: DirectX DirectX Tanı Aracı'nın açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 190900 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Donanımla ilişkili sorununuz bu makalede anlatılmamışsa, donanım hakkındaki diğer makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/default.aspx/w98?sid=460
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede DirectX Tanı Aracı (Dxdiag.exe) ile Microsoft DirectX dahil.

Daha fazla bilgi

DirectX Tanı Aracı, DirectX ile ilgili sorunları gidermek için tasarlanmıştır.

Varsayılan yükleme için Microsoft Windows 2000 ve Microsoft Windows XP için Dxdiag.exe klasördür:
C:\WINDOWS\system32
DirectX Tanı Aracı'nı başlatmak için Başlat ' ı tıklatın, Çalıştır ' ı tıklatın, dxdiagkutusuna yazın ve Tamam ' ı tıklatın.

Aşağıdaki liste, DirectX Tanı Aracı</a0> iletişim kutusunda her sekmeyi açıklamasını içerir.

SYSTEM (Sistem)

Sistem sekmesini sistem bilgisayarınız hakkında bilgi sağlar ve bilgisayarınıza yüklenmiş olan DirectX sürümünü belirtir.

DirectX dosyaları

DirectX dosyaları</a0> sekmesini, dosya adını ve <a2>Bilgisayarınızı, yan? s?ra dosya adı için yüklü olan her DirectX dosyasının sürüm numarası</a2> ve <a4>Oyunlar DirectX altında çalışan tarafından kullanılan birçok ortak dosyaların sürüm numarasını listeler.

DirectX Tanı Aracı, bir <a0>DirectX</a0> dosyayla ilgili bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görünür.

<a1>Görüntü</a1> ' N '

(' N ' fiziksel bir görüntü aygıtının sayısıdır.)

Görüntü sekmesinde, geçerli görüntü ayarlarını listeler ve DirectDraw ve Direct3D AGP Dokusu ivmesi devre dışı bırakmanızı sağlar. Bu sekme, DirectDraw ve Direct3D Sınaması da verir. Bu sınamaların geçirmeden DirectX grafik çalışma zamanı dosyalarını doğru şekilde yüklenmiş ve işletim olduğunu gösterir. Bilgisayarınızın ekran donanımı, kapsamlı bir sınama değil.

Görünüm sekmesini aygıtınızın bellek listeler ve video sürücünüzü Microsoft Windows Hardware Quality Labs (WHQL Logo 'dEvet veya Hayır olarak ayarlanmış olup olmadığını denetleyerek regimen sınama WHQL) geçti söyleyebilirsiniz.

Not DxDiag.exe başladıktan anda kullandığı bellek raporlanamıyor. Bu nedenle, daha az bellek, video kartınızın gerçekte sahip çok bildirdi görmek için seyrek değil.

DirectX Tanı Aracı, görüntü ayarlarınızda bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görünür.

Ses

Ses sekmesinde ses geçerli ayarlarını görüntüler ve DirectSound sınamanıza olanak tanır. Ses sekmesinde, ses sürücünüz "-Microsoft's Windows Donanım Kalitesi Lab. regimen sınama geçtiğini gösterir imzalı," olmadığını size söyleyebilir.

Donanım Ses Hızlandırma düzeyi kaydırıcı bazı ses sürücüleri tarafından neden olan ses hataları düzeltmek için kullanılır. Tarafından bir çentik ivmesi azaltarak ve uygulama re-testing DirectSound ses sorunlarını gidermek için en iyi yoldur. Gelişmiş ses işleme teknikleri, çalışan alanından 3B spatialization gibi donanım Ses Hızlandırma Düzeyi varsayılan ayarı, "Tam hızlandırma" azaltmayı devre dışı bırakabilir.

DirectX Tanı Aracı ses ayarlarınızda bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görüntülenir.

Müzik

Bilgisayarınızın geçerli MIDI Müzik sekmesini görüntüler, ayarları ve DirectMusic bileşeni olan sınamanıza olanak sağlar.

DirectX Tanı Aracı DirectMusic ile ilgili bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görüntülenir.

Not DirectMusic, DirectX 6.1 dahil yeni bir bileşenidir.

Giriş

Giriş sekmesini, bilgisayarınız ve yüklü sürücüleri giriş bağlı giriş aygıtları listeler.

DirectX Tanı Aracı, giriş aygıtı veya bir giriş aygıtı sürücüsünü bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görüntülenir.

NETWORK (AĞ)

sekmesini Kayıtlı DirectPlay hizmet sağlayıcıları listeler. Bunlar, bağlantı yöntemleri, DirectPlay boyunca çalışır. Buraya BIR kayıt defteri sorunu, DirectX yükleyerek normal olarak çözülebilir.

Kayıtlı Lobyable DirectPlay uygulamaları bölümünde, DirectX, DirectPlay ağ iletişimi gereksinimlerine kullanacağını haberdar tüm uygulamaları listeler. Bu uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyerek kayıt defteri hatası burada normal olarak çözülebilir.

DirectPlay Sınama, belirttiğiniz ayarları kullanarak DirectPlay bir sohbet penceresi açılır. Başarılı bir şekilde birbirleriyle burada sohbet edemiyor sistemlere hemen kesinlikle içinde oyunlarını bir ağ bağlantısı kuramıyor olacaktır.

DirectX Tanı Aracı bir DirectPlay hizmet sağlayıcı veya uygulama ile ilgili bir sorun algılarsa, bir uyarı iletisi <a2>Notlar</a2> kutusunda görüntülenir.

Daha fazla Yardım

Önceki sorun giderme sekmeleri kullanarak DirectX sorununuzu gideremezseniz, sorun sorun gidermeye devam etmek için Ek Yardım sekmesini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki liste, Daha fazla yardım sekmesinde her düğme işlevlerini açıklamasını içerir:
 • Sorun Giderme
  Sorun gider düğmesini, bir DirectX sorun gidericisini başlatır.
 • Ses
  Ses düğmesini, bir ses sorun gidericisi başlatır.
 • Msınfo
  Msınfo düğmesini Msinfo32.exe, bilgisayarınızla ilgili sistem bilgilerini toplayan bir yardımcı program olarak başlatır. Msinfo32.exe ile oluşturulan dosyayı kalıcı sorunları gidermek için Microsoft Teknik Destek'e gönderilebilir.
 • Geçersiz kılma
  Geçersiz kıl düğmesine DirectDraw yenileme hızını değiştirir.
Not Microsoft DirectDraw yenileme hızını genel sorun giderme adımı olarak değiştirme önermez.

Özellikler

Makale numarası: 190900 - Last Review: 7 Mayıs 2007 Pazartesi - Gözden geçirme: 5.5
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows 98 Standard Edition
 • Microsoft Windows Millennium Edition
 • the operating system: Microsoft Windows 2000
 • the operating system: Microsoft Windows XP
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbtshoot kbdisplay kbsound kbnetwork kbinfo kbui KB190900 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:190900

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com