Makale numarası: 330182 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Bilgisayarınızı Windows XP'ye yükselttikten sonra, bilgisayar başlatıldığında aşağıdaki Dur hata iletisini alabilirsiniz:
DUR: 0x0000007E (0xC0000005, 0x804E518E, 0xFC938104, 0xFC937E04)
SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

WUSB54GCx86.sys- 92D7c000 üzerinde adres 92D89498 tabanı, Tarih damgası 45c04cc9
Not Bu hata iletisindeki parametreler ve dosya adları, Dur hatasının nedenine bağlı olarak değişebilir. Hata iletisinin ikinci satırındaki dosya adı WUSB54GCx86.sys, hataya neden olabilecek sürücü dosyasının örneğidir.

Bu makalede, sorunu çözmek için yedi yöntem anlatılmaktadır. İlk yöntem, deneyimsiz ve orta düzey bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmıştır. Diğer altı yöntem, ileri düzeyde bilgisayar kullanıcıları için tasarlanmıştır.

Bu makalede bilgisayarınızı yeniden başlatmayı içeren adımlar yer aldığı için, önce bu makaleyi yazdırarak adımları daha kolay izleyebilirsiniz.

Neden

Bu sorun, bir sistem iş parçacığının oluşturduğu özel durumu hata işleyicisi yakalayamazsa oluşabilir. Bu özel durumun nedeni aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:
 • Bu sorun, Windows Kurulumu sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kurulum tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayarda Windows XP'yi çalıştırmak için yeterli sabit disk alanı olmayabilir.
 • Bilgisayar BIOS'u Windows XP ile uyumlu olmayabilir veya güncelleştirilmesi gerekiyor olabilir.
 • Video bağdaştırıcı sürücüleri Windows XP ile uyumlu olmayabilir.
 • Bir cihaz sürücüsü veya sistem hizmeti zarar görmüş olabilir.
 • Sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni bir üçüncü taraf uzaktan kumanda programı olabilir.

Çözüm

Windows Hata Bildirimi aracını kullanın

Hata ile ilgili bilgileri bize göndermek ve kullanılabilir düzeltmeler ya da geçici çözümler hakkında bilgi edinmek için Windows Hata Bildirimi aracını kullanabilirsiniz. Windows Hata Bildirimi Aracı'nı kullanmak için şu adımları uygulayın:
 1. Windows Hata Bildirimi penceresi bilgisayarınızda açıldığında, hata raporunu bize göndermek için Hata Raporu Gönder'i tıklatın.
 2. Hata raporunu bize gönderdikten sonra görünen onay penceresinde, Daha Fazla Bilgi'yi tıklatın. Bu, sorun için kullanılabilir düzeltmeleri veya sorunu geçici olarak çözmeyle ilgili bilgileri bulmanıza yardımcı olur.
 3. Kullanılabilir bir düzeltme veya geçici çözüm yoksa, bu sorunu çözümlemeye çalışmak için "İleri Düzey Sorun Giderme" bölümünü kullanabilirsiniz. Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Destek hizmetlerine başvurma hakkında bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr

Gelişmiş sorun giderme

Aşağıdaki yöntemleri sunuldukları sırayla kullanın.

Yöntem 1: Yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulama

Önce, yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulayın. Dur hatasının nedeni yetersiz sabit disk alanı olabilir.

Bilgisayarı başlatmak için güvenli modu veya Kurtarma Konsolu'nu kullanabiliyorsanız; gereksiz geçici dosyaları, Internet önbelleği dosyalarını, program yedekleme dosyalarını ve disk taramaları sonucunda kaydedilen dosya parçalarını içeren dosyaları (.chk dosyaları) silin. Ayrıca, Windows XP'yi daha fazla boş alanı olan başka bir sabit diske yükleyebilirsiniz.

Bilgisayarı başlatamıyorsanız, bilgisayar BIOS'unu güncelleştirmek için sonraki yönteme geçin.

