NASıL YAPıLıR: Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition'da yazdırma sorunlarını giderme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 128345 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, yardımcı olabilecek sorun giderme adımları, Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98 ve Microsoft Windows Millennium Edition (Me)'de yazdırma sorunlarını çözmek sağlar.

ÖNEMLI: alma ve yazıcınız için en geçerli yazıcı sürücüsünün (Yazıcı iş yaptığı yazılım) yükleme tarafından birçok yazdırma sorunlarını giderebilirsiniz. Nasıl elde edilir ve belirli bir yazıcının en güncel yazıcının sürücüsünü yüklemeniz hakkında bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin ve sonra yazıcı üreticisinin Web sitesine (ingilizce) bağlantısını tıklatın:
http://windowshelp.microsoft.com/Windows/en-US/Help/63454141-077c-4d76-a1e7-1cddeec98f571033.mspx

Donanımla ilişkili sorununuz bu makalede anlatılmamışsa, lütfen donanım hakkındaki diğer makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Not: Bu makalede, bir ağ üzerinden yazdırma sorunlarını giderme hakkında bilgi sağlamaz, ancak birçok önemli temel sorun giderme adımları kendi yazdırma sorunları tanılamanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz sağlamaz. Bu makalede listelenen sorun giderme adımlarını da ağ yazdırma sorununuzu yerelleştirilmiş bir sorundan kaynaklanır doğrulamaya yardımcı olabilir. Ağ yazdırma sorunlarını giderme hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
243075Ağ Yazıcı Sorunları Nasıl Giderilir

Bilgisayarınızı yazıcı donanımı denetleyin

Birçok yazdırma sorunlarını, donanım ile ilgili sorunları neden olabilir. Sorun giderme daha karmaşık yöntemlere devam etmeden önce aşağıdaki donanım ile ilgili sorunları Yazdırma sorununuzun düşmektedir doğrulamanız gerekir:
 • Yazıcınızın çalışma güç kaynağına bağlı olduğundan emin olun.
 • Yazıcınız, yazıcı bağlantı noktasına düzgün bağlandığından emin olun. Kablonun doğru bilgisayarda ve yazıcıda yazıcı bağlantı noktası takıldığını gereken olduğunu unutmayın.
 • Yazıcınızın kağıt (veya uygun başka bir yazdırma ortamı) olduğunu doğrulayın, kullanılabilir ve bu yazıcıyı jamming değil.
 • Yazıcınızın mürekkep veya toner düzgün çalışması için yeterli bir tedarik içerdiğini doğrulayın.
 • Yazıcınızın çevrimdışı çevrimiçi ayarı ya da düğmesi varsa, yazıcının çevrimiçi olduğunu doğrulayın.
 • Onu kapatma ve sonra bunu 5 ile 10 saniye sonra açma geri yazıcınızın sıfırlandı. Birçok yazdırma sorunları, bir tam yazıcı belleği sonucudur.
 • Tüm yazıcı üreticiniz tarafından sağlanan yükleme yönergelerini izlediğiniz olduğunu doğrulayın.
 • Yazıcınızın belgelerine herhangi bir sorun giderme bilgileri içeriyorsa, bu sorun giderme adımlarını gerçekleştirin.
 • Olanaklıysa, yazıcıda kendi kendine sınama gerçekleştirin. Bu "self-diagnostic" Araçlar genellikle çözümlemek veya donanımınızın temel sorunları tanılamanıza. Kendi kendine sınama işlemi için farklı bir yazıcı için farklı yöntemdir ve bunun nasıl yapılacağı hakkında yönergeler için yazıcınızın belgelerine görüntülemelisiniz.

  Not: kendi kendine sınama çalışmazsa, yazıcınız zarar görmüş olabilir veya hizmet gerekebilir. Yazıcı üreticiniz daha fazla bilgi için başvurun.
 • Başka bir bilgisayar varsa, yazıcınızın doğru şekilde başka bir bilgisayara takıldığında çalıştığını doğrulayın. Başka bir bilgisayara bağlanıldığında yazıcınızın düzgün çalışmıyor, yazıcınız zarar görmüş ve hizmet gerekebilir.

Yazıcı özelliklerini denetleyin.

Yanlış yazıcı özellik ayarları kötü ya da eksik bir çıkış neden olabilir veya hiç yazdırmak yazıcınızı neden olabilir. <a0>Yazıcı</a0> özellik ayarları yazıcı üreticiniz tarafından önerilen olarak yapılandırılmış olduğunu doğrulayın:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Denetlemek istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 3. Tüm yazıcı özelliklerinizi yazıcı üreticiniz tarafından önerilen olarak yapılandırıldığını doğrulayın. Bunu yapmak için <a0></a0>, yazıcınızla birlikte gelen belgelere bakın veya yazıcınızın üreticisine danışın.

Windows 95, Windows 98, Windows Millennium Edition'da Yazdırma Sorun Gidericisi

Windows 95, Windows 98 ve Windows Millennium Edition (Me), bir Yazdırma Sorun Gidericisi'ni aracı içerir. Aşağıdaki sorun giderme adımları gerçekleştirmeden önce Yazdırma Sorun Gidericisi'ni aracı deneyin. Yazdırma kullanılacak sorun gidericisi araç, uygun yöntemi kullanın.

