Makale numarası: 903275 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin 2007 Office sürümü için aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesine bakın:
919895 Bir 2007 Office ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda karşılaşabileceğiniz sorunlar nasıl giderilir
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu makalede, bir Microsoft Office ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda karşılaşabileceğiniz sorunların nasıl giderileceği açıklanır.

Bir Office perakende lisansını etkinleştirdiğinizde, tam ürün işlevselliğine sahip olursunuz. Ayrıca, bundan sonra Office ürününü her başlattığınızda perakende lisansı etkinleştirmeniz istenmez.

Bir Office ürününü başlatmaya veya etkinleştirmeye çalıştığınızda, aşağıdakilerden birinin göstergesi olan belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
 • Office ürününü başarıyla etkinleştirmediniz.
 • Office ürününü yeniden etkinleştirmelisiniz.
 • Kayıt defterinde veya Office klasörlerinde önceki bir Office yüklemesinin parçası bulunabilir.
Aşağıdaki belirtiler, Office ürününün etkinleştirilmesi ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

Office ürünü azaltılmış işlevsellik modunda çalışıyor

Önceden düzgün çalışan bir Office ürününü başlattığınızda, Office ürünü azaltılmış işlevsellik modunda çalışır. Azaltılmış işlevsellik modu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
316032 Office XP ve Office 2003'te eski veya yeni belgeleri düzenlemeye çalıştığınızda "Belge düzenlemeye karşı kilitlenmiş olduğu için bu komut kullanılamıyor" hata iletisi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Ürünü etkinleştirebileceğiniz bilgisayar sayısı sınırına ulaşmış olabilirsiniz

Office ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda, etkinleştirme işlemi başarısız olur. Ayrıca, Office ürününü etkinleştirebileceğiniz bilgisayar sayısına ulaştığınızı bildiren bir ileti alırsınız.

Bilgisayarın yapılandırmasında önemli değişiklikler yapılmıştır

Önceden düzgün çalışan bir Office ürününü başlattığınızda, bilgisayarın yapılandırmasında önemli değişiklikler yapıldığını bildiren bir hata iletisi alırsınız. Bu senaryoda, aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşabilirsiniz:
 • Bir Office ürününü başlattığınızda, ürün anahtarını girmeniz istenir. Ürün anahtarını girdiğinizde, bir "Geçersiz Ürün Anahtarı" hata iletisi alırsınız. Bu davranış, Office ürünüyle birlikte verilen ürün anahtarını girmiş olsanız bile oluşur.
 • Office ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda, Etkinleştirme Sihirbazı kapatılır.
 • Office ürününü Internet üzerinden etkinleştirmeye çalıştığınızda, iletişimle ilgili bir hata alırsınız.
 • Microsoft Office 2003'ü başarıyla yükledikten sonra etkinleştirmeye çalıştığınızda, Etkinleştirme Sihirbazı başlatılmaz. Herhangi bir hata iletisi almazsınız.

Telefonla etkinleştirme başarısız olur

Office ürününü telefonla etkinleştirmeye çalışırsınız. Ancak, destek çalışanı tarafından sağlanan onay kimliğini girdikten sonra, onay kimliğinin geçersiz olduğunu bildiren bir hata iletisi alırsınız.

Etkinleştirme Sihirbazı başlatılmaz

Bir Office ürününü başlattığınızda veya Yardım menüsünde Ürünü etkinleştir'i tıklattığınızda, Etkinleştirme Sihirbazı başlatılmaz.

Daha fazla bilgi

Office ürünlerindeki etkinleştirme sorunlarını gidermek için, aşağıdaki yöntemleri verildikleri sırayla kullanın.

Yöntem 1: Genel sorun giderme

 • Kullandığınız işletim sisteminde tarih ve saatin doğru ayarlandığından emin olun.
 • Office ürünü azaltılmış işlevsellik modunda çalışıyorsa, Office ürününün bir deneme sürümünü kullanıyor olabilirsiniz. Office ürününün deneme sürümünü kullanıyorsanız, deneme süresi zaman aşımına uğramış mı? Office ürünlerinin deneme sürümleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  831023 Office 2003 Deneme sürümü tam perakende sürümüne nasıl dönüştürülür (Bu sayfa İngilizce olabilir)
  295167 Office XP Deneme sürümünü yüklemeyle ilgili konular (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Internet bağlantınızı denetleyin. Internet'e bağlanabiliyor musunuz? Kimlik doğrulaması gerektiren bir güvenlik duvarı veya proxy sunucunuz var mı? Bir Office ürününü etkinleştirdiğinizde olabilecek iletişim hataları hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  822519 Office programlarını Internet üzerinden etkinleştirmeye çalıştığınızda bir hata iletisi alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Office ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda bir "geçersiz ürün anahtarı" hata iletisi alıyor musunuz? Bilgisayarınızda Office'in aynı sürümünün birden çok yüklemesi olabilir. Örneğin, bilgisayarınızda bir Office 2003 Deneme sürümü ve bir Office 2003 perakende sürümü mü yüklü? Alternatif olarak, bilgisayarda tam Office 2003 sürümüyle birlikte Microsoft Office Excel 2003 gibi bağımsız bir Office programı da yüklü mü?

