Makale numarası: 313348 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bir Küçük İşletme müşterisi iseniz, ek sorun giderme ve öğrenme kaynakları için Küçük işletmeler için destek Sitesi.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

GİRİŞ

Bu makalede, nasıl bölümleneceği (hazırlama) ve Windows XP'yi yüklemeden önce Windows XP Kur programını kullanarak sabit diski biçimlendirmek. Bu makalede ayrıca, önce göz önüne almanız veya sabit diskinizi biçimlendirmek için içerir ve oluşabilecek sorunları gidermenize yardımcı olabilecek kaynaklara bağlantılar. Bu makale deneyimli kullanıcılara yöneliktir.

Önce bölümleme ve sabit disk biçimlendirme

Bölümleme ve sabit disk biçimlendirme önce aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

Sabit diski üreticinin yönergelerine uygun hazırlamak

SATA sabit disk kullanıyorsanız, bu adımı atlayın ve "kullanmak istediğiniz dosya sisteminin türünü belirleme" bölümüne gidin. IDE sabit disk kullanıyorsanız, jumper ayarlamak ve rolüne göre (örneğin, ana veya alt) sabit disk ve gereken BIOS (veya CMOS) değişikliklerini. Jumper ayarlamak için kablo ve BIOS veya CMOS gerekli değişiklikleri yapın, sabit disk ve anakartınızla birlikte gelen belgelere bakın veya üreticilerine başvurun.

Kullanmak istediğiniz dosya sisteminin türünü belirleme

NTFS veya FAT dosya sistemlerinden birini kullanabilirsiniz. NTFS bölümleri okuyamaz Windows'un önceki bir sürümünü çalıştırmak istediğiniz sürece sabit diski biçimlendirmek için tercih edilen dosya sistemi NTFS'dir. İçin ek FAT ve NTFS dosya sistemleri arasındaki farklar hakkında bilgi için tıklatın Microsoft Knowledge makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını Base:
100108FAT, HPFS ve NTFS dosya sistemlerine genel bakış
310525 Windows XP'de FAT32 dosya sisteminin açıklaması

Sabit disk zaten veri içeriyorsa, yedekleme

Devam etmeden önce tüm önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Ne zaman bölümleme ve biçimlendirme sabit disk, bu bölümdeki tüm veriler kalıcı olarak silinir. Geçerli bölüm bilgilerini, verilerinizi silmeden görüntüleyebilirsiniz. Nasıl kullanılacağı hakkında ek bilgi için Yedekleme yardımcı programını veya dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı, aşağıdaki tıklatın Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere makale numaraları:
320820Windows XP Home Edition'da bulunan dosya ve klasörleri yedeklemek için Yedekleme yardımcı programı nasıl kullanılır
309340 Dosya ve klasörleri, bilgisayarınızdaki Windows XP geri yüklemek için yedekleme nasıl kullanılır
293118 Dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı nasıl kullanılır
306186 Dosya ve Ayar Aktarma Sihirbazı CD-ROM'dan nasıl kullanılır
306187 Windows XP'de dosya ve Ayarları Aktarma Sihirbazı Disketi nasıl kullanılır

Sabit diskte bir sürücü yer paylaşımı veya bir disk yönetimi programı olup, uyumlu olduğundan emin olun.

Bilgisayarınız büyük sabit disk desteğini etkinleştirmek için sürücü yer paylaşımı programı kullanıyorsa, bölüm veya program ile Windows XP uyumlu olduğunu doğrulayıncaya kadar sürücüyü biçimlendirmek için Windows XP Kur programını kullanmayın. Sürücü yer paylaşımı programının yüklü varsa, Windows XP ile uyumlu olup olmadığını belirlemek için program üreticisine başvurun. Sürücü yer paylaşımı programı yüklü olup olmadığını belirleme hakkında daha fazla bilgi için bkz: Microsoft Bilgi Bankası makalesi 186057: Windows yüklü olduğu nasıl anlaşılır Eğer sürücü yer paylaşımı programı. Veya sabit disk sürücüsü veya anakartınızın üreticisine başvurun.

