Yazdıramıyorsunuz ve "Biriktirici alt sistemi uygulaması bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor" hata iletisini alıyorsunuz

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 810894 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Belirtiler

Yazdırma Biriktiricisi hizmetini başlatmaya veya durdurmaya çalıştığınızda ya da Başlat'ı ve sonra da Yazıcılar ve Fakslar'ı tıklattığınızda şu hata iletisini alabilirsiniz:
Biriktirici alt sistemi uygulaması bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor.
Yazdırmaya çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alıyorsunuz:
İşlem tamamlanamıyor.

Neden

Bu sorun, üçüncü taraflara ait bir yazıcı sürücüsü veya hizmet yeni yüklenen yazıcının işlevselliğini etkiliyorsa oluşabilir.

Örneğin bu sorun, başka bir yazıcı eklediğinizde bilgisayarınızda Lexmark özel yazıcı sürücüsü (LexBce) yüklüyse oluşabilir.

Çözüm

Bu sorunu gidermek için aşağıda sunulan adımları izleyin. Bu makaleyi yazdırırsanız adımları daha kolay uygulayabilirsiniz.

Önemli Bu bölüm, yöntem veya görev kayıt defterini nasıl değiştireceğinizin anlatıldığı adımlar içermektedir. Ancak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu nedenle, bu adımları dikkatle uyguladığınızdan emin olun. Ek koruma için, kayıt defterini değiştirmeden önce yedeklemeyi unutmayın. Bir sorun oluşursa kayıt defterini daha sonra geri yükleyebilirsiniz. Kayıt defterini yedekleme ve geri yükleme hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
322756 Windows'da kayıt defteri nasıl yedeklenir ve geri yüklenir

Adım 1: Bilgisayarı güvenli modda başlatın

Biriktirme dosyalarını kaldırmak için bilgisayarı güvenli modda başlatın. Bunu yapmak için şu adımları uygulayın:
 1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bilgisayar başlatılırken F8 tuşuna art arda basın. Birden çok işletim sistemiyle çalıştırılacak biçimde yapılandırılmış bir bilgisayarda, Önyükleme menüsü görüntülendiğinde F8 tuşuna basın.
 2. Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsü görüntülendiğinde Güvenli Mod'u seçin ve ENTER tuşuna basın.
 3. Önyükleme menüsü yeniden görüntülenirse ve bir işletim sistemi seçmeniz istenirse, işletim sistemini seçmek için ok tuşlarını kullanın ve ENTER tuşuna basın.

  Not Bilgisayarınızı güvenli modda başlatma hakkında daha fazla bilgi için, Başlat'ı tıklatın, Yardım ve Destek'i tıklatın, Ara kutusuna güvenli mod yazıp ENTER tuşuna basın ve sonra da Windows'u güvenli modda başlatma konusunu tıklatın.

Adım 2: Yazıcı biriktiricisi ve sürücü dosyalarını silin

Güvenli modda, yazıcı biriktiricisi ve sürücü dosyalarını silin. Bunu yapmak için, Microsoft Windows Gezgini'ni başlatın ve şu iki klasördeki tüm dosya ve klasörleri silin (burada C: Windows XP'nin yüklü olduğu sürücüdür):
 • C:\Windows\System32\Spool\Printers
 • C:\Windows\System32\Spool\Drivers\w32x86

Adım 3: Kayıt defterini düzenleyin

Uyarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya başka bir yöntemi kullanarak kayıt defterini hatalı olarak değiştirirseniz önemli sorunlar oluşabilir. Bu sorunlar, işletim sistemini yeniden yüklemenizi gerektirebilir. Microsoft bu sorunların çözülebileceğini garanti etmemektedir. Kayıt defterini değiştirmek kendi sorumluluğunuzdadır.

İlk olarak, Windows NT alt anahtarlarını kaldırın

Windows NT x86 hizmet alt anahtarlarının sorunlu olabilecek kayıt defteri girdilerini kaldırın. Bunlar üçüncü taraf yazıcı kurulum programları tarafından yüklenmiş ve yazdırma biriktiricisi hizmetiyle etkileşiyor olabilir. Windows ile birlikte gelen sürücüleri, yazdırma biriktiricilerini ve kayıt defteri girdilerini bilgisayarınızda saklamak ve sorunlara neden olabilecek geri kalan tüm sürücüleri, yazdırma biriktiricilerini ve kayıt defteri girdilerini kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın. Bunu yapmak için, Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulup genişleterek alt anahtarların listesini (alt klasörleri) görüntüleyin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows NT x86
  Alt anahtar listesinde yalnızca aşağıdaki alt anahtarlar olmalıdır:
  • Drivers
  • Print Processors
 3. 2. adımda listelenen alt anahtarlar dışında alt anahtar varsa, şu adımları izleyin:
  1. Dosya menüsünde, Ver'i tıklatın.
  2. Dosya Adı kutusuna, bu anahtar için kullanmak istediğiniz adı yazın (WindowsNTx86regkey gibi) ve sonra da Kaydet'i tıklatın.

