Varsayılan programlarınız nasıl değiştirilir ve Microsoft Windows programlarına ve Microsoft'a ait olmayan programlara erişim nasıl etkinleştirilir veya engellenir

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 332003 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

GİRİŞ

Microsoft Windows XP Service Pack 1 (SP1) veya Windows XP Service Pack 1a (SP1a) yüklediğinizde, Program Erişim ve Varsayılanları Ayarla özelliği, Windows XP'deki Program Ekle veya Kaldır aracına eklenir. Bu özelliği kullanarak, Internet'te gezinmek, e-posta iletileri göndermek, CD-ROM yürütmek için veya bir anlık ileti programı yardımıyla arkadaşlarınızla konuşmak amacıyla bilgisayarınızda varsayılan olarak kullandığınız programları değiştirebilirsiniz. Başlat menüsünde, masaüstünde ve diğer konumlarda kullanılabilen programları da belirleyebilirsiniz.

Windows XP'de varsayılan program ayarlarını değiştirmek için yönetici haklarınız olmalıdır. Microsoft Windows XP Professional kullanıyorsanız ve bilgisayarınız bir ağ etki alanının parçasıysa, varsayılan program ayarlarını değiştirebilmeniz için bir yönetici olarak veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmalısınız. Windows XP Professional veya Windows XP Home Edition kullanıyorsanız ve bilgisayarınız bir ağ etki alanının üyesi değilse, varsayılan program ayarlarını değiştirebilmeniz için bir yönetici olarak oturum açmış olmalısınız.

Daha fazla bilgi

Belirli etkinlikler için kullanılan varsayılan programları Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliğini kullanarak değiştirmek için, şu adımları izleyin:
 1. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gidin ve Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla'yı tıklatın.
 2. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak uygun görevi gerçekleştirin:
  • Ayarlarınızı, bilgisayar üreticiniz tarafından belirlenen ayarlara geri yüklemek için, Bilgisayar Üreticisi'ni tıklatın. Bu seçenek, yalnızca bilgisayar üreticisi Windows XP SP1'i bilgisayarınıza yüklediyse ve bu özellik için ayarlamaları gerçekleştirdiyse kullanılabilir.
  • Microsoft Windows'da bulunan programları bu makalenin başında listelenen (Internet'te gezinmek gibi) etkinliklerde varsayılan olarak kullanmak için, Microsoft Windows'u tıklatın. Bu yapılandırmayı, bilgisayarınızdaki Başlat menüsünde, masaüstünde veya başka konumlardaki Microsoft programlarına veya Microsoft'a ait olmayan programlara erişmek için kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarınızda yüklü olan ve Microsoft'a ait olmayan programları varsayılan olarak kullanmak için, Microsoft'a ait olmayanlar'ı tıklatın ve istediğiniz seçenekleri belirleyin. Bu yapılandırma, belirtilen Windows programlarına erişimi kaldırır.
  • Bu makalenin başında listelenen etkinliklerde Microsoft'a ait olmayan programlarla Microsoft Windows programlarını bir arada kullanabilmek için, Özel'i tıklatın ve istediğiniz seçenekleri belirleyin. Özel bir yapılandırma kurarak, her etkinlik için varsayılan olarak kullanılacak programları ve Başlat menüsünde, masaüstünde ve diğer konumlarda kullanılabilen programları seçebilirsiniz. Belirtilen programın Başlat menüsünde, masaüstünde veya genelde programların görüntülendiği başka bir konumda görünmesini istemezseniz, belirli bir program adının yanındaki Bu programa erişime izin ver onay kutusunu temizleyin.
Not Yazılım üreticileri, kendi ürünlerinin Program Erişim ve Varsayılanları Ayarla özelliğiyle nasıl çalışacağını kendileri belirlemektedir. Microsoft'a ait olmayan bazı programlar, Özel alanındaki Bu programa erişime izin ver onay kutusu temizlense bile Başlat menüsünde simgelerini görüntülemeye devam edebilir.

Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliğini kullanma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
328326 Windows XP Service Pack 1'deki Program Erişim ve Varsayılanlarını Ayarla özelliği nasıl kullanılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Windows XP hizmet paketleri hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322389 En son Windows XP hizmet paketi nasıl elde edilir

Özellikler

Makale numarası: 332003 - Last Review: 22 Temmuz 2004 Perşembe - Gözden geçirme: 3.2
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
 • Microsoft Windows XP Service Pack 1a
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Service Pack 1a
 • Microsoft Windows XP Media Center Edition
 • Microsoft Windows XP Tablet PC Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbhowto kbenv kbprb KB332003

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com