Bu makalede, Windows'daki Ek Yöneticisi anlatılmaktadır. Bu makalede Ek Yöneticisi'ni yapılandırma yöntemleri ve Ek Yöneticisi ile ilgili iki soruna yönelik geçici çözümler yer almaktadır.

Bu makalede

Show all imageTümünü gösterHide all imageTümünü gizle

Giriş

Microsoft Windows'daki Ek Yöneticisi bilgisayarınızı, e-posta iletileriyle alabileceğiniz güvenli olmayan eklerden veya Internet'ten kaydedebileceğiniz güvenli olmayan dosyalardan korumaya yardımcı olur.

Ek Yöneticisi güvenli olmayabilecek ekleri tanımlar, dosyayı açmanızı önler veya açmadan önce sizi uyarır. Ek Yöneticisi hakkında daha fazla bilgi için "Ek Bilgi" bölümüne gidin.

Dosyayı veya programı indiremediğinizde geçici çözümler

Birçok kişi bir dosyayı veya programı Internet'ten indirmeye çalıştıklarında sorunlarla karşılaşırlar. Bu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. İndirme işleminin engellendiğini bildiren bir hata alıyorsanız veya "virüs taraması başarısız oldu" ya da "virüs algılandı" iletisini alıyorsanız deneyebileceğiniz iki genel çözüm sunuyoruz.

Internet güvenlik ayarlarında "Dosya yükleme" seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun

Internet güvenlik ayarlarında "Dosya yükleme" seçeneği devre dışı bırakılmışsa hiçbir dosyayı indiremezsiniz. Internet güvenlik ayarlarını denetlemek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Internet Özellikleri penceresini açın.
  Windows 7
  1. Başlat'ı tıklayın, Tüm Programlar'ı tıklayın ve ardından Donatılar klasörünü açın.
  2. Çalıştır'ı tıklayın.
  3. inetcpl.cpl yazın ve Tamam'ı tıklayın.
  Windows 8
  1. Başlangıç ekranında inetcpl.cpl yazın ve Enter tuşuna basın.
 2. Internet Özellikleri penceresinde Güvenlik sekmesini tıklayın, Internet bölgesini (küre simgesi) tıklayın, sonra da Özel düzey düğmesini tıklayın.
 3. Güvenlik Ayarları penceresinde, Yüklemeler > Dosya yükleme seçeneğine gidin.
 4. Etkinleştir seçeneğini tıklayıp işaretleyin.
 5. Listede aşağı doğru kaydırma yaparak, Çeşitli > Uygulamaları ve güvenli olmayan dosyaları başlatma ayarına gidin.
 6. Sor (önerilir) seçeneğini tıklayıp seçin.
 7. Tamam'ı tıklayın.

Virüs taramayı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden geçici olarak devre dışı bırakın

Bir dosyayı veya programı Internet üzerinden açmaya ya da kaydetmeye çalıştığınızda "Virüs taraması başarısız oldu" veya "Virüs algılandı" hata iletisini alabilirsiniz. Bunun nedeni çoğu durumda Windows işletim sistemi değil, virüsten koruma yazılımlarıdır. Açmaya çalıştığınız kaynağın güvenli ve güvenilir olduğundan eminseniz, aşağıdaki geçici çözümü kullanarak virüs taramasını geçici olarak devre dışı bırakın ve programı ya da dosyayı indirmeyi tamamlar tamamlamaz virüs taramasını etkinleştirin. Bu geçici çözümü kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Aksi durumda, virüs saldırılarına maruz kalabilirsiniz.
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın.
  Windows 7
  1. Başlat'ı tıklayın, Tüm Programlar'ı tıklayın ve ardından Donatılar klasörünü açın.
  2. Çalıştır'ı tıklayın.
  3. regedit.exe yazın ve Tamam'ı tıklayın.
  Windows 8
  1. Başlangıç ekranında regedit.exe yazın ve Enter tuşuna basın.

