Word'deki bölüm sonlarının açıklaması

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 291184 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalede daha önce aşağıdaki makalelerde bulunan bilgiler bir araya getirilmiştir: 211723
Bu makalenin Microsoft Word 98 sürümü için bkz: 180917.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Word ve kullanımları bölüm sonu türleri açıklanır.

Daha fazla bilgi

Bir belgeyi yeniden başlattığınızda, vardır yok bölüm sonları nedeniyle, belgenin bir bölümünü içerir. Bölüm sonu, bir bölümü sona erdirmek ve bazı yönü değiştirmek için biçimlendirmeleri, sayfa istediğiniz için başka bir başlangıç noktasıdır.

Belge bölümleri herhangi bir sayıya böler ve her bölümü istediğiniz şekilde biçimlendirin. Bu makalede saklar veya bölümün üstündeki özelliklerini korur, katıştırılmış bir kod bir bölüm sonu rolünde aklınızda bulundurun.

Bölüm sonları'nı kullanma hakkında ipuçları için bu makalenin "Bölüm sonu ipuçları" bölümüne bakın.

Bölüm ve sayfa özellikleri şu ayarları içerir:
Kağıt yönünü (dikey/yatay)
Kenar boşlukları
Sütunları
Satır numaralandırma
Dikey hizalama
Üstbilgi ve altbilgi
Sayfa numaralandırma
Kağıt boyutu
Kağıt kaynağı
Bölüm sonları ile çalışırken, üzerinde Göster/Gizle etkinleştirmeniz önerilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:
 1. Araçlar menüsünden Seçenekler ' i tıklatın ve sonra Görünüm sekmesini tıklatın.
 2. Biçimlendirme işaretleri altında Tümü onay kutusunu seçmek için tıklatın.
 3. Tamam ' ı tıklatın.

Bölüm sonları'nı kullanma

Yeni bir bölüm oluşturmak için Ekle menüsünde <a2>Kes</a2> komutunu tıklatın. Word, normal görünümde çift noktalı çizgi ve bölüm sonunu ve türünü göstermek için Bölüm sonu (bölüm sonu, tür) sözcüklerini görüntüler. Satır yazdırılır.

Sonları ve bunların amaçları aşağıdaki tabloda açıklanmıştır.

Type Characteristics
Next Page Word breaks the page at the section break. The new section starts on the next page. Use this section break if you want to apply different page numbers, headers and footers, orientation, vertical alignment, or paper size to the sections in the document.
Continuous Word inserts a section break and begins the new section on the same page. If the two sections have different settings for page size or orientation, the new section begins a new page even if you select Continuous. Use this section break if you want to have different column formatting or margins on the same page. If there are multiple columns in the previous section, Word balances the columns above the section break and then fills out the page with the new section.
Odd Page Word begins the new section on the next odd-numbered page. This section break is often used for chapters that begin on odd-numbered pages.

NOTE: If the section break falls on an odd-numbered page, Word leaves the intervening even-numbered page blank.
Even Page Similar to Odd Page, but Word begins the new section on the next even-numbered page.

Bölüm sonu eklemek için

 1. Yeni bölümü başlatmak istediğiniz yeri tıklatın.
 2. Ekle menüsünden Böl ' i tıklatın.
 3. Bölüm sonları altında istediğiniz bölüm sonunu tanımlayan seçeneği seçin.
 4. Tamam ' ı tıklatın.

Bölüm sonunun türünü belirleme

Word'de sözcüklerin sonra bölüm sonunu parantez içinde ekranınız üzerindeki bölüm sonunun türünü gösterilir. Değilse, bölüm sonu özelliklerini depolandığı budur. Ekranda belirtilen bölüm sonunun türünü özelliklerini (Bu, farklı türde bir bölüm sonu belirtilen olabilir) bir sonraki bölüm sonunu içinde depolanır. Belgenizde hiçbir ek bölüm sonunu varsa, o bölüm sonu özelliklerini son paragraf işareti belgenin depolanır. Bölüm sonlarını saklar veya bölümün üstündeki özelliklerini korur, katıştırılmış bir kod görür.

Örneğin, bilgisayarınızda tek sayfalı bir belgeyi ve yarı-sayfada aşağıya doğru şekilde, bir Tek sayfa bölüm sonu ekler ve belgenize uzağa, sayfa 1'de, bir Sonraki sayfa bölüm sonu ekleme varsayalım. Normal görünümde, aşağıdakilere bakın:
::::::::::::::::::::::Section Break (Odd Page):::::::::::::::::::::::::::::


::::::::::::::::::::::Section Break (Next Page)::::::::::::::::::::::::::::
				
, ekleme noktasını yerleştirin, bölüm sonu (tek sayfa), sayfa 1, sn 1 durum çubuğunu gösterir.

Bölüm başlangıcı altında bölümü için Yeni sayfa olduğunu gösterir. (Aşağıdaki nota bakın).

Durum çubuğu, ekleme noktanızın Bölüm sonu (tek sayfa)Bölüm sonu (sonraki sayfa) arasındaki koyarsanız, sayfa 3 saniye 2 gösterir.

