Windows XP'de CD-ROM Sürücüsü UDF Olarak Biçimlendirilmiş Diski Okuyamayabilir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 321640 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Belirtiler

Bilgisayarınız, Optik Depolama Teknoloji Birliği (OSTA) Evrensel Disk Biçimi (UDF) dosya sistemi standardı kullanılarak kaydedilmiş olan CD veya DVD'lerdeki dosyaların bazılarını veya hiçbirini okuyamıyor. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:
 • Disk hiç tanınmıyor ve boş görünüyor.
 • Windows Gezgini'nde dosyalara erişmeye çalıştığınızda "Dosya veya dizin bozuk ve okunamıyor" gibi hata iletileri görüntüleniyor.
 • DVD videonun bazı bölümleri düzgün çalışmıyor olabilir (bu durumun bu makale kapsamı dışında kalan, DVD video verileriyle veya oynatıcı yazılımıyla ilgili bir sorundan kaynaklanabileceğini unutmayın).

Neden

Bu sorun aşağıdaki nedenlerden biriyle oluşabilir:
 • Kullandığınız Microsoft Windows sürümü, diskte kullanılan UDF sürümünü desteklemiyor olabilir. "Sürükle ve bırak" yazılımı tarafından kaydedilen UDF 1.02 CD veya DVD R/RW içeriğine sahip çoğu DVD-ROM/video, UDF 1.5 veya sonraki sürümleri içerir. Windows XP, UDF 1.02, 1.5 ve 2.01'i destekler.
 • Diski oluşturmak için kullanılan kayıt yazılımı, diskte geçerli olmayan (standarda uymayan) ve diğer UDF okuyucuları (Windows XP'de yerleşik olarak bulunan UDF okuyucuları gibi) tarafından okunamayan yapılar oluşturmuş olabilir. Bazı "sıkıştırılmış" DVD-ROM'lar ve DVD videolar da hata içerebilir. (Diskte hata arayabilen bir UDF doğrulama aracı için "Başvurular" bölümüne bakın.)
 • Belirli "sürükle ve bırak" kayıt programları (örneğin, Adaptec/Roxio DirectCD programı) diskleri biçimlendirdiğinizde "sıkıştırma" özelliğinin kullanımına izin verir. Sıkıştırma, OSTA UDF standardının bir parçası değildir ve sıkıştırmaya sahip diskler, o yazılımın satıcısının sağladığı okuyucular dışında herhangi bir UDF okuyucu tarafından okunamayabilir.
 • CD-R'ler ve DVD-R'ler için, disk "açık" olabilir. Disk, kayıt yazılımı yüklenmemiş bilgisayarlarda kullanılmadan önce, hazır ("kapatılmış" veya "sonlandırılmış") duruma getirilmelidir.
 • Sürücü ortam türünü okuyamıyor. Örneğin, DVD-ROM sürücülerin tümü DVD-R'leri okuyamaz. Birçok DVD-ROM sürücüsü DVD-RAM'leri okuyamaz. Bu sorunu gidermek için, sürücüyü değiştirmekten veya farklı bir ortam türü kullanmaktan başka bir yol yoktur.
 • Disk "hatalı yakılmış" olabilir. Bazı kaydedici/ortam markası/okuyucu bileşimleri birbiriyle uyumsuzdur.