 2. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarlarını bulun: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments

  Attachments alt anahtarını görmüyorsanız, Policies anahtarını sağ tıklayıp Yeni'yi seçin, Anahtar'ı tıklayın ve anahtar adı olarak Attachments yazın.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  Attachments kayıt defteri alt anahtarı
 3. Attachments'ı sağ tıklayın, Yeni'yi seçin ve DWORD (32-bit) Değeri'ni tıklayın.
 4. Değer adı olarak ScanWithAntiVirus yazın ve Enter tuşuna basın.
 5. Yeni oluşturulan ScanWithAntiVirus DWORD değerini sağ tıklayın ve ardından Değiştir'i tıklayın.
 6. Değer verisi kutusuna 1 yazın ve Tamam'ı tıklayın.
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  ScanWithAntiVirus değeri
 7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
 8. Değişikliğin etkinleştirilmesi için Windows oturumunu kapatıp yeniden açın.
 9. Daha önce açamadığınız veya kaydedemediğiniz programı ya da dosyayı yeniden açmayı veya kaydetmeyi deneyin.
Not Programı veya dosyayı açar açmaz ya da kaydeder kaydetmez virüs taramasını etkinleştirmek için ScanWithAntiVirus alt anahtarının değerini 3 olarak değiştirmenizi öneririz.

Ek Yöneticisi'ni yapılandırma

Ek Yöneticisi'nin Grup İlkesi veya yerel kayıt defteri kullanılarak yapılandırılabilen çeşitli özellikleri bulunmaktadır.

Dosya ekleri için varsayılan risk düzeyi

Bu ilke ayarı, dosya türleri için varsayılan risk düzeyini yönetmenizi sağlar. Dosya eklerinin risk düzeyini tam olarak yapılandırmak için, dosya eklerine yönelik güven mantığını da yapılandırmanız gerekebilir:
 • Yüksek Risk
  Ek yüksek riskli dosya türleri listesindeyse ve yasak bölgeden geliyorsa, Windows kullanıcının dosyaya erişmesini engeller. Dosya İnternet bölgesinden geliyorsa, Windows dosyaya erişmeden önce kullanıcıya sorar.
 • Orta Risk
  Ek, orta riskli dosya türleri listesindeyse ve yasak bölgeden veya İnternet bölgesinden geliyorsa, Windows dosyaya erişmeden önce kullanıcıya sorar.
 • Düşük Risk
  Ek düşük riskli dosya türleri listesindeyse, dosyanın bölge bilgilerine bakılmaksınız, Windows dosyaya erişmeden önce kullanıcıya sormaz.
Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, dosya türleri için varsayılan risk düzeyini belirtebilirsiniz. Bu ilk ayarını devre dışı bırakırsanız, Windows varsayılan risk düzeyini orta olarak ayarlar. Bu ilk ayarını yapılandırmazsanız, Windows varsayılan risk düzeyini orta olarak ayarlar.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations
DefaultFileTypeRisk
Yüksek (6150)
veya
Orta (6151)
veya

Düşük (6152)
Not DefaultFileTypeRisk kayıt defteri girdisinin varsayılan değeri Orta (6151) değeridir.

Dosya eklerinde bölge bilgisi tutulmasın

Bu ilke ayarı, Windows'un kaynak bölgesi hakkında bilgi içeren dosya eklerini işaretleyip işaretlemeyeceğini yönetmenizi sağlar. Bu bölgeler ve kaynaklar şunlardır: İnternet, intranet ve yerel. Bu ilke ayarı NTFS dosya sisteminin düzgün şekilde çalışmasını gerektirir ve FAT32 kullanan sistemlerde herhangi bir uyarı vermeden başarısız olur. Bölge bilgilerini tutulmadığında, Windows uygun risk değerlendirmesi yapamaz. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, Windows dosya eklerini dosyaların bölge bilgilerini kullanarak işaretlemez. Bu ilke ayarını devre dışı bırakırsanız, Windows dosya eklerini dosyaların bölge bilgilerini kullanarak işaretler. Bu ilke ayarı yapılandırmazsanız, Windows dosya eklerini dosyaların bölge bilgilerini kullanarak işaretler.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments
SaveZoneInformation

Açık (1)
veya

Kapalı (2)
Not DefaultFileTypeRisk kayıt defteri girdisinin varsayılan değeri Kapalı (2) değeridir.

