğunda görünen mutlaka depolanan ne olduğunu dikkate almak önemlidir. Kaynak veri dosyası kapalı olsa da, yalnızca dosya adı olarak depolanabilir, dosyanın tam yolunu görürsünüz.

Göreceli ve mutlak bağlantılar

Dış çalışma kitaplarına bağlantıları bir göreli yolla mümkün olduğunda oluşturulur. Kaynak veri dosyasının tam yolunu kaydedilmedi, ancak yerine çalışma kitabına bağlantılı yolu olarak bu bölümü ilişkili olduğu anlamına gelir. Bu yöntemde, aralarında bağlantılarını koparmadan çalışma kitaplarını taşıyabilirsiniz. Yalnızca çalışma kitaplarını aynı konuma birbirlerine göreli olarak kalırsa bağlantıları, ancak olduğu gibi kalır. Kaynak dosyayı yine de "dosyaları" adında bir alt klasör içinde bulunan sürece, bağlantılı dosya C:\Mydir\Linked.xls ve kaynak veri dosyası C:\Mydir\Files\Source.xls, dosyaları D sürücüsüne taşıyabilirsiniz.

Göreli bağlantılar, bağlantılı dosya farklı bir bilgisayara taşımanız ve kaynak merkezi bir konumda sorunlara neden olabilirsiniz. Bu durumda, mutlak bağlantılar oluşturmak yararlı olabilir. Mutlak bir bağlantı oluşturmak için <a0></a0>, evrensel adlandırma kuralı kullan (UNC) yolu. Bağlantı, bir UNC yolu kullanarak yazdığınızda, Excel dosyanın tam yolunu saklar.

UNC ile eşlenen sürücüler

Kaynak verileri bir çalışma kitabını yeniden bağlandığında, çalışma kitabının açılmış gelmekte göre bağlantı kurulur. Çalışma kitabını, eşlenmiş bir sürücü üzerinde açılmışsa, eşlenmiş bir sürücüyü kullanarak bağlantı oluşturulur. Bağlantıyı nasıl kaynak veri çalışma kitabını daha sonra açıldığında ne olursa olsun, bu şekilde kalır. Kaynak veri dosyası bir UNC yolu tarafından açılmışsa, eşleşen bir sürücü kullanılabilir olsa da, bağlantı bir eşleştirilmiş sürücüye geri değil. UNC hem de eşlenmiş sürücü bağlantılar aynı dosyaya sahip ve kaynak hedef dosya aynı anda açık dosyalar, dosya açıldı şekilde eşleşen bağlantılar köprü olarak yanıt. Özellikle, dosyanın yoluyla eşlenen bir sürücüye açmak ve kaynak dosyadaki değerleri değiştirmek, eşlenen sürücüye oluşturulan bağlantıları hemen güncelleştirir.

Excel'de, görüntülenen bağlantı çalışma kitabını nasıl açıldığı bağlı olarak farklı görünebilir. Bağlantıyı kök UNC paylaşımına veya dosyayı açmak için kullanılan kök sürücü ile eşleşecek şekilde görünebilir.

Senaryolar, bağlantılar beklendiği gibi çalışmamasına neden

Çeşitli durumlarda, dosyalar arasındaki bağlantılar farkında olmadan hatalı bir konuma işaret edecek şekilde yapılabilir vardır. Aşağıdakiler en yaygın senaryolardan ikisidir.

Senaryo 1:
 1. Siz bir paylaşımın kök altındaki bir sürücü eşleyin. Örneğin, sürücü için eşleme \\ Server \ Share \Folder1.
 2. Dosyanın yoluyla eşlenen sürücü açtıktan sonra eşlenen bir konumda saklanan bir çalışma kitabında yapılan bağlantılar oluşturabilirsiniz.
 3. Bir UNC yolu, bu dosyayı açın.
Dosyayı kaydetmeden kapatırsanız, bağlantıları değiştirilmeyecek. Ancak, kapatmadan önce dosyayı kaydederseniz, geçerli yolu ile bağlantıları kaydedecektir. Klasörleri paylaşımın kök eşlenmiş klasöre arasındaki yolu dışında kalacaktır. Yukarıdaki örnekte, bağlantı için değiştirir \\ Server \Folder1. Diğer bir deyişle, paylaşım adı yolundan elemiş.

Senaryo 2:
 1. Siz bir paylaşımın kök altındaki bir sürücü eşleyin. Örneğin, sürücü için eşleme \\ Server \ Share \Folder1.
 2. Bir UNC yolu veya farklı bir klasöre bir paylaşımdaki gibi eşlenen eşlenmiş bir sürücü dosyasını \\ Server \ \Folder2 Share.
Dosyayı kaydetmeden kapatırsanız, bağlantıları değiştirilmeyecek. Ancak, kapatmadan önce dosyayı kaydederseniz, geçerli yolu ile bağlantıları kaydedecektir. Klasörleri paylaşımın kök eşlenmiş klasöre arasındaki yolu dışında kalacaktır. Yukarıdaki örnekte, bağlantı için değiştirir \\ Server \ Folder1. Bir Excel çalışma kitabındaki bir bağlantıyı güncelleştirdiğinizde olanlar hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
817038Bir Excel çalışma kitabındaki bir bağlantıyı güncelleştirdiğinizde, ikinci bir çalışma kitabındaki bağlantı güncelleştirir.

Özellikler

Makale numarası: 328440 - Last Review: 4 Mart 2009 Çarşamba - Gözden geçirme: 9.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Excel 2007
 • Microsoft Office Excel 2003
 • Microsoft Excel 2002 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2000 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbinfo KB328440 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:328440

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com