Makale numarası: 308422 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Windows XP Home Edition çalıştırılan bir bilgisayarda dosya ve klasörleri yedeklemek üzere Yedekleme yardımcı programının nasıl kullanılacağı açıklanır. Yedekleme yardımcı programı Windows XP'nin varsayılan yüklemesinde bulunmaktadır, ancak Windows XP Home Edition'ın varsayılan yüklemesine otomatik olarak eklenmez. Bu nedenle, Yedekleme yardımcı programını kullanmak için önce yüklemeniz gerekir.

Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörleri nasıl yedekleyeceğinizi görmek için bu makalenin içerdiği bir videoyu da izleyebilirsiniz. Videoyu izlemek için, "Daha Fazla Bilgi" bölümüne bakın.

Bu makale yeni ve orta düzey bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir.

Bu makaleyi yazdırarak adımları daha kolay izleyebilirsiniz.

Yedekleme yardımcı programını yükleme

Bilgisayarınızdaki önemli bilgileri yedeklemek için önce Yedekleme yardımcı programını yüklemeniz gerekir. Yedekleme yardımcı programı, Windows XP Home Edition CD'sinde bulunmaktadır.

Not Windows XP Home Edition bilgisayarınıza önceden yüklenmişse ve özgün Windows XP CD'niz yoksa, daha fazla bilgi için bilgisayar üreticisine başvurun veya üreticinin Web sitesini ziyaret edin. Ayrı olarak satın aldığınız bir yedekleme yazılımını da kullanabilirsiniz.

Yedekleme yardımcı programını Windows XP CD'sinden yüklemek için:
 1. Windows XP CD'sini bilgisayarınızın CD veya DVD sürücüsüne yerleştirin.
 2. Çık'ı tıklatın.
 3. CD'de, CD_Sürücüsü:\ValueAdd\Msft\Ntbackup klasörünü bulun.
 4. Yedekleme yardımcı programını yüklemek üzere Ntbackup.msi dosyasını çift tıklatın.
 5. Yedekleme/Geri Yükleme Sihirbazı tarafından sorulduğunda, Son'u tıklatın.
 6. Windows XP CD'sini sürücüden çıkartın.
Yedekleme yardımcı programını yüklediğinize göre, önemli bilgilerinizi yedeklemeye artık hazırsınız demektir.

Dosya ve klasörleri yedekleme

Dosya ve klasörlerinizi yedeklemek için şu adımları izleyin:

Not Dosya ve klasörleri yedeklemek için, bilgisayarda yönetici veya Administrators grubunun üyesi olan bir kullanıcı olarak oturum açmalısınız. Windows'da bilgisayar yöneticisi olan bir kullanıcı hesabıyla oturum açmış olduğunuzu doğrulamak için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/gp/admin?ln=tr
Not Aşağıdaki adımlarda, dosya ve klasörlerinizi el ile yedeklemek için Yedekleme yardımcı programını nasıl kullanacağınız açıklanmaktadır. Dosya ve klasörlerinizi yedeklemek için Yedekleme ve Geri Yükleme Sihirbazı'nı da kullanabilirsiniz. Ancak bu adımlar, aşağıdaki bölümde listelenen adımlardan biraz farklı olacaktır.

Adım 1: Yedekleme yardımcı programını başlatma

 1. Başlat'ı ve ardından Çalıştır'ı tıklatın.
 2. kutusuna ntbackup.exe yazın ve Tamam'ı tıklatın.

  Not Aşağıdaki hata iletisini alırsanız, "Yedekleme yardımcı programını yükleme" bölümündeki adımları düzgün uyguladığınızdan emin olun:
  'ntbackup.exe' Windows tarafından bulunamıyor

Adım 2: Yedeklenecek öğeleri ve yedekleme dosyasının konumunu seçme

 1. Gelişmiş Mod'u tıklatın.

  Not Yedekleme ve Geri Yükleme Sihirbazı başlatılırsa, yardımcı program Sihirbaz modunda çalışıyor demektir. Her zaman sihirbaz modunda başlat onay kutusunu tıklatıp temizledikten sonra Yedekleme yardımcı programını yeniden başlatabilirsiniz. Yedekleme ve Geri Yükleme Sihirbazı'nı kullanmaya devam ederseniz, bu adımlar aşağıdaki bölümde listelenen adımlardan biraz farklı olacaktır.
 2. Yedekleme sekmesini tıklatın.
 3. İş menüsünde, Yeni'yi tıklatın.
 4. Yedeklemek istediğiniz sürücülerin yanındaki onay kutularını işaretleyin. Belirli dosya veya klasörleri seçerseniz, bu dosya veya klasörlerin bulunduğu sürücüyü genişletin. Ardından, yedeklemek istediğiniz dosya veya klasörlerin onay kutularını işaretleyin.
 5. Gezinti bölmesindeki Bilgisayarım'ın altında bulunan Sistem Durumu onay kutusunu işaretleyin.