Bölge bilgisini kaldırmak için düzenekleri gizle

Bu ilke ayarı, kullanıcıların dosyanın Özellikler sekmesinde Engellemeyi Kaldır'ı tıklatarak veya Güvenlik Uyarısı iletişim kutusunda bir onay kutusunu işaretleyerek kaydedilen dosya ekinin bölge bilgilerini el ile kaldırıp kaldıramayacağını yönetmenizi sağlar. Bölge bilgilerinin kaldırılması, kullanıcıların, Windows'un açmalarını engellediği tehlikeli olabilecek dosya eklerini açmasına olanak verir. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, Windows onay kutusunu ve Engellemeyi Kaldır düğmesini gizler. Bu ilke ayarını devre dışı bırakırsanız, Windows onay kutusunu ve Engellemeyi Kaldır düğmesini gösterir. Bu ilke ayarını yapılandırmazsanız, Windows onay kutusunu ve Engellemeyi Kaldır düğmesini gösterir.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments
HideZoneInfoOnProperties

Kapalı (0)
veya

Açık (1)
Not
DefaultFileTypeRisk
kayıt defteri girdisinin varsayılan değeri Kapalı (0) değeridir.

Düşük, orta ve yüksek riskli dosya türü ekleme listesi

Bu ilke ayarları düşük, orta ve yüksek riskli dosya türleri listesini yapılandırmanızı sağlar. Yüksek riskli liste Orta ve Düşük riskli ekleme listelerinden önceliklidir. Ayrıca, bir uzantı birden fazla ekleme listesinde bulunur. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, düşük, orta ve yüksek riskli dosya türlerinin özel listelerini oluşturabilirsiniz. Bu ilke ayarını devre dışı bırakırsanız, Windows kendi yerleşik dosya türleri listesini kullanır. Bu ilke ayarını yapılandırmazsanız, Windows kendi yerleşik dosya türleri listesini kullanır.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Associations
HighRiskFileTypes

ModRiskFileTypes

LowRiskFileTypes

Dosya ekleri için güven mantığı

Bu ilke ayarı Windows'un dosya eklerinin riskini belirlemek için kullandığı mantığı yapılandırmanızı sağlar. Dosya işleyicisinin tercih edilmesi, Windows'a dosya türü verileri yerine dosya işleyicisi verilerini kullanmasını belirtir. Örneğin, Windows'a Notepad.exe'ye güvenmesini ancak .txt dosyalarına güvenmemesini söyler. Dosya türünün tercih edilmesi, Windows'a dosya işleyicisi verileri yerine dosya türü verilerini kullanmasını belirtir. Örneğin, dosya işleyicisinden bağımsız olarak .txt dosyalarına güvenilir. Hem dosya işleyicisi hem de tür verilerinin kullanılması en kısıtlayıcı seçenektir. Windows, daha kısıtlayıcı olan öneriyi kullanır. Bu, diğer seçeneklere nazaran kullanıcıların daha fazla güven sorusu görmesine neden olur. Bu ile ayarını etkinleştirirseniz, Windows'un risk değerlendirme verilerini işleme sırasını seçebilirsiniz. Bu ilkeyi devre dışı bırakırsanız, Windows, dosya türü yerine dosya işleyicisini tercih eden kendi varsayılan güven mantığını kullanır.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments
UseTrustedHandlers

Dosya Türü (1)
veya
İşleyici (2)
veya
Her İkisi (3)
Not
DefaultFileTypeRisk
kayıt defteri girdisinin varsayılan değeri İşleyici (2) değeridir.

