Makale numarası: 257824 - Bu makalenin geçerli olduğu ürünleri görün.
Hepsini aç | Hepsini kapa

Bu Sayfada

Özet

Bu makalede, Outlook ve Outlook Express arasındaki temel farklar özetlenmektedir.

Not: Outlook Express, Windows XP ve Windows 2000 ile birlikte gelen bir Microsoft e-posta istemcisidir. Windows XP, Windows Vista ve Windows 7 için bunun yerine, Windows Live Mail yüklemek isteyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bu Microsoft Web sitesine başvurun:

Outlook Express'i yüklemeye mi çalışıyorsunuz? Bunun yerine Windows Live Mail'ı deneyin

Daha fazla bilgi

Microsoft Outlook ailesine ait mesajlaşma ve işbirliği istemcileri, iş ve ev kullanıcılarının farklı gereksinimleri olduğu varsayımına dayanmaktadır. Outlook ailesi istemcileri, bu iki farklı pazar için en iyi duruma getirilmiştir:
 • Internet, e-posta ve haber grubu işlevlerini kolayca ve güvenle kullanmak isteyen ev kullanıcıları.
 • Güvenilirlik ve kullanım kolaylığı isteyen, ancak bunun yanı sıra iş yönetimi ve işbirliği amacıyla daha fazla e-posta işlevselliğine ve e-posta ile araçların tümleştirilmesine gereksinim duyan iş kullanıcıları.
Çoğu kullanıcı, kendi kullanım tarzlarına göre en iyi duruma getirilmiş olan istemcinin gereksinimlerini en iyi karşıladığını düşünmektedir. Aşağıdaki bölümlerde, Outlook Express'in ev kullanıcılarının ve Outlook'un da iş kullanıcılarının gereksinimlerini nasıl karşıladığı konusunda bilgiler sunulmaktadır.

Outlook Express

Outlook Express, Microsoft Internet Explorer 4.x, Microsoft Internet Explorer 5.x, Microsoft Windows 98 işletim sistemi, Microsoft Windows Millennium Edition (Me) işletim sistemi, Microsoft Windows 2000 işletim sistemleri ve Macintosh için Microsoft Office 98'de bulunan e-posta istemcisidir. Outlook Express, e-posta iletilerine erişmek için bir Internet servis sağlayıcı (ISS) ile çevirmeli ağ bağlantısı kuran ev kullanıcıları için tasarlanmıştır.

Açık Internet standartları üzerine kurulu olan Outlook Express, Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP), Postane Protokolü 3 (POP3) ve Internet Posta Erişim Protokolü (IMAP) gibi Internet standardı sistemler ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Basit Dizin Erişim Protokolü (LDAP), Çok Amaçlı Internet Posta Uzantısı Köprü Metni İşaretleme Dili (MHTML), Köprü Metni İşaretleme Dili (HTML), Güvenli/Çok Amaçlı Internet Posta Uzantıları (S/MIME) ve Ağ Haberleri Aktarım Protokolü (NNTP) gibi günümüzün en önemli e-posta, haber ve dizin standartları için tam destek sağlar. Tam destek, yeni teknolojilerden yararlanabilmenizin yanı sıra sorunsuz olarak e-posta gönderip alabilmenizi de sağlar.

Var olan posta ayarlarınızı, adres defteri girdilerinizi ve e-posta iletilerinizi Eudora, Netscape, Microsoft Exchange Server, Windows Gelen Kutusu ve Outlook'tan otomatik olarak alan yeni geçiş araçları, Outlook Express'in sunduğu tüm özelliklerden hızla yararlanmaya başlayabilmenizi sağlıyor. Birden çok e-posta hesabından posta alma ve Gelen Kutusu kuralları oluşturma becerileri, e-postanızı yönetmenizi ve düzene koymanızı kolaylaştırır.

Ayrıca, HTML postası için sağlanan tam destek ile, iletilerinizi özel arka planlar ve grafikler kullanarak kişiselleştirebilirsiniz. Böylece, benzersiz ve görsel olarak etkileyici iletileri kolayca oluşturabilirsiniz.

Doğum günleri veya tatiller gibi özel etkinlikler için, Greetings Workshop ve Hallmark tarafından tasarlanan bir ileti örneği Outlook Express'te bulunmaktadır.

Outlook

Outlook, Microsoft'un önde gelen iletileşme ve birlikte çalışma istemcisidir. Microsoft Office ve Exchange Server ile tümleştirilmiş bağımsız bir uygulamadır. Outlook ayrıca performans ve Internet Explorer 5.5 ile tümleştirme de sağlar. E-posta, takvim ve kişi yönetiminin eksiksiz olarak tümleştirilmesi, Outlook'u çoğu iş kullanıcıları için en uygun istemci haline getirir.

Outlook, Office uygulamalarıyla sorunsuz olarak çalışabilmeniz için bilgileri bulmanıza ve düzene koymanıza yardımcı olur. Bu, iletişim kurmanızı ve bilgi paylaşmanızı kolaylaştırır.