Windows 95 yazdırma sorun gidericisi

 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Yardım</a2>'ı tıklatın.
 2. Içindekiler sekmesinde, sorun giderme konusunu çift tıklatın.
 3. You Have sorun yazdırma konusunu çift tıklatın.

Windows 98 yazdırma sorun gidericisi

 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Yardım</a2>'ı tıklatın.
 2. Sorun giderme ' ı tıklatın, Windows 98 sorun gidericiler ' ı tıklatın ve ardından Yazdır ' ı tıklatın.
Not: Windows 95 Resource Kit, ayrıca bir Yazdırma Sorun Gidericisi'ni içerir aracı ve bu aracı Windows yazdırma sorun gidericisini daha ayrıntılı. Bu aracı (Epts.exe) Other\Misc\Epts klasöründe Windows 95 yükseltme CD-ROM'unda da kullanılabilir.

Windows Me'de yazdırma sorun gidericisi

 1. Başlat ' ı tıklatın ve sonra da <a2>Yardım</a2>'ı tıklatın.
 2. Sorun giderme ' ı tıklatın, donanım ve sistem aygıtı sorunları tıklatın..., tıklatın donanım, bellek ve diğerleri ve Yazdırma sorun gidericisi</a1>'ı tıklatın.

Printers.txt dosyayı görüntüleme

Windows 95, Windows 98 ve Windows Me'de dahil Windows klasöründe Printers.txt adlı bir dosya. Bu dosya, yazdırma ilgili bilinen sorunlar hakkında bilgi içerir ve yazdırma sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir.

Not Defteri veya WordPad sınaması belge yazdırmak deneyin.

 1. Bilgisayarı yeniden Başlat ' ı tıklatın, Programlar ' ın üzerine gidin, Donatılar ' ın üzerine gelin ve Not Defteri veya WordPad ' i tıklatın.
 2. Metin, Not Defteri veya WordPad yazın ve sonra metni yazdırmaya çalışın. Not Defteri veya WordPad başarıyla yazdırabiliyorsanız, yazdırma sorununun belirli bir programa özgü olabilir. Bir durumda, bu makalenin <a2>Printing Issue Occurs in Only One Program</a2> bölümündeki adımları deneyin. Not Defteri veya WordPad'yi başarıyla yazdıramıyorsanız, bu makalenin <a2>Try to Print from a Command Prompt and to Lpt1.dos</a2> bölümündeki adımları deneyin.

Komut isteminden yazdırma ve Lpt1.dos deneyin.

Komut isteminden yazdırma

Not: Yazıcılar, USB bağlantılı olmayan komut satırından yazdırma desteği veya Lpt1.dos, kullanma Bkz: oluşturulamadı, USB için MS-DOS penceresinden yazdırmak için yazıcı bölümünde, bu makalede.

Komut isteminden yazdırmak Yazıcı donanımınız doğru olarak bağlanmış ve yönergeleri bilgisayardan yazıcıya dosya kopyalayarak alabilir, belirlemek için kullanışlı bir yoldur. Bunu yapmak için:
 1. Yazıcının açık ve herhangi bir yazıcı hatasız çevrimiçi olduğunu doğrulayın.
 2. Aygıtların (Yazıcı Geçiş kutuları vb.) veya fazladan zincirleme aygıtları (örneğin, Zip sürücüleri ve SCSI CD-ROM) hiçbir yazıcının bağlı, bilgisayar ile yazıcı arasında doğrulayın.
 3. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  "Windows 95 Başlatılıyor" iletisi ve Başlangıç menüsünden Yalnızca güvenli mod komut istemi seçmek için Windows 95, F8 tuşuna basın.

  Not: Windows 95'i güvenli modda başlattığınızda, Windows tabanlı programların yazdıramazsınız.

  Windows 98'de, bilgisayarınızı yeniden başlatın, basın ve bilgisayarınız Power On Self Test (POST) tamamlandıktan sonra CTRL tuşunu basılı tutun ve Başlangıç menüsünden Yalnızca güvenli mod komut istemi seçin.

  Windows 98 başlatma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki aşağıdaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  178548Yok, Windows 98 ileti başlangıçta başlatılıyor
  Windows Me, Windows bilgisayarı başlatma Millennium başlangıç disketi. AT Microsoft Windows Millennium başlangıç menü, komut istemine almak için ÜST KRKT + F5 tuşlarına basın.
 4. Komut isteminde, uygun satırı yazın ve ENTER tuşuna basın:

  Not: aşağıdaki komutları Yazıcınız LPT1'e bağlı olduğu varsayılır (normal olarak varsayılan yazıcı bağlantı noktası). Yazıcınız bir farklı bir yazıcı bağlantı noktasına bağlıysa, aşağıdaki komutlar, yazıcı bağlantı noktası numarasını yazın. Ayrıca, bu komutları bir Mouse.txt Windows klasörünüzde dosyanız varsayalım. Bir Mouse.txt dosyası Windows klasörünüzde yoksa License.txt dosya support.txt dosyasına ya da Windows klasörünün. Standart yazıcı Config.txt dosyasının değiştirme deneyin.
  c:\windows\mouse.txt lpt1 kopyalama
  Lazer Yazıcı
  c:\windows\mouse.txt lpt1 /b kopyalama
  PostScript yazıcı, yalnızca Windows 95
  c:\Windows\System\testps.txt lpt1 kopyalama
Not: Bu komut yazıcıya bir dosyayı kopyalama. Dosya yazdırılmaz ya da bir yazma hatası "hata iletisi aldığınız bir yazıcı bağlantı noktasını, yazıcı kablosunu veya yazıcının sorun olabilir. Istediğiniz farklı bir yazıcı bir kablo kullanmayı deneyin veya mümkünse, farklı bir yazıcı ile sınama. Ayrıca, komut isteminde, ancak değil Windows yazdırabilirsiniz belirlerseniz, bu makalenin ilerisindeki ", bir komut istemi ancak Windows tabanlı olmayan programlar yazdırma" bölümünde bulunan adımları deneyin.

