Makale numarası: 2694911 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Windows'da çalışırken, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Windows Gezgini çalışmayı durdurdu. Windows yeniden başlatılıyor
Ayrıca, hemen öncesine veya hata iletisi görüntülendikten sonra Titreşim ekran görebilirsiniz.

Neden

Bu sorun aşağıdaki sorunlardan herhangi biri neden olabilir:
 • Tarihi geçmiş veya bozuk video sürücüsü kullanıyor olabilirsiniz
 • Bilgisayarınızın sistem dosyalarının bozuk veya diğer dosyalar ile uyumsuz olabilir
 • Bilgisayarınızda bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşma olabilir
 • Bazı uygulamalar veya hizmetler, Bilgisayarınızda çalışan Windows Gezgini çalışmayı durdurmasına neden olabilir

Çözüm

Windows Gezgini çalışmayı durdurmasına neden olduğunu belirlemek için gereken bu sorunu gidermek için sorunu belirlemenize yardımcı olması için aşağıdaki sorun giderme adımlarını deneyin.

Geçerli video sürücünüzü güncelleştirin

Tarihi geçmiş veya bozuk video sürücüleri Windows Gezgini çalışmayı durdurmasına neden olabilir.En son video sürücüsünü karşıdan yükleme ve bu sorunların çoğunu çözebilir. Windows Update kullanarak veya sistem üreticinizin Web sitesini ziyaret edebilirsiniz veya doğrudan başvurarak bunu yapabilirsiniz.
Sürücülerinizi güncelleştirme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Web sitesinde aşağıdaki içeriği bakın:
Düzgün çalışmayan donanım sürücüsünü güncelleştirme

Sürücüleri güncelleştirme: önerilen bağlantılar

Dosyalarınızı denetlemek için Sistem Dosyası Denetçisi (SFC) çalıştırın

Sistem dosyası Checkerto tarama eksik veya bozuk dosyalar için bilgisayarınızı kullanın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat' ı tıklatın ve ardından Arama kutusuna cmd yazın.
 2. Sonuçlar alanında, cmd.exedosyasını sağ tıklatın ve sonra yönetici olarak çalıştır' ı tıklatın. Bir yönetici hesabının parolasını yazmanız istenebilir.
 3. Yöneticiyseniz veya yönetici parolasını yazın ve sonra devam' ı tıklatın, devam ' ı tıklatın.
 4. Komut isteminde, Sfc/scannow yazın veENTERtuşuna basın.

Tarama biraz zaman alabilir bu nedenle sabırlı olun. Windows bulunan bozulmuş veya eksik dosyaları onaracak. Sorunu onarmak için yükleme CD'sinden bilgi gerekiyorsa, Windows CD'sini yerleştirmeniz istenebilir.

Sistem Dosyası Denetçisi (SFC) hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Web sitesinde aşağıdaki KB makalesine bakın:

Virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşıp PC'nizi tarayın

Virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaşmalarını uygulama performans sorunlarına neden olabilir. PC'NİZDE gizleme bulaşmaları taramak için sık kullanılan virüsten koruma yazılımı kullanın. Bir virüsten koruma, karşıdan yükleyip Microsoft Security Essentials ücretsiz aşağıdaki bağlantıyı izleyerek yoksa.
Microsoft Security Essentials

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma sorunlarını denetlemek için Başlat

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatın ve hatayı yeniden bakın. Bilgisayarınızı Güvenli Mod'da başlattıktan sonra normal çalışma doand hata alırken gerçekleştirdiğiniz eylemleri gerçekleştirin. Hata güvenli modda almaya devam ederseniz, bir sonraki bölüme geçin ve temiz önyükleme sorun gidermesi gerçekleştirmek için gereken adımları izleyin.

Öğrenmek için nasıl tostart bilgisayarınızı güvenli modda Microsoft Web sitesinde bulunan aşağıdaki makaleye bakın:
Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma

Bilgisayarınızı temiz önyükleme ortamında başlatın ve sorun giderme

Bildirirseniz aynı kilitlenmeler güvenli modda değil karşılaşırsanız, başlangıç öğesinin soruna neden olduğunu neredeyse kesindir. Temiz önyükleme gerçekleştirme ve soruna neden olan öğeyi saptamak için aşağıdaki makalede bulunan adımları izleyin.

Ek sorun giderme adımları şunlardır:

Ek sorun giderme adımları daha az yaygın olarak kullanılan ancak hala Windows Gezgini çalışmayı durdurmasına neden olabilir.

Sistem RAM bellek testi

Bazen hatalı RAM (rasgele erişim belleği) Windows içinde zaman zaman sorunlara neden olabilir. Başlat' ı tıklatıp Windows Bellek Tanılama Aracı'nı kullanın, Bellek Tanılama yazın ve sonuç listesinde seçin. Windows Bellek Tanılama aracı penceresi göründüğünde, Şimdi yeniden başlat ve sorunları (önerilen) kontrolseçin.

