Program Outlook blokuje i obciążenia sieciowego wysokiej występuje w przypadku zastosowania zasad przechowywania do skrzynki pocztowej w środowisku Exchange Server 2010

Tłumaczenia artykułów Tłumaczenia artykułów
Numer ID artykułu: 2800346 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Symptomy

Rozważmy następujący scenariusz:
  • Masz niektórych skrzynek pocztowych w środowisku Microsoft Exchange Server 2010, które zostały przeniesione z programu Exchange Server 2003 lub Exchange Server 2007 do programu Exchange Server 2010.
  • Niektórzy użytkownicy w środowisku używać programu Microsoft Outlook w trybie buforowanym dostęp do skrzynek pocztowych.
  • Włączono opcję Pobierz nagłówki, a po nich pełne elementyw programie Outlook. Czy włączono opcję Pobierz nagłówki w programie Outlook.
  • Niektóre zasady przechowywania dotyczą skrzynki pocztowe.
W tym scenariuszu program Outlook blokuje i zacznie wzrastać rozmiar pliku ost dla każdego użytkownika. Dodatkowo obciążenie sieci w organizacji jest bardzo ciężkie.

Uwaga Ten problem nie występuje, jeśli skrzynki pocztowe są tworzone przy użyciu serwerów Exchange 2010.

Przyczyna

Ten problem występuje, ponieważ zarządzania rekordami wiadomości (MRM) MRM zasady dotyczy wszystkich elementów w folderach skrzynki pocztowej. To powoduje, że klient programu Outlook zsynchronizować wszystkie elementy w skrzynce pocztowej do lokalnego pliku ost.

Rozwiązanie

Aby rozwiązać ten problem, należy zainstalować dodatek Service Pack 3 (SP3) dla systemu Exchange Server 2010 na serwerach Exchange Server 2010. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących dodatku SP3 dla programu Exchange Server 2010 kliknij następujący numer artykułu w celu wyświetlenia tego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:
2808208 Opis programu Exchange Server 2010 z dodatkiem Service Pack 3
Po zastosowaniu tej aktualizacji należy włączyć opcję Pobierz pełne elementyw inOutlook menu preferencje pobierania.

Obejście problemu

Aby obejść ten problem, użyj programu Outlook w trybie online, lub korzystać z aplikacji sieci Web programu Outlook.

Stan

Firma Microsoft potwierdziła, że jest to problem występujący w produktach firmy Microsoft, które są wymienione w sekcji "Informacje zawarte w tym artykule dotyczą".

Więcej informacji

Aby uzyskać więcej informacji o MRM przejdź do następującej witryny firmy Microsoft:
Ogólne informacje o MRM
Aby uzyskać więcej informacji na temat tagów przechowywania i zasady przechowywania przejdź do następującej witryny firmy Microsoft:
Ogólne informacje dotyczące tagów przechowywania i zasady przechowywania

Właściwości

Numer ID artykułu: 2800346 - Ostatnia weryfikacja: 25 stycznia 2014 - Weryfikacja: 3.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
  • Microsoft Exchange Server 2010 Enterprise
  • Microsoft Exchange Server 2010 Standard
Słowa kluczowe: 
kbqfe kbfix kbsurveynew kbexpertiseinter kbmt KB2800346 KbMtpl
Przetłumaczone maszynowo
WAŻNE: Ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu oprogramowania firmy Microsoft do tłumaczenia maszynowego i może być poprawiony przy użyciu technologii Community Translation Framework (CTF). Firma Microsoft udostępnia artykuły tłumaczone maszynowo, poprawione przez społeczność, a także tłumaczone przez tłumaczy profesjonalnych, aby zapewnić dostęp do wszystkich artykułów w bazie wiedzy w wielu językach. Artykuły tłumaczone maszynowo i poprawione mogą zawierać błędy pisowni, składniowe i gramatyczne. Firma Microsoft nie ponosi odpowiedzialności za żadne nieścisłości, błędy ani szkody spowodowane przez niepoprawne tłumaczenia zawartości ani przez korzystanie z niej przez klientów. Więcej o strukturze CTF: http://support.microsoft.com/gp/machine-translation-corrections/pl.
Anglojęzyczna wersja tego artykułu to: 2800346

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com