Bazı mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar için bir dosya kopyaladığınızda, yazıcıya yazdırma işi aldı veya yazıcının kağıt çıkarma geçme veya Resume tuşuna basmanız gerekebilir.

Lpt1.DOS için yazdırma

Yazdırma Lpt1.dos bağlantı, bir dosyaya yazdırma ve sonra da yazıcı bağlantı noktasına dosyayı kopyalarken benzer. Windows Lpt1.dos bağlantı noktasını etkinleştirmek için <a0></a0>:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Kullanmak istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 3. Ayrıntılar sekmesinde, Bağlantı Noktası Ekle'yi tıklatın.
 4. Bağlantı Noktası Ekle iletişim kutusunda diğer ' i tıklatın, Yerel bağlantı noktası ' nı tıklatın, Tamam ' ı tıklatın ve sonra da lpt1.dos yer <a1>BIR bağlantı noktası adı girin</a1> kutusuna yazın. Tamam ' ı tıklatın.
Not: yazdırma LPT1.DOS bağlantı noktasına yazdırmak için standart bağlantı noktası LPT1'den daha yavaş olabilir. Tüm kullanılabilir kablolama (veya satırları) bağlantı noktası ve yazıcı kablonuzu, yazıcıya bir yazdırma işi göndermek için alt düzey DOS komutlarını LPT1.DOS yazdırmaya kullandığı için kullanılır. LPT1.DOS yazdırmaya başarılıysa, bu nedenle, bu sorun yazıcı bağlantı noktası veya yazıcı kablosunu gösterebilir.

Normal modda LPT1.DOS için yazdıramıyorsanız, güvenli mod ve yazdırma LPT1.DOS için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

"Windows 95 Başlatılıyor" iletisi ve Başlangıç menüsünden Yalnızca güvenli mod komut istemi seçmek için Windows 95, F8 tuşuna basın.

Not: Windows 95'i güvenli modda başlattığınızda, Windows tabanlı programların yazdıramazsınız.

Windows 98'de, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız basın ve bilgisayarınız Power On Self Test (POST) tamamlandıktan sonra CTRL tuşunu basılı tutun ve sonra Güvenli Mod'da gelen başlangıç menüsünü seçin.

Güvenli modda LPT1.DOS için yazdırabiliyorsa, sorun giderme aşağıdaki Microsoft Knowledge makalesinde listelenen adımları gerçekleştirin. Bunu yapmak için Microsoft Knowledge aşağıdaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
156126Windows 95'de güvenli mod kullanarak giderme

Komut istemi ancak Windows tabanlı olmayan programlar yazdırma

Komut isteminde, ancak olmayan herhangi bir programdan Windows tabanlı yazdırabiliyorsanız, biriktirme ayarları veya çift yönlü iletişim ile ilgili bir sorun olabilir. Bu sorunu neden olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Yazdırma ve sonra da Properties ' i tıklatın, çalıştığınız yazıcıyı sağ tıklatın.
 3. Ayrıntılar sekmesini tıklatın, Biriktirme Ayarları ' nı tıklatın, sonra da Yazdırma doğrudan için yazıcı tıklatın.

  Not: Paylaşılmakta olan yerel yazıcı, Yazdırma doğrudan için Pinter kullanılamaz. Bu sorunu gidermek için <a0></a0>, yazıcı paylaşımını.
 4. Yazıcınızın çift yönlü iletişim desteği sağlıyorsa, Bu yazıcı için iki yönlü desteği devreden çıkar ' ı tıklatın.

  Not: çift yönlü yazdırma 1284 IEEE belirtimine dayanır. Çift yönlü yazdırma yazıcı kablonuzu bu belirtimine uymuyor ve makul uzunluğunu değil, Windows98 veya Windows 95'de çalışmaz.
 5. Tamam ' ı tıklatın ve sonra yeniden Yazdırma özellikleri kapatmak için Tamam ' ı tıklatın.
 6. Not Defteri veya WordPad yazdırmayı deneyin.
 7. Birlikte çalışan bulana kadar Not Defteri veya WordPad yazdırabiliyorsanız, biriktirme ayarları ve iki yönlü desteği farklı birleşimlerini deneyin. Örneğin, RAW ve EMF biriktirme veri biçimi ayarları ile iki yönlü desteği'ni devre dışı bırakmayı deneyin. Ayrıca, iki yönlü desteği RAW biriktirme veri biçimi ile deneyin.

  Not: RAW PostScript için desteklenen tek biriktirme veri biçimi, yazıcılar.