Güvenli mod veya Kurtarma Konsolu hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
315222 Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
314058 Windows XP Kurtarma Konsolu'nun Açıklaması

Yöntem 2: Bilgisayar BIOS'unu güncelleştirme

Sabit diskinizde alan açmak sorunu gidermediyse, BIOS'un güncelleştirilmesi gerekiyor olabilir. En son BIOS güncelleştirmesini edinmek üzere bilgisayar üreticisine başvurmak için, "Başvurular" bölümünde listelenen donanım ve yazılım satıcısı ilgili kişi bilgileri makalelerini kullanın.

Not BIOS'u güncelleştirirken, önbellekleme veya gölgeleme gibi BIOS bellek seçeneklerini geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Yöntem 3: Cihaz sürücülerini devre dışı bırakma veya güncelleştirme

BIOS'u başarıyla güncelleştirmenize rağmen sorun devam ediyorsa, bilgisayardaki video bağdaştırıcısı sürücülerinin güncelleştirilmesi veya devre dışı bırakılması gerekiyor olabilir. Video bağdaştırıcısı sürücüleri ile ilgili sorun gidermek için şu adımları uygulayın:
 1. Dur hata iletisinde bir sürücünün adı listeleniyorsa, bu sürücüyü devre dışı bırakın veya kaldırın.
  • Başlangıç sırasında hata oluşuyor ve sistem bölümü NTFS dosya sistemini kullanıyorsa, hataya neden olan sürücüyü güvenli modu kullanarak yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz.
  • Sürücü, sistemi güvenli modda başlatma işleminde kullanılıyorsa, bilgisayarı başlatmak için Kurtarma Konsolu'nu kullanmalısınız.
 2. Dur hata iletisi belirli bir sürücüyü göstermiyorsa, video bağdaştırıcısı sürücülerini en son sürümlere güncelleştirin.
 3. Yakın zamanda eklediğiniz tüm sürücü veya hizmetleri devre dışı bırakın veya kaldırın.
 4. Bilgisayardaki PCI cihazlarının Windows XP ile uyumlu olup olmadığını belirlemek için Microsoft Donanım Uyumluluk Listesi'ni (HCL) denetleyin. HCL hakkında bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx

Yöntem 4: İmzasız sürücüleri kaldırma

Video bağdaştırıcısı sürücülerini güncelleştirmenize rağmen sorun devam ediyorsa veya Windows'u güvenli modda başlatamıyorsanız, sorunun nedeni imzasız farklı bir sürücü olabilir. Microsoft tarafından dijital olarak imzalanmamış tüm sürücüleri kaldırın. Bunu yapma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
316434 Windows XP'de gelişmiş temiz önyükleme sorun gidermesi nasıl gerçekleştirilir

Yöntem 5: Tüm üçüncü taraf sürücüleri kaldırma

Hataya neden olan üçüncü taraf sürücüyü belirleyemeyebilirsiniz. İmzasız sürücüleri kaldırmak sorunu gidermezse, tüm üçüncü taraf sürücü dosyalarını %Windir%\System32\Drivers klasöründen farklı bir konuma taşımayı deneyin. Üçüncü taraf sürücü dosyalarını taşımak için şu adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarı başlatmak için Kurtarma Konsolu'nu kullanın veya paralel Windows yüklemesi gerçekleştirdiyseniz bilgisayarı farklı bir Windows yüklemesinden başlatın.
 2. Sürücü dosyalarını tutmak için geçici bir klasör oluşturun. Örneğin, c:\DriverTemp klasörünü oluşturabilirsiniz.
 3. Windows XP için, oluşturma tarihi 13 Ağustos 2001 olmayan dosyaların tümünü %Windir%\System32\Drivers klasöründen adım 2'de oluşturduğunuz geçici klasöre taşıyın.