Ekleri açarken virüsten koruma programlarını bilgilendir

Bu ilke ayarı, kayıtlı virüsten koruma programlarını bilgilendirme davranışını yönetmenizi sağlar. Kayıtlı birden fazla program varsa tümü bilgilendirilir. Kayıtlı virüsten koruma program zaten erişim sırasında denetleme yapıyorsa veya bilgisayarın e-posta sunucusuna ulaştıklarında dosyaları tarıyorsa, ek çağrılar fazlalık olacaktır. Bu ilkeyi etkinleştirirseniz, kullanıcı bir dosya ekini açtığında Windows kayıtlı virüsten koruma yazılımına dosyayı taramasını söyler. Virüsten koruma programı başarısız olursa ekin açılması engellenir. Bu ilkeyi devre dışı bırakırsanız, dosya ekleri açıldığında Windows kayıtlı virüsten koruma programını çağırmaz. Bu ilkeyi yapılandırmazsanız, dosya ekleri açıldığında Windows kayıtlı virüsten koruma programını çağırmaz.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Grup İlkesiKayıt Defteri Alt AnahtarıKayıt Defteri GirdisiGirdi Değeri
Kullanıcı Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Ek Yöneticisi
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Attachments
ScanWithAntiVirus

Kapalı (1)
veya İsteğe Bağlı (2) ya da

Açık (3)
Not DefaultFileTypeRisk kayıt defteri girdisinin varsayılan değeri Kapalı (1) değeridir. Değer İsteğe Bağlı (2) olarak ayarlandığında, birisi algılama bildirdikten sonra bile tüm tarayıcılar çağrılır.
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasına tıklayın:
182569 Deneyimli kullanıcılar için Internet Explorer güvenlik bölgelerinin kayıt defteri girdileri
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Daha fazla bilgi için

Ek Yöneticisi nasıl çalışıyor?

Dosyayı açmanızın engelleneceği veya açmadan önce size uyarı verileceği, aşağıdakilere göre belirlenir:
 • Kullanmakta olduğunuz programın türü.
 • Karşıdan yüklemekte olduğunuz veya açmaya çalıştığınız dosyanın türü.
 • Dosyayı karşıdan yüklemekte olduğunuz Web içerik bölgesinin güvenlik ayarları.

  Not Web içerik bölgelerini, Microsoft Internet Explorer'da Güvenlik sekmesinde yapılandırabilirsiniz. Web içerik bölgelerini görüntülemek için, Araçlar'a tıklayın, İnternet Seçenekleri'ne tıklayın ve Güvenlik sekmesine tıklayın. Aşağıdakiler dört Web içerik bölgesidir:
  • İnternet
  • Yerel intranet
  • Güvenilen siteler
  • Yasak siteler
Ek Yöneticisi dosya türünü bulmak, dosya ilişkisini bulmak ve en uygun eylemi belirlemek için IAttachmentExecute uygulama programlama arabirimini (API) kullanır.

Microsoft Outlook Express, Microsoft Windows Messenger, Microsoft MSN Messenger ve Microsoft Internet Explorer, e-posta eklerini ve İnternet'ten indirilenleri işlemek için Ek Yöneticisi'ni kullanır.

Ek Yöneticisi, aldığınız veya indirdiğiniz dosyaları türüne veya dosya adı uzantısına göre sınıflandırır. Ek Yöneticisi dosya türlerini yüksek riskli, orta riskli ve düşük riskli olarak sınıflandırır. Ek Yöneticisi'ni kullanan bir programdan sabit diskinize dosya kaydettiğinizde, dosyanın Web içerik bölgesi bilgileri de dosyayla birlikte kaydedilir. Örneğin, bir e-posta iletisine eklenmiş sıkıştırılmış bir dosyayı (.zip) sabit diskinize kaydederseniz, sıkıştırılmış dosyayla birlikte Web içerik bölgesi bilgileri de kaydedilir. Sıkıştırılmış dosyadan içeriği çıkarmayı denediğinizde veya dosyayı çalıştırmayı denediğinizde bunu yapamazsınız. Dosyalarla birlikte Web içerik bölgesi bilgilerinin de kaydedilmesi için, sabit diskin NTFS dosya sistemini kullanıyor olması gerekir.