Yalnızca tek bir programda yazdırma sorunu oluşuyor

Yazdırma sorunu, yalnızca programlarından birinde ortaya çıkarsa, bu normalde sorununuzu o bir programa özgüdür ve Windows veya donanımınızda bir sorun olduğunu gösterir. Diğer programları ve WordPad, Not Defteri'nden yazdırabiliyorsanız, sorun programınızdan daraltmak için aşağıdaki adımları deneyin:
 1. Tam olarak yazdırma sorununun nedir hakkında düşünün. Örneğin, programınızı grafik düzgün yazdırmak veya yalnızca bir yazı tipi ile ilgili sorunlar yaşıyorsunuz?
 2. Sorun, yalnızca tek bir belge ya da programı içindeki tüm belgeleri Oluşuyor mu? Sınama olarak, programdan boş bir sayfa yazdırmaya çalışın. Program, bu düzgün yazdırılırsa, bellek veya yazı tipleri ile ilgili sorunlar olabilir.
 3. 32-Bit veya 16-bit bir program kullanıyor musunuz? Sistem kayıt defteri 32-bit programlar, 16 bit programlar .ını dosyaları kullanırken, gerekli bilgileri almak için kullanın. Bir 16 bit programı yazdırma sorun yaşıyorsanız, belki bir .ını dosyası program kapsayacak biçimde değiştirilmesi gerekiyor.
 4. Kaldırın ve sonra programı yeniden yükleyin. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için programınızla birlikte gelen belgelere bakın.
 5. Özel ayarları ya da yazdırma etkileyebilir, programın olası bilinen sorunlar için programın üreticisine başvurun. Ayrıca, birçok program; bu nedenle, programınız için uygun bir kullanılabilir düzeltme eklerinin kullandığınızı doğrulamalısınız yükseltmeleri veya düzgün çalışması için düzeltme eklerinin gerekir.

Yazıcı sürücüsünü kaldırın ve yeniden yükleyin

Yazıcı sürücünüz düzgün yüklendiğinden ve zarar görmediğinden doğrulamak için <a0></a0>, kaldırmak ve yazıcı sürücüsünü yeniden yükleyin:

Not: Windows 98 veya Windows 95 ile birlikte gelen sürücü yerine yazıcı üreticiniz tarafından sağlanan bir üçüncü taraf sürücü kullanıyorsanız, yazıcı sürücünüzü kaldırıp yeniden yükleme için yazıcı üreticiniz tarafından sağlanan yönergeleri izleyin.
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gidin ve Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Kaldırmak istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra Sil ' i tıklatın.

  Not: Bu yazıcı ile ilişkili tüm dosyaları kaldırmanız istenirse, Evet ' i tıklatın.
 3. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 4. Yazıcı Ekle'yi çift tıklatın ve sonra uygun yazıcı sürücüsünü yeniden yüklemek için Yazıcı Ekleme Sihirbazı'ndaki yönergeleri izleyin.
 5. Kendi yazdırma sorununun çözülüp çözülmediğini belirlemek için sınayın. Yazdırma sorununuzu giderilmezse, sonraki adımla devam edin.
 6. Yazıcınız için "Soysal/Salt metin" yazıcı sürücüsü kullanmayı deneyin. Bu sınama, yazdırma sorununuzu yazıcı sürücünüzle ilgili olup olmadığını belirlemek yardımcı olabilir. "Genel/salt metin" yazıcı sürücüsü kullanarak denemek için <a0></a0>:

  1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
  2. Yazıcı Ekle'yi çift tıklatın ve sonra yerel yazıcı Soysal/Salt Metin yazıcı sürücüsü yüklemek için Yazıcı Ekleme Sihirbazı'ndaki yönergeleri izleyin.
  3. Bu sürücüyü kullanarak yazdırabileceğiniz, belirlemek için sınayın. Bu sürücü, bir çok temel sürücüsüdür ve yazılı çıktı Basitleştirilmiş veya daha düşük bir çözünürlüğü görünür unutmayın. Soysal/Salt Metin yazıcı sürücüsü kullanarak başarıyla yazdırabiliyorsanız, yazdırma sorununuzu kullanmakta olduğunuz yazıcı sürücüsü için büyük olasılıkla özgüdür. Yazıcınızın üreticisine başvurup güncelleştirilmiş bir yazıcı sürücüsü, bir düzeltme eki (veya düzeltme) veya bilgisayarınız için geçerli bir sürücü, sürücünüzle ilgili bilinen sorunlar hakkında bilgi sorgula başvurmalısınız.

Sabit disk bakım

Sabit diskinizde çok fazla geçici dosyaları içerir, parçalanmış bozuk veya birden fazla 3 megabayt boş alan içeren yazdırma sorunları ortaya çıkabilir. Şu adımları izleyin.

Biriktirme dosyaları ve geçici dosyaları kaldırma

 1. Komut istemini için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows 95'te, "Windows 95 Başlatılıyor" iletisi ve Başlangıç menüsünden yalnızca güvenli mod komut istemi seçin sonra F8 tuşuna basın.

  Windows 98'de, bilgisayarınızı yeniden başlatın, basın ve bilgisayarınız Power On Self Test (POST) tamamlandıktan sonra CTRL tuşunu basılı tutun ve Başlangıç menüsünden yalnızca güvenli mod komut istemi seçin.