Güçlü Gelen Kutusu kuralları, e-posta iletilerini filtrelemenize ve düzene koymanıza olanak verir. Outlook ile, birden çok e-posta hesabından aldığınız e-postaları, kişisel takvimlerinizi ve grup takvimlerini, kişileri ve görevleri tümleştirebilir ve yönetebilirsiniz.

Outlook'u Exchange Server ile kullandığınızda, çalışma grubu bilgileri paylaşımı ve iş akışı iletişimi, grup zamanlaması, ortak klasörler, formlar ve gelişmiş Internet bağlantıları gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

Outlook, Internet (SMTP, POP3 ve IMAP4), Exchange Server veya sesli posta da dahil olmak üzere, İleti Uygulama Programlama Arabirimi'ni (MAPI) destekleyen tüm diğer standartlara dayalı iletişim sistemleriyle çalışacak biçimde tasarlanmıştır. Outlook, Internet standartlarına dayalıdır ve LDAP, MHTML, NNTP, MIME ve S/MIME, vCalendar, vCard, iCalendar ve tam HTML postası desteği gibi günümüzün en önemli e-posta, haber ve dizin standartlarını destekler.

Outlook ayrıca Outlook Express tarafından sağlanan alma araçlarını da sunar. Böylece, diğer e-posta istemcilerinden kolayca geçiş yapılabilir ve Microsoft Mail, Microsoft Schedule+ 1.0, Microsoft Schedule+ 7.0, Lotus Organizer, NetManage ECCO, Starfish SideKick, Symantec ACT uygulamalarından geçiş yapılabilmesinin yanı sıra 3Com Palm Pilot gibi önde gelen Kişisel Dijital Yardımcılar (PDA) ile eşitleme sağlanabilir.

Hangi İstemcinin Gereksinimlerinizi En İyi Karşılayacağına Nasıl Karar Verilir

Outlook Express ile Outlook arasında bir seçim yaparken, kullanıcıların ve kuruluşların kullanım kararlarını aşağıdaki ölçütlere göre alması gerekir:

Outlook Express

Şu durumlarda Outlook Express'i seçin:
 • Yalnızca Internet e-postası ve haber grubu işlevlerine gereksinim duyuyorsanız (Microsoft Windows 95 sonrası Windows sürümleri, Microsoft Windows 95 öncesi Windows sürümleri, Macintosh ve UNIX platformları için).
 • Macintosh için Office 98 kullanıyor veya kullanmayı planlıyorsanız ve Outlook Express'in bu Office paketi sürümüyle tümleşik hale getirilmiş olmasından yararlanmak istiyorsanız.

Outlook

Şu durumlarda Outlook'u seçin:
 • Gelişmiş Internet standartlarına dayalı e-posta ve tartışma grubu işlevlerine gereksinim duyuyorsanız.
 • Tümleşik kişisel takvimler, grup zamanlamaları, görev ve kişi yönetimi özelliklerine gereksinim duyuyorsanız.
 • Tümleşik e-posta ve takvim özelliklerinin yanı sıra Microsoft Windows 95 sonrasındaki Windows sürümlerinde, Microsoft Windows 95 öncesindeki Windows sürümlerinde ve Macintosh platformlarında platformlar arası istemcilere gereksinim duyuyorsanız.
 • Office 97, Office 2000, Office XP veya Exchange Server kullanıyorsanız veya kullanmayı planlıyorsanız ve Outlook'un bu Office paketi sürümüyle ve Exchange Server ile tümleşik hale getirilmiş olmasından yararlanmak istiyorsanız.
 • Güçlü ve tümleşik olan çalışma zamanı ve tasarım zamanı işbirliği becerilerine gereksinim duyuyorsanız.
Not Bu, doğrudan Microsoft destek kuruluşu tarafından oluşturulan bir “FAST PUBLISH” makalesidir. Buradaki bilgiler, ortaya çıkan sorunları gidermek üzere olduğu gibi sağlanmaktadır. Mümkün olduğu kadar hızlı sunulmasının bir sonucu olarak malzemelerde yazım hataları bulunabilir ve bunlar bildirimde bulunulmadan daha sonra düzeltilebilir. Diğer hususlar için Kullanım Koşulları’na bakın.

Özellikler

Makale numarası: 257824 - Last Review: 31 Aralık 2013 Salı - Gözden geçirme: 1.0
Bu makaledeki bilginin uygulandığı durum:
 • Microsoft Outlook Express 4.0
 • Microsoft Outlook 2002 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 2000 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 98 Standard Edition
 • Microsoft Outlook 97 Standard Edition
Anahtar Kelimeler: 
kbinfo KB257824

Geri Bildirim Ver

 

Contact us for more help

Contact us for more help
Connect with Answer Desk for expert help.
Get more support from smallbusiness.support.microsoft.com