Windows XP'de FAT16 veya FAT32 birimler NTFS dosya sistemine nasıl dönüştürülür

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 307881 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Microsoft Windows XP'de FAT16 veya FAT32 dosya sistemlerinin NTFS dosya sistemine nasıl dönüştürüleceği anlatılmaktadır. Sorunları en aza indirmek için öncelikle dosya sisteminizi dönüştürmeyle ilgili gereksinimler veya koşullar açıklanmıştır. Makalenin sonunda, dönüştürme işlemini gerçekleştirmeye çalışırken herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda yararlanabileceğiniz bir sorun giderme bölümü bulunmaktadır.

GİRİŞ

Microsoft Windows XP sabit disklerde aşağıdaki üç dosya sistemini destekler:
 • FAT16
 • FAT32
 • NTFS
Gelişmiş performans, güvenlik ve güvenilirlik özellikleri nedeniyle Windows XP'de NTFS kullanmanızı öneriyoruz. Bu makalede FAT16 veya FAT32 birimlerin NTFS'ye nasıl dönüştürüleceğini açıklanmaktadır.

Gereksinimler

FAT veya FAT32 olan bir birimi NTFS'ye dönüştürmeye başlamadan önce aşağıdaki sınırlamaları ve gereksinimleri göz önünde bulundurun:
 • UDF ve CDFS, yalnızca optik ortamlarla kullanılır ve NTFS'ye dönüştürülemez.
 • FAT12, disketlerde kullanılan tek biçimdir.
 • FAT32 dosya sistemi NTFS'ye dönüştürüldükten sonra, Microsoft Windows NT 4.0 veya Microsoft Windows 2000 için yazılmış olmayan bazı eski programların performansı düşebilir. Bu sorun temiz NTFS bölümlerde yaşanmaz.
 • Varolan FAT veya FAT32 olan birimleri NTFS'ye dönüştürmek için convert komutunu (Convert.exe) kullanabilirsiniz. Bu dönüştürme tüm dosyalarınızı koruduğundan (biçimlendirme işleminin aksine), birimler üzerindeki dosyalarınızı olduğu gibi korumak için Convert.exe programını kullanın.
 • NTFS'ye dönüştürme tek yönlü bir işlemdir. Sürücüyü veya bölümü NTFS'ye dönüştürdükten sonra FAT veya FAT32'ye geri dönüştüremezsiniz. Birimde bulunan önceki dosya sistemine geri dönmek için, FAT veya FAT32 olarak yeniden biçimlendirmelisiniz. Bu eylem, programlarınız ve kişisel dosyalarınız da dahil olmak üzere varolan tüm verileri siler. Bu durumda, verilerinizi yedekten geri yüklemeniz ya da işletim sistemini ve programları yeniden yüklemeniz gerekir.
 • Convert.exe programı, dönüştürme işlemi için sürücü veya bölümde bir miktar boş alan bulunmasını gerektirir. Convert.exe birim üzerinde yeterli boş alan olmadığını algılarsa, birimi dönüştürmez.
 • Bilgisayarınızda Windows XP yanında diğer Microsoft Windows işletim sistemlerini çalıştırıyorsanız, aşağıdaki konuları göz önünde bulundurun:
  • NTFS birimindeki dosyalara yalnızca Windows 2000 ve Windows XP tam erişime sahiptir.
  • Windows NT 4.0 Service Pack 4 (SP4) veya sonraki sürümü NTFS birimdeki dosyalara erişebilir. Ancak, en son NTFS sürümünün özellikleri kullanılarak depolanan dosyalarla ilgili bazı sınırlamalar vardır.
  • Microsoft Windows Millennium Edition (Me), Microsoft Windows 98 İkinci Sürüm ve önceki sürümleri ile MS-DOS işletim sistemi NTFS birimindeki dosyalara erişemez.

FAT veya FAT32 birimi NTFS'ye nasıl dönüştürülür

Not Dönüştürme işlemi sırasında herhangi bir bozulma veya veri kaybı olasılığı son derece düşük olsa da, dönüştürme işlemine başlamadan önce dönüştürmek istediğiniz birim üzerindeki verileri yedeklemeniz önerilir.