  Not: Windows 98 veya Windows 95 güvenli modda başlattığınızda, Windows tabanlı programların yazdıramazsınız.
 2. Komut isteminde set yazın ve ENTER tuşuna basın. TEMP değişkeni konumunu not alın.
 3. 2. Adımda not ettiğiniz klasörü değiştirin. Örneğin, TEMP C:\windows\temp için ayarlanmışsa, cd\windows\temp yazın ve ENTER tuşuna basın.
 4. Bu klasörde geçici dosyaları silin. Geçici dosyaları, genellikle bir .tmp uzantısına sahip. Bu dosyaları silmek için del *.tmp yazın ve ENTER tuşuna basın.

  Not: Windows 98, Windows 95 veya Windows tabanlı bir program bu dosyalardan birini kullanıyor olabilir, bu dosyalar Windows 98 veya Windows 95 grafik kullanıcı arabiriminde (GUI) silmemeniz gerekir.
 5. Cd\windows\spool\printers yazın ve Biriktirme klasörü değiştirmek için ENTER tuşuna basın.
 6. Bu klasördeki tüm biriktirme dosyalarını silin. Biriktirme dosyaları, genellikle .spl uzantılı sahiptir. Bu dosyaları silmek için del *.spl yazın ve ENTER tuşuna basın.

Çalışma ScanDisk ve Disk Birleştiricisi

Sabit diskinizdeki parçalanmış duruma, bozuk veya çapraz bağlı dosyaları, yazdırma sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları denetlemek için <a0></a0>:
 1. Bilgisayarınızı her zamanki gibi yeniden başlatın.
 2. Başlat ' ı tıklatın, Programlar ' ın üzerine gidin, Donatılar ' ın üzerine gelin, Sistem Araçları ' nın üzerine gelin ve ScanDisk'in</a1>'ı tıklatın.
 3. ScanDisk tamamlandığında, Başlat ' ı tıklatın, Programlar ' ın üzerine gidin, Donatılar ' ın üzerine gelin, Sistem Araçları ' nın üzerine gelin ve sonra Disk Birleştiricisi ' ni tıklatın.

  Not: Disk Birleştiricisi çalışırken bilgisayarınızı kullanabilirsiniz, ancak bu önerilmez.

Yapılandırılan ve çal??mak düzgün şekilde yazıcı bağlantı noktası doğrulayın.

Yazıcı bağlantı noktanızı yapılandırılmamış ise çalışır, yazıcınızın doğru şekilde veya hiç çalışmayabilir. Aşağıdaki bölümlerde, yazıcı bağlantı noktası ile ilgili sorun giderme adımları sunulmaktadır:

Bağlantı noktası ayarlarını doğrulamak için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın.

Yazıcı bağlantı noktası ayarlarını doğru olduğunu ve yok bir kaynak çakışması var olduğunu doğrulamak için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın:
 1. Bilgisayarım ' ı sağ tıklatın, Özellikler ' i tıklatın, Aygıt Yöneticisi sekmesini tıklatın, bağlantı noktaları (COM ve LPT) çift tıklatın., sonra (örneğin, Yazıcı bağlantı noktasını (LPT1). yazıcınızın uygun bağlantı noktasını çift tıklatın...
 2. Kaynaklar sekmesini tıklatın ve sonra ayarları yazıcı bağlantı noktanızı doğrulayın. Örneğin, giriş/çıkış (g/Ç) aralığının bir bir standart bağlantı noktası LPT1 0378 037A (genellikle fiziksel LPT2 bağlantı noktasını kullanan g/Ç 278). Ayrıca, çakışan aygıtlar listesi "Çakışma yok" görüntülendiğini doğrulayın.
Not:, yazıcı bağlantı noktası ile çakışmaya neden olan bir veya daha fazla aygıt olduğunu belirlerseniz, sorun giderme adımları Microsoft Knowledge Base'de aşağıdaki makalede aşağıdaki makale numarasını tıklatarak gerçekleştir:
133240Aygıt Çakışması Sorunlarını Aygıt Yöneticisi ile Giderme

Kaldırma ve yazıcı bağlantı noktasını yeniden yükle

Çok sayıda bağlantı noktası ile ilgili sorunları, yazıcı bağlantı noktanızı kaldırma ve yeniden yüklemeyi çözülebilir:
 1. Bilgisayarım ' ı sağ tıklatın, Özellikler ' i tıklatın ve sonra Aygıt Yöneticisi sekmesini tıklatın.
 2. Bağlantı noktaları (COM ve LPT) çift tıklatın. genişletmek için dallan ve yazıcınızın uygun bağlantı noktası</a1>'ı tıklatın (örneğin, bu genellikle Yazıcı bağlantı noktasını (LPT1) olabilir.
 3. Kaldır ' ı tıklatın, bağlantı noktanızın kaldırmayı tamamlamak için Tamam ' ı tıklatın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 4. Windows otomatik olarak yazıcı bağlantı noktanızı algılar, bağlantı noktasını yeniden yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri izleyin. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra bağlantı noktası otomatik olarak algılanmıyorsa:

  1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin, Denetim Masası ' nı tıklatın ve sonra Yeni Donanım Ekle'yi çift tıklatın.
  2. Windows 95'de, ileri ' yi tıklatın, Hayır ' ı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.

