Numer ID artykułu: 257824 - Zobacz jakich produktów dotyczą zawarte w tym artykule porady.
Rozwiń wszystko | Zwiń wszystko

Na tej stronie

Streszczenie

W tym artykule omówiono podstawowe różnice między programami Outlook i Outlook Express.

Uwaga Program Outlook Express to klient poczty e-mail firmy Microsoft dostarczany z systemami Windows XP i Windows 2000. W systemach Windows XP, Windows Vista i Windows 7 można zamiast niego zainstalować program Windows Live Mail. Więcej informacji zawiera następująca witryna firmy Microsoft w sieci Web:

Próbujesz pobrać program Outlook Express? Wypróbuj program Windows Live Mail

Więcej informacji

Rodzina klientów Microsoft Outlook obsługujących wiadomości i współpracę została opracowana po uwzględnieniu różnych wymagań użytkowników korzystających z komputerów w domu i w firmie. Rodzina klientów Outlook jest optymalizowana zgodnie z wymaganiami dotyczącymi dwóch segmentów rynku:
 • Użytkownicy korzystający z komputerów w domu, którzy wymagają łatwych w użyciu i niezawodnych funkcji związanych z Internetem, pocztą e-mail i grupami dyskusyjnymi.
 • Użytkownicy korzystający z komputerów w firmie, którzy wymagają nie tylko niezawodności i łatwości obsługi, ale również dodatkowych funkcji poczty e-mail i ścisłej integracji poczty e-mail z narzędziami w zakresie zarządzania informacjami i współpracy.
Większość użytkowników uznaje, że ich wymagania najlepiej spełnia klient optymalizowany zgodnie z danym wzorcem korzystania. W następnych sekcjach zamieszczono więcej informacji dotyczących zgodności programu Outlook Express z wymaganiami użytkowników korzystających z komputerów w domu i zgodności programu Outlook z wymaganiami użytkowników korzystających z komputerów w firmie.

Outlook Express

Program Outlook Express jest klientem poczty e-mail uwzględnionym w programie Microsoft Internet Explorer w wersjach 4.x i programie Microsoft Internet Explorer w wersjach 5.x, systemach operacyjnych Microsoft Windows 98, Microsoft Windows Millennium Edition (Me) i Microsoft Windows 2000 oraz w pakiecie Microsoft Office 98 dla systemu Macintosh. Program Outlook Express jest przeznaczony dla użytkowników korzystających z komputerów w domu, którzy uzyskują dostęp do wiadomości e-mail za pośrednictwem telefonicznych połączeń z usługodawcą internetowym (ISP, Internet Service Provider).

Opracowany zgodnie z otwartymi standardami internetowymi program Outlook Express jest przeznaczony do użytku z dowolnym standardowym systemem internetowym, takim jak protokoły SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), POP3 (Post Office Protocol 3) i IMAP (Internet Mail Access Protocol). Zapewnia pełną obsługę najważniejszych współczesnych standardów poczty e-mail, grup dyskusyjnych i usług katalogowych, takich jak protokół LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), język MHTML (Multipurpose Internet Mail Extension Hypertext Markup Language), język HTML (Hypertext Markup Language), rozszerzenia S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions) i protokół NNTP (Network News Transfer Protocol). Pełna obsługa gwarantuje możliwość wykorzystania nowych technologii, jak również sprawnego wysyłania i odbierania wiadomości e-mail.

Nowe narzędzia do migracji, które automatycznie importują istniejące ustawienia poczty, wpisy książki adresowej i wiadomości e-mail użytkownika z programów Eudora, Netscape i Microsoft Exchange Server, Skrzynki odbiorczej systemu Windows oraz programu Outlook, ułatwiają szybki dostęp do wszystkich funkcji programu Outlook Express. Możliwość odbierania poczty z wielu kont e-mail, jak również tworzenia reguł Skrzynki odbiorczej ułatwia zarządzanie wiadomościami e-mail i organizowanie wiadomości tego typu.

Ponadto pełna obsługa języka HTML umożliwia personalizację wiadomości przy użyciu niestandardowego tła i grafiki. Ułatwia to tworzenie wiadomości unikatowych i atrakcyjnych pod względem wizualnym.

Na specjalne okazje, takie jak urodziny lub święta, program Outlook Express oferuje papeterię zaprojektowaną przy użyciu oprogramowania Greetings Workshop i Hallmark.

Outlook

Program Outlook jest podstawowym klientem firmy Microsoft obsługującym wiadomości i współpracę. Jest to autonomiczna aplikacja zintegrowana z pakietem Microsoft Office i programem Exchange Server. Program Outlook zapewnia również współpracę oraz integrację z programem Internet Explorer 5.5. Uwzględniając pełną integrację poczty e-mail, kalendarza i zarządzania kontaktami, wielu użytkowników korzystających z komputerów w firmie może uznać program Outlook za doskonałego klienta.