  Bilgisayarınızda Office'in aynı sürümünün tek bir yüklemesi olmalıdır. "Geçersiz ürün anahtarı" hataları hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  836178 Office 2003 Professional Edition'ı yükledikten sonra bir Office 2003 programını başlattığınızda "geçersiz ürün anahtarı" hata iletisini alıyorsunuz
  321346 Bir Office programını açtığınızda ürün anahtarı isteniyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Farklı bir bilgisayardaki bir Office ürününün Özgün Donanım Üreticisi (OEM) sürümünü mü yüklemeye çalışıyorsunuz? Bir Office ürününün OEM sürümü tek bir bilgisayarda yüklü olabilir. Office'in OEM sürümünü farklı bir bilgisayara yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  826526 Office 2003'ü etkinleştirmeye çalıştığınızda "Yüklemeniz etkinleştirilemiyor" hata iletisi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
  300273 Office XP'nin OEM sürümü birden çok kez etkinleştirilemiyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
 • Önceki bilgisayarınızın yerine yeni bir bilgisayar aldıysanız, Office ürününü Internet üzerinden etkinleştirmeyi deneyin. Office ürününü Internet üzerinden etkinleştiremezseniz, telefonla etkinleştirmeyi deneyin.

  Not Office ürünlerinin Deneme sürümleri telefonla etkinleştirilemez.

Yöntem 2: Opa11.dat veya Data.dat dosyası bozuksa

Bazı etkinleştirme sorunları, Microsoft Office 2003 veya Microsoft Office XP için lisans dosyasının bozulduğunun göstergesi olabilir. Lisans bozulursa, Office ürününü kaldırıp yeniden yükleyerek sorunu gideremezsiniz. Office ürününü kaldırdığınızda lisans dosyası kaldırılmaz. Ayrıca, Office ürününü yeniden yüklediğinizde lisans dosyasının üzerine yazılır. Lisans dosyası bozuksa, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak lisans dosyasını silin.

Lisans dosyasını sizin adınıza silmemizi isterseniz, "Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Lisans dosyasını kendiniz silmeyi tercih ediyorsanız, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Benim adıma düzelt

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start expanded
Lisans dosyasını silmek için, Düzelt düğmesini veya bağlantısını tıklatın. Ardından, Dosya İndirme iletişim kutusunda Çalıştır’ı tıklatın ve Fix it sihirbazındaki adımları izleyin.

Windows 8 için
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start expanded
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets fixit1
Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 20053
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets fixit2

Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end

Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows Server 2008 veya Windows Server 2003 için
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start expanded
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets fixit1
Bu sorunu düzelt
Microsoft Fix it 50302
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets fixit2
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end

Notlar
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
 • Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir. Ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de çalışmaktadır.
 • Şu anda kullandığınız bilgisayar sorun yaşadığınız bilgisayar değilse, Fix it çözümünü bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedin ve sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırın.
 • Görüşleriniz bizim için önemlidir. Görüşünüzü veya bu çözümle ilgili sorunları bildirmek için, "Benim adıma düzelt" web günlüğüne bir yorum yazın veya bize bir e-posta iletisi gönderin.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end

Kendim düzeltmek istiyorum

Office 2003

 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Office\Data yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Opa11.dat dosyasını sağ tıklatın ve sonra Sil'i tıklatın.

  Önemli opa11.bak dosyasını silmeyin.
 3. Klasörü kapatın.
 4. Bir Office 2003 programını çalıştırarak Office 2003 Etkinleştirme Sihirbazı'nı başlatın.

Office XP

 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Microsoft\Office\Data yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Data.dat dosyasını sağ tıklatın ve sonra Sil'i tıklatın.

