Windows XP'de bir ev veya küçük ofis ağ bağlantısında Internet Bağlantı Paylaşımı nasıl etkinleştirilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314066 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows 2000 sürümü için bkz: 237254 (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir).
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

™zet

Bu makalede, ev ağınızda veya küçük ofis ağınızda bir Internet bağlantısının nasıl paylaşılacağı açıklanır.

Daha fazla bilgi

Ağ ve çevirmeli ağ bağlantıları için Internet Bağlantı Paylaşımı aracılığıyla, Microsoft Windows XP'yi kullanarak ev ağınızı veya küçük ofis ağınızı Internet'e bağlayabilirsiniz. Örneğin, Windows XP tabanlı bir bilgisayarın çevirmeli ağ bağlantısını kullanarak Internet'e bağlanabildiği bir ev ağınız olabilir. Çevirmeli ağ bağlantısını kullanan bilgisayarda Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirirseniz, ağınızdaki tüm bilgisayarlar için ağ adresi dönüştürme, adresleme ve ad çözümlemesi hizmetlerini sağlayabilirsiniz.

Windows XP tabanlı bir bilgisayarda Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirmek için iki bağlantı aygıtınız olması gerektiğini unutmayın. Ev ağı veya küçük ofis ağı için ağ bağdaştırıcısı gibi bir aygıt ve Internet Bağlantısı için modem veya adanmış bir ağ bağdaştırıcısı gibi bir aygıt.

Kurulum yordamları

Bir ağ bağlantısında Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirmek için, aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Başlat'ı tıklatın, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra da Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın.
  2. Paylaştırmak istediğiniz (yani, Internet'e bağlanan) yerel alan ağı (LAN) bağlantısını veya çevirmeli ağ bağlantısını tıklatın ve Ağ Görevleri altında, Bu bağlantının ayarlarını değiştir'i tıklatın.
  3. Gelişmiş sekmesinde, Diğer ağ kullanıcılarının bu bilgisayarın Internet bağlantısı üzerinden bağlanmasına izin ver onay kutusunu tıklatıp seçin.
  4. Bu bir çevirmeli ağ bağlantısıysa ve ağınızdaki başka bir bilgisayar Internet'e bağlanmaya çalıştığında bağlantının otomatik olarak çevrilmesini isterseniz, Ağımdaki bir bilgisayar Internet'e erişmeye çalıştığında bir çevirmeli ağ bağlantısı oluştur onay kutusunu işaretleyin.
  5. Diğer ağ kullanıcılarının paylaşılan Internet bağlantısını etkinleştirmesine veya devre dışı bırakmasına izin vermek isterseniz, Diğer ağ kullanıcılarının paylaşılan Internet bağlantısını denetlemesine veya devre dışı bırakmasına izin ver onay kutusunu işaretleyin.
  6. Ev ağı bağlantısı'ndaki Internet Bağlantı Paylaşımı altında, Internet bağlantısını ağınızdaki diğer bilgisayarlarla paylaşan bilgisayarın bağlantısını seçin.
Windows XP'de Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirmek için yönetimsel haklarınız olması gerektiğini unutmayın.

Önemli Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirdiğinizde, ev ağına veya küçük ofis ağına bağlanan ağ bağdaştırıcısı yeni bir statik IP adresi olarak 192.168.0.1 ve alt ağ maskesi olarak 255.255.255.0 adresini alır. Ağdaki varolan TCP/IP bağlantıları kaybolabilir ve yeniden oluşturulmaları gerekir.

Yapılandırma ve kullanım sorunları

Internet Bağlantı Paylaşımı'nın, paylaşılan bağlantının bulunduğu Windows XP tabanlı bilgisayarın ağ yapılandırmasını ve Internet bağlantısını yönettiği bir küçük ofiste veya ev ofisinde kullanılması amaçlanmıştır. Bu ağda, yalnızca bu bilgisayarda Internet bağlantısı bulunduğu, bu bilgisayarın Internet'e tek ağ geçidi olduğu ve tüm iç ağ adreslerinin bu bilgisayar tarafından kurulduğu varsayılır. Internet Bağlantı Paylaşımı'nın etkinleştirildiği ana bilgisayar dışında ağdaki tüm ana bilgisayarların otomatik olarak bir IP adresi ve DNS yapılandırması edinmesi beklenir.

Internet Bağlantı Paylaşımı'nı etkinleştirdikten sonra varsayılan ağ yapılandırmasını değiştiremezsiniz. Buna, dağıtılan özel IP adresleri aralığını değiştirmek (DHCP ayırıcısı), DNS'yi etkinleştirmek, DNS'yi devre dışı bırakmak ve ortak IP adresleri aralığını yapılandırmak da dahildir.

Ev ofisi kullanıcılarınızın bir tünel sunucusu aracılığıyla Internet'e bağlanan bir şirket ağına erişmesi gerekirse, kullanıcılar Internet Bağlantı paylaşımı ağındaki bilgisayardan Internet'teki şirket tünel sunucusuna tünel oluşturmak için bir sanal özel ağ (VPN) bağlantısı oluşturmalıdır. VPN bağlantısının kimliği doğrulanmıştır ve güvenlidir. Tünel bağlantısı oluşturulduğunda şirket ağı için doğru IP adresleri, DNS sunucu adresleri ve WINS sunucu adresleri ayrılır.

VPN bağlantısını yapılandırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
305550 Windows XP Professional'da kuruluşunuzun ağına nasıl bir VPN bağlantısı yapılandırırsınız


Programları ve hizmetler Internet üzerinden doğru çalışacak biçimde yapılandırmanız gerekebilir. Örneğin, ev ağınızdaki kullanıcılar Internet üzerinden başka kullanıcılarla oyun oynamak isterse, oyunun, Internet Bağlantı paylaşımı'nın etkinleştirilmiş olduğu bağlantıda yapılandırılması gerekir. Sağladığınız hizmetler Internet kullanıcıları tarafından erişilebilecek şekilde yapılandırılmalıdır.

Özellikler

Makale numarası: 314066 - Last Review: 25 Ağustos 2006 Cuma - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kbhowto kbinfo kbnetwork KB314066

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com