  Dikkat Bilgisayarın düzgün çalışması için üçüncü tarafa ait IDE veya SCSI denetleyici sürücüleri gerekiyorsa, bu sürücü dosyalarını belirleyip %Windir%\System32\Drivers klasöründe bırakmalısınız.
 4. Bilgisayarı yeniden başlatın.
 5. Windows Kurulumu programına devam edin. Hataya neden olan sürücüyü belirlemek için, sürücü dosyalarını birer birer bilgisayara geri ekleyebilirsiniz.

Yöntem 6: Üçüncü tarafa ait uzaktan denetim hizmetlerini kaldırma

Önceki yöntemleri kullandıktan sonra sorun oluşmaya devam ediyor ve Dur hata iletisi sürücü dosyası adı yerine Win32k.sys dosya adını içeriyorsa, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir. Hizmeti kaldırmak için, Kurtarma Konsolu'nu kullanarak bilgisayarı başlatın ve sonra üçüncü tarafa ait uzaktan denetim hizmeti dosyasını silin.

SONRAKİ ADIMLAR

Bu makalede açıklanana benzer sorunlar yaşamaya devam ediyorsanız, bunların nedeni bu makalede anlatılmayan bir durum olabilir. Sorunu gidermeye çalışırken gözden geçirmek isteyebileceğiniz benzer sorunların açıklandığı makalelerin listesini ekledik:
315222 Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
314058 Windows XP Kurtarma Konsolu'nun Açıklaması
308041 Windows XP'de başlatma sorunlarını giderme kaynakları
Kullanabileceğiniz diğer sorun giderme adımları hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
314063 Windows XP'de bir "Dur 0x0000000A" hatasında sorun giderme
Bu makaleler sorununuzu gidermenize yardımcı olmazsa veya bu makalede açıklananlardan farklı belirtilerle karşılaşıyorsanız, daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapabilirsiniz. Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapmak için aşağıdaki Microsoft web sitesini ziyaret edin:
http://support.microsoft.com/?ln=tr
Daha sonra, aldığınız hata iletisinin metnini veya sorunun açıklamasını Destek Ara (BB) alanına yazın.

Bu yöntemleri ve makaleleri kullandıktan sonra sorunlarla karşılaşmaya devam ediyorsanız, Destek hizmetlerine başvurmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklatın:
http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr

Daha fazla bilgi

Aşağıdaki koşullar geçerliyse, sorun Windows XP ile yaşanan bir donanım uyumsuzluğu olabilir çünkü yüklenen sürücülerin tümü Windows XP sürücüleridir:
 • Bilgisayarı ilk kez başlattığınızda DUR 0x7E hatasını alırsınız.
 • Kurulum programını çalıştırdıktan sonra DUR 0x7E hatasını alırsınız.
 • Windows yüklemesi sırasında herhangi bir üçüncü taraf sürücü yüklemediniz.
Ancak, Windows 2000 Professional'dan yükselttikten sonra DUR 0x7E hatasını alırsanız veya kısa bir zaman önce yeni bir donanım cihazı eklemişseniz, bu sorunun nedeni uyumsuz sürücü ya da uyumsuz donanım cihazı olabilir.

Referanslar

Bilgisayar üreticisine başvurma konusunda bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki uygun makale numarasını tıklatın:
65416 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, A-K (Bu sayfa İngilizce olabilir)

60781 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, L-P (Bu sayfa İngilizce olabilir)

60782 Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, Q-Z (Bu sayfa İngilizce olabilir)
Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmeti devre dışı bırakma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
310602 Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmet veya cihaz nasıl devre dışı bırakılır?
Güvenli moddaki video bağdaştırıcıları hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
292460 Windows XP'de video bağdaştırıcı sürücüsü sorunlarını güvenli modda giderme

Özellikler

Makale numarası: 330182 - Last Review: 10 Haziran 2013 Pazartesi - Gözden geçirme: 4.1
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Home Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbtshoot kbresolve kbenv kberrmsg kbprb KB330182

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com