Windows XP'de Internet bağlantı sorunlarının olası nedenleri nasıl giderilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 314095 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bu makalenin Microsoft Windows 2000 ve Microsoft Windows NT 4.0 sürümü için bkz::163391 (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir).
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Internet'teki sunuculara bağlanmak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmaya çalıştığınızda oluşabilecek sorunları tanılamaya ve gidermeye yönelik yöntemler açıklanır:
 • Internet tarayıcısı
 • Dosya Aktarım Protokolü (FTP)
 • Telnet
Bu makalede, Internet servis sağlayıcınıza (ISS) başarılı bir şekilde bağlanabildiğinizi ve oturum açabildiğinizi varsayılır.

Daha fazla bilgi

Internet'teki sunucularla bağlantı kurmaya çalıştığınızda aşağıdakilerden biri sorun oluşmasına neden olabilir:
 • Sunucu düzgün bir şekilde çalışmıyor veya geçici olarak Internet'ten kaldırılmış.
 • Internet tarayıcınız doğru biçimde yapılandırılmamış.
 • ISS'nize olan çevirmeli bağlantınızın TCP/IP yapılandırması yanlış.
 • ISS'nizin Etki Alanı Adı Hizmeti (DNS) sunucusu düzgün çalışmıyor.
 • Sistem_sürücüsü:\Windows, Sistem_sürücüsü:\Windows\System32\Drivers ve Sistem_sürücüsü:\Program Files\Network Ice\Black Ice dizinlerindeki hosts dosyaları bozulmuş olabilir.

  Not Sistem_sürücüsü, Windows'un yüklü olduğu sürücü için bir yertutucudur.
Karşılaştığınız sorunun nedenini belirlemek ve çözmek için aşağıdaki bölümlerde bulunan yordamları, verildikleri sırayla uygulayın. Bir yordamı tamamladıktan sonra, Internet'teki sunucularla başarılı bir şekilde iletişim kurup kuramadığınızı görmek için yeniden deneme yapın.

Bilinen düzgün bir sunucuyu deneyin

Internet'teki belli bir sunucuyla iletişim kuramıyorsanız, Microsoft Web sitesine tam etki alanı adını (FQDN) kullanarak bağlanmayı deneyin:
http://www.microsoft.com/turkiye/
FQDN, ana bilgisayar adından (bu örnekte, "microsoft") ve etki alanı adından (".com") oluşur. Microsoft Web sitesine FQDN'sini kullanarak bağlanabiliyorsanız, bilgisayarınızdaki TCP/IP yapılandırması doğrudur.

Microsoft Web sitesine bağlanabiliyor, ancak birkaç deneme yaptığınız halde başka bir Internet sitesine bağlanamıyorsanız, bu site doğru çalışmıyor veya Internet'ten geçici olarak kaldırılmış olabilir. Başka Web sitelerine bağlanmayı deneyin. Bazı Web sitelerine bağlanabiliyor, ancak bazı Web sitelerine bağlanamıyorsanız, yardım almak için ISS'nize başvurun.

Hiçbir Web sitesine bağlanamıyorsanız, Internet tarayıcısı yapılandırmanızda veya ISS'nize olan çevirmeli bağlantınızın TCP/IP yapılandırmasında sorun olabilir.

Tarayıcı yapılandırmanızın doğru olduğundan emin olun

Internet tarayıcınızın (örneğin, Microsoft Internet Explorer), ISS'nize olan çevirmeli bağlantınız üzerinden Internet'e düzgün bir şekilde bağlanacak şekilde yapılandırıldığından ve proxy sunucu üzerinden bağlanmak üzere yapılandırılmadığından emin olun. (Proxy sunucu, yerel ağ (LAN) ile Internet arasında "aracılık" engeli şeklinde davranan bir bilgisayar veya programdır. Proxy sunucu, dış sitelere tek bir ağ adresi sunan bir güvenlik duvarı bileşenidir.)

Bu ayarları doğrulamak için Internet Explorer'ı başlatın ve Araçlar menüsünde Internet Seçenekleri'ni tıklatın. Bağlantılar sekmesini tıklatın ve ISS'nizle ilgili ayarları görüntüleyin.

Tarayıcınızın proxy sunucu kullanıp kullanmadığını görmek için Yerel Ağ Ayarları'nı tıklatın.

