Windows Vista'nın kapatmanız veya beklenmedik biçimde yeniden neden mavi ekranda Dur hataları düzeltmek nasıl

Makale çevirileri Makale çevirileri
Makale numarası: 958233 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Bir küçük işletme müşteri ise, ek sorun giderme ve öğrenme kaynakları bulma Küçük işletmeler için desteksitesini ziyaret edin.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Giriş

Bilgisayarınız bir kurtarılamayan donanım veya yazılım sorunu yaşandığında, Windows Vista'yı kapatılır veya bilgisayarınızı yeniden başlatır. Bu durumda, Windows Vista mavi ekran gösterebilir. Bu mavi ekran "Windows bilgisayarınıza zarar vermemek için kapandı.." yazan bir ileti içerir. Bir sonraki oturum açışınızda "Windows Vista beklenmedik bir kapatmadan kurtarıldı" hatası verir. Daha sonra Windows Vista bu sorunun bir çözümü olduğunu denetlemek isteyip istemediğinizi sorar. Bu hatalara "Mavi Ekran hatası" veya durma hataları denir. Bu her an başınıza gelebilir.

Orta düzeyde bilgisayar kullanıcılarına yönelik adım adım yönergeler

Başlamadan önce

Mavi ekranda oluşan hataların nedeni bir yazılım sorunu ya da donanım sorunu olabilir. Bu makale yalnızca yazılım sorunlarını gidermek için gerçekleştirebileceğiniz adımları içerir. Aşağıdaki adımları izleyerek sorunu gideremezseniz, bir donanım sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bu durumda, donanım sorunları ile ilgili destek için bilgisayar üreticinize veya bir bilgisayar donanımı teknisyenine başvurmanız gerekir.

Sorun giderme işlemlerine başlamak için aşağıdakilerden birini yapın:

Sorunların çözümlerini denetle

Bir program çalışmayı durdurursa, Windows sizin için bir çözüm arayabilir. Sorun oluşurken Windows bir çözüm bulamamış olabilir, fakat sorundan sonra bulabilir. Bu nedenle, önce bu yöntemi denemelisiniz.

Windows çözümleri bulunan olup olmadığını denetlemek için şu adımları izleyin:
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
 1. ' I tıklatın Başlatve ardından Denetim Masası. Veya işaretAyarlarıve ardından Denetim Masası.
 2. İçinde Denetim Masası, çift tıklatın Sorun raporları ve çözümleri. ' I tıklatınSistem ve Bakımve ardından Sorun raporları ve çözümleri.
 3. İçinde Sorun raporları ve çözümleri, içinde Görevler bölmesi (sol üst penceresinin tarafındaki), Yeni Çözüm aras. Windows sorunların çözümlerini gözden geçirecek. Bu işlem birkaç dakika veya daha uzun sürebilir.
 4. Belirten bir ileti görüntülenirse Yeni çözüm bulunamadı,'ı tıklatın Kapat. Veya herhangi bir bağlantıları altında görünüyorsa Yüklenecek çözümler veya Diğer sorunlarla ilgili bilgiler, her bağlantıyı tıklayın ve bu sorunları gidermek için sağlanan adımları izleyin.

Bu resmi kapatBu resmi aç
2683283
Not: Bazı sorunlar ve çözümleri yalnızca görüntülenebilir ve bir yönetici tarafından sabit. Bu nedenle, bilgisayarda görüntülemek ve bu sorunları çözmek için bir yönetici hesabı kullanarak oturum açmalısınız.

Sonraki adımlar

Önceki adımlar sorunu gidermezse, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımlar sorunu çözmezse bakalım bilgisayarınız en son Windows güncelleştirmelerini olduğundan emin olun.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Gerekli tüm Windows güncelleştirmeleri yüklemek ve denetlemek

Windows Update, bilgisayarınızın güvenlik ve güvenilirlik korunmasına yardımcı olmak. İsterseniz, Windows belirlediğiniz bir zamanda önerilen güncelleştirmeleri otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Veya güncelleştirmeleri el ile denetleyebilirsiniz.

