Makale numarası: 306525 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows 2000 sürümü için bkz: 327850.
Bu makalenin Microsoft Windows Millennium Edition sürümü için bkz: 268331.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu makalede, Windows'daki Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinin, bilgisayarınız için kullanılabilir önemli güncelleştirmeler olduğunda size bildirecek şekilde nasıl yapılandırılacağı açıklanır. Ayrıca, Windows'un bilgisayarınıza güncelleştirmeler yüklemek için izlediği zamanlamayı da belirleyebilirsiniz.

Not Gelişmiş kullanıcılar ve BT Uzmanları Otomatik Güncelleştirmeler'i bir Active Directory ortamındaki Grup İlkesi'ni kullanarak ya da Active Directory olmayan bir ortamda kayıt defteri ayarlarını kullanarak yapılandırabilir. Otomatik Güncelleştirmeler'i bu yöntemleri kullanarak yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
328010 Grup İlkesi veya kayıt defteri ayarları kullanılarak otomatik güncelleştirmeler nasıl yapılandırılır

Önkoşullar

Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinin en son sürümünü kullanın

Bu makalede, en son Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini kullandığınız varsayılmaktadır. Windows XP Service Pack 2 ve sonraki sürümleri ile Windows Vista ve Windows 7, en son Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini içerir.

Windows XP Professional, Windows XP Home Edition veya Windows XP 64-Bit Edition kullanıyorsanız, en son Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini edinmek için Windows XP SP2 veya Windows XP Service Pack 3 (SP3) yükleyin. SP2'yi edinme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir
Not Windows XP SP3'ü yüklemek için Windows XP SP1a veya Windows XP SP2 yüklü olmalıdır.

Bilgisayarda yönetici olarak oturum açın

Windows XP Home Edition sürümünde bileşen yüklemek veya Otomatik Güncelleştirmeler ayarlarını değiştirmek için bilgisayar yöneticisi olarak oturum açmış olmanız gerekir. Windows XP Professional'da yönetici veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmanız gerekir.
http://support.microsoft.com/gp/admin?ln=tr
Windows Vista'da veya Windows 7'de ise sizden yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenir.

Not Bilgisayarınız bir ağa bağlıysa ağ ilke ayarları bu makaledeki yordamları tamamlamanızı engelleyebilir. Bu yordamları tamamlamak için gerekli izniniz yoksa ağ yöneticisine başvurun.

Otomatik Güncelleştirmeler'i açma ve kullanma

Otomatik Güncelleştirmeler'i açın. Otomatik Güncelleştirmeler'i sizin adınıza etkinleştirmemizi isterseniz, "Benim adıma düzelt" bölümüne gidin. Otomatik Güncelleştirmeler'i kendiniz etkinleştirmeyi tercih ediyorsanız, "Kendim düzeltmek istiyorum" bölümüne gidin.

Benim adıma düzelt

Bu sorunu otomatik olarak düzeltmek için, Bu sorunu düzelt bağlantısını tıklatın. Ardından, Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır'ı tıklatın ve bu sihirbazdaki adımları uygulayın.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Otomatik Güncelleştirmeler'i etkinleştirmeOtomatik Güncelleştirmeler'i devre dışı bırakma
Fix this problem
Microsoft Fix it 50362
Fix this problem
Microsoft Fix it 50363


Not Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir; ancak otomatik düzeltme, Windows'un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.

Not Çalıştığınız bilgisayarda bu sorun yaşanmıyorsa, otomatik düzeltmeyi bir flash sürücüye veya CD'ye kaydedip daha sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Kendim düzeltmek istiyorum

Windows Vista ve Windows 7

Otomatik Güncelleştirmeler'i kendiniz etkinleştirmek istiyorsanız şu adımları uygulayın:
 1. Başlat'ı tıklatın, arama kutusuna Windows güncelleştirmesi yazın ve ardından Programlar listesinde Windows Update'i tıklatın.
 2. Sol bölmede, Ayarları değiştir'i tıklatın.
 3. İstediğiniz seçeneği belirleyin.
 4. Önerilen güncelleştirmeler'in altında, Önerilen güncelleştirmeleri önemli güncelleştirmelerle aynı şekilde ver veya Güncelleştirmeleri karşıdan yüklerken, kurarken veya bana bildirirken önerilen güncelleştirmeleri ekle onay kutusunu seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.