   Bu yordamı tamamladıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız,
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Environments\Windows NT x86
   kayıt defteri anahtarını geri yüklemek için bu yedeği kullanabilirsiniz.
  3. 2. adımda listelenen alt anahtarlar dışındaki tüm alt anahtarları silin. Bunu yapmak için, listede görüntülenmeyen her bir alt anahtarı sağ tıklatıp Sil'i tıklatın. Silme işlemini onaylamanız istendiğinde Evet'i tıklatın.

İkinci olarak, varsayılan yazıcı izleyicilerinin kayıt defteri girdilerini kaldırın

Kullanmak istediğiniz yazıcıyla etkileşime girebilen sorunlu olması muhtemel yazıcı izleyicisi alt anahtarlarını kaldırın. Bunlar, üçüncü taraf yazıcı kurulumu programları tarafından yüklenmiş olabilir. Windows ile birlikte gelen yazdırma izleyicileri bilgisayarınızda saklamak ve sorunlara neden olabilecek geri kalan tüm yazdırma izleyicileri kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın.
 1. Henüz açık değilse, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatın. Bunu yapmak için, Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
 2. Aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulup genişleterek alt anahtarların listesini görüntüleyin:
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Monitors
  Alt anahtarlar listesinde, varsayılan yazıcı izleyicileri için yalnızca aşağıdaki alt anahtarlar var olmalıdır:
  • BJ Language Monitor
  • Local Port
  • PJL Language Monitor
  • Standard TCP/IP Port
  • USB Monitor
 3. 2. adımda listelenen alt anahtarlar dışında alt anahtar varsa, şu adımları izleyin:
  1. Dosya menüsünde, Ver'i tıklatın.
  2. Dosya Adı kutusuna, bu anahtar için kullanmak istediğiniz adı yazın (örneğin, Monitorsx86regkey yazın) ve sonra da Kaydet'i tıklatın.
  3. Bu yordamı tamamladıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşırsanız,
   HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Print\Monitors
   kayıt defteri anahtarını geri yüklemek için bu yedeği kullanabilirsiniz.
  4. 2. adımda listelenen alt anahtarlar dışındaki tüm alt anahtarları silin. Bunu yapmak için, listede görüntülenmeyen her bir alt anahtarı sağ tıklatıp Sil'i tıklatın. Silme işlemini onaylamanız istendiğinde Evet'i tıklatın.
 4. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
 5. Bilgisayara bir yazıcı bağlıysa, yazıcının kablosunu bilgisayardan çıkarın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Adım 4: Yazıcıyı yükleyip bir sınama sayfası yazdırın

Yazıcı kablosunu bilgisayara yeniden takın, üreticinin yönergelerine uygun olarak yazıcıyı yükleyin ve bir sınama sayfası yazdırmayı deneyin.

Yine de yazdıramıyorsanız veya yazdırma biriktiricisi hataları almaya devam ediyorsanız "Sonraki Adımlar" bölümüne gidin.

SONRAKİ ADIMLAR

Bu yöntemler işe yaramadıysa, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesini kullanarak sorununuza yönelik başka çözümler bulabilirsiniz. Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri Web sitesinin sağladığı bazı hizmetler şunlardır:
 • Aranabilir Bilgi Bankası: Microsoft ürünleri hakkında teknik destek bilgileri ve kendi kendinize yardım araçlarını arayın.
 • Çözüm Merkezleri: Ürüne özgü sık sorulan soruları ve önemli destek konularını görüntüleyin.
 • Diğer Destek Seçenekleri: Web'i kullanarak bir soru sorun, Microsoft Müşteri Destek Hizmetleri'ne başvurun veya görüş bildirin.
Sorunları yaşamaya devam ediyorsanız Destek hizmetlerine başvurabilirsiniz:
http://support.microsoft.com/contactus/?ln=tr

Daha fazla bilgi

Microsoft, teknik destek bulmanıza yardımcı olmak üzere üçüncü taraf iletişim bilgilerini sağlamaktadır. Bu iletişim bilgileri önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Microsoft bu üçüncü taraf iletişim bilgilerinin doğruluğunu garanti etmez.
Bu makalede açıklanan üçüncü taraf ürünleri Microsoft'tan bağımsız şirketler tarafından üretilmektedir. Microsoft bu ürünlerin performansı veya güvenilirliği ile ilgili örtük veya başka türlü hiçbir garanti vermez.

Windows'daki yaygın yazıcı sorunlarına yönelik sorun giderme adımları ve otomatik düzeltme için, lütfen aşağıdaki Microsoft web sayfasına bakın:


Sorun giderici: Windows'da yazıcı sorunları

Özellikler

Makale numarası: 810894 - Last Review: 2 Temmuz 2013 Salı - Gözden geçirme: 5.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Windows XP Home Edition
 • Microsoft Windows XP Professional Edition
Anahtar Kelimeler: 
kberrmsg kbprb KB810894

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com