Sistem Geri Yükleme "geri yükleme noktaları" eksik veya silinmiş

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 301224 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Sistem Geri Yükleme aracını başlatıp "Bir Geri Yükleme Noktası Seçin" sayfasını görüntülediğinizde, geri yükleme noktalarınızın bazıları eksik olabilir.

Neden

Geri yükleme noktalarının silinmesinin nedeni, aşağıdaki tasarımdan kaynaklanan koşullardan biri olabilir:
 • Sistem sürücüsünde veya sistem sürücüsü dışındaki diğer kullanılabilir sürücülerde disk alanı kalmamıştır ve bu nedenle de Sistem Geri Yükleme yanıt vermez ve sisteminizi izlemeyi durdurur.

  Bu davranış, sistemin disk alanı boşaltmak için tüm geri yükleme noktalarını silmesine neden olur. Ancak, bu aşamaya gelmeden önce disk alanının azaldığına yönelik bir uyarı almış olmalısınız. Bu durumda, yeterli disk alanı boşaltıldığında, Sistem Geri Yükleme sistemi yeniden izlemeye başlar. Bu aşamada, otomatik bir Sistem Denetim Noktası oluşturur.

  Not Birden çok bölümlü ve bir sürücüsü neredeyse tümüyle dolu bir bilgisayarınız varsa, bu sürücü Sistem Geri Yükleme noktasının sistem genelinde yanıt vermemesine ve geri yükleme noktalarını silmesine neden olabilir. Ancak, bu durum yalnızca izin verilen en az disk alanına ulaştıysanız ve izlenen dosya türleri için işlemler gerçekleştirirseniz oluşur. Bu işlemlere örnek olarak yükseltme, program yükleme veya kaldırma, dosya taşıma, silme veya yeniden adlandırma gösterilebilir. Sürücünüzde neredeyse hiç boş alan kalmamışsa ve yalnızca izlenmeyen dosyalara yönelik işlemler gerçekleştirirseniz, Sistem Geri Yükleme çalışmaya devam eder.
 • Sistem Geri Yükleme el ile kapatılmıştır.
  • Sistem Geri Yükleme'yi sistem sürücüsü için el ile kapatırsanız, tüm geri yükleme noktaları silinir ve aşağıdaki uyarı iletisini alırsınız:
   Sistem Geri Yüklemeyi kapatmayı seçtiniz. Devam ederseniz, bütün geri yükleme noktaları silinecek ve bilgisayarınızda değişiklikleri izleyemeyecek ve geri alamayacaksınız.
   Sistem Geri Yüklemeyi kapatmak istiyor musunuz?
   Evet Hayır
  • Sistem Geri Yükleme'yi sistem sürücüsü dışındaki bir sürücü için el ile kapatırsanız, bu sürücüye özgü tüm geri yükleme noktaları silinir ve aşağıdaki uyarı iletisini alırsınız:
   Sistem Geri Yükleme'yi bu sürücüde kapatmayı seçtiniz. Devam ederseniz, bu sürücüdeki zararlı değişiklikleri izleyemeyecek ve geri alamayacaksınız.
   Bu sürücüde Sistem Geri Yüklemeyi Kapatmak istiyor musunuz?
   Evet Hayır
  Sistem Geri Yükleme'yi sistem sürücüsünde yeniden açtığınızda, hemen bir Sistem Denetim Noktası oluşturulur. Sistem Geri Yükleme'yi sistem sürücüsü dışındaki sürücülerde açtığınızda, ilgili sürücü için bir geri yükleme noktası hemen oluşturulmaz, ancak sürücü için izleme işlemi hemen başlatılır.

 • Bir işletim sisteminden bir başkasına yükseltilir veya işletim sistemi yeniden yüklenir. Yükseltme işlemi Microsoft Windows Millennium Edition'dan Windows XP'ye veya Windows XP'den Windows XP'ye olabilir.

