Makale numarası: 308417
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Windows kaynakları ayarlarına göre ayırır ve aygıtları ve programları buna uygun şekilde yönetir. Ancak Denetim Masası'ndaki Sistem öğesini kullanarak bu performans seçeneklerini ve Windows'un bu seçenekleri yönetme biçimini değiştirebilirsiniz.

Bu makalede, Destekli Yardım'ı karşıdan yükleyip kullanarak veya el ile gerçekleştirilen adımları uygulayarak bilgisayarınızın performans seçeneklerini nasıl ayarlayacağınız açıklanmaktadır.

Daha fazla bilgi

Destekli Yardım'ı karşıdan yükleyemiyor veya kuramıyorsanız, bu makaledeki el ile gerçekleştirilen adımları uygulayabilirsiniz.

Windows XP'de performans seçeneklerini ayarlamak için el ile gerçekleştirilecek adımlar

Destekli Yardım'ı yükleyip çalıştırmak istemiyorsanız, Windows XP'deki performans seçeneklerini el ile ayarlayabilirsiniz.

Bu bölüm ileri düzey bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş yönergeler konusunda deneyimli değilseniz Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/contactus?ln=tr#tab0
Not Bu performans seçeneklerinin çoğunu ayarlamak için Windows'da bir bilgisayar yöneticisi hesabı kullanarak oturum açmış olmalısınız. Windows'da bilgisayar yöneticisi olan bir kullanıcı hesabıyla oturum açmış olduğunuzu doğrulamak için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/gp/admin?ln=tr
Bilgisayarınızın performans seçeneklerini el ile ayarlamak için şu adımları izleyin:

Adım 1: İşlemci zamanlamasını el ile yönetme

Bilgisayardaki CPU tarafından kullanılabilecek sınırlı sayıda kaynak bulunmaktadır. Windows bu kaynakları otomatik olarak yönetir ve görevleri işlemciler arasında ayırabilir ya da tek bir işlemcide birden çok işlemi yönetebilir. Bu kaynaklara ön plan programları ve arka plan hizmetleri olarak öncelik atayarak Windows'un bunları yönetme biçimini belirleyebilirsiniz.

Varsayılan olarak, Windows ön plan programlarına öncelik verir. Eklenen işlemci kaynakları, programların daha hızlı yanıt vermesini sağlar. Ancak siz çalışırken arka planda çalışan yazdırma veya disk yedekleme gibi hizmetler varsa ve bunların daha hızlı yanıt vermelerini istiyorsanız, Windows'un işlemci kaynaklarını arka planda ve ön planda çalışan programlar arasında eşit paylaştırmasını sağlayabilirsiniz.

Not Windows XP tabanlı bilgisayarınızı bir sunucu olarak kullanıyorsanız, arka planda çalışan hizmetlere daha fazla kaynak ayırmanız önerilir.

Ön planda ve arka planda çalışan programların performansını el ile değiştirmek için aşağıdaki adımları tamamlayın:
 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve Sistem Özellikleri iletişim kutusunu açmak üzere ENTER tuşuna basın.
 2. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve sonra Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
 3. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve İşlemci zamanlaması altında aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Ön planda çalışan programlara daha fazla işlemci kaynağı atamak için Programlar'ı tıklatın. Bu, çoğu kullanıcı için önerilen ayardır.
  • Tüm çalışan hizmetlere eşit miktarda işlemci kaynağı atamak için Arka plan hizmetleri'ni tıklatın. Yazdırma işleri ve uygulamalar da buna dahildir.
 4. Tercihleri uygulamak ve iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklatın.

Adım 2: Bilgisayar belleğini el ile yönetme

Bilgisayarınızda yüklü olan fiziksel rastgele erişim belleği (RAM) azaldığında, Windows sabit diskte bulunan ve genelde sanal bellek olarak bilinen bir disk belleği dosyası yardımıyla fiziksel RAM benzetimi yaparak kullanılabilir bellek ekler. Varsayılan olarak, yükleme sırasında sanal bellek olarak oluşturulan disk belleği dosyası, bilgisayarınızdaki fiziksel RAM miktarının 1,5 katıdır. Bu nedenle, 1 GB RAM yüklü olan bir bilgisayarda sanal belleğin 1,5 GB olması gerekir.

