Program Outlook przestaje odpowiadać podczas próby skopiowania folderu do jego podfolderze za pomocą programu Outlook w trybie online w środowisku Exchange Server 2010 z dodatkiem SP1

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2536700 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Zakłada się, spróbuj skopiować folder w jego podfolderze przy użyciu Microsoft Office Outlook w trybie online w środowisku Microsoft Exchange Server 2010 Service Pack 1 (SP1). W takim przypadku klient programu Outlook przestaje odpowiadać. Ponadto serwer Exchange Server 2010 SP1 używa nadmiernej zasobów Procesora. W rezultacie użytkownicy nie mają dostępu swoich skrzynek pocztowych, które znajdują się na serwerze.

Uwaga Ten problem występuje, gdy program Outlook jest używany w trybie buforowania. Jednakże jeśli używasz programu Outlook w trybie buforowania wyświetlany następujący komunikat o błędzie:

Nie można przenieść folderu do jednego z jego podfolderów.

Przyczyna

Ten problem występuje, ponieważ nieskończoną pętlę występuje przed Exchange Server 2010 dodatku SP1 dla serwer generuje błędy podczas kopiowania folderu do jego podfolderu.

Rozwiązanie

Aby rozwiązać ten problem, należy zainstalować następujące pakietu zbiorczego aktualizacji:
2579150 Opis pakietu zbiorczego aktualizacji 4 Exchange Server 2010 Z dodatkiem Service Pack 1

Stan

Firma Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft wymienionych w sekcji "Dotyczy".

Właściwości

Numer ID artykułu: 2536700 - Ostatnia weryfikacja: 28 lipca 2011 - Weryfikacja: 2.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Exchange Server 2010 Service Pack 1 na następujących platformach
    • Microsoft Exchange Server 2010 Enterprise
    • Microsoft Exchange Server 2010 Standard
Słowa kluczowe: 
kbqfe kbfix kbexpertiseinter kbsurveynew kbhotfixrollup kbmt KB2536700 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł nie został przetłumaczony przez człowieka, tylko przez oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego firmy Microsoft. Firma Microsoft oferuje zarówno artykuły tłumaczone przez ludzi, jak i artykuły tłumaczone maszynowo, dzięki czemu każdy użytkownik może uzyskać dostęp do całej zawartości bazy wiedzy Knowledge Base we własnym języku. Prosimy jednak pamiętać, że artykuły przetłumaczone maszynowo nie zawsze są doskonałe. Mogą zawierać błędy słownictwa, składni i gramatyki, przypominające błędy robione przez osoby, dla których język użytkownika nie jest językiem ojczystym. Firma Microsoft nie odpowiada za wszelkie nieścisłości, błędy lub szkody spowodowane nieprawidłowym tłumaczeniem zawartości oraz za wykorzystanie tej zawartości przez klientów. Oprogramowanie do tłumaczenia maszynowego jest często aktualizowane przez firmę Microsoft.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to:2536700

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com