Makale numarası: 310560 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

GİRİŞ

Bu makalede, Microsoft Windows XP'de yapılandırma hatalarında Sistem yapılandırma yardımcı programı (Msconfig.exe) kullanılarak nasıl sorun giderileceği anlatılmaktadır.

Daha fazla bilgi

Sistem Yapılandırma yardımcı programı, Microsoft Ürün Destek Hizmetleri Destek Uzmanlarının sistem yapılandırma sorunlarını tanılamak için kullandıkları sorun giderme adımlarını otomatik olarak gerçekleştirir. Bu yardımcı programı kullanarak sistem yapılandırmasını değiştirdiğinizde, onay kutularını işaretleyerek yapılandırmanızla ilişkili olmayan sorunları yok sayabilirsiniz. Bu işlem, Microsoft Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisini kullanırken yazım hatası yapma olasılığını azaltır. Sistem Yapılandırma yardımcı programını kullanabilmeniz için bir yönetici veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmanız gerekir.

Sistem yapılandırma yardımcı programını başlatmak için, Başlat'ı ve sonra da Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sistem yapılandırma yardımcı programını kullandığınızda, Windows'un içerdiği yapılandırma ayarlarını kolayca sıfırlayabilir veya değiştirebilir, aşağıdaki dosyalar ve ayarlar için tercihlerinizi de dahil edebilirsiniz:
 • System.ini dosyası
 • Win.ini dosyası
 • Boot.ini dosyası
 • Başlatma işlemi sırasında yüklenecek biçimde ayarlanan programlar (bu programlar Başlangıç klasöründe ve kayıt defterinde belirtilmektedir)
 • Ortam ayarları
 • Uluslararası ayarlar
Bu öğelerden herhangi birinin bilgisayarınız yeniden başlatıldığında yüklenmesini engellemek için, aşağıdaki iki yöntemden birini kullanın:
 • Genel sekmesini tıklatın, ardından Tanımlama Başlangıcı - yalnızca temel aygıtları ve hizmetleri yükler seçeneğini tıklatın. Bu seçeneği kullandığınızda, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda aygıt sürücüleri ve yazılımlar etkileşimli olarak yüklenir.

  Not Bu yöntemi kullandığınızda, Ağ Hizmetleri, Tak ve Çalıştır, Olay Günlüğü ve Hata Raporlaması gibi Microsoft hizmetleri geçici olarak devre dışı bırakılır. Sistem Geri Yükleme yardımcı programının tüm geri yükleme noktalarını da kalıcı olarak silersiniz. Sistem Geri Yükleme için geri yükleme noktalarını korumak istiyorsanız veya bir sorunu sınamak için bir Microsoft hizmetini kullanmanız gerekiyorsa bu yöntemi kullanmayın.
 • Genel sekmesini tıklatın, ardından Seçmeli Başlangıç seçeneğini tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bilgisayarın yüklemesini istediğiniz dosyaları ve ayarları seçebilirsiniz. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz:
  • SYSTEM.INI dosyası işletilsin
  • WN.INI dosyası işletilsin
  • Sistem Hizmetlerini Yükle
  • Başlangıç Öğelerini Yükle

  Bu seçenekler için aşağıdaki ayarlar uygulanır:
  • Onay kutusu işaretliyse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda yapılandırma dosyası işlenir.
  • Onay kutusu işaretli değilse, bilgisayar yeniden başlatıldığında yapılandırma dosyası işlenmez.
  • Onay kutusu işaretli olmasına karşın kullanılamıyorsa, bilgisayarı yeniden başlattığınızda bazı öğeler ilgili yapılandırma dosyasından yüklenmeye devam ediyordur.
  • Onay kutusu işaretli değilse ve kullanılamıyorsa, yapılandırma dosyası bilgisayarınızda bulunmuyordur.
  • Özgün BOOT.INI dosyasını kullan onay kutusunu temizleyemezsiniz.
  Not Sistem Hizmetlerini Yükle onay kutusunu temizlediğinizde, Ağ Hizmetleri, Tak ve Çalıştır, Olay Günlüğü ve Hata Raporlama gibi Microsoft hizmetleri devre dışı bırakılır. Sistem Geri Yükleme yardımcı programının tüm geri yükleme noktalarını da kalıcı olarak silersiniz. Sistem Geri Yükleme için geri yükleme noktalarını korumak istiyorsanız veya bir sorunu sınamak için bir Microsoft hizmetini kullanmanız gerekiyorsa bu onay kutusunu temizlemeyin.
Sorun giderme oturumunu başlatmadan önce, Sistem yapılandırma yardımcı programını kullanarak bir Sistem Geri Yükleme işlemi başlatabilirsiniz. Bunu yapmak için, Genel sekmesini tıklatın ve ardından Sistem Geri Yüklemeyi Başlat düğmesini tıklatın. Böylece, bilgisayarınızı önceki bir duruma geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Belirli bir yapılandırmanın bağımsız öğelerinin veya satırlarının bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yüklenmesini engellemek için, bu yapılandırma dosyasının sekmesini tıklatın ve yüklenmesini istemediğiniz bağımsız satır veya öğenin onay kutusunu tıklatıp temizleyin. SYSTEM.INI ve WIN.INI sekmelerinde kullanılamayan onay kutuları, satırların Sistem Yapılandırma yardımcı programı tarafından geçici olarak kaldırıldığını gösterir.
 • Geçerli olan etkin satırı veya öğeyi değiştirmek için, farklı bir satır veya öğeyi tıklatın veya Yukarı Taşı ya da Aşağı Taşı düğmelerini tıklatıp öğeleri taşıyın.
 • Yapılandırma dosyalarından birinde yeni bir girdi oluşturmak için, Yeni'yi tıklatın.
 • Seçili olan geçerli bir satırı düzenlemek için, Düzenle'yi tıklatın.
Not Bir öğe veya satırın onay kutusunu tıklatıp temizlediğinizde, Genel sekmesindeki Seçmeli Başlangıç seçeneği otomatik olarak işaretlenir.

İstediğiniz seçimleri yaptıktan sonra, Tamam'ı tıklatın ve değişiklikleri başlatmanız istendiğinde bilgisayarı yeniden başlatın.

Bağımsız Windows dosyalarını doğrudan dolap dosyalarından ayıklamak için, Genel sekmesini ve ardından Dosya Genişlet düğmesini tıklatın.

Yapılandırma dosyalarının ve bu dosyalarda listelenen tüm öğelerin bilgisayarınız yeniden başlatıldığında yüklendiğini doğrulamak için, Genel sekmesini tıklatın ve ardından Normal başlangıç seçeneğini belirleyin.

Referanslar

Windows XP 'de başlatma sorunlarını giderme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
308041 Windows XP'de başlatma sorunlarını giderme kaynakları (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Windows XP'de temiz önyükleme gerçekleştirme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310353 Windows XP'de temiz önyükleme nasıl gerçekleştirilir
Sistem Geri Yükleme kullanarak Windows XP'yi geri yükleme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
306084 NASIL YAPILIR: Windows XP'de İşletim Sistemini Önceki Bir Duruma Geri Yüklemek

Özellikler

Makale numarası: 310560 - Last Review: 7 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 3.4
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbtshoot kbenv kbinfo KB310560

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com