Disk belleği dosyasının boyutunu el ile değiştirerek daha büyük veya daha küçük hale getirebilirsiniz. Dosyanın kapladığı alanı birden çok sürücüye bölmek ve yavaş ya da çok kullanılan sürücülerdeki ayrılmış alanı kaldırmak yoluyla sanal bellek kullanımını da en iyi duruma getirebilirsiniz. Sanal bellek alanınızı en iyi duruma getirmek için, bu alanı olabildiğince fazla fiziksel sabit diske bölün. Sürücüleri seçerken, şu yönergeleri izleyin:
 • Disk belleği dosyasının sistem dosyalarıyla aynı sürücüde (genelde C sürücüsü) olmamasını sağlayın.
 • Disk belleği dosyasını bir yansıtılmış birim veya RAID-5 birimi gibi hataya dayanıklı bir sürücüye yerleştirmeyin. Disk belleği dosyalarının hataya dayanıklı olmaları gerekmez ve bazı hataya dayanıklı bilgisayarlarda veriler birden çok konuma yazıldıkları için veri yazma işlemi yavaş olabilir.
 • Aynı fiziksel disk sürücüsündeki farklı disk bölümlerine birden çok disk belleği dosyası yerleştirmeyin.
Sanal bellek disk belleği dosyasının boyutu el ile nasıl değiştirilir
Bu yordamı tamamlamak için yönetici veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmanız gerekir. Bilgisayarınız bir ağa bağlıysa, ağ ilke ayarları bu yordamları tamamlamanızı engelleyebilir.

Sanal bellek boyutunu el ile değiştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve sonra Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
 3. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve Sanal bellek altında Değiştir'i tıklatın.
 4. Sürücü [Birim Etiketi] altında, değiştirmek istediğiniz disk belleği dosyasını içeren sürücüyü tıklatın.
 5. Seçilen sürücünün disk belleği dosyası boyutu altında Özel boyut seçeneğini tıklatın, yeni disk belleği dosyası boyutunu Başlangıç boyutu (MB) veya En fazla boyut (MB) kutusuna MB olarak yazın ve sonra da Ayarla'yı tıklatın.
 6. İletişim kutusunu kapatmak ve değişiklikleri uygulamak için Tamam’ı tıklatın.
Not Disk belleği dosyasının boyutunu değiştirdikten sonra Windows'u yeniden başlatmanız istenebilir. Yeniden başlatmanız istenirse, Windows yeniden başlatılıncaya kadar değişiklikler etkinleştirilmeyecektir.