Windows XP

Otomatik Güncelleştirmeler'i kendiniz etkinleştirmek için şu adımları uygulayın:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Otomatik Güncelleştirmeler sekmesini tıklatın ve aşağıdaki seçeneklerden birini tıklatıp seçin. Otomatik (önerilir) Otomatik olarak önerilen güncelleştirmeleri karşıdan yükle ve kur seçeneğini işaretlemeniz önerilir.
  • Otomatik (önerilir) Otomatik olarak önerilen güncelleştirmeleri karşıdan yükle ve kur

   Bu seçeneği belirlerseniz, Windows ne zaman çevrimiçi olduğunuzu fark eder ve Windows Update Web sitesinde veya Microsoft Update Web sitesinde bilgisayarınıza uygulanabilecek güncelleştirmeleri bulmak için Internet bağlantınızı kullanır. Güncelleştirmeler arka planda otomatik olarak karşıdan yüklenir ve bu işlem sırasında bildirim almazsınız ve çalışmanız bölünmez. Güncelleştirmeler karşıdan yüklenirken görev çubuğunuzun bildirim alanında bir simge görüntülenir. Yükleme durumunu görüntülemek için simgenin üzerine gidebilirsiniz. Karşıdan yükleme tamamlandığında, bildirim alanında başka bir ileti görüntülenir; böylece, yüklenmek üzere zamanlanan güncelleştirmeleri gözden geçirebilirsiniz.
   • Zamanlanmış güncelleştirmelerin karşıdan yüklenerek kurulacağı günü ve saati seçin. Otomatik Güncelleştirmeler'i günün herhangi bir saati için zamanlayabilirsiniz. Ancak güncelleştirmelerin yüklenebilmesi için bilgisayarınızın zamanlanmış saatte açık olması gerekmektedir.
   • Güncelleştirmeleri karşıdan yükleme işlemi tamamlanır tamamlanmaz yüklemeyi seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, karşıdan yükleme iletisini (veya güncelleştirme simgesini) ve ardından Yükle'yi tıklatın. Güncelleştirmeleri karşıdan yükleme işlemi tamamlandığında yüklememeyi seçerseniz, Windows yüklemeyi ayarladığınız saatte başlatır.
  • Güncelleştirmeleri benim için indir, ancak ne zaman yükleneceğini benim seçmeme izin ver

   Bu seçeneği belirlerseniz, Windows ne zaman çevrimiçi olduğunuzu fark eder ve Windows Update Web sitesinden veya Microsoft Update Web sitesinden güncelleştirmeleri otomatik olarak karşıdan yüklemek için Internet bağlantınızı kullanır. Güncelleştirmeler karşıdan yüklenirken görev çubuğunuzun bildirim alanında bir simge görüntülenir. Yükleme durumunu görüntülemek için simgenin üzerine gidebilirsiniz. Karşıdan yükleme tamamlandığında, bildirim alanında başka bir ileti görüntülenir; böylece, yüklenmek üzere zamanlanan güncelleştirmeleri gözden geçirebilirsiniz.
   • Karşıdan yüklenen güncelleştirmeyi yüklemek istediğinizde, iletiyi (veya güncelleştirme simgesini) ve ardından Yükle'yi tıklatarak güncelleştirmeyi yükleyin.
   • Karşıdan yüklenen bir güncelleştirmeyi kurmak istemiyorsanız, Ayrıntılar'ı tıklatın ve ardından bu güncelleştirmeyi reddetmek üzere güncelleştirmenin yanındaki onay kutusunu tıklatarak işaretini kaldırın.
  • Bana bildir, ancak otomatik olarak indirip kurma

