Artikli ID: 307881 - Vaadake tooteid, millega see artikkel seostub.

Et saada ka edaspidi Windows XP turbevärskendusi, veenduge, et teil on Windows XP hoolduspakett SP3. Lisateabe saamiseks vaadake seda Microsofti veebilehte: Mõne Windowsi versiooni tugi hakkab lõppema

Laienda kõik | Ahenda kõik

Sellel veebilehel

KOKKUVÕTE

Käesolevas artiklis kirjeldatakse, kuidas failisüsteemi FAT16 või FAT32 teisendada Windows XP-s NTFS-failisüsteemiks. Võimalike probleemide vähendamiseks selgitatakse kõigepealt failisüsteemi teisendamise nõudeid ja tingimusi. Käesoleva artikli lõpus on toodud tõrkeotsingujaotis, mida saate kasutada, kui teisendamise katsel peaks tekkima probleeme.

SISSEJUHATUS

Microsoft Windows XP toetab kolme kõvaketta failisüsteemi:
 • FAT16
 • FAT32
 • NTFS
Opsüsteemis Windows XP on täiustatud jõudluse, turvalisuse ja töökindluse tõttu soovitatav kasutada NTFS-failisüsteemi. Käesolevas artiklis kirjeldatakse, kuidas teisendada FAT16- või FAT32-süsteemiga draivi NTFS-failisüsteemi.

Nõuded

Enne FAT-draivi NTFS-i teisendamist lugege läbi järgmised piirangud ja nõuded.
 • Failisüsteeme UDF ja CDFS kasutatakse ainult optiliste kandjate puhul ning neid ei saa NTFS-failisüsteemi teisendada.
 • Failisüsteem FAT12 on ainus diskettide puhul kasutatav vorming.
 • Pärast FAT32-failisüsteemi teisendamist NTFS-iks võib aeglustuda mõne sellise vanema programmi töö, mis pole kirjutatud opsüsteemide Microsoft Windows NT 4.0 või Microsoft Windows 2000 jaoks. Vormindamata NTFS-partitsiooni puhul seda probleemi ei esine.
 • Olemasoleva FAT- või FAT32-draivi teisendamiseks NTFS-süsteemi saate kasutada teisenduskäsku (Convert.exe). Kuna sellisel teisendusel kõik failid säilitatakse (erinevalt vormindamisest), kasutage käsku Convert.exe siis, kui soovite draividel olevad failid alles jätta.
 • NTFS-iks teisendamine on ühesuunaline protsess. Pärast draivi või partitsiooni NTFS-vormingusse teisendamist seda tagasi FAT- või FAT32-vormingusse teisendada ei saa. Draivi eelmise failisüsteemi taastamiseks peate selle FAT- või FAT32-failisüsteemi ümber vormindama. See toiming kustutab kõik olemasolevad andmed (sh teie programmid ja failid). Sel juhul tuleb andmed taastada varukoopia abil või installida opsüsteem ja programmid uuesti.
 • Käsu Convert.exe kasutamiseks teisendataval draivil või partitsioonil on vaja vaba ruumi. Kui Convert.exe tuvastab, et draivil pole piisavalt vaba ruumi, siis draivi ei teisendata.
 • Kui peale Windows XP on arvutisse installitud ka mõni muu Microsoft Windowsi opsüsteem, arvestage järgmist.
  • Ainult opsüsteemidel Windows 2000 ja Windows XP on NTFS-draivil asuvatele failidele täielik juurdepääs.
  • Windows NT 4.0 hoolduspaketil Service Pack 4 (SP4) või hilisemal versioonil on juurdepääs NTFS-draivil asuvatele failidele. Uuemate NTFS-i funktsioonide abil salvestatud failidele juurdepääsul on siiski mõned piirangud.
  • Opsüsteemid Microsoft Windows Millennium Edition (Me), Microsoft Windows 98 Second Edition ja varasemad versioonid ning MS-DOS NTFS-draivil asuvatele failidele juurde ei pääse.

FAT16- või FAT32-draivi teisendamine NTFS-failisüsteemi

Märkus. Kuigi teisendusprotsessi ajal on andmete rikkumise või kaotuse tõenäosus minimaalne, on soovitatav teisendataval draivil olevad andmed enne teisendamist varundada.