  Kur programını çalıştırdıktan sonra, Sistem Denetim Noktası'nı çalıştırmanız gerekir; ancak önceki işletim sistemi altındaki geri yükleme noktalarınız kaybolmuştur. Windows, işletim sisteminin önceki bir sürümüne Sistem Geri Yükleme kullanarak dönmenize izin vermez.

  Not Yükseltme gerçekleştirdiğinizde, Windows XP'de <sürücü harfi>:\System Volume Information veya Windows Millennium Edition'da <Sistem Sürücüsü>:\_RESTORE klasörü altında bazı geri yükleme noktaları görebilirsiniz. Ancak bu geri yükleme noktaları geçersizdir ve Sistem Geri Yükleme sayfasındaki Bir Geri Yükleme Noktası Seçin listesinde görünmedikleri için kullanılamazlar.

  Disk Temizleme yardımcı noktasını başlatır ve Disk Temizleme sekmesini tıklatırsanız, bir Sistem Geri Yükleme: Eski Veri Depoları girdisi görüntülenir. Bunlar, Windows yeniden biçimlendirilmeden veya yeniden yüklenmeden önce oluşturulan dosyalardır. Artık geçerli değillerdir ve silinebilirler. Bu dosyaları temizlemeyi ve silmeyi seçerseniz, bu makalenin önceki bölümlerinde belirtilen klasörler altında artık görüntülenmezler ve eski veri depolarını silme seçeneği de bundan sonra Disk Temizleme yardımcı programında görüntülenmez.
 • Disk Temizleme yardımcı programını başlatın, Diğer Seçenekler sekmesini tıklatın ve sonra da Sistem Geri Yükleme altında Temizle'yi tıklatın. Bunu yaptığınızda, tüm geri yükleme noktaları (en güncel olan dışında) silinir.
 • Disk alanınız azalmıştır, ancak Sistem Geri Yükleme'nin yanıt vermemesine nedne olacak düzeyde değildir. Sistem Geri Yükleme, geri yükleme noktalarından bazılarını siler ama tümünü silmez. Bunun nedeni, veri deposu boyutu izin verilen boyutunun yaklaşık yüzde 90'ına ulaştığında Sistem Geri Yükleme'nin veri deposu boyutunu izin verilen en fazla boyutun yüzde 75'ine düşürmek için İlk Giren İlk Çıkar (FIFO) işlemini kullanmasıdır. En fazla boyut olarak varsayılan boyut veya kullanıcının ayarladığı boyut kullanılabilir. Sistem Geri Yükleme, ne kadar kullanılabilir disk alanı bulunduğuna bakılmaksızın bu silme işlemini gerçekleştirir.
 • Geri yükleme noktası kullanım ömrü 90 gün sonunda dolar. Geri yükleme noktası, varsayılan kullanım ömrü olan 90 günün sonunda silinir.
 • Veri deposu boyutunu el ile azaltmışsınızdır. Bu, FIFO işleminin yeniden boyutlandırılan veri deposunu barındırmak üzere bazı geri yükleme noktalarını silmesine neden olur.

Durum

Bu davranış tasarım gereğidir.

Daha fazla bilgi

Sistem Geri Yükleme, FIFO işlemini farklı sürücülerdeki geri yükleme noktaları için tutarlı olarak kullanır ve her zaman tam geri yükleme noktalarını siler. Sistem Geri Yükleme tüm sürücülerle ilgili geri yükleme noktası bilgilerini saklar. Bu nedenle, disk alanının azalması nedeniyle bir sürücü Sistem Geri Yükleme'nin geri yükleme noktaları için FIFO işlemini kullanmasına neden olduğunda, geri yükleme noktası bilgileri tüm sürücülerde silinir. Ek bilgi için, aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalelerine bakın:
299904 Sistem sürücüsünde yeterli disk alanı olmasına karşın Sistem Geri Yükleme askıda kalıyor (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
300044 Sistem Geri Yükleme ve sabit disk alanı (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 301224 - Last Review: 8 Mart 2006 Çarşamba - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbprb kbui KB301224

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com