Makale numarası: 2694911 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Windows'da çalışırken, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Windows Gezgini çalışmayı durdurdu. Windows yeniden başlatılıyor
Ayrıca, hata iletisi görüntülenmeden hemen önce ya da hemen sonra ekranın titreştiğini fark edebilirsiniz.

Neden

Bu sorun aşağıdaki sorunların herhangi birinden kaynaklanabilir:
 • Tarihi geçmiş veya bozuk video sürücüsü kullanıyor olabilirsiniz
 • Bilgisayarınızdaki sistem dosyaları bozuk olabilir veya diğer dosyalar ile uyumsuz olabilir
 • Bilgisayarınıza bir virüs veya kötü amaçlı bir yazılım bulaşmış olabilir
 • Bilgisayarınızda çalışan bazı uygulamalar ya da hizmetler Windows Gezgini'nin çalışmayı durdurmasına neden olabilir

Çözüm

Bu sorunu çözmek için Windows Gezgini'nin çalışmayı durdurmasına neyin sebep olduğunu belirlemeniz gerekir, sorunun nedenini belirlemenize yardımcı olması için aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyin.

Geçerli video sürücünüzü güncelleştirin

Tarihi geçmiş veya bozuk video sürücüleri Windows Gezgini'nin çalışmayı durdurmasına neden olabilir.En son video sürücüsünü karşıdan yüklemek ve kurmak bu sorunların çoğunu çözebilir. Bunu Windows Update kullanarak, sistem üreticisinin Web sitesini ziyaret ederek veya üreticiye doğrudan başvurarak yapabilirsiniz.
Sürücülerinizi güncelleştirme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Web sitesinde aşağıdaki içeriği bakın:
Düzgün çalışmayan donanım sürücüsünü güncelleştirme

Sürücüleri güncelleştirme: önerilen bağlantılar

Dosyalarınızı denetlemek üzere Sistem Dosyası Denetleyicisi (cfs) çalıştırın.

Sistem dosyası Checkerto tarama eksik veya bozuk dosyalar için bilgisayarınızı kullanın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'a tıklayın ve ardından Arama kutusuna cmd yazın.
 2. Sonuç alanında, cmd.exe'ye sağ tıklayın ve sonra Yönetici olarak çalıştır'a tıklayın. Bir yönetici hesabının parolasını yazmanız istenebilir.
 3. Yöneticiyseniz veya yönetici parolasını yazın ve sonra devam' ı tıklatın, devam ' ı tıklatın.
 4. Komut isteminde, Sfc/scannow yazın veENTERtuşuna basın.

Tarama biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun. Windows bulunan bozulmuş veya eksik dosyaları onarır. Sorunu onarmak için yükleme CD'sinden bilgi gerekiyorsa, Windows CD'si istenebilir.

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Web sitesinde bulunan aşağıdaki KB makalesine bakın:

Virüs veya Kötü Amaçlı Yazılım bulaşmasına karşı PC'nizi tarayın

Bilgisayarınıza virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaşması, uygulamalarda performans sorunlarına neden olabilir. Bilgisayarınızda gizlenmiş olabilecek bulaşma durumlarına karşı favori virüsten koruma yazılımınızı kullanın. Bir virüsten koruma yazılımınız yoksa, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek ücretsiz Microsoft Security Essentials programını indirip kurabilirsiniz.
Microsoft Security Essentials

Bilgisayarınızı başlatma sorunlarını denetlemek için güvenli modda başlatın

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızı Güvenli Mod'da başlattıktan sonra normal çalışma doand hata alırken gerçekleştirdiğiniz eylemleri gerçekleştirin. Güvenli modda da hata iletisini alırsanız, bu makaledeki bir sonraki bölüme gidin ve Temiz Önyükleme ile sorun giderme için adımları izleyin.

Öğrenmek için nasıl tostart bilgisayarınızı güvenli modda Microsoft Web sitesinde bulunan aşağıdaki makaleye bakın:
Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma

Bilgisayarınızı temiz önyükleme ortamında başlatın ve sorun giderme uygulayın

Bildirirseniz aynı kilitlenmeler güvenli modda değil karşılaşırsanız, başlangıç öğesinin soruna neden olduğunu neredeyse kesindir. Temiz bir önyükleme gerçekleştirmek ve soruna neden olan öğeyi saptamak için aşağıdaki makalede bulunan adımları izleyin.

Ek sorun giderme adımları şunlardır:

Aşağıdaki ek sorun giderme adımlarında, daha az yaygın olan ancak yine de Windows Gezgini'nin çalışmayı durdurmasına neden olabilen durumlar gösterilmektedir.

Sisteminizin RAM belleğini test edin

Bazen hatalı RAM (rastgele erişim belleği) Windows ile ilgili sorunlara neden olabilir. Başlat'ı tıklatıp tıklatıp Bellek Tanılama yazarak Windows Bellek Tanılama Aracı'nı kullanın ve listeden sonucu seçin. Windows Bellek Tanılama aracı penceresi göründüğünde, Şimdi yeniden başlat ve sorunları (önerilen) kontrolseçin.