   Windows 98'de, ileri ' yi tıklatın ve sonra yeniden Tak ve Kullan aygıtlarını aramak için ileri ' yi tıklatın. Bağlantı noktası bulunamazsa tıklatın "Hayır, aygıt değil listedeki" ileri ' yi tıklatın, "Hayır, donanımı listeden seçmek istiyorum" seçeneğini tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.

   Not: Bağlantı noktanızın Windows 98'i bulur, ne zaman arar takın ve aygıtları çalmak, listedeki aygıtı tıklatın, "Evet, aygıtın olduğundan listedeki"'ı tıklatın, ileri ' yi tıklatın ve sonra da <a2>son</a2>'u tıklatın.
  3. Bağlantı noktaları (COM ve LPT) tıklatın. ve sonra ileri ' yi tıklatın.
  4. (Standart bağlantı noktası türleri) <a0>Üreticiler</a0> kutusunda tıklatın, Yazıcı bağlantı noktası <a0>Model</a0> kutusunda tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
  5. Ekrandaki yönergeleri izleyin ve sonra tıklatın son.
  Bağlantı noktası yükleme tamamladıktan sonra sorunun giderilip giderilmediğini belirlemek ve bu durumda <a0></a0> değilse, sonraki bölüme geçin sınayın.

Gelişmiş özellikleri bağlantı noktasını [NULL]'ı Kapat

Bu bölümde yalnızca yazdırma sorunları için geçerlidir (veya çıktı bozuluyor) bir gelişmiş özellikleri (ECP) bağlantı noktasını kullanan bilgisayarlardan. ECP bağlantı noktanızın belirli sorunu olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, uygun yöntemi kullanarak bağlantı noktası ECP devre dışı bırakın:

Windows 95:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin, Denetim Masası ' nı tıklatın ve sonra Sistem'i çift tıklatın.
 2. Aygıt Yöneticisi</a0> sekmesinde bağlantı noktaları (COM ve LPT) çift tıklatın. dalını genişletin.
 3. Bağlantı noktası ECP</a1> çift tıklatın.
 4. Sürücü</a0> sekmesinde, Değiştir sürücü ' i tıklatın.
 5. Tüm aygıtları göster ' i tıklatın.
 6. Üreticiler kutusuna Standart bağlantı noktası türleri ' ni tıklatın. Modeller) kutusunda, Yazıcı bağlantı noktası ' nı tıklatın ve Denetim Masası ' na dönünceye kadar Tamam ' ı tıklatın.
Windows 98,:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin, Denetim Masası ' nı tıklatın ve sonra Sistem'i çift tıklatın.
 2. Aygıt Yöneticisi</a0> sekmesinde bağlantı noktaları (COM ve LPT) çift tıklatın. dalını genişletin.
 3. Bağlantı noktası ECP</a1> çift tıklatın.
 4. Sürücü sekmesindeki Sürücüyü Güncelleştir'i tıklatın. Aygıt Sürücü Güncelleştirme Sihirbazı görüntülendiğinde, ileri ' yi tıklatın.
 5. Belirli bir yerde, istediğiniz sürücü seçebilir; böylece tüm aygıt sürücülerinin listesini görüntüle ' yi tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 6. Tüm donanımı göster ' i tıklatın.
 7. Üreticiler kutusuna Standart bağlantı noktası türleri ' ni tıklatın. Modeller) kutusunda, Yazıcı bağlantı noktası ' nı tıklatın ve sonra ileri ' yi tıklatın.
 8. Update sürücü uyarı iletişim kutusu görüntülendiğinde, Evet ' i tıklatın.
 9. Son ' u tıklatın ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Evet ' i tıklatın.
Not: bağlantı noktası ECP redetected, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, ayrıca bağlantı noktası ECP devre dışı bırakmak için bilgisayarın CMOS (veya BIOS) kurulumu yardımcı programını kullanarak, bağlantı noktası ile ilgili ayarları değiştirmek gerekebilir. CMOS ECP bağlantı noktasını devre dışı bırakıldıktan sonra bu makalenin önceki bölümlerinde açıklanan uygun olan adımları yineleyin. CMOS ayarlarınızı değiştirme hakkında bilgi için bilgisayar belgelerine bakın veya bilgisayarınızın üreticisine başvurun.

MS-DOS penceresinden bir USB yazıcısına yazdırılamıyor.

Baskı MS-DOS modunu, komut istemi çalıştığınızda veya MS-DOS'A tabanlı bir programdan USB bağlantılı bir yazıcıya erişim yükleyemeyebilirsiniz. USB yazıcıları standart PRN ya da LPT bağlantı noktası ayarlarını kullanan özel bir bağlantı noktası gösterimlerden olabilir. Özelliği, standart paralel bağlantı noktasına, yazıcıya bağlanmak ya da varsa, öykünme sürücüsü için yazıcı üreticisine başvurun.

Ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
259939MS-DOS USB yazıcı ile yazdırma işlemi yapılamıyor

Microsoft ınternet Explorer ile ilgili yazdırma sorunları

Yazdırma sorununuzun ınternet Explorer ile ilişkili olduğu, aşağıdaki Microsoft Knowledge Base makalelerinde birini veya birkaçını görüntüleyin:
224202Internet Explorer veya Outlook Express'i yazdırılamıyor
255623Bir aralığı, sayfaları bir Web sitesinde yazdırılamıyor
256180Bazı grafikler Baskı Önizleme'nı kullanarak tablo görüntülenemiyor
258106Önizleme Adobe Acrobat (.pdf) dosyaları yazdırmak açılamıyor
258589Tarayıcı penceresi, Baskı Önizleme sırasında Kapat olamaz
272518Yazdırma ve Baskı Önizleme görüntülenebilir en üst sayfası yalnızca metin
273108Web sayfalarını yazdırma Çerçeveli için varsayılan seçenek değiştirilemiyor
284274Yazdırma veya HTML belgesi doğru Önizleme
298847Web sayfaları yazdırılamıyor
293176Internet Explorer'dan Yazdırılamıyor

Ek sorun giderme konuları

Windows 95 tabanlı bilgisayarınızdaki diğer Lpt.vxd dosyayı yükleyin.

Microsoft Windows 95 tabanlı bir bilgisayar kullanıyorsanız, Microsoft Windows 98 veya Windows 98 ikinci Sürüm'e yükselttikten önerir. Windows 95'i kullanmaya devam etmek istiyorsanız, farklı bir dosyaya Lpt.vxd değiştirerek yazdırma sorunlarını gidermeniz mümkün olabilir. Sanal aygıt sürücüsü yazıcı bağlantı noktanızı Lpt.vxd dosyasıdır. Standart bir yazıcı bağlantı noktası sürücü dosyası, çoğu Windows 95 tabanlı bilgisayarlar ile düzgün çalışır, ancak aşağıdaki sorunları gideren bir alternatif Lpt.vxd dosyası:
 • Compaq tabanlı bir bilgisayarı kullanarak yazdırma ve, bir çift yönlü yazıcı yazdıramıyor olabilir veya zaman aşımı hata iletileri alabilirsiniz.
 • Bir bilgisayara PS/2-stil yazıcı bağlantı noktasını herhangi bir çift yönlü yazıcı üzerinden sorunlar yaşarsınız. Belirtileri, çıktı üzerinde görünmesini PCL komutları Yazdırılmakta olan ek bir sayfa içerir ve benzeri.
 • Standart bir LPT modunda çalışacak şekilde ECP bağlantı noktasını yapılandırmak için Aygıt Yöneticisi kullanamazsınız, çünkü bilgisayarınızda, bir Tak varsa ve bağlantı noktaları, yalnızca ECP sıralar kullan BıOS'UN paralel kaynaklanabilir.
Not: diğer Lpt.vxd dosyayı Drivers\Printer\Lpt içinde bulunan Windows 95 CD-ROM'undaki klasör. Bu dosyayı da aşağıdaki Microsoft FTP sitesinden yüklenebilir:
ftp://ftp.microsoft.com/Services/whql/drivers/win95/printr/
Diğer Lpt.vxd dosyayı yüklemek için <a0></a0>:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Bul ' nın üzerine gelin ve sonra Dosya veya klasörler'i tıklatın.
 2. Dosya adı kutusuna lpt.vxd yazın ve sonra Şimdi Bul'u tıklatın.
 3. Windows\System klasöründe Lpt.vxd dosyasını sağ tıklatın, Yeniden Adlandır ' ı tıklatın, lpt.old yazın ve ENTER tuşuna basın.
 4. Windows 95 CD-ROM'undaki Drivers\Printer\Lpt klasöründen Lpt.vxd dosya sabit diskindeki Windows\System klasörüne kopyalayın. Alternatif olarak, Lpt.vxd dosya Microsoft FTP sitesinden, boş bir klasöre karşıdan yükleyin ve sonra sabit disk sürücünüzde Windows\System klasörüne kopyalayın.
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Not: diğer Lpt.vxd dosya özgün dosyayla aynı dosya boyutu ve tarih vardır. Diğer Lpt.vxd dosyasının sürüm numarası 4.00.951 ya da 4.00.503 ' dir. Sürüm numarasını belirlemek için <a0></a0>, Lpt.vxd dosyasını sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.

Microsoft Windows 3.x hızlı bağlantı noktasına doğrudan yazdırma devre dışı bırakılması gerekiyor.

Windows 3.1 veya Windows for Workgroups 3.x hızlı yazdırma doğrudan için Port seçeneği devre dışı bırakmak sahipse, Windows 98 veya Windows 95'te bağlantı noktası durumunu denetleme seçeneği devre dışı bırakmanız gerekir:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Kullanmak istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın, sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 3. Ayrıntılar sekmesini tıklatın, Bağlantı noktası ayarları ' nı tıklatın ve ardından <a0>Bağlantı noktası durumu denetle</a0> onay kutusunu temizleyin.
Not: bazı bilgisayarlarda BıOS'TA yanlış yazıcı bağlantı noktasının meşgul veya kullanılamaz olduğunu bildiriyor. Varsayılan olarak, Windows 98 ve Windows 95, bu hataları için denetleyin. Bağlantı noktası durumunu denetleme</a0> onay kutusunu temizlediğinizde, bu iletiler yoksaymak, Windows 98 ve Windows 95 neden olur.