Notlar
 • Windows'un en iyi disk belleği dosyası boyutunu seçmesi için, Sistem yönetimli boyut seçeneğini tıklatın. Önerilen en küçük boyut, bilgisayarınızdaki RAM miktarının 1,5 katıdır ve en büyük boyut için de bunun 3 katı önerilir. Örneğin 256 MB RAM varsa, en az boyut 384 MB ve en fazla boyut da 1152 MB olmalıdır.
 • En iyi performans için, başlangıç boyutunu Tüm sürücülerin toplam disk belleği dosyası boyutu altında önerilen en düşük değerin altında bir değere ayarlamayın. Önerilen boyut, bilgisayarınızdaki RAM miktarının 1,5 katına eşittir. Disk belleği dosyası çok büyükse performans düşebileceğinden, disk belleği dosyasını önerilen boyutunda bırakmak iyi bir uygulamadır. Ancak grafik programları veya oyunlar gibi çok fazla bellek kullanan programları sıkça kullanıyorsanız boyutunu artırabilirsiniz.
 • Bilgisayarınızın performansını düşürebileceğinden, disk belleği dosyasını kesinlikle devre dışı bırakmamanızı veya silmemenizi öneririz. Ancak disk belleği dosyasını silmeye karar verirseniz, başlangıç boyutunu ve en fazla boyutu sıfır olarak ayarlayın ya da Disk belleği dosyası yok seçeneğini tıklatın.
Bellek kullanımı nasıl en iyi duruma getirilir
Bilgisayarınızın bellek kullanımını, gereksinimlerinize uygun şekilde en iyi duruma getirebilirsiniz. Bilgisayarınızı bir sunucu yerine bir iş istasyonu olarak kullanıyorsanız, programlarınıza daha fazla bellek atayarak performansı artırabilirsiniz. Programlarınız daha hızlı çalışır ve sistem önbelleği boyutu Windows XP ile birlikte gelen varsayılan boyutta kalır. Bilgisayarınız öncelikle bir sunucu olarak kullanılıyorsa veya büyük sistem önbelleği gerektiren programlar kullanıyorsanız, bilgisayar belleğinin daha büyük bir kısmını sistem önbelleği olarak ayarlayabilirsiniz.
 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve sonra Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
 3. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve Bellek kullanımı altında aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Bilgisayarınızı öncelikle sunucu yerine bir iş istasyonu olarak kullanıyorsanız Programlar'ı tıklatın. Bu seçenek, programlarınıza daha fazla bellek ayırır.
  • Bilgisayarınızı öncelikle bir sunucu olarak kullanıyorsanız veya büyük sistem önbelleği gerektiren programlar kullanıyorsanız, Sistem önbelleği'ni tıklatın.
 4. Tercihleri kaydetmek ve iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklatın.

Adım 3: Görsel efektleri el ile değiştirme

Windows, bilgisayarınızdaki görsel efektleri ayarlayabileceğiniz çeşitli seçenekler sunar. Örneğin, menülerin altında gölgelendirmeler kullanabilir veya Windows'u, bir pencereyi ekranınızda taşırken pencerenin tüm içeriğini görüntüleyecek biçimde yapılandırabilirsiniz.

Not Çoğu görsel efekt daha çekici bir arabirim sunarak bilgisayar kullanımını daha eğlenceli hale getirse de bilgisayarınızı yavaşlatabilir.

Windows tüm görsel efekt seçeneklerini açmak, tüm seçenekleri kapatmak veya bunları otomatikleştirmek için seçenekler sunar. Varsayılan ayarları da geri yükleyebilir veya kullanmak istediğiniz görsel efektleri seçerek kendi özel seçeneklerinizi belirleyebilirsiniz.

Görsel efektleri değiştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna sysdm.cpl yazın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Gelişmiş sekmesini tıklatın ve sonra Performans altında Ayarlar'ı tıklatın.
 3. Görsel Efektler sekmesini tıklatın ve aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Windows'un görsel efektleri seçmesini sağlamak için, Bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin'i tıklatın.
  • Windows'un en iyi görünüm ayarlarını otomatik olarak belirlemesini sağlamak için, En iyi görünüm için ayarla'yı tıklatın.
  • Windows'un en iyi performans ayarlarını otomatik olarak belirlemesini sağlamak için, En iyi performans için ayarla'yı tıklatın.
  • Özel'i tıklatın ve etkinleştirmek istediğiniz öğelerin onay kutularını işaretleyin. Kapatmak istediğiniz öğelerin onay kutularını temizleyin.
 4. Değişiklikleri uygulamak ve iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklatın.
Not Seçtiğiniz görsel efektlerden bağımsız olarak, listelenen öğeleri tek tek seçerek veya temizleyerek bu ayarı dilediğiniz zaman özelleştirebilirsiniz. Herhangi bir öğeyi değiştirirseniz, Özel düğmesi otomatik olarak seçilir.

Sözlük

arka planda çalışan program Arka planda çalışan program, kullanıcı başka bir görev üzerinde çalışırken çalıştırılan bir programdır. Bilgisayarın mikro işlemcisi, ön planda çalışan programlara göre arka plan programlarına daha az kaynak atar.

ortam değişkeni Ortam değişkeni, Windows'un kullanabileceği bir simgesel ad ile ilişkilendirilmiş olan bir sürücü, yol veya dosya adı gibi bir ortam bilgileri dizesidir. Ortam değişkenlerini tanımlamak için, Denetim Masası'ndaki Sistem aracını veya komut isteminde set komutunu kullanabilirsiniz.