Program Outlook ułatwia wyszukiwanie i organizowanie informacji, umożliwiając sprawną pracę w aplikacjach pakietu Office. Ułatwia to efektywniejsze komunikowanie się i udostępnianie informacji.

Zaawansowane reguły Skrzynki odbiorczej umożliwiają filtrowanie i organizowanie wiadomości e-mail. Korzystając z programu Outlook, można integrować wiadomości e-mail z wielu kont e-mail, kalendarze osobiste i grupowe, kontakty i zadania oraz nimi zarządzać.

Jeśli program Outlook jest używany z programem Exchange Server, można korzystać z funkcji udostępniania informacji i komunikacji dotyczącej przepływów pracy w grupach roboczych, harmonogramów grupowych, folderów publicznych, formularzy oraz zaawansowanych funkcji łączności internetowej.

Program Outlook jest przeznaczony do używania z Internetem (SMTP, POP3 i IMAP4), programem Exchange Server lub innym opartym na standardach systemem komunikacyjnym obsługującym interfejs MAPI (Messaging Application Programming Interface), z pocztą głosową włącznie. Program Outlook bazuje na standardach internetowych i obsługuje najważniejsze współczesne standardy poczty e-mail, grup dyskusyjnych i usług katalogowych, takie jak LDAP, MHTML, NNTP, MIME i S/MIME, vCalendar, vCard, iCalendar, a ponadto zapewnia pełną obsługę wiadomości w formacie HTML.

Program Outlook oferuje również te same ważne narzędzia, które są dostępne w programie Outlook Express. Ułatwia to migrację z innych klientów poczty e-mail i umożliwia dalszą migrację z programów Microsoft Mail, Microsoft Schedule+ 1.0, Microsoft Schedule+ 7.0, Lotus Organizer, NetManage ECCO, Starfish SideKick i Symantec ACT, jak również synchronizację z wiodącymi pomocnikami cyfrowymi (PDA, Personal Digital Assistant), takimi jak 3Com Palm Pilot.

Jak wybrać klienta zgodnego z określonymi wymaganiami

Wybierając program Outlook Express lub Outlook, użytkownicy i przedstawiciele organizacji powinni uwzględnić następujące kryteria:

Outlook Express

Wybierz program Outlook Express, jeżeli:
 • Wymagane są tylko funkcje związane z internetową pocztą e-mail i grupami dyskusyjnymi (w przypadku wersji systemu Windows nowszych niż system Microsoft Windows 95, wersji systemu Windows starszych niż Microsoft Windows 95 oraz platform Macintosh i UNIX).
 • Używany jest pakiet Office 98 dla systemu Macintosh lub planowane jest użycie tego pakietu i potrzebne są funkcje integracji programu Outlook Express z tą wersją pakietu Office.

Outlook

Wybierz program Outlook, jeżeli:
 • Wymagane są zaawansowane funkcje poczty e-mail i grup dyskusyjnych oparte na standardach internetowych.
 • Wymagane jest zintegrowane zarządzanie kalendarzami osobistymi, harmonogramami grupowymi, zadaniami i kontaktami.
 • Wymagani są zintegrowani niezależni od platformy klienci obsługujący pocztę e-mail i kalendarze, przeznaczeni dla wersji systemu Windows nowszych niż system Microsoft Windows 95, wersji systemu Windows starszych niż system Microsoft Windows 95 oraz platform Macintosh.
 • Używany jest pakiet Office 97, Office 2000 lub Office XP albo program Exchange Server lub planowane jest użycie tego oprogramowania i potrzebne są funkcje integracji programu Outlook z tą wersją pakietu Office oraz integracji z programem Exchange Server.
 • Wymagane są niezawodne, zintegrowane funkcje współpracy czasu wykonywania i projektowania.
Uwaga: Niniejszy artykuł, przeznaczony do „SZYBKIEJ PUBLIKACJI”, został utworzony bezpośrednio przez organizację pomocy technicznej firmy Microsoft. Zawarte w nim informacje są udostępniane „w stanie takim, w jakim są” w odpowiedzi na pojawiające się problemy. W wyniku przyspieszonego trybu udostępniania materiały mogą zawierać błędy typograficzne i mogą zostać poprawione w dowolnym momencie bez uprzedzenia. Więcej informacji można znaleźć w Warunkach użytkowania.

Właściwości

Numer ID artykułu: 257824 - Ostatnia weryfikacja: 31 grudnia 2013 - Weryfikacja: 1.0
Informacje zawarte w tym artykule dotyczą:
 • Microsoft Outlook Express 4.0
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 2000 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 98 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 97 Standard Edition
Słowa kluczowe: 
kbinfo KB257824

Przekaż opinię

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com