Bozulma içerebilir resim dosyaları için sınama

Bozuk görüntülerdeki bazen Windows Gezgini ile ilgili sorunlar olabilir. Resimler içeren klasörleri gezinme olabilir ya da Windows Explorer resimlerle çalışırken çalışmıyor bir veya daha fazla resim dosyaları bozulmasıdır. Bu sorun için test etmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın ve bilgisayar ' ı tıklatın
 2. Düzenle ' yi tıklatın ve Klasör ve arama seçenekleri açılan listeden seçin.
 3. Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesini tıklatın.
 4. Her zaman simgeleri, hiçbir zaman küçük resim Göster seçeneği, onay işareti koyun
 5. Küçük resimlerde dosya simgesini görüntüle seçeneği için işaretini kaldırın
 6. Klasör Seçenekleri penceresini kapatmak için Tamam ' ı tıklatın
Şimdi, sorunu yeniden görmek ve resimler veya videolar içeren herhangi bir klasöre gidin. Windows Explorer çalışmamaya, büyük olasılıkla görüntülemekte olduğunuz klasör içerir veya bozuk ya da içeren daha fazla resim dosyaları küçük resim verileri bozuk.

Not: küçük resimler ve simgeler her zaman göster dosya simgesini görüntüle seçeneklerini ayarladıktan sonra hiçbir zaman küçük resim dosyaları artık resimleri ve diğer dosyaları, dosya türleri için varsayılan simge olarak görüntülenmesi küçük resimlerini görüntülemek. Yeniden oluşturabilirsiniz hata bu seçenekleri ayarlamak, sorunu resimlerle olmaz veya videoları, klasör seçenekleri özgün ayarlarına döndürür.

Hangi uygulamanın Windows Gezgini çalışmayı durdurmasına neden görmek için hata ayrıntılarını denetleyin. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat ' ı tıklatın ve Eylem Merkezi Arama alanına yazın ve döndürülen listeden Eylem Merkezi ' ni tıklatın
 2. Eylem Merkezi penceresinde,Bakım' ı tıklatın, güvenilirlik geçmişini görüntüle'yi tıklatın ve güvenilirlik İzleyici penceresinin en altındaki tüm sorun raporlarını görüntüle ' yi tıklatın
 3. Windows Gezgini öğeleri listesinde aşağıya doğru ilerleyin
 4. Teknik ayrıntıları not alın ve teknik ayrıntılarını görüntülemek için durduüzerinde çift tıklatın.

Sistem Geri yükleme gerçekleştirin

Yukarıdaki çözümler sorunu çözmezse, sistem PC Geri bir süre önce başlatılan sorunu geri yüklemek için geri yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Sorun bir ay veya daha fazla gerçekleşen, sonraki bölümdeki adımları izleyin ve sorunu onarmak için yerinde yükseltme gerçekleştirmek daha iyi olabilir. Sistem Geri yükleme gerçekleştirmek için aşağıda listelenen makalede anlatılan adımları izleyin:
Sistem Geri Yükleme

Yerinde yükseltme gerçekleştirme

Sorun bir ay veya daha fazla gerçekleşen, bir yerinde yükseltme gerçekleştirin ve Windows özgün yükleme durumuna geri yüklemek daha iyi olabilir. Yerinde yükseltme gerçekleştirme dosyaları ve bilgisayarınızda yüklü olan uygulamalar zarar vermeyeceğine. Yerinde yükseltme gerçekleştirmek için aşağıda listelenen makalede anlatılan adımları izleyin:

Daha fazla bilgi

Başka sorularınız mı var? Ücretsiz destek almak için Microsoft Community denetleyin. Yanıtlar için arama yapabilirsiniz, veya diğer kullanıcılara özel sorular sorar. Microsoft Topluluk forumlarını ziyaret etmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:

Microsoft Topluluğu
Yanıtları gönderen bu sorun hakkında görmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:
http://answers.microsoft.com/ {tüm} / arama/arama?SearchTerm=%22Windows+Explorer+has+stopped+working%22&CurrentScope.ForumName=&CurrentScope.Filter=&askingquestion=false

Özellikler

Makale numarası: 2694911 - Last Review: 23 Ağustos 2014 Cumartesi - Gözden geçirme: 31.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Windows 7 Home Basic
 • Windows 7 Home Premium
 • Windows 7 Enterprise
 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows Vista Home Basic
 • Windows Vista Home Basic 64-bit edition
 • Windows Vista Home Premium
 • Windows Vista Home Premium 64-bit edition
 • Windows Vista Enterprise
 • Windows Vista Enterprise 64-bit edition
 • Windows Vista Business
 • Windows Vista Business 64-bit edition
 • Windows Vista Ultimate
 • Windows Vista Ultimate 64-bit edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt KB2694911 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 2694911

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com