Bozulma içerme olasılığı olan resim dosyalarını kontrol edin

Bozuk görüntü dosyaları bazen Windows Gezgini ile ilgili sorunlar oluşmasına neden olabilir. Windows Explorer resimlerle ya da görüntü dosyaları içeren klasörlerle çalışırken çalışmayı durduruyorsa, bir ya da daha fazla görüntü dosyasında bozulma olabilir. Bu sorunun oluşup oluşmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat 'a tıklayın ve Bilgisayar'a tıklayın
 2. Düzenle'ye tıklayın ve açılan listeden Klasör ve arama seçenekleri'ne tıklayın.
 3. Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesini tıklatın.
 4. Her zaman simge göster, hiçbir zaman küçük resim gösterme seçeneğinin yanına onay işareti koyun
 5. Küçük resimlerde dosya simgesini görüntüle seçeneği için işaretini kaldırın
 6. Klasör Seçenekleri penceresini kapatmak için Tamam 'a tıklayın
Şimdi, sorunun tekrarlayıp tekrarlamadığını kontrol etmek için Resim veya Video dosyaları içeren herhangi bir klasöre gidin. Windows Gezgini çalışmayı durduruyorsa, görüntülemekte olduğunuz klasörde büyük olasılıkla bir ya da daha fazla sayıda bozuk veya bozuk küçük resim verisine sahip görüntü dosyası var demektir.

Not: Her zaman simge göster, hiçbir zaman küçük resim gösterme ve Küçük resimlerde dosya simgesini görüntüle seçeneklerini belirledikten sonra, dosyalar artık küçük resimler olarak görüntülenmez ve resim dosyaları ile diğer dosyalar, dosya tiplerine uygun varsayılan simgeler şeklinde görüntülenir. Bu seçenekleri ayarladığınız durumda hatayı tekrar oluşturabiliyorsanız, sorunun nedeni resim ya da videolar değildir ve Klasör seçeneklerini özgün ayarlarına geri döndürmeniz gerekir.

Windows Gezgini'nin çalışmayı durdurmasına hangi uygulamanın neden olduğunu görmek için hata ayrıntılarını kontrol edin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat 'a tıklayın, Arama alanına İşlem Merkezi yazın ve sonuç listesinde İşlem Merkezi'ne tıklayın
 2. Eylem Merkezi penceresinde,Bakım' ı tıklatın, güvenilirlik geçmişini görüntüle'yi tıklatın ve güvenilirlik İzleyici penceresinin en altındaki tüm sorun raporlarını görüntüle ' yi tıklatın
 3. Windows Gezgini öğeleri listesine doğru aşağıya ilerleyin
 4. Teknik ayrıntıları not alın ve teknik ayrıntılarını görüntülemek için durduüzerinde çift tıklatın.

Sistem Geri yükleme gerçekleştirin

Yukarıdaki çözümler sorunu çözmezse, bilgisayarınızı, sorunun ortaya çıkmadığı bir tarihe geri döndürmek için Sistem Geri Yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Sorun bir aydır ya da daha uzun bir süredir ortaya çıkıyorsa, sonraki bölümdeki adımları izleyerek ve sorunu onarmak için yerinde yükseltme gerçekleştirmek daha iyi olabilir. Sistem Geri yükleme gerçekleştirmek için aşağıda listelenen makaledeki adımları izleyin:
Sistem Geri Yükleme

Yerinde yükseltme gerçekleştirin

Sorun bir ay veya daha fazla gerçekleşen, bir yerinde yükseltme gerçekleştirin ve Windows özgün yükleme durumuna geri yüklemek daha iyi olabilir. Yerinde yükseltme gerçekleştirmek, bilgisayarınızdaki dosyalara ve yüklü uygulamalarınıza zarar vermez. Yerinde yükseltme gerçekleştirmek için aşağıda listelenen makaledeki adımları izleyin:

Daha fazla bilgi

Başka sorularınız mı var? Ücretsiz destek almak için Microsoft Topluluklarına göz atın. Yanıtlar için arama yapabilir ya da diğer kullanıcılara doğrudan sorular sorabilirsiniz. Microsoft Topluluk forumlarını ziyaret etmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:

Microsoft Topluluğu
Bu sorun hakkındaki yanıt gönderilerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
http://answers.microsoft.com/ {tüm} / arama/arama?SearchTerm=%22Windows+Explorer+has+stopped+working%22&CurrentScope.ForumName=&CurrentScope.Filter=&askingquestion=false

Özellikler

Makale numarası: 2694911 - Last Review: 3 Mayıs 2014 Cumartesi - Gözden geçirme: 30.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Windows 7 Enterprise
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Starter
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Business 64-bit edition
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows Vista Enterprise 64-bit edition
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Home Basic 64-bit edition
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows Vista Home Premium 64-bit edition
 • Windows Vista Starter
 • Windows Vista Ultimate
 • Windows Vista Ultimate 64-bit edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt KB2694911 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 2694911

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com