ge‡ici ‡”zm

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için aşağıdaki adımları izleyin:
 1. En son Windows hizmet paketini uyguladığınızdan emin olun. En son hizmet paketinin yayımlanmasından sonra Microsoft Web sitesinde Microsoft UDFS dosya sistemi için yayımlanmış olabilecek düzeltmeleri arayın.
 2. Disk ticari bir ürünse ve kullanmakta olduğunuz Windows sürümü UDF desteği içeriyorsa, ürün satıcısına başvurun.
 3. Windows sürümünüz diskteki UDF sürümünü destekliyorsa ve disk, ISO9660 veya Joliet içeren bir 'köprü diski' ise (örneğin, DVD-ROM diskleri genellikle köprü diskleridir), disk sürücüdeyken Windows Media Player'ı açmayı deneyin. Windows Media Player, bazen CDFS dosya sistemi yoluyla diskin görünür olmasına neden olabilecek belirli türde bir dosya sistemi isteği gönderir.
 4. Diski kendiniz kaydediyorsanız, aşağıdaki koşulların doğru olduğundan emin olun:
  • Kayıt yazılımının en son güncelleştirmelerine sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Kayıt yazılımında (varsa) sıkıştırma özelliğini seçmediğinizden emin olun.
  • Diski kaydediciden çıkarmadan önce (uygulanabiliyorsa) diskin diğer bilgisayarlarda kullanılacak biçimde hazırlandığından emin olun.
  • Yazdığınız UDF sürümünün diski okutmak için kullandığınız Windows sürümünde desteklendiğinden emin olun.
 5. Disk ticari bir ürün değilse, diski kendiniz kaydetmiyorsanız veya disk bir süre önce kaydedildiyse ve içeriği başka bir yerde yoksa, şu adımları izleyin:
  1. Diski yazarken kullandığınız kayıt yazılımının satıcısına başvurun. Bazı satıcılar, satıcı tarafından kullanılan standart dışı UDF uzantılarını (örneğin, sıkıştırma) destekleyen ve satıcının yazma paketindeki hataların neden olduğu disk biçimi hatalarını yok sayan ücretsiz UDF okuma yazılımları (aşağıdaki "Daha Fazla Bilgi" bölümüne bakın) sunar.
  2. Kullandığınız Windows sürümü UDF desteğine sahip değilse veya ihtiyacınız olan sürümü desteklemiyorsa, bir önceki durumda kullandığınız geçici çözümü kullanın.

Daha fazla bilgi

Aşağıdaki durumlarda UDF'yi görebilirsiniz (bu tam bir liste değildir):
 • DVD-ROM veya DVD video.
 • Belirli elektronik aygıtlarda (DVD-VCR'ler veya dijital kameralar gibi) kaydedilen CD-R'ler veya DVD'ler
 • Bir "Sürükle ve bırak" kayıt yazılım paketi kullanılarak bilgisayarın kaydedicisinde kaydedilen CD-R/RW'ler.
 • Bilgisayarın kaydedicisinde kaydedilen DVD-R/RW'ler veya DVD+R/RW'ler veya DVD-RAM'ler.
UDF biçimli diskler oluşturabilen bazı yaygın "sürükle ve bırak" veya "sürücü harfi erişimi" kayıt paketleri:
 • B's Clip (BHA)
 • DirectCD (Adaptec/Roxio)
 • InCD (Ahead)
 • PacketCD (CeQuadrat)
 • RecordNow MAX, MyCD, PrimoCD ve PrimoDVD (Veritas)
 • Write DVD! (Software Architects)
UDF diskleri, aynı yazılım satıcılarının birçoğundan edinilebilecek "mastering" yazılımlarıyla da oluşturulabilir. Windows XP yerleşik CD yakma işlevi (IMAPI), UDF oluşturmaz.

Referanslar

Roxio'dan Windows için UDF Okuyucu
http://www.roxio.com/en/support/udfwin/udfwinupdates.html

Kayıt Yapılabilen CD SSS'si
http://www.cdrfaq.org/

Optik Depolama Teknoloji Birliği (OSTA) UDF standardı
http://www.osta.org (bkz. "Özellikler")

Microsoft, teknik destek bulmanıza yardımcı olmak üzere üçüncü taraf iletişim bilgilerini sağlamaktadır. Bu iletişim bilgileri önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Microsoft bu üçüncü taraf iletişim bilgilerinin doğruluğunu garanti etmez.

Bu makalede açıklanan üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performansı veya güvenilirliği ile ilgili örtük veya başka türlü hiçbir garanti vermez.

Özellikler

Makale numarası: 321640 - Last Review: 13 Temmuz 2006 Perşembe - Gözden geçirme: 2.0
Bu makaledeki bilginin uygulandigi durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbenv kberrmsg kbfix kbprb KB321640

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com