Bölüm sonu (sonraki sayfa) altındaki ekleme noktasını yerleştirin, durum çubuğundaki sayfa 4 saniye 3 gösterir. Bu bölüm sonu ayarlarını, (olduğundan belge içinde daha fazla bölüm sonları) içinde son paragraf işareti belgenin depolanır.

Not Bu örnekte, bölümlerden herhangi gerçek özelliklerini görmek için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. Özelliklerini görüntülemek istediğiniz bölüm sonunu üzerinde ek Yardım düğmesini tıklatın.
 2. Dosya menüsünde Sayfa Yapısı ' nı tıklatın ve sonra Düzen sekmesini tıklatın.

  Bölüm Başlat, örneğin, Tek sayfa bölüm sonu türünü gösterir.

  Bölüm sonu ayarları, ekleme noktanızın bulunduğu bölüm sonunu tıklatın veya ekranda gösterildiği depolanır.

  NotSonraki sayfa <a0>özellikleri</a0> iletişim kutusunun Düzen sekmesinde Yeni sayfa olarak tanımlanan Ekranınızda gösterilen BIR bölüm sonu.

Bölüm sonunu silme

Silmek ve bölüm sonları sorun giderme hakkında daha fazla bilgi için Yardım menüsünden Microsoft Word Yardımı ' nı tıklatın, Office Yardımcısı'na veya Yanıt Sihirbazı ' Bölüm sonu yazın ve sonra döndürülen konuları görüntülemek için Ara ' yı tıklatın.

Bölüm sonu ipuçları

 • Bölüm sonu ve ileride kullanmak için bir Otomatik Metin girdisi olarak içerdiği biçimlendirmesini kaydedebilirsiniz.
 • Normal görünümde bölüm sonunu kopyalayarak biçimlendirme bölüm kopyalayabilirsiniz. Bölüm sonunu yeni bir yere yapıştırdığınızda, bölüm sonunun yukarısındaki metin bölüm sonunu içinde bulunan biçimlendirmeyi alır.

  Bölüm sonu içeren bir seçimi kopyalayıp, bir Word belgesine yapıştırdığınızda, bölüm sonunun yukarısındaki metin bölümüne düzeyi yapıştırılan bölüm sonunu biçimlendirmesini varsayar.

  Son paragraf işareti kopyalayıp bir belgeye yapıştırmak son paragraf işareti bir örtülü bir bölüm sonu olduğundan bu davranış da oluşur.

  Örneğin, bir belge içinde sürekli bölüm sonu eklerseniz, eklenen bir bölüm sonunu Yukarıdaki bölümde sürekli; aşağıdaki bölümü yeni bir sayfa olan.

  Benzer şekilde, bir bölüm sonunu sildiğiniz zaman, bölüm sonu öncesinde metin izleyen bölümün parçası haline gelir ve bu bölümün biçimlendirmesini varsayar. Aşağıdaki örnekte, iki bölüm belgeye kullanarak bu kavramı gösterir:
  Bölüm 1, üç sütun için biçimlendirilmiş ve hiçbir üstbilgi veya altbilgi içerir. Bölüm 2, iki sütun olarak biçimlendirilir ve altbilgi içerir. Iki bölüm arasında bölüm sonunu silerseniz, Word belgenin tamamını iki sütun için biçimlendirir ve her sayfada bir altbilgi yerleştirir.
  Notları

  Bölümü düzeyinde biçimlendirme üstbilgiler ve altbilgiler, sütunlar, bölümün başlangıç ayarı, satır numaralarını, kenar boşlukları, kağıt boyutu, kağıt kaynağı ve yönlendirmesini ve dikey hizalama.

  Bölüm düzeyi son ya da bölüm sonu eklediğinizde biçimlendirmeyi kopyalama kopyalamak ve yapıştırmak için metin seçtiğinizde, anımsamak paragraf işareti Seçiminizdeki. Bölüm sonu veya son paragraf işareti içermeyen bir seçimi kopyaladığınızda, seçimi yapıştırdığınızda bölüm düzeni biçimlendirmesi etkilenmez.
 • Bölüm sonunun türünü değiştirmek için aşağıdakileri yaparak bölüm sonunu geçerli silmeden:
  1. Ekleme noktasını, değiştirmek istediğiniz bölüme yerleştirin.
  2. Dosya menüsünden Sayfa Yapısı ' nı tıklatın.
  3. Düzen sekmesini tıklatın.
  4. Bölüm başlangıç altında Tamam ' ı tıklatın ve istediğiniz bölümün türünü seçin.
Bölüm sonları hakkında ek bilgi için Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
238124Sürekli bölüm sonu yatay sonraki sayfa sonu olur.

Özellikler

Makale numarası: 291184 - Last Review: 31 Ocak 2007 Çarşamba - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Office Word 2003
 • Microsoft Word 2002 Standard Edition
 • Microsoft Word 2000 Standard Edition
 • Microsoft Word 97 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbmt kbinfo kbhowto KB291184 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir:291184

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com