Win.ini dosyası salt okunur

Win.ini dosyası salt okunur özniteliği varsa, yazdırma bazı sorunlar oluşabilir. Veya, eklemek veya yazıcıları silmek ya da varsayılan yazıcısını değiştirmek için yükleyemeyebilirsiniz. Win.ini dosyası salt okunur özniteliğini olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Bul ' nın üzerine gelin ve sonra Dosya veya klasörler'i tıklatın.
 2. Dosya adı</a0> kutusunda, win.ini yazın.
 3. Arama kutusunda, Windows klasörünü içeren sürücüyü tıklatın ve sonra Şimdi Bul'u tıklatın.
 4. Win.ini dosyasını sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 5. Salt okunur onay kutusunun seçili olduğundan, bunu temizleyin.
 6. Tamam ' ı tıklatın.
 7. Bul aracından çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yazdırma TrueType bir grafik özelliğini açın...

Sorununuzu yazı tipleriyle ilgili gibi görünüyorsa, farklı yazdırma TrueType grafik özelliğini etkinleştirmeniz ve sonra sorunun giderilip giderilmediğini sınayın:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Kullanmak istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 3. Yazı tipleri</a0> sekmesini tıklatın, Farklı yazdırma TrueType grafik ' i tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 4. Sorununuz giderilmiş olup olmadığını belirlemek için sınayın ve değilse, yükleme bir TrueType yazı tiplerini yazılım yazı tipleri bit eşlem olarak etkinleştirme özelliği. Bunu yapmak için <a0></a0>, 1-3 adımları, yineleyin ama 3. adımda Yükleme TrueType yazı tiplerini yazılım yazı tipleri bit eşlem gibi ve sonra Tamam ' ı tıklatın.

Yazıcı çözünürlüğünüzü azaltın.

Yüksek çözünürlükte yazdırmak için yazıcınızı yapılandırılırsa, yazdırma sorunları oluşabilir. Bu, yazdırma sorununun neden olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, yazıcı çözünürlüğünü azaltın ve sonra sorunun giderilip giderilmediğini sınayın:
 1. Başlat ' ı tıklatın, Ayarlar ' ın üzerine gelin ve sonra Yazıcılar ' ı tıklatın.
 2. Kullanmak istediğiniz yazıcıyı sağ tıklatın ve sonra da Özellikler ' i tıklatın.
 3. Grafik sekmesini tıklatın <a0>çözünürlük</a0> kutusunda, yazıcınız için daha düşük bir çözünürlük (veya nokta / inç) tıklatın ve sonra Tamam ' ı tıklatın.
 4. Sorunun giderilmiş olup olmadığını belirlemek için sınayın ve yazıcı çözünürlüğünü değil, özgün ayarına geri dönün.

Karmaşık bir belge yazdırma

Yazdırma sorunları, bir belge içinde birçok grafik gibi karmaşık bir belge yazdırmak çalışıyorsanız oluşabilir. Bu, yazdırma sorununun neden olup olmadığını belirlemek için <a0></a0>, belgeyi basitleştirmek ve sonra yeniden yazdırmayı deneyin. Belgenizi basitleştirmek için <a0></a0>, bazı grafik (resim) öğelerini kaldırmak için belgeyi deneyin, sonra da farklı bir yazı tipi kullanmayı deneyin veya belge bir sayfayı bir kerede yazdırmayı deneyin.

Bir grafik doğru yazdırıldı değil

Bir özel grafik (resim) belgesine nesne doğru yazdırılmıyor, yazıcıyla uyumlu bir grafik nesnesi ve grafik nesnesi zarar görmediğinden emin olun. Örneğin, Encapsulated PostScript (EPS) grafik nesneyi yalnızca PostScript yazıcılarda kullanılmak için tasarlanmıştır. Bir PostScript yazıcı gibi bir grafik nesnesi hatalı olarak yazdırılır, ancak belgenin geri kalanında doğru olarak yazdırmanız. Diğer resimleri ancak olmayan belirli bir resmi yazdırmak, resminizi bozuk olabilir ve farklı bir resim kullanarak denemelisiniz.

Hewlett-Packard LaserJet 4 yazdırma sorunları

Bir Hewlett-Packard LaserJet için 4 yazıcı yazdırma sorunlarınız varsa, grafik modu için tarama vektör değiştirme'yi deneyin. Bu durum, daha az bellek alır ve yazıcıdaki "21 hata" hata iletisini alırsanız, bu yararlı olabilir. Hewlett-Packard başvurun ya da raster, yazıcınızla birlikte belgelere dahil görünümü vektör grafik modu değiştirmek hakkında daha fazla bilgi için.

Her yazdırma işi ile ek bir sayfa yazdırıldı

Her yazdırma işiyle fazladan bir sayfası yazdırıldıysa, Microsoft Knowledge Base'deki aşağıdaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
132425Her yazdırma işi ile ek bir sayfa yazdırıldı

Windows 98 yeniden başlattığınızda, giriş/çıkış yazıcı hatası veya boş bir sayfa yazdırıldı

Giriş/çıkış yazıcı hataları alırsanız veya boş sayfa yazdırılır, Windows 98'i başlattığınızda, Microsoft Knowledge Base'deki aşağıdaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
157145Windows yeniden başlattığınızda, yazıcı aktivite veya bozuk metin yazdırıldı

Özellikler

Makale numarası: 128345 - Last Review: 19 Ocak 2007 Cuma - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows 95
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbfaq kbhowto kbhowtomaster kbprint kbtshoot KB128345 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:128345

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com