Bilinen bir kaynaktan gelen engellenen bir dosyayı isterseniz açabilirsiniz. Engellenen dosyayı açmak için şu adımları izleyin:
 1. Engellenen dosyaya sağ tıklayın ve sonra Özellikler'e tıklayın.
 2. Genel sekmesinde Engellemeyi Kaldır'a tıklayın.

Yüksek riskli dosya türleri

Bu resmi kapatBu resmi aç
Yasak bir Web içerik bölgesinde bulunan bir Web sitesinden dosya indirmeyi veya açmayı denediğinizde, dosyanın engellenmiş olduğunu bildiren bir ileti alabilirsiniz.

İnternet Web içerik bölgesine ait sitelerden yüksek riskli dosya türlerini açmayı denediğinizde, bir uyarı iletisi alsanız da bu tür dosyaları açma olanağınız bulunabilir.

Ek Yöneticisi'nin yüksek riskli olarak etiketlediği dosya türleri şunlardır:
 • .ade
 • .adp
 • .app
 • .asp
 • .bas
 • .bat
 • .cer
 • .chm
 • .cmd
 • .com
 • .cpl
 • .crt
 • .csh
 • .exe
 • .fxp
 • .hlp
 • .hta
 • .inf
 • .ins
 • .isp
 • .its
 • .js
 • .jse
 • .ksh
 • .lnk
 • .mad
 • .maf
 • .mag
 • .mam
 • .maq
 • .mar
 • .mas
 • .mat
 • .mau
 • .mav
 • .maw
 • .mda
 • .mdb
 • .mde
 • .mdt
 • .mdw
 • .mdz
 • .msc
 • .msi
 • .msp
 • .mst
 • .ops
 • .pcd
 • .pif
 • .prf
 • .prg
 • .pst
 • .reg
 • .scf
 • .scr
 • .sct
 • .shb
 • .shs
 • .tmp
 • .url
 • .vb
 • .vbe
 • .vbs
 • .vsmacros
 • .vss
 • .vst
 • .vsw
 • .ws
 • .wsc
 • .wsf
 • .wsh
Bu resmi kapatBu resmi aç

Orta riskli dosya türleri

Bu resmi kapatBu resmi aç
Ek Yöneticisi tarafından yüksek riskli veya düşük riskli olarak etiketlenmeyen dosya türleri otomatik olarak orta riskli olarak etiketlenir.

İnternet Web içerik bölgesinden veya yasak siteler Web içerik bölgesinden orta riskli bir dosyayı açtığınızda, bir uyarı iletisi alsanız da bu tür dosyaları açma olanağınız bulunabilir.
Bu resmi kapatBu resmi aç

Düşük riskli dosya türleri

Bu resmi kapatBu resmi aç
Ek Yöneticisi aşağıdaki dosya türlerini yalnızca Not Defteri'ni kullanarak açtığınızda düşük riskli olarak etiketler. Bu dosya türüyle başka bir programı ilişkilendirirseniz, dosya türü artık düşük riskli olarak görülmez.
 • .log
 • .text
 • .txt
Ek Yöneticisi aşağıdaki dosya türlerini yalnızca Microsoft Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi'nde açtığınızda düşük riskli olarak etiketler:
 • .bmp
 • .dib
 • .emf
 • .gif
 • .ico
 • .jfif
 • .jpg
 • .jpe
 • .jpeg
 • .png
 • .tif
 • .tiff
 • .wmf
Not Bir dosya türünü Not Defteri veya Windows Resim ve Faks Görüntüleyicisi ile ilişkilendirmek, bu dosya türünü düşük riskli dosya türleri listesine eklemez.
Bu resmi kapatBu resmi aç
Bu resmi kapatBu resmi aç

Bu makale hakkında

Makale numarası: 883260
Son gözden geçirme: 24 Haziran 2014 Salı
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:: Windows 8, Windows 8 Pro, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Service Pack 1, Windows Server 2008 Service Pack 2, Windows Server 2008 R2 Service Pack 1, Windows Vista Service Pack 2, Microsoft Windows XP Service Pack 2
Bu makale hakkında görüş bildirmek ister misiniz?
 

Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.