ön planda çalışan program Ön planda çalışan program, etkin pencerede (en üstteki, başlık çubuğu vurgulanmış olan pencere) çalışan programdır. Ön planda çalışan program, kullanıcının verdiği komutlara yanıt verir.

yansıtılmış disk birimi Yansıtılmış disk birimi, verileri iki fiziksel diske çoğaltan, hataya dayanıklı bir birimdir. Yansıtılmış disk birimi, birbirinin aynı iki birim kullanarak fazladan veri sağlar. Bu birimlere yansıtma adı verir. Birimin içerdiği bilgiler yansıtmalarda yinelenir. Yansıtma, her zaman için farklı bir diskte bulunur. Fiziksel disklerden biri bozulursa, bozulan diskteki veriler kullanılamaz; ancak sistem, kalan diskteki yansıtmada çalışmaya devam eder. Yansıtılmış disk birimlerini yalnızca dinamik disklerde oluşturabilirsiniz.

disk belleği dosyası Genelde "sanal bellek" olarak bilinen disk belleği dosyası, kullanılabilir belleği artırmak üzere oluşturulan bir sabit disk bölümüdür. Windows'da yüklü olan fiziksel bellek (RAM) azaldığında, disk belleği dosyası, "sanal" bellek olarak kullanılır. Windows varsayılan olarak, kullanılmakta olan programlar için daha fazla RAM boşaltmak için, arka planda çalışan hizmetlerin ve boşta olan programların verilerini bu disk belleği dosyasına aktarır.

disk bölümü Disk bölümü, bir fiziksel diskin ayrı bir disk gibi çalışan bölümüdür. Bir disk bölümü oluşturduktan sonra, üzerinde veriler saklayabilmeniz için öncelikle onu biçimlendirmeniz ve birime bir sürücü harfi atamanız gerekir. Temel disklerde, disk bölümleri temel birimler olarak bilinir. Temel birimler, birincil disk bölümlerini ve mantıksal sürücüleri içerir. Dinamik disklerde, disk bölümleri dinamik birimler olarak bilinir. Dinamik birimler, basit, şeritli, yayılmış, yansıtılmış ve RAID-5 birimlerini içerir.

RAID-5 birimi RAID-5 birimi, veri ve eşlik bilgisi için üç veya daha fazla fiziksel diskte aralıklı olarak şerit oluşturulan, hataya dayanıklı bir birimdir. Eşlik, bozulma sonrasında verilerin yeniden yapılandırılması amacıyla kullanılan hesaplanmış bir değerdir. Fiziksel diskin bir bölümü bozulursa, Windows, bozuk bölümdeki verileri geri kalan veri ve eşlik bilgisinden yararlanarak yeniden oluşturur. RAID-5 birimlerini yalnızca dinamik disklerde oluşturabilirsiniz, bunları yansıtamaz veya genişletemezsiniz.

SONRAKİ ADIMLAR

Bu yöntemler işe yaramadıysa, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini kullanarak sorununuza yönelik başka çözümler bulabilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi Bankası: Microsoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi kendinize yardım araçlarını arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Ürüne özgü sık sorulan soruları ve önemli destek konularını görüntüleyin.
 • Diğer Destek Seçenekleri: Web'i kullanarak bir soru sorun, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun veya görüş bildirin.
Windows XP'de performans seçeneklerini ayarlama konusunda daha fazla yardıma gereksinim duyarsanız Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz:
http://support.microsoft.com/contactus?ln=tr#tab0


Windows Vista'da sistem performansı sorunlarıyla ilgili yardım için aşağıdaki Microsoft Web sayfasını ziyaret edin:
Genel sistem hızı ve sistem performansıyla ilgili sorunlar

Referanslar

Disk belleği dosyasını taşıma hakkında daha bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307886 Windows XP'de disk belleği dosyası nasıl taşınır

Özellikler

Makale numarası: 308417 - Last Review: 6 Haziran 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 8.1
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbacwsurvey kbvirtualmem kbenv KB308417

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com