Yeniden yüklemek istediğiniz programlar varsa, disketlerinin bulunduğundan emin olun

Böylece bölüm ve sürücünüzü biçimlendirdikten sonra programlarınızı yeniden özgün CD veya disket olduğundan emin olun. Bir program için bir yükseltme satın aldıysanız, özgün programın tam sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Yükseltilmiş ürünü yükleyebilmeniz için önce birçok yükseltmeleri için Program Uyumluluk denetimi gerektirir. Özgün CD'leri veya disketleri bulamıyorsanız, devam etmeden önce programın üreticisine başvurun.

Çevresel aygıtlar için aygıt sürücülerini güncelleştirdiyseniz bunları yedekleyin

Çevre birimi aygıtlarınız (örneğin, modemler ve yazıcılar) için güncelleştirilmiş aygıt sürücüsü yüklediyseniz, yeni aygıt sürücüsü işletim sisteminizi yükledikten sonra sürücüyü yeniden yükleyebilirsiniz böylece için biçimlendirmek ve bölümlemek istediğiniz sürücüden başka bir konuma yedeklediğinizden emin olun.

Bilgisayarınızı CD veya DVD sürücüsünden başlatılacak biçimde yapılandırma

Bilgisayarınızı Windows XP CD'SİNDEN başlatmak için bilgisayarınızı CD veya DVD sürücüsünden başlatılacak biçimde yapılandırılması gerekir. Bazı durumlarda, bu yapılandırmayı ayarlamak için bilgisayarınızın BIOS ayarlarını değiştirmeniz gerekebilir. Bilgisayarınızı CD veya DVD sürücüsünden başlatılacak biçimde yapılandırma hakkında bilgi için bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın veya bilgisayar üreticisine başvurun.

CD veya DVD sürücüsünden başlatılamayan bir bilgisayar varsa ve bilgisayarınızı başlangıç disketinden başlatın, Kur programını disket sürücüsünden çalıştırabilmeniz için Kurulum disketlerinin bulunduğundan emin olun.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2683283
Not Windows XP Kurulum önyükleme disketlerini Microsoft'tan yalnızca karşıdan yükleme yoluyla edinebilirsiniz. Kur önyükleme disketleri, Kur programını önyüklenebilir bir CD-ROM kullanılamayan bilgisayarlarda çalıştırabilmeniz için biz sağlar. Bilgisayarınızı CD-ROM veya ağ tabanlı bir yükleme başlatabiliyorsanız, bu yükleme yöntemlerini kullanmanız önerilir. Gelecekteki ürünler Kurulum önyükleme diskleri aracılığıyla yükleme desteklemeyecektir.

Kur önyükleme disketlerini elde etme hakkında daha fazla bilgi için bkz: Microsoft Bilgi Bankası makalesi 310994: Bir disketten önyükleme kurulumu için Windows XP Kurulum disketlerini edinme.

Windows XP Kur programını kullanarak sabit diski bölümleme ve biçimlendirme hakkında

Sabit diski bölümlemek ve biçimlendirmek için Windows XP Kur programını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