Internet Protokolü (IP) adresinizi doğrulayın

ISS'nizden statik (kalıcı) bir IP adresi aldıysanız, ISS bağlantınızın TCP/IP yapılandırmasının doğru bilgiler içerdiğinden emin olun. Şu adımları izleyin:
 1. ISS'nize bağlanın.
 2. Komut istemini açın, aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
  ipconfig /all
  Ipconfig /all komutu, tüm ağ bağdaştırıcılarınızın ve modem bağlantılarınızın Windows TCP/IP ayarlarını görüntüler. Modem bağlantısının adresi "NDISWAN x bağdaştırıcısı" olarak görüntülenir, burada x, bir sayıdır. NDISWAN x bağdaştırıcısının varsayılan ağ geçidi IP adresiyle aynıdır. Bu, tasarım gereğidir. Birden çok NDISWAN x bağdaştırıcı görüntülenebilir. Kullanılmakta olmayan NDISWANx bağdaştırıcılarının IP adresinde sıfırlar görüntülenir.
 3. ISS'nize olan çevirmeli bağlantınız için görüntülenen IP adresi, ISS'nizin verdiği IP adresiyle eşleşmiyorsa, görüntülenen IP adresini ISS'nizin verdiği IP adresiyle eşleşecek şekilde değiştirin. Şu adımları izleyin:
  1. Başlat'ı tıklatın, Ayarlar'ın üzerine gidin, Denetim Masası'nı tıklatın ve sonra Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın.
  2. Internet bağlantınızı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve sonra da Ağ İletişimi sekmesini tıklatın.
  3. Internet Protokolü bağdaştırıcısını ve ardından Özellikler'i tıklatın.
  4. Ayarlar doğru değilse, TCP/IP ayarlarını ISS'nizden sağlanan ayarlarla eşleşecek şekilde değiştirin, Tamam'ı tıklatın ve sonra yeniden Tamam'ı tıklatın.

Uzaktaki ağın üzerindeki varsayılan ağ geçidini kullanmaya yönelik seçeneği açın

Yerel ağa bağlanmak için ağ bağdaştırıcısı kullanıyor ve aynı zamanda ISS'nize bağlanmak için de modem kullanıyorsanız, çevirmeli bağlantınızı, yönlendirme çakışmalarının ISS'nize olan çevirmeli bağlantınıza uygun olarak çözümlenmesini sağlayacak biçimde yapılandırın. Şu adımları izleyin:
 1. Denetim Masası'nda Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın.
 2. Internet bağlantınızı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve sonra da Ağ İletişimi sekmesini tıklatın.
 3. Internet Protokolü bağdaştırıcısını tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve sonra da Gelişmiş'i tıklatın.
 4. Uzaktaki ağın üzerindeki ağ geçidini kullan onay kutusunu tıklatıp seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.
 5. Tamam'ı tıklatın.

Aktarma ve alma ışıklarını denetleyin

Yerel ağa bağlanmak için ağ bağdaştırıcısı kullanıyor ve aynı zamanda ISS'nize bağlanmak için de modem kullanıyorsanız, ağ bağdaştırıcınız ve modeminiz arasındaki bir çakışma, modeminizin Internet'teki sunuculara bilgi göndermesini engelleyebilir. TCP/IP paketlerinin modeminizden ISS'nize yönlendirilmekte olduğunu doğrulamak için şu adımları izleyin:
 1. ISS'nize bağlanın ve oturum açın.
 2. Modeminizin sınama bilgileri göndermesini sağlamak için ping komutunu kullanın. Bir komut isteminde, aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
  ping IP adresi
  Burada IP adresi, Internet'teki bilinen düzgün bir sunucunun IP adresidir. Internet'te herhangi bir sunucunun IP adresini bilmiyorsanız, ftp.microsoft.com için olan 207.46.133.140 IP adresini kullanın.
Çevirmeli Ağ İzleyicisi, modem durumunu göstermek için ışıkları kullanır.
 • Internet'teki bir sunucuya ping işlemi uyguladığınızda Çevirmeli Ağ İzleyicisi'ndeki aktarma (Tx) ışığı yanıp sönüyorsa, TCP/IP bilgileri modeminizden ISS'nize yönlendiriliyor demektir.
 • Internet'teki bir sunucuya ping işlemi uyguladığınızda Çevirmeli Ağ İzleyicisi'ndeki aktarma (Tx) ışığı yanıp sönmüyorsa, paketler modeminizden gönderilmiyor demektir. Çevirmeli ağınız için ISS'niz tarafından verilen IP adresinin, ağ bağdaştırıcı veya geri döngü sürücüsünün (yüklüyse) IP adresinden farklı olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, ağ bağdaştırıcınız veya geri döngü sürücünüzün IP adresi, ISS'niz tarafından çevirmeli bağlantınız için verilen IP adresinin bulunduğu ağ üzerinde olmamalıdır.
 • Internet'teki bir sunucuya ping işlemi uyguladığınızda Çevirmeli Ağ İzleyicisi'ndeki alma (Rx) ışığı yanıp sönmüyorsa, paketler ISS'niz tarafından alınmıyor demektir. Yardıma gereksinim duyarsanız ISS'nize başvurun.
 • Internet'teki bir sunucuya ping işlemi uyguladığınızda Çevirmeli Ağ İzleyicisi'ndeki alma (Rx) ışığı yanıp sönüyor, ancak sunucunun FQDN'sini kullandığınızda sunucuya yine bağlanamıyorsanız, ad çözümleme sorunu olabilir.

