Makale numarası: 309000 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu adım adım makalede, Windows XP Disk Yönetimi ek bileşeni kullanılarak bir temel diskin nasıl yapılandırılacağı ve kullanıma hazırlanacağı anlatılmaktadır. Bu makalede ayrıca disk bölümlerinin nasıl oluşturulacağı ve silineceği ile disk birimlerinin FAT, FAT32 veya NTFS dosya sistemleriyle nasıl biçimlendirileceği anlatılmaktadır.Daha fazla bilgi

Temel diskler ve disk birimleri

Temel disk depolaması, disk bölümü yönelimli diskleri destekler. Temel disk, birincil bölümleri, genişletilmiş bölümleri veya mantıksal sürücüleri içeren bir fiziksel disktir. Temel disklerdeki disk bölümleri ve mantıksal sürücüler, temel birimler olarak da bilinir. Mantıksal sürücüleri içeren en fazla dört birincil disk bölümü veya üç birincil disk bölümü ve bir genişletilmiş disk bölümü oluşturabilirsiniz.

Aynı bilgisayarda Windows XP Professional ile birlikte aşağıdaki işletim sistemlerinden birini çalıştırıyorsanız, temel birimleri kullanmalısınız; çünkü bu işletim sistemleri dinamik birimlerde depolanan verilere erişemez:
 • Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows NT 4.0 veya öncesi
 • Microsoft Windows Millennium Edition (Me)
 • Microsoft Windows 98
 • Microsoft Windows 95
 • MS-DOS

Disk Yönetimi nasıl kullanılır

Disk Yönetimi'ni başlatmak için:
 1. Bir yönetici veya Administrators grubunun üyesi olarak oturum açın
 2. Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, compmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 3. Konsol ağacında, Disk Yönetimi'ni tıklatın. Disk Yönetimi penceresi görüntülenir. Diskleriniz ve disk birimleriniz, grafik ve liste görünümlerinde görüntülenir. Pencerenin üst ve alt bölmelerinde disklerinizin ve disk birimlerinizin görüntülenme biçimini özelleştirmek için, Görünüm menüsünde Üst veya Alt öğesinin üzerine gidin ve kullanmak istediğiniz görünümü tıklatın.
NOT: Microsoft, disk ve birimlerinizde bir değişiklik yapmadan önce disk içeriğinin tam yedeğini oluşturmanızı önerir.

Yeni bir disk bölümü veya yeni bir mantıksal sürücü nasıl oluşturulur

Temel diskte yeni bir disk bölümü veya mantıksal sürücü oluşturmak için:
 1. Disk Yönetimi penceresinde, aşağıdaki yordamlardan birini tamamlayın ve 2. adıma devam edin:
  • Yeni bir disk bölümü oluşturmak için, temel diskte bölümü oluşturmak istediğiniz ayrılmamış alanı sağ tıklatın ve Yeni Disk Bölümü'nü tıklatın.
  • Genişletilmiş disk bölümünde yeni bir mantıksal sürücü oluşturmak için, genişletilmiş bölümde mantıksal sürücüyü oluşturmak istediğiniz boş alanı sağ tıklatın ve Yeni Mantıksal Sürücü'yü tıklatın.
 2. Yeni Disk Bölümü Sihirbazı'nda, İleri'yi tıklatın.
 3. Oluşturmak istediğiniz disk bölümü türünü (Birincil bölüm, Genişletilmiş bölüm veya Mantıksal sürücü) ve sonra da İleri'yi tıklatın.
 4. Bölüm boyutu (MB) kutusunda, disk bölümünün boyutunu belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
 5. Sürücü harfini el ile atamak, sisteminizin sürücüyü otomatik olarak numaralandırmasına izin vermek, ya da yeni disk bölümü veya mantıksal sürücüye bir sürücü harfi atamamak seçeneklerinden birini belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
 6. Aşağıdaki yordamlardan birini kullanarak, istediğiniz biçimlendirme seçeneklerini belirleyin:
  • Disk bölümünü biçimlendirmek istemezseniz, Bu bölümü biçimlendirme seçeneğini ve ardından İleri'yi tıklatın.
  • Disk bölümünü biçimlendirmek isterseniz, Bu bölümü aşağıdaki ayarlarla biçimlendir seçeneğini tıklatın ve Biçimlendirme iletişim kutusunda aşağıdaki yordamı tamamlayın:
   1. Birim etiketi kutusuna, birim için bir ad yazın. Bu, isteğe bağlı bir adımdır.
   2. Dosya sistemi kutusunda, kullanmak istediğiniz dosya sistemini tıklatın.

    Disk ayırma birimi boyutunu değiştirebilir ve hızlı biçimlendirme gerçekleştirmek ya da NTFS birimlerinde dosya ve klasör sıkıştırma işlemini etkinleştirmek seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz.
   İleri'yi tıklatın.

 7. İşaretli olan seçeneklerin doğru olduğunu doğrulayın ve Son'u tıklatın.
Yeni disk bölümü veya mantıksal sürücü oluşturulur ve Disk Yönetimi penceresi altında uygun temel diskte görüntülenir. 6. adımda disk birimini biçimlendirmeyi seçtiyseniz, biçimlendirme işlemi bu aşamada başlar.