Adım 1: sabit disk bölümleme

 1. Windows XP CD'sini CD veya DVD sürücüsüne yerleştirin veya ilk Windows XP Kur disketini disket sürücüsüne yerleştirin ve sonra Windows XP Kur programını başlatmak için bilgisayarı yeniden başlatın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2683283
  Not Windows XP Kur disketlerini kullanıyorsanız, istendiğinde her ek disk yerleştirin ve her bir disketi yerleştirdikten sonra devam etmek için ENTER tuşuna basın.
 2. İstenirse, bilgisayarı CD veya DVD sürücüsünden başlatmak için gereken seçenekleri belirleyin.
 3. Sabit disk denetleyiciniz üçüncü taraf OEM sürücüsü gerektiriyorsa, sürücüsü belirtmek için F6 tuşuna basın. Windows Kur programı çalışırken bir üçüncü taraf OEM aygıt sürücüsü belirlemek üzere F6 tuşunu kullanma hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  314859Windows XP sırasında F6 tuşuyla kısıtlı OEM sürücü desteği sağlanıyor Kur
 4. AT Kur'a Hoş Geldiniz Sayfa, ENTER tuşuna basın.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2683283
  Not Kur Kurulum diskleri (önyükleme yapılabilen 6 disket) kullanıyorsanız, Windows XP CD'sini yerleştirmenizi ister.
 5. Windows XP Lisans Sözleşmesi'ni kabul etmek için F8 tuşuna basın.
 6. Varolan bir Windows XP yüklemesini algılanırsa, onarmak için istemde bulunulur. Onarma işlemini yok saymak için ESC tuşuna basın.
 7. Her fiziksel sabit disk için varolan tüm bölümler ve bölümlenmemiş alanlar listelenir. Varolan bir bölümü seçmek için ok tuşlarını kullanın veya yeni bir bölüm oluşturmak istediğiniz bölümlenmemiş alanı seçerek yeni bir bölüm oluşturun. Bölümlenmemiş alanı kullanarak yeni bir bölüm oluşturmak için C tuşuna da basabilirsiniz.

  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2683283
  Not Burada bir veya daha fazla bölümün zaten var olan bir bölüm oluşturmak istiyorsanız, önce varolan bölümü veya bölümleri silmeniz ve ardından yeni bölümü oluşturmanız gerekir. Varolan bir bölümü silmek ve sonra m tuşuna basın (veya ENTER tuşuna basın ve sistem bölümüyse m tuşuna basın) D tuşuna basın, bölümü silmek istediğinizi onaylamak için. Yeni bölüme eklemek istediğiniz varolan her bölüm için bu adımı yineleyin. Tüm bölümler silindiğinde, geri kalan bölümlenmemiş alanı seçin ve ardından yeni bölüm oluşturmak için C tuşuna basın.
 8. Bölümü en fazla boyutla oluşturmak için ENTER tuşuna basın. Bölüm boyutunu belirtmek için yeni bölümün megabayt (MB) boyutu yazın ve ENTER tuşuna basın.
 9. Ek bölümler oluşturmak istiyorsanız, g ve h adımlarını yineleyin.
 10. Bölümü biçimlendirmek ve Windows XP yüklemek için 2. adıma gidin.

  Windows Kur programından çıkmak için F3 tuşuna iki kez basıp Windows XP'yi yüklemek istemiyorsanız ve sonra bu makaledeki kalan adımlara devam etmeyin.

  Windows XP'yi yüklemeden bölümü biçimlendirmek için başka bir yardımcı program kullanın.

Adım 2: sabit diski biçimlendirmek ve Windows XP yüklemek

 1. Windows XP'yi yüklemek istediğiniz bölümü seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ENTER tuşuna basın.
 2. Bölümü biçimlendirmek için kullanmak istediğiniz biçimlendirme seçeneğini seçin. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz:
  • Bölümü (hızlı) NTFS dosya sistemi kullanarak Biçimlendir
  • Bölümü (hızlı) FAT dosya sistemi kullanarak Biçimlendir
  • Bölümü NTFS dosya sistemi kullanarak Biçimlendir
  • Bölümü FAT dosya sistemi kullanarak Biçimlendir
  • Geçerli dosya sistemini olduğu gibi (değişiklik yok) bırak
  Bu resmi kapatBu resmi aç
  2683283
  Notlar
  • Seçilen bölüm yeni bir bölümse, geçerli dosya sistemini olduğu gibi bırakma seçeneği kullanılamaz.
  • Seçilen bölüm 32 gigabayttan (GB) büyükse FAT dosya sistemi seçeneği kullanılamaz.
  • Seçilen bölüm 2 GB'den büyükse, Windows Kur programı FAT32 dosya sistemini (onaylamak için ENTER tuşuna basmalısınız) kullanır.
  • Bölüm 2 GB'den küçükse, Windows Kur programı FAT16 dosya sistemini kullanır.
  • Sistem bölümünü silip, ancak Windows XP'yi farklı bir bölüme yüklüyorsanız, sistem ve önyükleme bölümleri için bir dosya sistemi seçmeniz istenir.
 3. Enter tuşuna basın.
 4. Windows Kur programı bölümü biçimlendirdikten sonra Windows XP'yi yüklemek için yönergeleri izleyin. Windows Kur programı tamamlandıktan ve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra başka bölümler de oluşturmak için Windows XP Disk Yönetimi araçlarını kullanabilirsiniz. Ek bilgi için bölümlemek ve biçimlendirmek için Windows XP Disk Yönetimi araçlarını kullanma hakkında sabit diskinizi makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın Microsoft Bilgi Bankası:
  309000Windows XP'de temel diskleri yapılandırmak için Disk Yönetimi nasıl kullanılır