  Önemli Data.bak dosyasını silmeyin.
 3. Klasörü kapatın.
 4. Bir Office XP programını çalıştırarak Office XP Etkinleştirme Sihirbazı'nı başlatın.
875452 Microsoft Office 2003 lisansını etkinleştirmek için telefon seçeneğini kullandığınızda Microsoft Office 2003 Etkinleştirme Sihirbazı kapatılıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
823761 Bir Microsoft Office XP Kuruluş Abonelik Lisansı ürününü etkinleştirmeye çalıştığınızda ürün etkinleştirme başarısız oluyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
823527 Office 2003'te Etkinleştirme Sihirbazı başlatılmıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
313938 Etkinleştirme Sihirbazı başlatılmıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Yöntem 3: Bilgisayarın yapılandırmasında önemli değişiklikler yaptıysanız

Bilgisayarın yapılandırmasında önemli değişiklikler yaptıysanız, bu değişiklikler Office XP etkinleştirmeyi etkileyebilir. Office XP'yi başlattığınızda, Office XP'nin bilgisayar yapılandırmasında önemli bir değişiklik algıladığını bildiren bir hata iletisi alırsınız. Bu davranış oluştuğunda, Office XP azaltılmış işlevsellik modunda çalışır. Bu sorunu giderme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
296924 Bir Office programını başlattığınızda "Office makine yapılandırmanızda önemli bir değişiklik algıladı" iletisini alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Yöntem 4: Office XP Etkinleştirme Sihirbazı yanıt vermiyorsa

Bu senaryoda, Office XP'yi etkinleştirmeye çalıştığınızda Etkinleştirme Sihirbazı iletişim kutusu görüntülenir. Ancak, Etkinleştirme Sihirbazı yanıt vermez. Bu sorun, Windows Komut Dosyası dosyaları bozuk veya kayıpsa oluşabilir. Bu sorun hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
303048 Etkinleştirme Sihirbazı iletişim kutusu görüntülendiğinde "Lütfen sihirbaz başlatılırken bekleyin..." hata iletisini alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Referanslar

Windows Ürün Etkinleştirmesi'nin bir genel değerlendirmesi bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://www.microsoft.com/piracy/mpa.aspx
Microsoft Ürün Etkinleştirmesi hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
302806 Microsoft Ürün Etkinleştirmesi'nin Açıklaması
Office Etkinleştirme Sihirbazı hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
293151 Office Etkinleştirme Sihirbazı'nın açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Office ürünlerini etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
828958 Office programlarında nasıl lisans etkinleştirilir
Microsoft Visio Etkinleştirme Sihirbazı'nı kullanarak, Microsoft'un sahip olduğu kişisel müşteri bilgilerinizi dilediğiniz zaman Internet üzerinden veya telefonla güncelleştirebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Azaltılmış İşlevsellik Modu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
293466 Visio'da azaltılmış işlevsellik, eksik menü komutları ve kullanılamayan özellikler (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Microsoft Visio Etkinleştirme Sihirbazı gizlilik ilkesi hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
293477 Visio için Microsoft Etkinleştirme Sihirbazı Gizlilik İlkesi hakkında bilgi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Visio 2002 veya Visio 2003'ün kalıcı lisansını etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
297247 Visio 2002 veya Visio 2003'ün kalıcı lisansını etkinleştirme (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Bir Microsoft ürününü etkinleştirme ve Microsoft ürününü telefon ile etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
326851 Bir Microsoft ürününü etkinleştirme ve ürüne kaydolma (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 903275 - Last Review: 12 Şubat 2013 Salı - Gözden geçirme: 9.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Professional Edition 2003
 • Microsoft Office Small Business Edition 2003
 • Microsoft Office Access 2003
 • Microsoft Office OneNote 2003
 • Microsoft Office Outlook 2003
 • Microsoft Office Outlook 2003 with Business Contact Manager
 • Microsoft Office PowerPoint 2003
 • Microsoft Office Publisher 2003
 • Microsoft Office Visio Professional 2003
 • Microsoft Office XP Professional Edition
 • Microsoft Office XP Small Business Edition
 • Microsoft Office XP Standard Edition
 • Microsoft Access 2002 Standard Edition
 • Microsoft Excel 2002 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
 • Microsoft PowerPoint 2002 Standard Edition
 • Microsoft Publisher 2002 Standard Edition
 • Microsoft Visio 2002 Professional Edition
 • Microsoft Visio 2002 Standard Edition
 • Microsoft Word 2002 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmsifixme kbfixme kbwizard kblicensing kbactivation kbtshoot KB903275

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com