  Not Sistem ayarlarını ve veri dosyalarını yedeklemek isterseniz, bilgisayarınızdaki tüm verileri ve Sistem Durumu verilerini yedekleyin. Sistem Durumu verileri kayıt defterini, COM+ sınıf kaydı veritabanını, Windows Dosya Koruması kapsamındaki dosyaları, önyükleme dosyalarını ve diğer sistem dosyalarını içerir.
 6. Yedekleme hedefi listesi kullanılabiliyorsa, kullanmak istediğiniz yedekleme hedefini tıklatın.

  Not Bu adımda Dosya seçeneğini belirlediyseniz, verileri yedeklemek istediğiniz dosyanın tam yolunu ve adını Yedekleme ortamı ya da dosyasının adı kutusuna yazın.

  Yedekleme dosyasının hedefi olarak bir ağ paylaşımını belirleyebilirsiniz. Yedekleme dosyaları genellikle .bkf dosya adı uzantısına sahiptir. Ancak istediğiniz dosya adı uzantısını kullanabilirsiniz.

Adım 3: Yedekleme işlemini başlatma

 1. Yedeklemeyi Başlat'ı tıklatarak Yedekleme İşi Bilgisi iletişim kutusunu açın.
 2. Medyada zaten yedekleme verisi varsa altında, aşağıdakilerden birini yapın:
  • Bu yedekleme dosyasını önceki yedekleme dosyalarına eklemek isterseniz, Bu yedeklemeyi medya içeriğine ekle'yi tıklatın. Bu seçenek, önceki tüm yedeklemeleri tek bir dosyada saklayabilmeniz için yeni yedeklemeyi varolan yedekleme dosyasına ekler. Bu seçenek, belirli bir günde gerçekleştirilen bir yedeklemeyi geri yüklemek istiyorsanız kullanışlıdır. Yedekleme dosyası boyutunun her yeni yedeklemede büyüyeceğini unutmayın. Dosya boyutunun zaman içinde sabit diskinizi doldurmaması için dosya boyutunu izlemek isteyebilirsiniz. Dosya boyutu çok artarsa, dosyayı bir harici sabit diske kaydedebilirsiniz. Veya, dosyanın sabit diskte çok fazla alan kullanmasından endişe duyuyorsanız, bunun yerine Medyadaki verileri bu yedeklemeyle değiştir seçeneğini belirleyin.
  • Bu yedekleme dosyasını önceki yedekleme dosyalarının üzerine yazmak isterseniz, Medyadaki verileri bu yedeklemeyle değiştir'i tıklatın. Bu seçenek yalnızca geçerli yedeklemeyi saklamak istiyorsanız ve önceki yedeklemelerin saklanması önemli değilse kullanışlıdır. Veya bu seçeneği, dosyanın bilgisayarınızdaki sabit diskte çok fazla alan kullanmasından endişe duyuyorsanız kullanın.
 3. Gelişmiş'i tıklatın.
 4. Yedeklemeden sonra verileri doğrula onay kutusunu seçin.
 5. Yedekleme Türü kutusunda, oluşturmak istediğiniz yedekleme türünü tıklatın. Her bir yedekleme türünün açıklaması için, yedekleme türünü tıklattığınızda "Açıklama" altında ilgili açıklama görüntülenir. Aşağıdaki yedekleme türlerinden birini seçebilirsiniz:
  • Normal
  • Kopyala
  • Artımlı
  • Fark
  • Günlük
 6. Tamam'ı ve sonra Yedeklemeyi Başlat'ı tıklatın. Yedekleme İlerleme Durumu iletişim kutusu görüntülenir ve yedekleme başlatılır.

Adım 4: Yedekleme yardımcı programından çıkma

 1. Yedekleme tamamlandığında, Kapat'ı tıklatın.
 2. İş menüsünde, Çıkış'ı tıklatın.

SONRAKİ ADIMLAR

Bu adımlar işe yaramazsa veya yedekleme sırasında sorunlarla karşılaşırsanız, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini kullanarak sorununuza yönelik çözümler bulabilirsiniz. Bu Web sitesini ziyaret ederek, bilgisayarınızdaki önemli bilgileri nasıl yedekleneceğiniz konusunda daha fazla bilgi de edinebilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi Bankası: Microsoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi kendinize yardım araçlarını arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Ürüne özgü sık sorulan soruları ve önemli destek konularını görüntüleyin.
 • Diğer Destek Seçenekleri: Web'i kullanarak bir soru sorun, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun veya görüş bildirin.
Aradığınız yardım içeriğini Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinden bulamazsanız, Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz:
http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr

Daha fazla bilgi

Yedekleme yardımcı programının nasıl kullanılacağı ile ilgili bir video izleme

Aşağıdaki videoda yedekleme işlemi gösterilmektedir. Bu videoyu izlemek için, Yürüt düğmesini tıklatın.

Not Bu videoyu görüntüleyebilmeniz için, bilgisayarınızda Microsoft Windows Media Player 7.0 veya sonraki bir sürümü yüklü olmalıdır. Windows Media Player'ın en son sürümünü edinmek için, aşağıdaki Microsoft Web sayfasını ziyaret edin:
http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/download-windows-media-player

Özellikler

Makale numarası: 308422 - Last Review: 25 Temmuz 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 10.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbexpertisebeginner kbceip kbarttypeshowme kbhowtomaster KB308422

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com