Windows XP Service Pack 2 veya sonraki sürümlerinde güvenlik duvarını nasıl açabilirim veya kapatabilirim?

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 283673 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Giriş

Bu makalede, Windows XP Service Pack 2 ve Service Pack 3'te güvenlik duvarının nasıl açılacağı veya kapatılacağı açıklanır. Güvenlik duvarının arkasında beklendiği gibi çalışmayan uygulamalarla ilgili sorunları gidermek için güvenlik duvarını devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Not Güvenlik duvarı, Internet veya ağ üzerinden gelen bilgileri denetleyen bir yazılım veya donanımdır. Güvenlik duvarı daha sonra bu bilgileri engeller veya bilgisayarınıza geçmelerine izin verir. Bilgilerin engellenmesi veya geçirilmesi, güvenlik duvarı ayarlarınıza bağlıdır. Güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılımların (solucanlar gibi) ağ veya Internet üzerinden bilgisayarınıza erişim sağlamasının engellenmesine yardımcı olabilir. Güvenlik duvarı ayrıca bilgisayarınızın diğer bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım göndermesinin durdurulmasına da yardımcı olabilir. Windows XP, Windows XP Service Pack 2 (SP2) ve Windows XP Service Pack 3'te (SP3) güvenlik duvarı yazılımı bulunmaktadır.

Güvenlik duvarını açmaNot Bu adımlar yalnızca Windows XP SP2 ve Windows XP SP3 içindir. Windows XP'nin daha eski sürümleri için bu adımlar kullanılamaz. Windows XP'nin hangi sürümünü çalıştırmakta olduğunuzdan emin değilseniz, "Geçerli hizmet paketinizi belirleme" bölümüne gidin.

Güvenlik duvarını sizin adınıza açmamızı isterseniz, "Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Kendi başınıza yapmayı tercih ediyorsanız, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Benim adıma düzelt

Güvenlik duvarını otomatik olarak açmak için, Bu sorunu düzelt bağlantısını tıklatın. Ardından, Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklatın ve sihirbazdaki adımları izleyin.


Fix this problem
Microsoft Fix it 50102


Not Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir; ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.

Not Çalıştığınız bilgisayarda bu sorun yaşanmıyorsa, otomatik düzeltmeyi bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedip daha sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Kendim düzeltmek istiyorum

Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Firewall.cpl yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 2. Genel sekmesinde, Açık (önerilir) seçeneğini tıklatın.
 3. Tamam'ı tıklatın.
Not Genel sekmesi veya Açık (önerilir) seçeneği kullanılamıyorsa, sistemde güvenlik duvarının çalıştırılmasını engellemeye yönelik bir ilke ayarlanmış olabilir. Güvenlik duvarını etkinleştirme hakkında daha fazla bilgi için sistem yöneticisine başvurun. Bunun yanı sıra, sistemde üçüncü taraflara ait bir güvenlik duvarı (örneğin, Zone Alarm veya Norton Internet Security) zaten çalışıyor olabilir. Bir güvenlik duvarının sistemde zaten çalışır durumda olup olmadığını belirleme konusunda yardım için sistem yöneticisine başvurun.

Sistem yöneticisine başvurduktan sonra yine de yardıma gereksinim duyuyorsanız destek hizmetlerine başvurun.

Güvenlik duvarını kapatma

Not Bu adımlar yalnızca Windows XP SP2 ve Windows SP3 içindir. Windows XP'nin daha eski sürümlerinde uygulanamazlar. Windows XP'nin hangi sürümünü çalıştırmakta olduğunuzdan emin değilseniz, "Geçerli hizmet paketinizi belirleme" bölümüne gidin.

Not Güvenlik duvarını kapattığınızda, bilgisayarınızı saldırılara karşı savunmasız bırakmış olursunuz. Bu nedenle, güvenlik duvarınızı kapatmadan önce bilgisayarınızın tüm ağ bağlantılarını sonlandırın. Buna, Internet de dahildir. Veya, üçüncü taraflara ait bir güvenlik duvarını etkinleştirebilirsiniz.

Windows Güvenlik Duvarı'nı devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, Firewall.cpl yazın ve sonra Tamam'ı tıklatın.
 2. Genel sekmesinde, Kapalı (önerilmez) seçeneğini tıklatın.
 3. Tamam'ı tıklatın.

Geçerli hizmet paketinizi belirleme

Güncelleştirmiş bir Hizmet Paketi'ni karşıdan yüklemeye başlamadan önce, çalıştırmakta olduğunuz hizmet paketinin sürümünü belirlemelisiniz. Çalıştırmakta olduğunuz hizmet paketinin sürümünü belirlemek için şu adımları izleyin:
 • Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, sysdm.cpl yazın ve Tamam'ı tıklatın.
Sistem altındaki son satırda, çalıştırmakta olduğunuz hizmet paketi bildirilir. Hiçbir hizmet paketi listelenmiyorsa, Windows XP'nin özgün yayın sürümünü çalıştırıyorsunuz demektir.

Uyarı Windows XP'nin veya Windows XP Service Pack 1'in özgün yayın sürümünü çalıştırıyorsanız, bu ürün kullanım ömrünü doldurmuştur. Bu nedenle, kullanılabilir güncelleştirme desteği bulunmamaktadır. En kısa sürede Windows XP SP3'e yükseltmelisiniz. En son Windows XP hizmet paketi hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Ek bilgi

Windows XP SP2'de Windows Güvenlik Duvarı'ndaki değişiklikler hakkında daha fazla bilgi için, "Windows XP Service Pack 2'de Yeni Ağ Özellikleri" adlı Ocak 2004 tarihli Cable Guy makalesine bakın.

Bu makalede adı geçen üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performansı veya güvenilirliği ile ilgili örtük veya başka türlü hiçbir garanti vermez.

Özellikler

Makale numarası: 283673 - Last Review: 6 Haziran 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 14.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005 Update Rollup 2
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition 2004
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmsifixme kbfixme kbenv kbfirewall kbarttypeshowme kbhowtomaster kbnetwork KB283673

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com