Temel disk birimi nasıl biçimlendirilir

Bir disk bölümü, mantıksal sürücü veya temel disk birimini biçimlendirmek için:
 1. Disk Yönetimi penceresinde, biçimlendirmek istediğiniz disk bölümünü veya mantıksal sürücüyü sağ tıklatın ve Biçimlendir'i tıklatın.
 2. Biçimlendirme iletişim kutusunda, Birim etiketi kutusuna birimin adını yazın. Bu, isteğe bağlı bir adımdır.
 3. Dosya sistemi kutusunda, kullanmak istediğiniz dosya sistemini tıklatın. Dilerseniz, disk ayırma birimi boyutunu da değiştirebilir, hızlı biçimlendirme gerçekleştirmek isteyip istemediğinizi belirtebilir veya NTFS birimlerinde dosya ve klasör sıkıştırma işlemini etkinleştirebilirsiniz.
 4. Tamam'ı tıklatın.
 5. Disk birimini biçimlendirmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda Tamam'ı tıklatın. Biçimlendirme işlemi başlatılır.

Temel birimin özellikleri nasıl görüntülenir

Bir disk bölümü veya mantıksal sürücünün özelliklerini görüntülemek için:
 1. Disk Yönetimi penceresinde, istediğiniz disk bölümü veya mantıksal sürücüyü sağ tıklatın ve Özellikler'i tıklatın.
 2. İlgili sekmeyi tıklatıp uygun özelliği görüntüleyin.

Disk bölümü veya mantıksal sürücü nasıl silinir

Bir disk bölümü veya mantıksal sürücüyü silmek için:
 1. Disk Yönetimi penceresinde, silmek istediğiniz disk bölümü veya mantıksal sürücüyü sağ tıklatın ve Bölümü Sil veya Mantıksal Sürücüyü Sil komutunu tıklatın.
 2. Disk bölümü veya mantıksal sürücüyü silmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda Evet'i tıklatın. Disk bölümü veya mantıksal sürücü silinir.
Önemli
 • Bir disk bölümü veya mantıksal sürücüyü sildiğinizde, bu disk bölümü veya mantıksal sürücünün yanı sıra içerdiği tüm veriler de silinir.
 • Sistem bölümünü, önyükleme bölümünü veya etkin sayfalama (takas) dosyasını barındıran bir bölümü silemezsiniz.
 • Genişletilmiş disk bölümü boş olmadıkça, bir genişletilmiş bölümü de silemezsiniz. Genişletilmiş disk bölümünü silebilmeniz için, genişletilmiş bölümdeki tüm mantıksal sürücülerin silinmiş olması gerekir.

Sorun giderme

Disk Yönetimi, durum açıklamalarını grafik görünümde ve liste görünümünün Durum sütunu altında görüntüleyerek, disk veya birimin geçerli durumunu bildirir. Bu durum açıklamalarını, disk ve birim hatalarını algılama ve sorun giderme amacıyla kullanın. Disk ve birim durumu açıklamalarının kısmi bir listesi aşağıda verilmektedir:
 • Çevrimiçi
  Bu, disk erişilebilir olduğunda ve düzgün çalıştığında görüntülenen normal disk durumudur.
 • Sağlam
  Bu, disk birimi erişilebilir olduğunda ve düzgün çalıştığında görüntülenen normal birim durumudur.
 • Okunamıyor
  Olası bir donanım arızası, bozulma veya G/Ç hataları nedeniyle diske erişilememektedir.

  Bu sorunu gidermek için, bilgisayarı yeniden başlatın veya diski yeniden tarayıp Çevrimiçi duruma döndürmeye çalışın. Diski yeniden taramak için, Bilgisayar Yönetimi'ni açın ve Disk Yönetimi'ni tıklatın. Eylem menüsünde, Diskleri Yeniden Tara komutunu tıklatın.
Disk ve birim durumu açıklamalarının ve sorun giderme yordamlarının tam listesi için, Disk Yönetimi Yardımı'na bakın. Disk Yönetimi ek bileşeninde veya Bilgisayar Yönetimi penceresinde, Eylem menüsü altında Yardım'ı tıklatın.Referanslar

Disk Yönetimi'ni kullanarak sürücü harflerini atama, kaldırma veya değiştirme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
307844 Windows XP'de sürücü harfi atamaları nasıl değiştirilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Dinamik diskleri yapılandırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308424 Windows XP'de Disk Yönetimi kullanılarak dinamik diskler nasıl yapılandırılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Temel ve dinamik disklerle çalışma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
175761 Windows 2000'de dinamik veya temel depolama (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
222189 Windows Disk Yönetimi'nde disk gruplarının açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
254105 Dinamik disk donanım kısıtlamaları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Diskpart komut satırı yardımcı programını kullanarak disklerinizi yönetme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
300415 Diskpart komut satırı yardımcı programının açıklaması (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Özellikler

Makale numarası: 309000 - Last Review: 1 Aralık 2007 Cumartesi - Gözden geçirme: 2.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbhowtomaster kbenv KB309000

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com