Olemasoleva FAT- või FAT32-draivi NTFS-vormingusse teisendamiseks toimige järgmiselt.
 1. Klõpsake nuppu Start, valige käsud Kõik programmid (All Programs) ja Tarvikud (Accessories) ja klõpsake siis käsku Käsuviip (Command Prompt).
 2. Tippige käsureale järgmine käsk, kus draivi täht on teisendatava draivi täht:
  convert draivi täht: /fs:ntfs
  Näiteks draivi E NTFS-vormingusse teisendamiseks tipiksite:
  convert e: /fs:ntfs
  Märkus. Kui opsüsteem on teisendataval draivil, palutakse teil see toiming sooritada siis, kui taaskäivitate arvuti (teisendust ei saa lõpule viia, kui opsüsteem töötab). Kui seda palutakse, klõpsake nuppu JAH (YES).
 3. Kui käsureal kuvatakse järgmine teade, tippige teisendatava draivi nimi ja vajutage sisestusklahvi (ENTER):
  The type of the file system is FAT.
  Enter the current volume label for drive drive letter (Failisüsteemi tüüp on FAT. Sisestage draivi "draivi täht" praegune nimi)
 4. Kui NTFS-i teisendamine on lõpule viidud, kuvatakse käsureal järgmine teade:
  Teisendamine on lõpule viidud (Conversion complete)
 5. Väljuge käsuviibast.

Tõrkeotsing

 • NTFS-i teisendamise katsel kuvatakse käsureal järgmine tõrketeade:
  Convert cannot gain exclusive access to the drive letter drive, so it cannot convert it now. Would you like to schedule it to be converted the next time the system restarts? <Y/N (Teisendusprotsess ei pääse draivile "draivi täht" eksklusiivselt juurde, seega ei saa seda praegu teisendada. Kas soovite teisenduse arvuti järgmise taaskäivitamiseni ajastada? Jah/Ei).>
  See tõrge ilmneb siis, kui teisendatav draiv on parajasti kasutusel (nt kui draiv, mida soovite teisendada, on sama draiv, mille töötab Windows XP.

  Selle probleemi lahendamiseks tippige käsureale Y. Draiv või ketas teisendatakse NTFS-vormingusse järgmisel arvuti käivitamisel.
 • NTFS-i teisendamise katsel kuvatakse käsureal järgmine tõrketeade:
  Chkdsk cannot run because the volume is in use by another process. Convert may run if this volume is dismounted first. ALL OPENED HANDLES TO THIS VOLUME WOULD THEN BE INVALID. Would you like to force a dismount on this volume? <Y/N (Utiliiti Chkdsk ei saa käivitada, kuna draivi kasutab mõni muu protsess. Võimalik, et pärast selle draivi lahutamist saab teisendusprotsessi käivitada. KÕIK SELLE DRAIVI AVATUD PIDEMED ON SIIS KEHTETUD. Kas soovite selle draivi lahutada? Jah/Ei).>
  See tõrge ilmneb siis, kui teisendataval draivil on faile, mis on parasjagu kasutusel. See hõlmab ka võrgu kaudu kasutatavaid faile.

  Selle probleemi lahendamiseks kasutage ühte järgmistest meetoditest.
  • Sulgege kõik programmid, mis kasutavad draivil olevaid faile, ning tippige seejärel draivi NTFS-vormingusse teisendamiseks käsureale y.
  • Tippige käsureale täht Y.
Kuvatakse järgmine tõrketeade:
Convert cannot gain exclusive access to the drive letter drive, so it cannot convert it now. Would you like to schedule it to be converted the next time the system restarts? <Y/N (Teisendusprotsess ei pääse draivile "draivi täht" eksklusiivselt juurde, seega ei saa seda praegu teisendada. Kas soovite teisenduse arvuti järgmise taaskäivitamiseni ajastada? Jah/Ei).>
Tippige käsureale täht Y. Draiv või ketas teisendatakse NTFS-vormingusse järgmisel arvuti käivitamisel.

VIITED

Teisendustööriista Convert.exe kohta lisateabe saamiseks toimige käsureaparameetrite loendi kuvamiseks järgmiselt.
 1. Klõpsake nuppu Start, valige käsud Kõik programmid (All Programs) ja Tarvikud (Accessories) ja klõpsake siis käsku Käsuviip (Command Prompt).
 2. Tippige käsureale käsk help convert (spikker teisendamine) ja vajutage seejärel sisestusklahvi (ENTER).
Kuvatakse Convert.exe käsureaparameetrite loend. FAT-vormingu NTFS-iks teisendamiseks vajaliku vaba kettaruumi kohta lisateabe saamiseks klõpsake Microsofti teabebaasi (Knowledge Base) artikli kuvamiseks järgmist artiklinumbrit:
156560 FAT-vormingu NTFS-iks teisendamiseks vajalik vaba kettaruum (selle artikli sisu võib olla ingliskeelne)

Atribuudid

Artikli ID: 307881 - Viimati läbi vaadatud: 24. september 2010 - Redaktsioon: 5.3
KEHTIB JÄRGMISE LÕIGU KOHTA:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Märksõnad: 
kbfilesystems kbtshoot kbhowtomaster kbenv KB307881

Andke tagasisidet

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com