Ad çözümlemeyi sınayın

DNS sunucuları ana bilgisayar adı çözümlemesi sağlar. Internet'teki sunucuya FQDN'sini kullanarak bağlanamıyorsanız, ISS'nize olan çevirmeli bağlantınızın DNS yapılandırmasında veya ISS'nizin DNS sunucusunda bir sorun olabilir.

ISS'nize olan çevirmeli bağlantınızın DNS yapılandırmasında bir sorun olup olmadığını belirlemek için şu adımları izleyin::
 1. DNS sunucunuzun IP adresini görüntülemek için, komut istemine ipconfig /all yazın ve ENTER tuşuna basın. DNS sunucunuzun IP adresi görüntülenmezse, DNS sunucunuzun IP adresini edinmek için ISS'nize başvurun.
 2. Bilgisayarınızın DNS sunucunuzla iletişim kurabildiğini doğrulamak için DNS sunucunuzun IP adresine ping işlemi uygulayın. Yanıt aşağıdakine benzer şekildedir:
    32 bayt veri ile ###.###.###.### 'ping' ediliyor:
  
    ###.###.###.### cevabı: bayt=32 süre<1ms TTL=28
    ###.###.###.### cevabı: bayt=32 süre=80ms TTL=28
    ###.###.###.### cevabı: bayt=32 süre<78ms TTL=28
    ###.###.###.### cevabı: bayt=32 süre=79ms TTL=28 
  Sayı simgelerinden oluşan dizi (###.###.###.###), DNS sunucusunun IP adresini gösterir.
DNS sunucusunun IP adresine başarılı bir şekilde ping işlemi uygulayamıyorsanız, doğru IP adresini kullandığınızı ve DNS sunucusunun düzgün bir şekilde çalıştığını doğrulamak için ISS'nize başvurun.

DNS sunucunuzun IP adresine ping işlemi uygulayabiliyor, ancak Internet'teki sunucuya FQDN'sini kullanarak bağlanamıyorsanız, DNS sunucunuz ana bilgisayar adlarını doğru biçimde çözümleyemiyor olabilir. ISS'nizin birden fazla DNS sunucusu varsa, bilgisayarınızı farklı bir DNS sunucusu kullanacak şekilde yapılandırın. Başka bir DNS sunucusu kullanmak sorunu çözerse, özgün DNS sunucusundaki sorunu düzeltmesi için ISS'nize başvurun.

Ana bilgisayar dosyalarını inceleme

Internet Explorer'ı açın. Internet'e bağlanın. Adres çubuğuna www.microsoft.com ve diğer FQDN adreslerini yazıp Git'i tıklatın. MSN Search, sayfanın bulunamadığını bildirir. Ancak, Web sitelerinden birinin IP adresini yazarsanız Web sitesi görüntülenir.

Bu sorunu çözümlemek için şu adımları izleyin:
 1. Yerel sabit disklerdeki hosts dosyalarını arayın.
 2. Dosya adı uzantıları görünürse, .sam uzantılı olmayan hosts dosyalarını bulun ve Not Defteri'nde açarak, kullanılabilir olmayan sitelere başvurular içerdiklerini doğrulayın.
 3. .sam uzantılı olmayan tüm hosts dosyalarını silin.

DNS sunucunuzun IP adresinin doğruluğundan emin olduktan sonra, ISS'nize olan çevirmeli bağlantının TCP/IP yapılandırmasını güncelleştirin. Çevirmeli Ağ telefon rehberi girdisi olarak DNS sunucunuz için geçerli bir IP adresi eklemek veya varolanı değiştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:
 1. Denetim Masası'nda Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın.
 2. Internet bağlantınızı sağ tıklatın, Özellikler'i tıklatın ve sonra da Ağ İletişimi sekmesini tıklatın.
 3. Internet Protokolü bağdaştırıcısını ve ardından Özellikler'i tıklatın.
 4. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan'ı tıklatın ve sonra da Yeğlenen DNS sunucusu kutusuna doğru IP adresini yazın.
 5. Tamam'ı tıklatın ve yeniden Tamam'ı tıklatın.

Özellikler

Makale numarası: 314095 - Last Review: 7 Haziran 2013 Cuma - Gözden geçirme: 4.3
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbdialup kbinfo kbnetwork KB314095

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com