Windows Update hizmetini el ile çalıştırın ve Windows Vista Başlat menüsünü kullanıyorsanız, güncelleştirmeleri ve yeni sürücüler için denetlemek için şu adımları izleyin:
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
 1. ' I tıklatın Başlatve ardından Denetim Masası. Veya işaretAyarlarıve ardından Denetim Masası.
 2. İçinde Denetim Masası, çift tıklatın Windows Update. ' I tıklatınSistem ve Bakımve ardından Windows Update.
 3. Açılan pencerede Windows güncel derse Git Bilgisayar üreticinizden güncelleştirilmiş sürücüleri yüklemek ve denetlemek bölümüne geçebilirsiniz. Veya, Windows güncelleştirmeleri bulur,'ı tıklatın Yükleme.
Windows güncelleştirmeleri hakkında daha fazla bilgi için Yardım ve nasıl yapılır aşağıdaki konuya bkz.
Windows güncelleştirmelerini yükleme

Sonraki adımlar

Önceki adımlar sorunu gidermezse, işiniz tamamlanmış demektir. Bu adımlar sorunu çözmezse, diğer yazılım ve donanımınız için güncelleştirilmiş sürücüler yüklemeniz gerekebilir olduğunu görelim.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Bilgisayar üreticinizden güncelleştirilmiş sürücüleri yüklemek ve denetlemek

Sürücü, bilgisayarınızın donanım veya aygıtlarla iletişim kurmasına olanak sağlayan bir yazılımdır. Sürücüler olmadan, bilgisayarınıza (örneğin, video kartı veya Web kamerası) bağlanan donanım düzgün çalışmaz. Bilgisayar üreticileri sürücülerini düzenli olarak yazılım ve donanım değişiklikleri için izin verecek şekilde değiştirin. Bilgisayarınız bir sürücünün en son sürümünü kullanmayan, bazı donanım ya da yazılım yüklü ile iletişim kurmada bir sorun olabilir. Bilgisayar donanımınızın sürücülerini güncelleştirme, bilgisayar üreticinizin Web sitesine gidin ve bulmak için kendi adımları için karşıdan yüklemek ve güncelleştirilmiş sürücüleri yükleyin. Popüler bilgisayar üreticileri için destek siteleri listesi aşağıdadır.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed

 • Acer
 • ASUS
 • Dell
 • Fujitsu
 • Ağ geçidi
 • HP
 • Lenovo
 • Panasonic
 • Sony
 • Toshiba
Bilgi için daha fazla donanım ve yazılım satıcıları iletişim için aşağıdaki Microsoft Website sitesine gidin:
Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri

Sonraki adımlar

Bu güncelleştirilmiş sürücülerin yüklenmesi sorunu çözmezse, işiniz tamamlanmış demektir. Bu yükleme sorunu gidermezse, biz sorunu kullanarak düzeltebilirsiniz olup olmadığını görelimBaşlangıç Onarma Aracı.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Başlangıç Onarma'yı kullanma

Başlangıç Onarma, Windows 'un düzgün şekilde başlatılmasını engelleyebilecek eksik veya hasarlı sistem dosyaları gibi belirli sorunları giderebilen bir Windows Vista kurtarma aracıdır. Çözüm
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
Başlangıç Onarımı'nı çalıştırdığınızda, sorun için bilgisayarınızı tarar ve sonra bilgisayarınız düzgün başlatılabilmesini sağlamak üzere gidermeye çalışır. Windows'u başlatamıyorsanız, Başlangıç Onarma otomatik olarak çalıştırabilirsiniz. Otomatik olarak çalışmazsa, el ile çalıştırmaya çalışın. Başlangıç Onarma el ile çalıştırma hakkında daha fazla bilgi için Yardım ve nasıl yapılır aşağıdaki konuya bkz.

