Varsayılan programlarınızı değiştirme ve Microsoft Windows programlarına ve Microsoft'a ait olmayan programlara erişimi etkinleştirme veya engelleme

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 332003 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

GİRİŞ

Microsoft Windows XP Service Pack 1 (SP1) veya Windows XP Service Pack 1a (SP1a) yüklediğinizde, Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliği, Windows XP'deki Program Ekle veya Kaldır aracına eklenir. Bu özelliği kullanarak, Internet'te gezinmek, e-posta iletileri göndermek, CD-ROM yürütmek için veya bir anlık ileti programı yardımıyla arkadaşlarınızla konuşmak amacıyla bilgisayarınızda varsayılan olarak kullandığınız programları değiştirebilirsiniz. Başlat menüsünden, masaüstünden ve diğer konumlardan kullanılabilen programları da belirtebilirsiniz.

Windows XP'de varsayılan program ayarlarını değiştirmek için yönetici haklarınız olmalıdır. Microsoft Windows XP Professional kullanıyorsanız ve bilgisayarınız bir ağ etki alanının parçasıysa, varsayılan program ayarlarını değiştirebilmeniz için bir yönetici olarak veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmalısınız. Windows XP Professional veya Windows XP Home Edition kullanıyorsanız ve bilgisayarınız bir ağ etki alanının üyesi değilse, varsayılan program ayarlarını değiştirebilmeniz için bir yönetici olarak oturum açmış olmalısınız.

Daha fazla bilgi

Belirli etkinlikler için kullandığınız varsayılan programları Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliğini kullanarak değiştirmek için şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklayın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin ve Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla'yı tıklayın.
 2. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak uygun görevi gerçekleştirin:
  • Ayarlarınızı bilgisayarınızın üreticisi tarafından belirlenen ayarlara geri yüklemek için Bilgisayar Üreticisi'ni tıklayın. Bu seçenek yalnızca bilgisayar üreticisi Windows XP SP1'i bilgisayarınıza yüklediyse ve bu özellik için gerekli ayarları yaptıysa kullanılabilir.
  • Microsoft Windows'da bulunan programları bu makalenin başında listelenen (Internet'te gezinmek gibi) etkinliklerde varsayılan olarak kullanmak için Microsoft Windows'u tıklayın. Bu yapılandırmayı, bilgisayarınızda yüklü olan Microsoft programlarına veya Microsoft'a ait olmayan programlara Başlat menüsünden, masaüstünden veya başka konumlardan erişmek için kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda yüklü olan ve Microsoft'a ait olmayan programları varsayılan olarak kullanmak için Microsoft Olmayan'ı tıklayın ve istediğiniz seçenekleri belirleyin. Bu yapılandırma belirtilen Windows programlarına erişimi kaldırır.
  • Bu makalenin başında listelenen etkinliklerde Microsoft'a ait olmayan programlarla Microsoft Windows programlarını bir arada kullanabilmek için Özel'i tıklayın ve istediğiniz seçenekleri belirleyin. Özel bir yapılandırma kurarak, her etkinlik için varsayılan olarak kullanılacak programları ve Başlat menüsünde, masaüstünde ve diğer konumlarda kullanılabilen programları seçebilirsiniz. Belirtilen programın Başlat menüsünde, masaüstünde veya genelde programların görüntülendiği başka bir konumda görünmesini istemiyorsanız belirli bir programın adının yanındaki Bu programa erişimi etkinleştir onay kutusunu temizleyin.
Not Yazılım üreticileri, kendi ürünlerinin Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliğiyle nasıl çalışacağını kendileri belirler. Microsoft'a ait olmayan bazı programlar için Özel alanından Bu programa erişimi etkinleştir onay kutusunu temizleseniz dahi bu programların simgeleri Başlat menüsünde görünmeye devam edebilir.

Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliğini kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
328326 Windows XP Service Pack 1'deki Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliği nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Windows XP hizmet paketleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 332003 - Last Review: 27 Haziran 2014 Cuma - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005 Update Rollup 2
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbenv kbprb KB332003

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com