   Bu seçeneği belirlerseniz, Windows ne zaman çevrimiçi olduğunuzu fark eder ve Windows Update Web sitesindeki veya Microsoft Update Web sitesindeki karşıdan yüklemeleri otomatik olarak aramak için Internet bağlantınızı kullanır. Karşıdan yüklenebilecek veya kurulabilecek yeni güncelleştirmeler olduğunda, görev çubuğunuzun bildirim alanında Otomatik Güncelleştirmeler simgesi ve iletisi görüntülenir.
   • Güncelleştirmeleri görüntülemek için simgeyi veya iletiyi tıklatın. Seçili bir güncelleştirmeyi karşıdan yüklemek istemiyorsanız, bu güncelleştirmeyi reddetmek üzere güncelleştirmenin yanındaki onay kutusunu tıklatıp işaretini kaldırın. Seçilen güncelleştirmeleri karşıdan yüklemek için Yüklemeyi Başlat'ı tıklatın. Otomatik Güncelleştirmeler simgesi, güncelleştirmeler karşıdan yüklenirken görev çubuğunuzun bildirim alanında kalır. Yükleme durumunu görüntülemek için simgenin üzerine gidebilirsiniz.
   • Karşıdan yükleme tamamlandığında, güncelleştirmelerin yüklenmeye için hazır olduğunu bildiren başka bir ileti bildirim alanında görüntülenir. Otomatik Güncelleştirmeler simgesini veya iletiyi tıklatın ve sonra Yükle'yi tıklatarak güncelleştirmeleri yükleyin.
 3. Tamam'ı tıklatın.
Otomatik Güncelleştirmeler'i zamanlama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
327838 Windows XP, Windows 2000 veya Windows Server 2003'te otomatik güncelleştirmeler nasıl zamanlanır

Windows'un bekleyen güncelleştirmeleri anımsatmasını sağlama

Otomatik Güncelleştirmeler özelliğini güncelleştirmeler karşıdan yüklenmeden ya da kurulmadan önce size bildirilecek biçimde yapılandırdıysanız, Windows görev çubuğunuzun bildirim alanında bir simge ve ileti görüntüleyerek bu durumu bildirir.

Güncelleştirmeyi hemen karşıdan yüklemek veya kurmak istemiyorsanız, görev çubuğunuzun bildirim alanındaki Otomatik Güncelleştirmeler simgesini veya iletisini tıklatın ve sonra da Otomatik Güncelleştirmeler iletişim kutusunda Daha Sonra Anımsat'ı tıklatın. Anımsatıcı iletişim kutusunda, Windows'un anımsatmadan önce beklemesi gereken süreyi belirleyebilirsiniz.

Anımsatıcı karşıdan yükleme içinse, Windows size sadece Internet'e bağlı olduğunuzda anımsatır. Anımsatıcı yükleme içinse, Windows belirlediğiniz zamanlamaya göre size anımsatır.

Karşıdan yüklemeyi duraklatma veya sürdürme

Karşıdan yükleme başlatıldıktan sonra, bu işlemi dilediğiniz zaman duraklatabilir veya sürdürebilirsiniz. Internet bağlantınızı kapatır veya bir karşıdan yükleme işlemini duraksattıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, Internet'e bir sonraki bağlanmanızda Windows karşıdan yükleme işlemini otomatik olarak sürdürür.

Karşıdan yüklemeyi duraklatmak veya sürdürmek için:
 1. Karşıdan yükleme işlemi sırasında, bildirim alanında görüntülenen simgeyi tıklatın ve sonra da Duraklat'ı tıklatın.
 2. Windows'un karşıdan yükleme işlemini yeniden başlatmasına hazır olduğunuzda, Otomatik güncelleştirme simgesini ve sonra da Sürdür'ü tıklatın.