Başlangıç Onarımı: sık sorulan sorular

Sonraki adımlar

Başlangıç Onarma sorun giderilirse, işiniz tamamlanmış demektir. Bu araç sorunu gidermezse, biz sorunu kullanarak düzeltebilirsiniz olup olmadığını görelimSistem Geri Yükleme özellik.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Sistem Geri Yükleme kullanma

Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızın sistem dosyalarını bir sorun başlamış olması önceki bir noktaya geri yüklemenize yardımcı olan bir Windows özelliğidir. Bu e-posta iletileri, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızdaki sistem değişikliklerini geri almak için bir yoldur. Bilgisayarınızı önceki bir geri yükleme noktasına geri yüklemek için şu adımları izleyin:
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
 1. İlk olarak, tüm açık dosyaları kaydedin ve tüm programları kapatın. Sistem Geri yükleme bittiğinde bilgisayarınız yeniden başlatılır çünkü bunu yapmak zorunda.
 2. Sistem Geri Yükleme açın. Bunu yapmak için tıklatın Başlatve ardından Tüm Programlar (veya Programlar).
 3. ' I tıklatın Donatılar,'ı tıklatın Sistem Araçlarıve ardından Sistem Geri Yükleme.
  • Bu resmi kapatBu resmi aç
    Kullanıcı Hesabı Denetimi izni
   Yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolanızı yazın veya tıklatınDevam.
 4. Sistem Geri Yükleme Sihirbazı'nı açtığında,'ı tıklatın.Farklı bir geri yükleme noktası seçin düğme.
 5. ' I tıklatın İleri.
 6. Sorun başlamadan önce oluşturulmuş tahmin bir geri yükleme noktası seçin.
 7. ' I tıklatın İlerive ardından Son.
 8. Sistem Geri Yükleme bilgisayarınızı yeniden başlatılırken bekleyin.

Sonraki adımlar

Ne yazık ki, kullanabilece?iniz hiç geri yükleme noktası varsa veya kullanarak sistem geri yükleme sorunu gidermezse, sorunu gidermek için Windows Vista'nın temiz yüklemesini gerçekleştirmek gerekir.
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Windows'un yeni veya "temiz" bir sürümünü yükleyin

Bilgisayar üreticinizden geri yükleme veya kurtarma diski (cd-rom veya dvd) varsa, Windows ve bilgisayarınızda önceden yüklenmiş olarak gelen tüm yazılım hızlı bir şekilde geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Ancak, bu yöntemi kullanırsanız bilgisayar üreticisi tarafından önceden yüklü olmayan herhangi bir yazılımı yeniden yüklemeniz gerekir. Çoğu durumda, diski takın ve sonra geri yükleme işlemini başlatmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Çözüm
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding start collapsed
cd-rom veya dvd geri yoksa, Windows yükleme diskini kullanarak yeni veya temiz bir Windows sürümü yükleyebilirsiniz. Ancak, tüm diğer yazılımlar ayrı olarak bu durumda yeniden yüklemelisiniz.

Windows Windows yükleme diskinden yeniden yükleme hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
918884Windows Vista'yı yükleme
Bu resmi kapatBu resmi aç
assets folding end collapsed

Referanslar

Windows başlangıç sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesine gidin:
Windows düzgün olarak başlatılmadığında yapılması gerekenler
Donanım sorun giderme veya Gelişmiş yazılım sorun giderme hakkında daha fazla bilgi için bilgisayar üreticinize veya bir tam donanımı teknisyenine başvurun.

Özellikler

Makale numarası: 958233 - Last Review: 17 Ocak 2013 Perşembe - Gözden geçirme: 5.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Windows Vista Service Pack 1
Anahtar Kelimeler: 
kbsurveynew kbexpertisebeginner kbtshoot kbcip kbmt KB958233 KbMttr
Machine-translated Article
ÖNEMLİ: Bu makale, bir kişi tarafından çevrilmek yerine, Microsoft makine-çevirisi yazılımı ile çevrilmiştir. Microsoft size hem kişiler tarafından çevrilmiş, hem de makine-çevrisi ile çevrilmiş makaleler sunar. Böylelikle, bilgi bankamızdaki tüm makalelere, kendi dilinizde ulaşmış olursunuz. Bununla birlikte, makine tarafından çevrilmiş makaleler mükemmel değildir. Bir yabancının sizin dilinizde konuşurken yapabileceği hatalar gibi, makale; kelime dağarcığı, söz dizim kuralları veya dil bilgisi açısından yanlışlar içerebilir. Microsoft, içeriğin yanlış çevrimi veya onun müşteri tarafından kullanımından doğan; kusur, hata veya zarardan sorumlu değildir. Microsoft ayrıca makine çevirisi yazılımını sıkça güncellemektedir.
Makalenin İngilizcesi aşağıdaki gibidir: 958233

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com