Donanım arızası sonuçları sistem hata iletisi

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 315223 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Windows başlatma işlemi sırasında bilgisayar yanıt vermeyebilir ve aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
*** Donanım hatası
Donanım satıcınıza destek için arayın
*** Sistem durdu ***
Aşağıdaki hata iletilerinden birini de içerebilir:
NMI: Eşlik denetimi / bellek eşlik hatası
NMI: Kanal onay / IOCHK
NMI: Emniyet Zamanlayıcı
NMI: Veri yolu zaman aşımı
NMI: Yazılım NMI oluşturulan
NMI: EISA IOCHKERR kartı x

Neden

Bu davranış, bir donanım bileşeninin düzgün çalışmadığında veya hasar görmüş veya uyumsuz sürücüleri yüklü olduğunda oluşabilir.

Çözüm

Bu davranışı gidermek, aşağıdaki sorun giderme tekniklerini kullanın. Çünkü donanım arızaları meydana geldiğinde Windows yalnızca temel hata iletilerini görüntüleyebilir, sorun giderme zor olabilir. Çoğu donanım sorunları merkezi etrafında anakart, RAM, anakart veya bağdaştırıcı veya önbellek bir anakart veya bir bağdaştırıcı üzerinde.

Temel donanım sorunlarını gidermek için aşağıdakilerden birini veya birkaçını deneyin:

Bağdaştırıcıları denetle

Bilgisayarı başlatın ve Windows çalıştırmak için gerekli olmayan tüm bağdaştırıcıları kaldırın. Çoğu durumda, yalnızca sürücü alt denetleyicisi ve video bağdaştırıcısıyla bilgisayarınızı başlatabilirsiniz.

Hata iletisi görüntülenmezse, sorunun kaynağını kaldırdığınız bağdaştırıcıları biridir. Her bağdaştırıcıya ayrı olarak, hata oluşup oluşmadığını görmek için her bir bağdaştırıcı yüklendikten sonra yeniden başlatmayı yeniden yükleyin. Tüm bağdaştırıcıları yeniden sonra hata döndürmezse, bağdaştırıcı kartlarının birini hemen reseated için gerekli olduğunu mümkündür. Bilgisayarınızı yeniden çalıştırdıktan sonra hata değil dönmek emin olmak için bilgisayarı izlemek.

Çözüm

Bağdaştırıcılar reseating sorunu çözmüyorsa, hataya neden olan bağdaştırıcıyı değiştirin.

Bilgisayarın BIOS/yapılandırmasını denetleyin

En son sürümleri için bilgisayarınızın BIOS veya üretici yazılımı yapılandırma yazılımı yüklediğinizi doğrulayın. BIOS ve set halinde emniyet Varsayılanları veya BIOS varsayılan yüklemek için tüm virüsten koruma BIOS'ta devre dışı bırakmak ve sonra Git Tak ve Kullan işletim sistemiHayır.

Bilgisayarınızın kullandığı donanım türünü ve Anakart tasarımını belirlemek, bilgisayarın ürün bilgisi hangi kısmının aslında güncelleştirilebilir. Çeşitli üreticiler, sorun giderme için tanılama araçları sağlar.

Çözüm

BIOS, üretici ve/veya EISA yapılandırma güncelleştirin.

Bu yordamların hiçbiri yalıtan veya sorunu giderir sorun anakarta daraltılabilir, alt denetleyicisi, sabit sürücü veya video bağdaştırıcı sürücüsü. Gelişmiş RAID ve önbelleğe alma diğer denetleyicileri RAM, işlemci yongaları veya her ikisi de olabilir, ayrıca sorun olabilir. Basit yapılandırma Gelişmiş Bu bağdaştırıcılar içeriyorsa, sorunun çözümüne ek sorun giderme veya büyük olasılıkla yinelenen donanım kullanarak tanılama yazılım kullanımını gerektirebilir.

Güncelleştirilmiş bir sürücü olup olmadığını denetleyin

Sürücüleri güncelleştirme ve Windows XP'de aygıtları yönetme hakkında ek bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
283658 NASIL yapılır: Windows XP'de aygıtları yönetme

Durum

Microsoft bu sorunun, bu makalenin başında listelenen Microsoft ürünlerinde bulunduğunu onaylamıştır.

Özellikler

Makale numarası: 315223 - Last Review: 30 Mayıs 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 3.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
  • Microsoft Windows XP Home Edition
  • Microsoft Windows XP Professional Edition
  • Microsoft Windows XP Professional x64 Edition
Anahtar Kelimeler: 
kberrmsg kbhardware kbprb kbmt KB315223 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, Microsoft Makine Çevirisi Düzenleme yazılımı tarafından tercüme edilmiş olup, yüksek olasılıkla profesyonel bir çevirmen yerine CTF teknolojisi kullanılarak, Microsoft Topluluğu tarafından düzenlenmiştir. Microsoft, Bilgi Bankamız içindeki tüm makaleleri kendi dilinizde okuyabilmeniz için size hem profesyonel çevirmenler tarafından tercüme edilen hem de makine tarafından tercüme edildikten sonra Topluluk tarafından kontrol edilen makaleler sunar. Bununla birlikte, makine tarafından tercüme edilen, hatta Topluluk tarafından kontrol edilen bir makale bile her zaman mükemmel dil kalitesinde olmayabilir. Makalede dilinizi konuşan yabancı birisinin yapabileceği türden sözcük, söz dizimi veya dilbilgisi hataları bulunabilir. Microsoft, içeriğin hatalı tercümesinin veya müşterilerimiz tarafından kullanımının doğurabileceği olası yanlış anlamalar, hatalar veya zararlardan sorumlu değildir. Öte yandan Microsoft, Makine Çevirisi Düzenleme işlemini geliştirmek amacıyla Makine Çevirisi Düzenleme yazılımını ve araçlarını sık sık güncelleştirmektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 315223

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com