Reddedilen güncelleştirmeleri geri yükleme

Belirli bir güncelleştirmeyi karşıdan yüklememeye karar verirseniz, Otomatik Güncelleştirmeler'in bu güncelleştirmeyi tekrar sunmasını isteyebilirsiniz. Reddedilen güncelleştirmeleri geri yüklemek için:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Otomatik Güncelleştirmeler sekmesini tıklatın ve Önceden gizlenmiş güncelleştirmeleri yeniden teklif et seçeneğini tıklatın.
 3. Reddedilen güncelleştirmeleri geri yüklemek üzere Evet'i tıklatın.

Otomatik Güncelleştirmeler'i devre dışı bırakma

Otomatik güncelleştirmeleri devre dışı bırakmak istiyorsanız şu adımları uygulayın:
 1. Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Otomatik Güncelleştirmeler sekmesini tıklatın ve Otomatik Güncelleştirmeleri Kapat seçeneğini tıklatıp seçin.
 3. Tamam'ı tıklatın.

Sonraki adımlar

Bu adımlar işe yaramadıysa, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini kullanarak sorununuza yönelik başka çözümler bulabilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi Bankası: Microsoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi kendinize yardım araçlarını arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Ürüne özgü sık sorulan soruları ve önemli destek konularını görüntüleyin.
 • Diğer Destek Seçenekleri: Web'i kullanarak bir soru sorun, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun veya görüş bildirin.

Daha fazla bilgi

Windows Update veya Microsoft Update hizmetini kullanarak dosyalarınızı güncelleştirme

Otomatik Güncelleştirmeler'i kullanmamayı seçerseniz, Windows Update Web sitesinden veya Microsoft Update Web sitesinden belirli güncelleştirmeleri yine de yükleyebilirsiniz. Windows Update ve Microsoft Update siteleri sürücüler, güvenlik düzeltmeleri, önemli güncelleştirmeler, güncel Yardım dosyaları ve bilgisayarınızı güncel tutmak için karşıdan yükleyebileceğiniz Internet ürünleri gibi öğelerin kataloglarıdır.

Windows Update Web sitesini veya Microsoft Update Web sitesini kullanarak sistem dosyalarını en son önemli güncelleştirmelerle güncelleştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Microsoft Internet Explorer'ı başlatın.
 2. Araçlar menüsünde Windows Update'i tıklatın.
 3. Gerekli yazılımları yüklemeniz istenirse Evet'i tıklatın.

  Windows Update giriş sayfası veya Microsoft Update giriş sayfası görüntülenir.
 4. Hızlı Yükleme (Önerilen): Bilgisayarınız için Yüksek Öncelikli Güncelleştirmeler seçeneğini tıklatın. Windows Update veya Microsoft Update, bilgisayarınız için kullanılabilir önemli güncelleştirmeleri arar.
 5. Kullanılabilir tüm önemli güncelleştirmeleri yüklemek üzere Yükle'yi tıklatın.
Windows Update Kataloğu'nda veya Microsoft Update Kataloğu'nda da arama yapabilir ve ev ya da şirket ağınızda Windows 98, Windows Millennium Edition, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003 çalıştıran bir veya daha fazla bilgisayara karşıdan yükleyip kurabileceğiniz güncelleştirmeleri bulabilirsiniz.

Not Windows Update Kataloğu'ndan veya Microsoft Update Kataloğu'ndan güncelleştirmeleri yalnızca ileri düzey kullanıcıların ve yöneticilerin karşıdan yüklemesi önerilir. Windows Update Kataloğu'nu kullanma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
323166 Sürücü ve düzeltmeler içeren güncelleştirmeler Windows Update Kataloğu'ndan nasıl karşıdan yüklenir

Özellikler

Makale numarası: 306525 - Last Review: 6 Haziran 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 5.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Update
Anahtar Kelimeler: 
kbwindowsupdatev6 kbenv kbhowtomaster kbupdate kbmsifixme kbfixme KB306525

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com