Varolan FAT veya FAT32 birimleri NTFS'ye dönüştürmek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Komut İstemi'ni tıklatın.
 2. Komut isteminde şunları yazın, burada sürücü harfi dönüştürmek istediğiniz sürücüyü temsil eder:
  convert sürücü harfi: /fs:ntfs
  Örneğin, E sürücüsünü NTFS'ye dönüştürmek için aşağıdaki komutu yazın:
  convert e: /fs:ntfs
  Not İşletim sistemi çalışırken dönüştürme işlemi tamamlanamaz. Bu nedenle, işletim sistemi dönüştürmekte olduğunuz sürücü üzerindeyse, bilgisayar yeniden başlatıldığında çalıştırılmak üzere görev zamanlanması istenir. İstendiğinde, EVET'i tıklatın.
 3. Komut isteminde aşağıdaki iletiyi aldığınızda, dönüştürmekte olduğunuz sürücünün birim etiketini yazın ve ENTER tuşuna basın:
  Dosya sistemi türü FAT.
  Sürücü harfi sürücüsü için geçerli birim etiketini girin.
 4. NTFS'ye dönüştürme tamamlandığında komut isteminde şu iletiyi alırsınız:
  Dönüştürme tamamlandı
 5. Komut isteminden çıkın.

Sorun Giderme

 • Birimi NTFS'ye dönüştürmeye çalıştığınızda komut isteminde aşağıdaki hata iletisini +alıyorsunuz:
  Dönüştürme, sürücü harfi sürücüsüne öncelikli erişim sağlayamadığından şu an dönüştürme yapamıyor. Sistemin sonraki başlatılmasında dönüştürülmesini zamanlamak ister misiniz ? <E/H>
  Bu sorun, dönüştürmeye çalıştığınız birim kullanımda olduğunda; örneğin dönüştürmek istediğiniz sürücü Windows XP'nin çalıştığı sürücü olduğunda oluşur.

  Bu sorunu gidermek için komut isteminde E yazın. Birim veya sürücü, bilgisayarın bir sonraki başlatılmasında NTFS'ye dönüştürülür.
 • Birimi NTFS'ye dönüştürmeye çalıştığınızda komut isteminde aşağıdaki hata iletisini alıyorsunuz:
  Birim bir başka işlem tarafından kullanımda olduğundan Convert çalıştırılamıyor. Bu birim önce çıkartılırsa Convert işleyebilir. O ZAMAN BU BİRİME AÇILAN TÜM İŞLEYİCİLER GEÇERSİZ OLUR. Bu birimde bir çıkarma zorlaması yapmak istiyor musunuz? <E/H>
  Bu sorun, dönüştürmeye çalıştığınız birim üzerinde kullanımda olan dosyalar bulunduğunda oluşur. Buna, ağ üzerinden diğer kullanıcıların eriştiği dosyalar da dahildir.

  Bu sorunu gidermek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Sürücü üzerindeki dosyaları kullanan tüm programlardan çıkın ve komut isteminde e yazarak sürücüyü NTFS'ye dönüştürün.
  • Komut isteminde E yazın.
Aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Dönüştürme, sürücü harfi sürücüsüne öncelikli erişim sağlayamadığından şu an dönüştürme yapamıyor. Sistemin sonraki başlatılmasında dönüştürülmesini zamanlamak ister misiniz ? <E/H>
Komut isteminde E yazın. Birim veya sürücü, bilgisayarın bir sonraki başlatılmasında NTFS'ye dönüştürülür.

Referanslar

Convert.exe hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki adımları izleyerek komut satırı parametrelerinin listesini görüntüleyebilirsiniz:
 1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin ve sonra Komut İstemi'ni tıklatın.
 2. Komut isteminde help convert yazın ve ENTER tuşuna basın.
Convert.exe programına ait komut satırı parametreleri görünür. FAT'ı NTFS'ye dönüştürmek için ne kadar boş alan gerektiği hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
156560 FAT'ı NTFS'ye dönüştürmek için gereken boş alan (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 307881 - Last Review: 6 Haziran 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 5.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbfilesystems kbtshoot kbhowtomaster kbenv KB307881

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com