Ek Notlar

Windows XP gibi bir işletim sistemi yüklemeden önce bilgisayarınızın ilk fiziksel sabit diskinde (Disk 0) bir birincil bölüm ilk oluşturmalısınız. Daha sonra bu bölümü sistem bölümü olarak adlandırılan bir dosya sisteminde biçimlendirebilirsiniz.

Veya, herhangi bir fiziksel sabit diskte işletim sistemi için ayrı bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bu başlangıç bölümü olarak bilinir. Disk 0'daki Sistem bölümü, önyükleme bölümü olarak da kullanılabilir.

Fdisk ve Format araçlarını gibi Windows XP yüklenmeden önce sabit diski biçimlendirmek ve bölümlemek için diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Sabit diski bölümlemek ve biçimlendirmek için Fdisk ve Format araçlarını kullanma hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 255867Fdisk aracı ve Format aracı bir sabit diski bölümlemek için veya nasıl

Bilgisayarınızda zaten Windows XP çalışıyorsa ve sistem dışında veya başlangıç bölümleri oluşturmak istediğiniz, Windows XP Disk Yönetimi araçlarını kullanabilirsiniz. Sabit diski bölümlemek ve biçimlendirmek için Windows XP Disk Yönetimi araçlarını kullanma hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 309000Windows XP'de temel diskleri yapılandırmak için Disk Yönetimi nasıl kullanılır

SORUN GİDERME


Nasıl hakkında ek bilgi için aşağıdaki makaleyi tıklatın, Windows XP'de bölüm sorunlarını giderme Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere numaraları:
316505Windows XP kullanılabilen tüm disk alanını algılamıyor
310359 Fdisk kullandıktan sonra NTFS mantıksal sürücü görüntülenemiyor
310561 Windows XP'de FAT16 dosya sistemi kullanılarak en fazla bölüm boyutu
314097 Bir bölüm NTFS dosya sistemine dönüştürmek için Convert.exe nasıl kullanılır
301340 Kurulum sırasında bir bölümü dosya ayırma tablosu biçimiyle yapamadı
307844 Windows XP'de sürücü harfi atamalarını değiştirme
315224 Linux LILO önyükleme yöneticisi kaldırma

Referanslarİçin ek bilgileri, aşağıdaki makale numaralarını görüntülemek için tıklatın Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri:
314470 açıklamasıSistem ve önyükleme bölümlerinin tanımı
314878 NTFS ve FAT dosya sistemleri için varsayılan küme boyutu
310525 Windows XP'de FAT32 dosya sisteminin açıklaması
314081 Windows XP'deki Boot.ini dosyasının amacı
Hakkında ek bilgi için Windows XP'de bölümleri oluşturma ve yönetme için aşağıdaki makaleyi tıklatın. Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere numarası:
307654Windows XP'de Kurtarma Konsolu'nu yükleme ve kullanma
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 313348 - Last Review: 7 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 7.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbpubtypekc kbfilesystems kbsetup kbtshoot kbhowtomaster kbenv kbmt KB313348 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 313348

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com